MŮJ 14 LETÝ SYN

 Tedy můj 14.letý syn Jan je velice náladový, cítí se osamocený, nemá ve škole ani ve vesnici, ve které bydlíme „spřízněnou“ duši a teď čelí ve škole všeobecně od většiny učitelů i spolužáků vnímání, jaký je. Ve škole měl pár excesů a byla jsem upozorněna učitelkou i na možnost „braní drog nebo kouření marihuany“. V loni jednu zkušenost s marihuanou měl, avšak přiznal sám, že to bylo tak hrozné, že už víckrát do toho nejde. Věřím mu. Zajimá se o rastafariánství, líbí se mu reggee a škola o tom ví, možná i proto mě upozorňují, protože rastafariani krom jiného také kouří trávu. Ve škole nebo i jinde se zabývá a trápí mezilidskými vztahy. Chtěl by pomáhat lidem a zřejmě i studovat psychologii, jenže výsledky ve škole tomu neodpovídají. Většina učitelů ho hodnotí jako líného, že je mimo, roztěkaný, nesoustředěný, zapomíná, rozhodně má na víc, než jaké výsledky podává. Prosím tedy o objasnění všeho jeho chování a jakým směrem by se měl dát – psychologie ano?

 

Moc děkuji a přeji krásné sluníčkové dny a klid v duši

Lucie

30.4.2011

Ahojíček Lucko,

Podobným obdobím jako si procházíš ty se svým synem, prochází spousta dalších rodičů. Puberta…tak by se toto období dalo nazvat…. Není to pro rodiče lehké období a pro ty naše ratolesti to není taky žádný med. Jednou nohou jsou ještě na své cestě životem dětmi a druhou nohou to jsou už dospěláci. Oni sami mají v sobě zmatky, hledají své pozice, své role, své postavení v životě a my rodiče, jim to kolikrát ještě víc zamotáváme. Na jednu stranu po nich vyžadujeme, aby se chovali podle našich představ … dospělácky, měli a cítili zodpovědnost a na druhou stranu je furt máme za ty svoje malé dětičky, které nerozumí jistým věcem, na spoustu věcí mají podle nás čas. No zkrátka…je to zmatek jak v nás, tak i v nich. To jen tak všeobecně ve zkratce o pubertě, ikdyž toto téma je rozsáhlé a dalo by se o něm napsat spousta slov a na internetu jsou určitě poučné články.

Pojďme se spolu podívat konkrétně na tebe a syna:

Jak jsem psala už na začátku, Jenda má v hlavě spoustu otazníků a vykřičníků….a z kresby jsem cítila, že se cítí na své problémy sám. Má problém s komunikací… neumí vyjádřit to co se mu v hlavě honí. Má svůj vnitřní svět….ve kterém je v současné době uzavřený a nechce tam nikoho ani moc pustit. Sice na hodinách ve škole, nebo při rozhovoru např. s tebou…. je fyzicky přítomný, ale duchem nikoliv. Myšlenky mu utíkají a nedokáže se soustředit na okolní svět… Nelekej se…. takto to má spoustu mlaďochů v jeho věku. Chybí mu pilíře o které by se mohl opřít. Podle toho co se mi zakreslilo, tak na jeho výchovu si tak nějak sama. Buď jsi samoživitelka a nebo otec se o Jendu až tolik nestará… Lucko, v tomto překlenovacím období je pro naše děti hodně důležitá naše podpora a opora. Váš vztah by měl být otevřený. Pokud chceš aby byl Jan k tobě otevřený, je třeba otevřít se mu…. Brát ho jako rovného a ne podle situací jako dítě a pak zase jako dospěláka.

Honza si pro zatím našel svou víru…v rastafariánství a líbí se mu rege. Hledá a nachází. Já osobně bych se toho až tak nebála…. Je to víra jako každá jiná… a pokud v ní nachází své pravdy…. Tak bych to tak nechala.

Kouřit trávu a brát drogy … to je největší bubák nás rodičů. Tady je důležité těm našim ratolestem vysvětlit, že ty prvotní pocity, které při braní drog jsou…jsou jen dočasné. Pak drogy tělo vyžaduje, aby vůbec mohlo fungovat, tak jak běžně funguje. To si ze začátku nikdo neuvědomuje …  setkávám se s feťákama díky svému zaměstnání…dokonce jsem si téma Drogy a drogová závislost u mládeže vzala jako téma pro mou bakalářskou práci.

Je třeba s Honzou hodně mluvit…o všem….nejen o problémech, ale i o radostech, o tom co ho baví a v tom ho podpořit. Vím….jemu se moc mluvit nechce….a jak na to? Začni sama….třeba začni o svém mládí…. Nepoučuj…povídej mu zážitky o kterých si myslíš že by ho mohli zajímat….svěř mu nějaké své tajemství z mládí… tím, že se mu otevřeš, začne se otvírat i on a bude se ti líp chápat. Lucko, vztah rodič a dítě, by měl být kamarádský, ale pozor…založený na respektu, autoritě (přirozené autoritě). Měly by existovat pravidla, které by měli dodržovat obě strany. Víš, Honza je fakt dospělák křížený děckem….. v jednu chvíli by se do tebe schoval a nechal se od tebe ňuňat….ale to mu jeho mužská – dospělácká stránky už zas tak nějak zakazuje, protože se přece nebude schovávat do mámy.

Pokud chce pomáhat druhým…je třeba, aby si nejdřív uklidil v sobě…. Ale pozor, to že chce druhým pomáhat je jen známka jeho otevřeného srdíčka, které se mi zakreslilo jako plné lásky, kterou umí dávat a také ji umí brát. Taky to značí o tom, že má potřebu být „potřebný“…. On se opravdu hledá….pomoz mu najít jeho cestu…. Je už velký, nepotřebuje vést za ruku… stačí mu ukázat směr a dát mu příležitost se po této cestě rozběhnout.

Důvěra, je to co potřebuje od tebe cítit…. Důvěřuj, ale měj se tak trošku na pozoru…. Nenech se opíjet rohlíkem. Mantinely – pravidla, které si dáte…by neměly být překročeny….ani z jeho ani ze tvé strany.

Ještě jsem si vzpomněla…. V kresbě se mi zakreslila tvoje krční čakra, která se snaží ovlivnit jeho myšlení….. nevnucuj mu svoje názory….hodně ho poslouchej a když už začneš mluvit, tak to zkus stylem….nabízení svých názorů… když mu začneš něco vnucovat a nebo ho přesvědčovat, tak se akorát zabejčí…. Nabízej a diskutuj….diskutujte na úrovni, že jste si rovni. Neodsuzuj jeho názory….podívej se jeho úhlem pohledu a to samé nabídni ty jemu…..ať se vžije na malinkou chvíli do tvé role a podívá se tvým směrem a úhlem pohledu. Jedině tak se budete moct pochopit…. oba totiž máte své pravdy… které jsou pravdivé :o)…z vašich úhlů pohledů.

Lucinko, neboj…. On je to kluk šikovný a ještě ti udělá nějakou tu vrásku na čele, ale taky se dočkáš od něj radostí…. Chce to čas…a práci vás obou, abyste si začali rozumět. Netlač na pilu a zkus to hezky pomaloučku, ať ho moc nevylekáš. Kdyby měl potřebu si s někým o něčem  chvilku podiskutovat, tak se nebráním tomu aby mi písl…. Ale to bychom už po něm asi chtěli moc…..

Měj se a směj se Lucko….a dej vědět, jak válčíte. Držím Honzovi palůšky, aby našel svou cestu a pravdy na ní a tobě přeju, abys toto období prožila co nejvíc v klidu a beze strachů…..

s láskou pro tebe napsala tvá Zrzka

3.5.2011

Ahoj Zrzečko,

děkuji za odpověď, vysvětlení a držení palůšků. Sama cítím, že je vše na dobré cestě. Za nějaký čásek dám vědět, kudy dál ty naše cesty vedou. Přeju krásné dny plné slunce, lásky, tepla a světla v srdci. :-))

Lu

3.5.2011

Milá Zrzečko,

občas pročítám tvé stránky, různé dotazy a příspěvky až mě napadlo, že bych se také mohla dotázat na svého syna, je-li to možné, protože se s ním v poslední době něco děje a já nevím co přesně s tím.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama