JAK ZŮSTAT MLADÝ

 

 Proces stárnutí probíhá postupně, použitím vhodných kosmetických přípravků je možné ho zpomalit.

 

V 25 letech

tělo pracuje ještě perfektně. Srdce, plíce, svaly a ledviny zdravého člověka mají 100% své výkonnosti. Přesto už v tomto věku je důležité provozovat nejlépe denně nějaký sport, který náš puls zvýší z normálních asi 120 na 160: např. 15 minut joggingu, 10 km na kole nebo 30 minut tenisu.

 

V 45 letech

V těle stoupla hladina cholesterolu z původních průměrných 198 na 221. Funkce ledvin klesla o více než 10% v důsledku nesprávné životosprávy: příliš mnoho tuku, příliš mnoho masa, příliš málo sportu. V tomto věku je vhodné jednou za rok dva týdny hladovět. Hladovka způsobí vnitřní očistu celého těla a krve od škodlivých látek, které se v ní nahromadily, ledviny se zregenerují a hladina cholesterolu klesne. Cvičenci jógy by měli pravidelně zařadit promývání zažívacího traktu vodou – Šank Prakšalánu. Je vhodné zařadit tělesná i dechová cvičení na zpružnění plicních sklípků.

 

V 65 letech

jsou plíce zlenivělé, roztahují se už jen na 62% své kapacity. Důvodem je hlavně to, že starší člověk se méně pohybuje, což je chyba, která škodí nejen plicím, ale i kloubům a svalům. Proto jsou vhodné dlouhé procházky poblíž vody nebo v horách, kde je vzduch bohatší na kyslík. Dobrá je i denní patnáctiminutová gymnastická rozcvička. Z jógy je už nezbytné cvičit Prozdrav slunci a aktivační sestavy.

 

V 85 letech

má běžný člověk už jen polovinu původní síly svalů, na 50% klesne i kapacita plic. Důsledkem toho je, že tělo je zásobováno příliš malým množstvím kyslíku, jedy z látkové výměny se daleko hůře odbourávají a všechny orgány rychleji stárnou. V tomto věku je důležité vypít denně minímálně dva litry tekutin a denně se procházet na čerstvém vzduchu.

 

V KAŽDÉM VĚKU

jsou důležitá následující pravidla správné životosprávy, která udržují tělo i ducha vitálním a jsou podle současných výzkumů důležitými brzdami nepříjemného procesu zvaného stárnutí:

 

1. LEHKÝ POCIT HLADU

V laboratořích amerických gerontologů žije 3000 krys, které měly být ve skutečnosti už dávno mrtvé. Co s nimi vědci udělali? Takřka nic. Krysy jenom dostávají 40% kalorií, které denně spořádají jejich kolegyně. Hladovějící krysy se dožily přibližně 60 měsíců, zatímco jejich tlusté sestry byly mrtvé už po 30 měsících. Odborníci si to vysvětlují tím, že méně kalorií znamená také pomalejší látkovou výměnu, a tedy menší opotřebovávání organismu.

Gerontologové tedy radí: jezte méně, místo obvyklých 2800 jen 1600 kalorií.

 

2. SEX A LÁSKA

Profesor Gustav Schimert, kardiolog z Mnichova, považuje sex a lásku za nejlepší omlazovací prostředek. Sex a láska stimulují psychiku. Mozek produkuje adrenalin, srdce, žaludek, ledviny, játra – všechny orgány pracují lépe. Imunitní systém, který bývá u straších lidí oslaben, se lépe vyrovnává s nemocemi. Důležité také je, že láska podporuje marnivost v dobrém slova smyslu – člověk dbá na svou postavu, pečuje o své tělo. Rada zní: milovat, žádný člověk není na lásku příliš starý!

 

3. VITAMÍNY

Jak vitamíny prodlužují život lidských buněk, se zatím ještě přesně neví. Ví se však, že vitamín A a E způsobuje, že jsou buňky odolnější proti volným radikálům, což jsou odpadní produkty látkové výměny. Ty „kradou“ buňkám bílkovinu, kterou potřebují k životu. Vitamíny A a E tomuto „vyhladovění“ zabraňují.

Rada: Důležitý je dostatek obou vitamínů, buď v přirozené formě z jídla (mrkev, špenát, naklíčená pšenice), nebo v pilulkách.

 

4. KYSLÍK

Kdyby člověk svému tělu dopřál dostatek kyslíku, mohl by se možná už dnes dožít bez problémů sta let. Kosti, svaly, klouby a orgány by se tak rychle neopotřebovaly. Dr. Karl Caspers z Německého střediska pro kyslíkovou terapii říká: „S postupujícím stářím klesá obsah kyslíku v krvi. Ale buňky, imunitní systém a orgány právě ve stáří kyslík nutně potřebují.“ Krevní buňky, které roznášejí kyslík po těle, se s postupujícím věkem „slepují“. To znamená, že mají k dispozici menší plochu, na níž zachytí kyslík a tím ho i méně roznášejí po těle. Toto „slepování“ krevních buněk likviduje magnetoterapie, která ve svém důsledku zlepšuje okysličení těla právě tím, že odděluje od sebe jednotlivé krevní buňky. Magnetoterpaie tedy napomáhá k „omlazení“ organismu.

Rada: dopřejte tělu kyslík přirozenou cestou: spěte u otevřeného okna, sportujte na čerstvém vzduchu, vyzkoušejte přístroje, které se zabývají magnetoterapií. Cvičenci jógy by měli mít jako samozřejmost zařazeny do své denní sestavy základní dechová cvičení.

 

5. POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Náš imunitní systém reaguje nejen na viry a baktérie, ale i na naše nálady. Smutek, deprese a špatná nálada snižují obranyschopnost organismu vůči nemocem, štěstí a spokojenost ho posilují. Podle výzkumů ten, kdo je optimisticky založen, žije v průměru o tři roky déle než škarohlíd.Šťastný život ve dvou prodlužuje život o pět let. Opravdovým pramenem mládí pak je zvídavost a aktivita. Lékařské testy prokázaly, že lidé, kteří se nudí, mají častější potíže s krevním tlakem a imunitním systémem.

Rada: mějte rádi sami sebe. Ač to zní egoisticky, sebeobdivování je důležitý předpoklad šťastného a dlouhého života.

 

6. CHLAD

Proč lidé v jižních zemích stárnou rychleji než seveřané? Robert Allen, gerontolog z kalifornské Rockefellerovy univerzity, říká: „Díky teplu rychleji stárneme a dříve umíráme.“ Při svých pokusech nechal dr. Allen mouchy v prostředí teplém 18 a 28 stupňů Celsia. Mouchy které byly v chladnějším prostředí, žily dvakrát déle než mouchy chované v teple. Dr. Allen dodává: „Čím je tepleji, tím aktivnější je látková výměna v lidském těle, tím rychleji se člověk opotřebovává.“

Rada: ideální teplota prostředí, ve kterém žijeme, je 18 stupňů Celsia. V noci je vhodné spát ve studenější místnosti, v zimě se příliš nenavlékat. Tím se zpomalí látková výměna a opotřebení organismu.

 

Zdroj: http://www.volny.cz

Vaše komentáře

Reklama