CVIKY NA JÁTRA A OČI

Oční cvik posiluje zároveň oči i játra a je dobrou prevencí proti takovým chorobám, jako zákal, astigmatismus, krátkozrakost, glaukom a choroby jater.

Oči,  a zvláště pak jejich pohyb, říkají mnoho o inteligenci člověka. Inteligentní lidé mají nepokojné oči a neustále jimi zkoumají své okolí. Pomalé omezené pohyby očí jsou známkami potlačené inteligence, a v takovém případě je třeba léčit zrak očním cvikem.

Oční cvik krom toho pomáhá napravovat špatný krevní oběh, který se prozrazuje výraznými tmavými kruhy pod očima. Špatný krevní oběh je následkem dlouho trvající nečinnosti, jakou jsou například hodiny strávené u televize. Prvními známkami bývají často pocity chladu, vznikající tím, že se tělesná teplota zvýší a je pak vyšší, než okolní teplota ve vaší místnosti. Stejně jako jakýkoliv motor, tělo potřebuje cirkulaci chladící tekutiny, jež by pohlcovala teplo. Jestliže je cirkulace chladící tekutiny pomalá, tělesná teplota stoupá. Říkáme pak, že krev „vře“ v žilách a že vytváří krevní sedlinu. Oční cvik je skvělý prostředek proti tvorbě krevní sedliny, zejména díváte-li se často na televizi.

Zároveň oční cvik přispívá k tomu, aby nám zpod očí zmizely kruhy či váčky, jež jsou známkou zadržování vody nebo celkově nedostatečné funkce metabolismu
 1. Položte si palce do vnitřního koutku oční jamky, a to spíš nahoru. Tam ucítíte pod palci mírnou proláklinu v kosti. Tyto body jsou vyznačeny bodem „A“ Důkladně zatlačte. Ucítíte-li bolest, znamená to blokádu. Namasírujte si palce ta místa a počítejte při tom do desete. Pak přestaňte a celou proceduru opakujte třikrát.
 2. Pak položte ukazováčky do malých proláklin uprostřed spodní oční jamky „B“ Přitiskněte prsty na kůži oční jamky, netlačte na lícní kost. Počítejte do deseti a masírujte si stisknuté místo. Pak přestaňte a masáž opakujte třikrát.
 3. Pak položte ukazováčky do místa vyznačeného „C“, jež se nachází v dolní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a začněte masírovat. Přestaňte až napočítáte do deseti. Cvik opakujte třikrát.
 4. Položte si prostředníky do místa označeného „D“, tj. do horní části oční jamky poblíž vnějších očních koutků. Stiskněte a masírujte. Přestaňte, až napočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát.
 5. Mněte si energicky ruce tak dlouho, dokud se nezahřejí. Zakryjte si oči rukama. Konce prstů dolehnou na sebe. Přitom prsty pravé ruky leží na prstech levé ruky. Netlačte na oči. Ponechte ruce na očích, dokud nenapočítáte do deseti. Opakujte cvik třikrát tak, abyste pocítili na očích teplo svých rukou.
 6. Pak si lehce masírujte zavřené oči ukazováčky, prostředníky a prsteníky. Masírujte si kruhovými pohyby kosti kolem očí. Začínejte vždy ve vnitřním koutku, hned u kořene nosu. Masírujte si hřeben nosu směrem zdola nahoru, pak oční jamky podél obočí až ke spánkům a vracejte se prsty pod očima opět až k nosu. To opakujte desetkrát a s přestávkami celý cyklus třikrát.

Poznámka A: Masírováním v opačném směru bychom oslabovali oční svaly a vyvolali bychom tvorbu vrásek. Pro masírování používejte vždy nějakého přírodního krému.

Poznámka B: Proti zelenému a šedému zákalu provádějte sedm očních cviků až dvacet minut denně. Máte-li oči unaveny, tyto cviky oživí během několika minut celý váš organismus. A jejich účinnost se dáv zvýšit tím, že je zkombinujete se cviky, posilující játra.

Poznámka C: Zjistíte-li bolestivost v některých místech, netlačte příliš silně, neboť i lehký tlak postačí k vyvolání potřebného efektu a k odstranění problémů vašeho zraku.

Poznámka D: Podle toho, co jsme řekli v pozn. A a B, si můžete stanovit diagnózu. Sebemenší bolest, kterou ucítíte při silném tlaku prstů, je známkou nějakého neduhu zraku i organismu. Je-li místo označené písmenem B otekle či tmavé, trpíte zadržováním vody a potřebujete odpočinek.

K posílení očí i svalů kolem očí poslouží také následující cviky:
 1. Držte hlavu zpříma, ale přitom se podívejte nejdříve ke stropu, pak podlaze. Tento pohyb očí několikrát zopakujte. Pohybujte očima pomalu a uvědoměle.
 2. Potom se dívejte napravo a nalevo.
 3. Stočte oči ke koutkům, šikmo napravo nahoru a pak šikmo nalevo dolů
 4. Pohybujte očima v kruzích, nejdříve ve směru hodinových ručiček, pak v opačném směru. To vše by vám mělo zabrat přibližně 10 minut, budete-li cvičit pomalu.
 5. Po těchto cvicích si pokaždé namasírujte očnice dlaněmi rukou, abyste oči zahřáli a dodali jim opět energii.

Budete-li tyto pohyby očí provádět pravidelně po relativně dlouhé období, je dost možné, že nebudete nikdy potřebovat brýle.

Z osobní zkušenosti vám mohu potvrdit, že po každém cvičení citím obrovskou úlevu a cca po 14 dnech jsou i ty výsledky vidět:)

Cvik pro posílení jater

Tělo má kromě plic ještě další dva filtry: ledviny a játra. Játra vylučují toxiny a cvičení pro posílení jater je vypracováno tak, aby játra udržovalo v dobrém stavu a naprosto funkční.

Během provádění tohoto cviku, stejně jako při provádění všech ostatních, se musíte soustředit na prováděné pohyby a na proud energie prostupující hrudník. Dokonalé soustředění zdesateronásobí účinek cviku a přispěje k dosažení jednoty těla a ducha.

Provádějte cvik ráno po cviku na posílení ledvin.
 1. Posaďte se nebo si pohodlně lehněte.
 2. Položte si pravou ruku dlaní na tělo, pod poslední žebra na pravé straně hrudníku.
 3. Posunujte ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra. Tímto pohybem provádějte masáž až k hrudní kosti. Ruka pak pokračuje v pohybu na levou stranu těla.
 4. Masáž zprava doleva proveďte v jednom cyklu šestatřicetkrát.

Poznámka A: Dlaň pravé ruky musí na kůži těla vykonávat tlak. Játra jsou umístěna v těle napravo, pod kůží, pod hrudním košem. Tlak ruky stimuluje proudění energie a krevní oběh v játrech.

Poznámka B: Opačný pohyb, tj. masírování levou rukou v krajině pod hrudním košem, dodává energii žaludku, který se nachází pod kůží spíše k levé straně těla.

Cvik proveďte šestatřicetkrát. Také je možné střídat ruce, tedy střídat masáž jater a masáž žaludku, přičemž provedeme šestatřicet cviků každou rukou.

Tímto střídáním pohybů a energetickou cirkulací, kterou střídání vyvolává, se usnadňuje harmonické fungování orgánů trávení, tedy žaludku a jater.

 

 

úryvek z knihy Taoismus pro zdraví

(Dr. Stephen T. CHang)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oči jsou branou k játrům. Lidé s očními chorobami mají často také nemocná játra a naopak. Podle taoistického učení je hnev příznakem dysfunkce jater a lidé, kteří namáhají zrak, bývají choleričtí, zlostní.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama