Jak nám škodí paraziti

Přednáší na témata Jak nám škodí paraziti, kde uvádí souvislost parazitární zátěže s dosud nerozpoznanými příčinami některých onemocnění a dostupné způsoby léčení.

Dopis od paní Bláhové

V   Brně 22.2.2008

Vážení přátelé detoxikační medicíny,

Sedm let pracuji jako detoxikační poradce v rámci metody MUDr. Jonáše. Specializuji se na nervová onemocnění  typu roztroušená skleróza, parkinsonismus, epilepsie, deprese.

Na parazity jsem přišla tak, že jsem si dělala sáhodlouhé tabulky se všemi možnými viry, bakteriemi, parazity a neživými zátěžemi, které jsem v těchto lidech našla, a snažila se najít společného jmenovatele. Nakonec jsem eliminovala asi šest skupin patogenů, které měli VŠICHNI mí klienti. Postupně jsem je ale redukovala. Buď proto, že se daly relativně snadno odstranit, ale na zdravotní stav mých klientů to nemělo nijak zásadní vliv /Neisserie, myco-plazmata, chlamydie/. Dalším podezřelým byla borrelie, která je většinou lékařů považována za možného hlavního pachatele. Nedávalo mi ale smysl, proč by borrelie, která je tak častá, že ji  má v národě skoro každý,/máme ji často vrozenou/, spouštěla RS nebo depresi jen u někoho, a desítky tisíc lidí byli zdrávi. Nesedělo to ani u virů/podezírá se EBV, CMV/,z podobného důvodu, ale začaly se vynořovat zajímavé souvislosti s parazity a zoonózami. Hledala jsem takového mikroba nebo parazita,který by nebyl vyloženě exotický,nicméně přesto ještě dosti výlučný, a byl společný lidem se stejnou diagnózou.Také by měl být relativně závažnější. A myslím, že jsem ho našla. Ale popořadě.

Při zaměření pozornosti na parazity jsem dospěla k mnoha šokujícím poznatkům, které nejsou běžné populaci známy.

Za prvé: nevěděla jsem, že larvy parazitů cestují po těle a jejich činnost se tak neomezuje jen na střeva, jak jsem si dřív myslela. Také jsem žila v domnění, že žaludeční kyseliny všechno živé , co bychom případně spolkli, zahubí. Není to tak,larvy jsou velmi odolné.

Larvy a výjimečně i dospělci mohou putovat po celém těle, i do mozku, což začalo být zajímavé z hlediska mých klientů. Za druhé: nastudovala jsem si, kteří parazité u nás žijí, jak se chovají, a testovala jsem  podrobně širokou škálu všech běžných parazitů ke VŠEM orgánům svých klientů, a nejenom těch nervově nemocných .Užasla jsem, že neexistuje člověk, který by nějakého parazita neměl, včetně mne.

Třetí šok pro mne byl, když jsem opakovaně měřila souvislost parazitární zátěže s AUTOIMUNITOU !  Autoimunitní proces nemusí probíhat na všech tkáních, ale i izolovaně, např. jen  v mozku, jen na štítné žláze apod. Naměřila jsem autoimunitu především v těch tkáních, kde byl přítomen parazit, a tam kde nebyl, autoimunita neprobíhala, přestože ve tkáni ještě  zůstávala např. borrelie, CMV, EBV, a další patogeny, o kterých víme, že ji spouštějí. Zjistila jsem že AUTOIMUNITA CESTUJE ZA PARAZITEM, a jakmile jej z tkáně vypudíme, v tu chvíli se autoimunita  ,,vypne“.Předtím jsem se obávala, že tam, kde už je tento proces jednou nastartován, nepůjde tak snadno zastavit.

V praxi se také ukazuje, že imunitní systém ,,nadřazuje“ v pořadí důležitosti parazity.

Pokud začneme odstraňovat nejprve je, tělo se  mnohem ochotněji vypořádává s virovou a bakteriální zátěží. Obrátíme-li postup, jde to ztuha a trvá to dlouho. Je to dáno i tím, že parazité jsou  sami promořeni našimi viry a bakteriemi, a pokud si necháme v těle ,,živý rezervoár“, je detoxikace drobnějších zátěží sisyfovská.Pochopila jsem, že přístroj Salvia  vidí ,,skrz“  měkké tkáně parazitů a odečítá i bakterie a viry uvnitř jejich těl, a proto jsem stále u sebe i u klientů měřila některé virové a bakteriální  zátěže, přestože jsme je předtím čistili třeba celé měsíce.

Milé překvapení bylo, jak rychle se lidé začali uzdravovat, když jsme začali s odčervovací kůrou, především když jim lékař předepsal antihelmintika. Zlepšovali se skokem, a já byla zvyklá při detoxikaci na velmi pozvolné zlepšování .

Nechci vyvolat dojem, že za všemi nemocemi světa se skrývají pouze parazité, ale mohli by se na některých diagnózách PODÍLET. Proč hledat složitá  vysvětlení tam, kde nejsou prověřena jednoduchá. Zapojte zdravý selský rozum a přemýšlejte se mnou :

Popíšu, o jaké parazity jde, a zvýrazním, jaké nemoci se za nimi MOHOU skrývat :

ROUP DĚTSKÝ –  ENTEROBIUS VERMIKULARIS

Velikost : 1 cm

Kde se může vyskytovat : kromě střeva v játrech, žlučníku,slinivce, urogenitálním traktu, podkoží, v žilách.

Nakazíme se spolknutím vajíčka s živou larvou, kontaminovanou potravou, nečistýma rukama, nákaza se snadno šíří v dětských kolektivech. Larvy i dospělci snadno pronikají stěnou střeva do břišní dutiny a krevního oběhu.

Samička klade vajíčka především v noci, kolem análního otvoru.Snadná autoinfekce.

Svědění ruší spánek. HYPERAKTIVNÍ děti. BOLESTI BŘICHA, PRŮJMY.

Co může dále způsobit: opakované ženské VÝTOKY, ZÁNĚTY močového měchýře.

Existuje jen málo lidí, kteří by neměli roupy vůbec, a zde je nacházím často.

HEMOROIDY-pro roupa není  problém dostat se do žíly kolem řitního otvoru.

Během protiparazitární  kůry  mi vyboulila  žílu na zápěstí oválná podlouhlá hrudka, zhruba 1cm dlouhá. Zmizela až po použití vibračního přístroje, nereagovala na masáž.

Další den se na jejím místě  objevil svědivý načervenalý EKZÉM, velký jak pětikoruna.

Proto připisuji : KARPÁLNÍ TUNEL. Do žil a tepen se samozřejmě dostanou i jiní parazité, snadné je to například pro drobounká háďátka, běžně tam nacházím larvy motolic, toxocary…Tedy můžeme počítat s TROMBÓZAMI, EMBOLIEMI.…

Mám dva velmi mladé  lidi- 20 a 25 let, po prodělané embolii. U tak mladých lidí  se nedá  snadno předpokládat přítomnost metabolických usazenin v cévách.

Dále roup často vlézá  do žlučovodů a ucpává je. Na ultrazvuku je pak tato zátěž vyhodnocena jako ,,drť“.Větší parazité, např. motolice, mohou ve žlučovodech imitovat žlučové kameny. KAUZA :Dáma středního věku s výraznými křečovými žilami na nohou. Oba rodiče křečové žíly. Po 14 dnech odčervování se žíly dramaticky zlepšily, přestože jsme začaly zažíváním.. Doměřila jsem zvědavě zátěž v žilách: roupi, motolice.

ŠKRKAVKA DĚTSKÁ  –  ASCARIS  LUMBRICOIDES

ŠKRKAVKA PRASEČÍ  –  ASCARIS  SUUM- záměna hostitelů možná

Velikost : 10 – 30 cm, často ale spíš nedorůstají  maximální možné  délky, v závislosti na tom, kolik mají místa v orgánu, kde dospívají. Vajíčko škrkavky nejčastěji polkneme s kontaminovanou potravou, nedostatečně tepelně upraveným masem,  na pískovišti, v zemědělství, zvláště tam, kde lidé hnojili lidskými výkaly , s neumytou zeleninou..

Vajíčko projde do žaludku, kde se žaludečními kyselinami rozruší jeho stěna a živá  larva se dostane do tenkého střeva. Aktivně se provrtá stěnou střeva a dostane se krevním oběhem nejdříve do jater, pak do srdce, plic, případně do mozku. V plicích provrtává plicní sklípky a dráždí ke kašli. Vykašlaná larva je znovu spolknuta a tentokrát už se usadí v tenkém střevě, dospěje, páří se a klade vajíčka. Proto je lépe sputum nepolykat, ale vyplivovat, abychom nevědomky neudržovali parazita v oběhu. Dospělá samice naklade denně až 200 000 vajíček, ročně je to 50-60 miliónů. Škrkavky mohou ucpávat žlučovody,tenké i tlusté střevo, vytvářejí ODULÉ BŘICHO, protože napomáhají zadržování vody ve tkáních. Otoky pasu, končetin, obličeje- především očních víček, se připisují škrkavkám..Je třeba zvážit, zda některý typ OBEZITY, která nereaguje na žádné diety, nemá souvislost s parazity. Mohou způsobit PRUJMY, je –li jich relativně málo, ale i ZÁCPY, pokud je jejich množství již tak velké, že střevo ucpou. Není ani neobvyklé střídání průjmů se zácpou-tedy odvozuji,že bychom mohli připsat DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK. Dále PLYNATOST. Při masivních infekcích mohou, zvláště v noci, ve spánku, škrkavky vylézat přes žaludek hltanem do úst, Eustachovy trubice a dokonce do ucha. Mám dva klienty, kteří začnou bouřlivě říhat jen při slabém stisku žaludku.Mají velké množství škrkavek v žaludku i tenkém střevě, u muže se najdou i háďátka v jícnu, u ženy navíc tasemnice dětská v žaludku a tenkém střevě. Tedy : REFLUX, PÁLENÍ ŽÁHY, ŘÍHÁNÍ. Nevolnost vedoucí až ke ZVRACENÍ – odtud odvozená BULIMIE: dva mladí lidé, muž a žena, oba pravidelně zvrací, aby si ulevili od tlaků v žaludku. Oba mají čtvero druhů parazitů v žaludku: škrkavky, roupy, motolice a měchovce muž, žena tasemnici dětskou místo roupů. . Není divu, že se tělo instinktivně brání a snaží se vetřelců zbavit. V tenkém  i tlustém střevě se mohou nacházet až stovky škrkavek, které svým objemem nafukují břicho. Byl popsán případ s 5 000 parazity ve střevě. Několik obézních klientů uvádí, že se jim břicho vlní a pohybuje samovolně pod rukou jako při těhotenství.

Škrkavka přijímá potravu ústním otvorem i celým povrchem těla. Obírá nás o živiny. Veterináři znají pojem ,,škrkavkové břicho “ u vyhublých štěňat s nafouklým břichem. Jistě Vás také napadnou africké děti kost a kůže, ale s nafouklým bříškem- ano, promořenost obyvatel Afriky  škrkavkami je 95 %. Z faktu, že se dělíme s parazity o živiny, vyplývá i nedostatek minerálních látek, vitamínů, bílkovin.Parazité, kteří sají krev, způsobjí ANEMIE /měchovec, tenkohlavec/.Musíme ale počítat  i  s nevysvětlitelným,náhlým HUBNUTÍM. Škrkavku dětskou nacházím i v kloubech a v kloubních váčcích. Způsobuje otoky a záněty, její toxiny zvyšují REVMATOIDNÍ FAKTOR . Je to i moje osobní zkušenost, během odčervovací kůry mi brali krev a našel se zvýšený počet bílých krvinek – to je v pořádku, tělo se brání, ale také zvýšený revmatoidní faktor, přestože jsem nikde zánět neměla a klouby mne nebolely. Jedné klientce jsme delší dobu čistily z kloubů borrelie, chlamydie, herpetické viry, toxoplazmu a leptospiru s nepatrnými výsledky, než mne napadlo podívat se na velké parazity. Měla škrkavku v kloubních váčcích a kolena jak konev. Do té doby jsem se domnívala, že se do kloubů ,,nevejdou“. Vejdou, ale spíše než přímo v kloubu se usídlí v kloubních váčcích,což jsou duté vazivové čočky kolem kloubů, které brání tření mezi kloubem a svalem. Kolem každého kloubu je váčků několik. Tam mají paraziti klid.Způsobují otoky kloubů /někdy má tkáň kolem  kloubů zvýšenou teplotu/. A jejich toxiny, které jsou neurotoxické, zase deprese. Tím je vysvětlena záhadná věta z lékařského slovníku, že REVMATICKÁ  ARTRITIDA je doprovázena DEPRESEMI , nikdo neví proč. Škrkavky tu máme jako model, ale v kloubech a kloubních váčcích se mohou vyskytovat larvy všech běžných parazitů, možná tam i dospívají a kladou vajíčka. Dlouho podezřívám toxiny parazitů i jejich mechanické působení, že ovlivňují nervový systém, protože parazity i parazit. toxiny vyměřuji  k diagnózám typu epilepsie, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a deprese. Zajásala jsem, když jsem objevila učebnici pro pediatry od RNDr. Klimeše, který uvádí, že zrovna škrkavkový toxin může způsobit PARÉZY, KŘEČE, EPILEPTICKÉ STAVY a jiné nervové poruchy. Pro škrkavku jsou také typické otoky horních víček. Na tomto symptomu se shodují i jiní autoři. Ale neobviňujme jen škrkavku. Každý parazit produkuje nějaký toxin a jejich kombinací se potíže násobí. Nikdo totiž nemívá parazita jediného.

ŠKRKAVKA  KOČIČÍ  A PSÍ  –  TOXOCARA  CANIS  A CATI

 

Velikost : 8-12 cm, vajíčka 0,5 mm, larvy několik mm

Kde se může vyskytovat : všude. Larvy dlouhodobě putují tělem,podobně jako škrkavka dětská. Proto se jí říká larva migrans. Larvální toxokaróza má oční a útrobní formu. Přítomnost larev v oku vede k poruchám vidění a ke granulomatózním lézím na sítnici.

Tyto léze mohou symptomaticky simulovat retinoblastom. Může dojít k vážnému poškození oka. Slepota způsobená larvální toxokarózou je nicméně vzácná, uvádí se 1 případ ročně.

závažnost viscerální formy zcela odvisí od počtu spolknutých vajíček. Larva vypouští enzymy,kterými si rozleptává tkáň před sebou a  takto si uvolňuje cestu.Po průchodu larvy dochází k zajizvení tkáně. Migrace  larvy je doprovázena zvýšenou TEPLOTOU, zvětšením jater, astmatickým kašlem. ASTMA se týká se i larev jiných parazitů, pokud se dostanou do plic. Larvy toxocary se často dostanou do mozku a byly zprvu mým hlavním kandidátem na příčinu nervových onemocnění. Je to frekventovaná nákaza, plno klientů chová kočky nebo psy, ale dítě se často nakazí na pískovišti, dospělí na zahrádce, vajíčka můžeme polknout s neomytou zeleninou. Trus VŠECH štěňat je v prvních měsících infekční, ale i jejich moč a sliny. Vajíčka mohou být přilepena na srsti. Postupným odčervováním se  promořenost  toxocarou u dospělých psů snižuje. Toxocara projde placentou feny, u koťat se předpokládá přenos  sáním mateřského mléka. Domnívám se, že toxocara projde i lidskou placentou, a nejen ona.Vajíčka venku jsou odolná, v hlíně nebo písku vydrží až dva roky.

Vzhledem k tomu, že je to nákaza, která se v nás nemnoží, při troše trpělivosti je možné se po čase toxocary zbavit. Majitelé zvířat musí své miláčky odčervovat souběžně se svou léčbou, aby nedocházelo k reinfekcím, a dodržovat hygienu při kontaktu se zvířetem.

HÁĎÁTKA   STŘEVNÍ  –   SRONGYLOIDES STERCORALIS

 

Velikost: 1-2 mm

Kde se mohou vyskytovat : především na sliznici dvanácterníku a lačníku, jinak všude.

Ještě ve střevě  se líhnou larvy, které odcházejí stolicí ven.Mohou žít i bez hostitele v půdě několik let, při první příležitosti pronikají pokožkou dalšího hostitele /práce na zahradě/. Migrují plícemi, tracheou, hrtanem do trávicí trubice. Zde dospívají.Zdrojem nákazy může být i pes nebo kočka. Larvy  mohou ve spodní části střeva pronikat střevní stěnou a migrovat dále tělem. Je to častá infekce. Na kůži způsobuje vyrážky, svědění, otoky. Při EKZÉMECH hledám v prvé řadě škrkavky a háďátka. V plicích způsobují kašel, v zažívání průjmy a bolesti břicha.. Pokud jsou již  háďátka rozesety po celém těle/ játra, srdce, žlučník, plíce, střevo, pohlavní orgány, oči../ onemocnění má těžší průběh. Lidový název je ,,nitěnky“. Tyto parazity nacházím mimo jiné v zubních váčcích, v dásních, míše, periferních nervech, hltanu, podkoží, v cévách. Kvůli rozsevu drobných háďátek po těle je potřeba vyšších dávek benzi-midazolových přípravků /VERMOX, ZENTEL/

MĚCHOVCI :

ANCYLOSTOMA  DUODENALE

NECATOR AMERICANUS

mechovec_psi

Velikost :  1 cm

Kde se mohou vyskytovat: v tenkém střevě dospělci, larvy kdekoliv včetně mozku.

Mají širokou ústní  kapsuli, vybavenou sklerotizovanými zuby. Těmi červ poškozuje střevní stěnu a saje krev.V tenkém střevě dospělci kladou vajíčka, která odcházejí stolicí ven. Vylíhlé larvy mohou pronikat kůží při náhodném kontaktu s novým hostitelem.

Např. chůze naboso.V místě vstupu se vytvoří puchýřky, bulky. Častější je ale přenos kontaminovanou potravou, nebo vodou. Dospělci poškozují střevní stěnu, objevuje se

KREV ve stolici, ANEMIE v důsledku deficitu Fe, nedostatek proteinů, HUBNUTÍ, poruchy krevního oběhu. A tady jsme už u CROHNOVY choroby : U dvou lidí s touto diagnózou jsem měchovce v tenkém střevě naměřila. V jednom případě byla navíc přítomna   škrkavka, motolice a roupi, ve druhém škrkavka dětská , psí, a tenkohlavec. V distální části tenkého střeva jsem vytestovala silnou infekci Helicobactera pylori, zatímco v žaludku nebyla žádná a ve dvanácterníku nepatrná. To je neobvyklé, bývá tomu naopak, infekce slábne od žaludku k lačníku. Proto gastroskopie nepřinesla žádný výsledek. Motolice a měchovci svými zoubky a přísavkami poškozují střevní stěnu,tkáně se brání zajizvením a kalusy.Tenkohlavec se zavrtává kolmo do střevní stěny, a i když jeho hlavním stanem je tlusté střevo, vyskytne se i v tenkém.Helicobacter zase způsobuje vředy.Máme možnost pomocí našeho počítačového programu testovat i souvislosti. Z několika virů, bakterií a parazitů , které jsem našla  ve střevě, se ke Crohnově chorobě vztahovali měchovci, motolice,tenkohlavec a Helicobacter.

O  Crohnově nemoci víme, že je to AUTOIMUNITNÍ zánětlivé onemocnění, postihující především tenké střevo.Stěna střeva je ztluštělá, jsou tu vředy, píštěle, abscesy, průsvit střeva se zužuje. Průvodními jevy jsou PRUJMY, BOLESTI BŘICHA, PORUCHY TRÁVENÍ a VSTŘEBÁVÁNÍ. Dále zvýšená TEPLOTA, BOLESTI KLOUBU, ZÁNÉTY OKA !!!!. Má kolísavý průběh s obdobím  klidu a aktivity ! Co Vás při tom napadá ?

Píštělě mohou být ale také způsobeny amoebou :

ENTAMOEBA HISTOLYTICA. Jedna její forma, E.H. forma minuta, je relativně neškodný kosmopolitní parazit, nosí ho stamiliony lidí po celém světě, často jsou nosiči bezpříznakoví, nebo mají jen mírné obtíže. Z neznámých důvodů/stres, dietní chyby?/ se tato forma může zvrhnout ve vzácnější, ale nebezpečnější E.H. forma magna. Tento prvok si naleptá svými enzymy střevní sliznici , kde vznikají lahvovité otvory. /píštěle/.Tady se živí zbytky potravy a tkáňovou drtí. Vytváří rozsáhlé vředové plochy. E.H. f.minuta je tak četná, že je statisticky vysoce pravděpodobná možnost, že se  u někoho vyvine nebezpečnější forma magna.

Z říše prvoků bych měla ještě dalšího zajímavého kandidáta :

GIARDIA   INTESTINALIS, starší název LAMBLIE. Prvok, bičíkovec.

Chronická giardioza je provázena střídavými průjmy a zácpami/ náš dráždivý tračník !/, nucením na zvracení,  křečemi v břiše hlavně po jídle, ANEMIÍ, záněty žlučníku a žlučníkovými KAMENY! Má i bezpříznakový průběh. Obě amebózy mohou být přeneseny cystami, které pozřeme s např. s neumytou zeleninou, nebo je spolkneme s potravinami , na které je přenesla moucha.

BALANTIDIUM COLI je poslední nálevník, který tvoří vředy na střevní sliznici.

Široké spektrum příznaků od bezpříznakového nosičství až po vážné, život ohrožující případy, závisí na počtu cizopasníků a odolnosti hostitele.

Parazité jistě  žijí ještě pár dní po smrti hostitele, takže nechápu, proč v jedenadvacátém století je ještě tolik chorob  neznámého původu. Na objasnění Crohnovy choroby by snad stačila  pečlivá pitva.

°°  Mám klientku s POLYGLOBULIÍ, jejíž příčina také není dosud známa. Prognóza není  příznivá. Jiný název je POLYCYTHAEMIA VERA. Je provázena zvětšenou slezinou a zvýšeným počtem červených krvinek. ,,Hustá krev “ je nebezpečná  pro možný vznik trombů  a embolie, proto se trvale uměle ředí. U této klientky jsem kromě běžných parazitů  naměřila velké množství Giardia intestinalis a Entamoeba histolytica forma MAGNA, a to ve slezině, slinivce, žaludku, játrech, žlučníku, v tenkém i tlustém střevě. Klientka prodělala řadu vyšetření s negativními výsledky. Prvoci, bičíkovci a améby se ničí Metronidazolem,/nověji Entizol/ který je na předpis.

24.2.2008  Šťastný den! Klientka přišla po dvou měsících na kontrolu. Předtím si obstarala  metronidazol a užívala postupně šest krabiček Vermoxu, dále dostala  drenáže na slezinu, slinivku a žaludek, kde  byla nákaza amébami a parazity nejvýraznější. Před týdnem byla na kontrole na onkohematologii v bohunické nemocnici, kde jí pravidelně kontrolují krev.

Poprvé po mnoha letech nemusela proceduru ředění podstupovat, protože krev se zlepšila.

TENKOHLAVEC  LIDSKÝ – TRICHURIS TRICHIURA

tenkohlavec

Velikost : až 5 cm

Kde se může vyskytovat : tlusté a slepé střevo. Dle učebnic vzácnější infekce tropů a subtropů, já ale měřím tenkohlavce poměrně často. Popisované krvavé a hlenovité  průjmy nemusí být, jsou jen běžné průjmy, nebo normální stolice. Nakazíme se perorálně vajíčky, které ve vnějším prostředí dozrávají za 3-4 týdny. Další symptomy:.bolesti břicha, ANEMIE, ZÁNÉTY  STŘEVA. U dětí zpomalený vývoj. Jeden z tenkohlavců, na kterého jsem narazila, byl podle časového sledu zřejmě import z Chorvatska.

SVALOVEC  STOČENÝ  –  TRICHINELLA  SPIRALIS

svalovec

Velikost : několik mm

Kde se může vyskytovat : tenké střevo, žaludek, podkoží, příčně prouhované  svalstvo.

Samičky rodí živé  larvy, které proniknou stěnou střeva do krve, lymfy, migrují tělem a usadí se ve svalovině.Svalové  cysty mohou zvápenatět a parazit v nich může přežívat až 30 let. Cysty jsou velmi odolné. Během migrace parazita TEPLOTY až horečky, bolesti břicha, otoky obličeje, PORUCHY VIDÉNÍ, zvýšené bílé krvinky, intenzivní bolesti svalů.

Migrace přes srdce a  plíce. Velmi závisí na počtu parazitů v těle. Pokud je jich jen několik, onemocnění může proběhnout nepozorovaně. Pokud je jich nad stovku, jde o vážné onemoc-  nění, vyžadující často chirurgický zásah a hospitalizaci. Může končit smrtí. Naštěstí je to dnes již vzácná infekce. Nakazíme se pozřením masa prasat, zvláště divokých, pokud maso není dostatečně tepelně  upravené. Některé státy maso mrazí /např. USA/, spoléhají  na účinek hlubokého zmrazení a neprovádějí kontrolu. Při svalové fázi onemocnění často nepomohou ani antihelmintika. Zatím jsem našla jediného svalovce u starší  ženy. Tato žena má  ještě i jiné parazity a má celkově  velké bolesti a potíže všeho druhu. Stěžuje si na bolest ,,svalů u kosti“.

Kauza paní Dolejšové  z Tábora : její klientka pracovala většinu života jako laborantka v Masně. Testovala kvalitu masa.Asi tři roky detoxikuje bez valného výsledku ústní dutinu, má neustálé bolesti v dásních a žvýkacích  svalech. Žádný zubař ani lékař ORL jí dosud nepomohl. Ženě je přes šedesát let. Paní Dolejšová jí ve žvýkacích svalech vytestovala svalovce stočeného. Kolegyně Š.  našla dokonce svalovce sama u sebe, diagnóza jí byla

potvrzena nezávislým testem na přístroji Oberon . Minulý týden/12.3.2008/ jsem koupila krůtí   maso, ve kterém se po rozřezání na plátky ukázaly otvory velké zhruba na tužku.

Průsvit otvorů byl precizně  hladký a já si vzpomněla na enzymy, jimiž si larvy razí cestu tkáněmi. Svalovec není  do dnešních dnů vymýcená infekce. Maso jsem vyhodila.

TASEMNICE   BEZBRANNÁ  – TAENIA  SAGINATA

TASEMNICE DLOUHOČLENNÁ   –  TAENIA  SOLIUM

tasemnice

Velikost : 2 –  10 m

Kde se může vyskytovat : dospělci v tenkém střevě, larvy ve svalech /boubele/. Také ale v mozku, míše, oku, plicích, srdci, podkoží…Učebnice popisují tyto symptomy : křeče, nevolnost, zvracení, DEPRESE , PORUCHY VIDĚNÍ , ZÁVRATĚ , HUBNUTÍ, PSYCHICKÉ PORUCHY ! Všimněte si těch příznaků ! Lidé je odpozorovali za desítky let.

Nakazíme se nedostatečně  tepelně upraveným hovězím, nebo vepřovým masem. Naši západní  sousedé  tasemnici bezbrannou nazývají tasemnicí  prasečí. Dnes vzácná nákaza, nicméně s jedním případem  tasemnice bezbranné jsem se už setkala. Klientka –má kamarádka-má velké bolesti břicha, bodavou bolest a  pálení za hrudní kostí / 5 druhů parazitů v oesophagu/,trpí křečemi  končetin, nevolností, zvrací a  nechtěně zhubla během pár měsíců šest kilo, přestože už předtím byla drobná. Je zesláblá. V době nejhoršího průběhu nákazy měla horečky a nebyla schopna pohybu. Ví, že jde o tasemnici, protože z ní před lety vyšel asi metr dlouhý plochý světlý segmentovaný útvar. Nějaký čas měla klid, ale tasemnice nevyšla s hlavičkou, dorostla a letos začalo peklo. Běhala po doktorech,  ležela i ve vyškovské nemocnici, ale kromě zvýšených bílých krvinek nic nenašli. Vytestovala jsem Taenia saginata v žaludku a bohužel i v mozku, ale i řadu dalších parazitů. Užívala Zentel, ale ten jí příliš nepomohl.Zkusily jsme proto lidovou léčbu : rozžvýkat velké množství dýňových semínek a zapít za hodinu lžící ricínového oleje. Za 5 dní z ní vyšel několikadecimetrový plochý článek, ale bolesti nepřestávaly, až ji rodina odvezla na infekční oddělení ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích. Zbytek tasemnice si  neprozřetelně neschovala, protože doufala, že je jejímu trápení konec a lékaře už potřebovat nebude.  V nemocnici vůbec nevěřili, že by mohlo jít o parazita a nasadili jejímu průsvitnému pohublému tělíčku dietu jako všem ostatním. Odebrali jí třikrát stolici, provedli 3x vyšetření krve, EKG, našli sice enormní počet eosinofilů, ale připisovali to nákaze larvální toxokarou, na niž jedinou našli protilátky. Usoudili však , že při takovém množství protilátek toxocara je již jistě z těla vypuzena. Výsledky druhého odběru krve se ztratily. Všechna ostatní vyšetření byla negativní. Mou kamarádku ,nadále s bolestmi, jen o kilo lehčí, propustili bez léků domů s doporučením, ať navštíví neurologa. Kamarádku jsem testovala podruhé a vyšlo prakticky totéž : Toxocara canis, Ancylostoma duodenale, Strongyloides stercoralis, Hymenolepis nana, Eurytrema pancreaticum, Trichuris trichiura, Schistosoma mansoni, Fasciola hepatica, Fasciolopsis buskii, Opisthorchis felinens, Echinococcus multilocularis, Echinococcus granulosus, Toxoplasma gondii a Enterobius vermicularis. Jen v tlustém střevě , odkud se braly vzorky, 6 parazitů. Taenia saginata už zůstala jen v mozku, z žaludku zmizela – to byl zřejmě ten 30cm  kousek, co vyšel podruhé.

Na tasemnice malé i velké  neexistuje v této republice lék. Pokud ho někdo  potřebuje, jedině lékař-specialista jej základě pozitivních testů / !!!!/ objedná ze zahraničí a čeká se na něj několik týdnů / !!!/. Na telefonický dotaz nebyli v bohunické nemocnici na infekčním oddělení schopni sdělit název léku na ploché červy, v Praze na Bulovce museli hledat v knihách. Jedná se o dva typy léků , oba lze sehnat ze SRN :

CESOL        .… na bázi praziquantelu, 1 balení se šesti tabletami stojí 23 euro …. lék se užívá podle váhy, 60-70 kg člověk  by měl užít naráz 2 až 4 tablety.

V případě zácpy užít  projímadla. Zapíjet grepovou šťávou.Užít s jídlem.

Na rod Taenia stačí většinou jedno balení, na rod Hymenolepis je potřeba vyšších dávek, šest tablet najednou, a  počítat s tím, že kůru bude nutno za 14 dní – 21 dní zopakovat.

Praziquantel je též uváděn jako lék první voly na motolice.

YOMESAN   ….na bázi niklosamidu , 1 balení obsahuje 4 tablety, stojí 15 euro, lék je šetrnější. Pro infekce rodem Hymenolepis, která je houževnatější než rod Taenia, se doporučuje užít od jednoho do čtyř balení za sebou.

V případě zácpy předem užít  spolehlivá projímadla, jedno z doporučených je Glauberova sůl. Yomisan se rozkouše a zapije vodou, nebo pomerančovou, grepovou nebo citronovou šťávou. Tasemničky trpasličí nemají rády kyselé.Yomesan je volně dostupný.Navíc je opravdu dispolehlivý, tasemničky se většinou  po léčbě nenajdou .

31.1.2008

Tento příběh  má  pokračování: sehnala jsem pracně kamarádce Cesol z Německa. Po užívání jí bylo několik dní  hodně zle, ale pak začaly vycházel kousky různých červů  různých tvarů a velikostí. Kamarádka je už tentokrát  odchytala do skleniček a zanesla do Bohunic.

Sestra na příjmu infekčního oddělení řekla, že se s tím  v životě nesetkala, proto jí nemůže říci, o jakou infekci se jedná. 11.12.2007 se dělal nový odběr krve na toxocaru kvůli ztraceným výsledkům. 31.1.2008 testy nebyly ještě hotovy. Důležité ale je, že kamarádce je po mnoha měsících zase dobře, nemotá se, spí a má chuť k jídlu.Připomíná mi to Krampolovu scénku o Českých drahách. Vychovávají samostatné a přizpůsobivé jedince, protože nikdo neví, kdy kam dojede a kde bude muset přespat. Naše zdravotnictví vychovává také k samostatnosti . Donutí nás určit si diagnózu, sehnat si potřebné léky a přeložit si příbalové letáky.

22.2.2008 Další dva nálezy Taenia : jeden případ epilepsie, doprovázený úzkostmi a zažívacími potížemi, druhý případ retardované a psychicky labilní ženy, náměsíčné od dětství, se zažívacími potížemi, závratěmi, bolestmi svalů a kloubů,a podezřením na autoimunitní poruchu štítné žlázy . Začala jsem cíleně hledat tasemnici poté, co mi vyprávěla, že tasemnici měla kdysi její matka. Našla jsem raná vývojová stadia v mozku a dospělou v tlustém střevě. Kolegyně Š. z jižních Čech hlásí u dvou klientů nález velkých tasemnic. Jeden majitel tasemnice je řezník a milovník syrového masa a jater.Tyto nálezy mne samotnou zviklaly v přesvědčení, že rod Taenia se v populaci vyskytuje jen velmi zřídka.

TASEMNICE DĚTSKÁ    –   HYMENOLEPIS  NANA, také tasemnice trpasličí

      • –    HYMENOLEPIS  DIMINUTA, příbuzná,údajně až 8 cm

Velikost : 7 mm-4 cm

Kde se může vyskytovat : v tenkém střevě, žaludku, žlučovodech, v játrech, ve slinivce, v mozku.Tolik skripta, realita : všude. Z vajíčka se líhnou dospělci v tenkém střevě, ve střevě se může vyskytovat větší počet dospělců najednou.

Je BĚŽNÁ !!!!, kosmopolitní, snadno se šíří v dětských kolektivech.

Slabé nákazy bez symptomů, u silných se vyskytuje bolest břicha, bolest hlavy, ZÁVRATÉ, NECHUTENSTVÍ, SVĚDĚNÍ  POKOŽKY, PODRÁŽDĚNOST, ANEMIE.

Podle učebnic byste nabyli dojmu, že o celkem o nic nejde. Kdybych však měla hodnotit závažnost  jednotlivých parazitárních nákaz, rod Hymenolepis by zaujímal třetí místo za rodem Echinococcus a Taenia, Lidé, kteří trpí touto nákazou, mají potíže vážnějšího charakteru. Často je donutí  brát neustále léky, např. na tlak, je-li H. v srdíčku, na alergie, na migrény, na astma , na ekzémy, na opakované záněty močového nebo pohlavního ústrojí, na ředění krve, na štítnou žlázu, atd. Je li tasemnička v oku, jde o závažnější poruchy vidění.

Hymenolepis  s oblibou ucpávají urether a majitel pak obtížně močí- týká se i žen. Několik mých klientů mělo podezření na prostatitidu nebo nádor na prostatě, a přitom  problém byl jinde. Je zvláštní, že rod Hymenolepis se vyskytuje na močopohlavním ústrojí častěji než jiní parazité, zřejmě snáší lépe než ostatní druhy kyselé pH.Tasemničky trpasličí také figurují u TINITU a HLUCHOTY častěji, než jiné druhy. Lidé, kteří mají převahu nákazy ve formě Hymenolepis, jsou buď hubení, nebo alespoň spoří a mívají urputné zácpy. Léčbu znesnadňuje nedostupnost vhodných léků. Žádný alternativní způsob léčby  /byliny, homeopatika, detoxikace, vibrace levným Zapperem, makrobiotika/ NIKOMU  nezabral. Mohu shrnout zkušenosti mnoha lidí. Bohužel je to V E L M I  častá nákaza a já mohu klientům ZATÍM pomoci jen omezeně.Opakuji vhodné léky : CESOL, YOMESAN.

Kauza : Paní X. z Prahy měla letité bolesti břicha, střev, v pravém podžebří – játra, žlučník, úporné zácpy. Dva odběry stolice neprokázaly žádné parazity. Proto lékařka odmítla předepsat antihelmintikum. Nasadila si česnekovou kůru, po které vyšli roupi.

Na základě doneseného vzorku obvodní lékařka napsala Vermox.

Po něm se bolesti přesunuly ze střev do žaludku a byly nesnesitelné. Kolegyně D. jí vytestovala  Hymenolepis v žaludku. Paní navštívila oddělení parazitologie v Dětské nemocnici v Praze.Tam jí řekli, že tasemnička v žaludku být nemůže, že je to nesmysl. Odběry stolice nic neprokázaly. Protože měla velké bolesti, lékařka napsala nový Vermox a paní kůru podpořila česnekovými nálevy. Po této kůře vyšlo několik parazitů různých tvarů, především segmentované úzké útvary. Vypůjčila si z knihovny atlas a sama si určila podle obrázků, že šlo o rod Hymenolepis a měchovce. Úlovek odnesla do nemocnice, ale až po několika dnech, kdy byl vzorek už vyschlý. V nemocnici nedokázali proto již nic určit. Paní je ale od té doby bez bolesti./ Oj, ta moja Marsellla je ale šikovna/

!     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !     !

MĚCHOŽIL   ZHOUBNÝ   –   ECHINOCOCCUS GRANULOSIS

MĚCHOŽIL  VĚTVENÝ  –      ECHINOCOCCUS  MULTILOCULARIS

Velikost : 2 – 10 mm, učebnicový údaj je však pravděpodobně podhodnocený.

Kde se může vyskytovat : v těle psovitých šelem a hlodavců. Mezihostiteli jsou býložravci /ovce,kozy,hovězí dobytek, koně/,i člověk. U nás jsou podezřívány z přenosu lišky, obyvatelstvo je varováno, aby tepelně upravovalo lesní plody, které mohou být kontaminovány jejich močí nebo výkaly.Pokud pes sežere hraboše, nebo pokud sní maso z nuceného výseku, které neprošlo kontrolou, nakazí se PES a od něj my.Nákaza od psa je statisticky pravděpodobnější a většina nemocných s echinokokózou chová psa nebo jej chovali jeho rodiče,prarodiče. Nevylučuji přenos z matky na dítě-několikrát jsem vytestovala měchožila jako nákazu vrozenou./Tasemničky totéž/.

Hodnotím ho jako NEJZÁVAŽNĚJŠÍ PARAZITÁRNÍ NÁKAZU, KTEROU MUŽETE  V  EVROPÉ DOSTAT. Embryo vylíhnuté ze spolknutého vajíčka putuje tělem, krevním oběhem do jater, sleziny, PLIC, ledvin, kostí, mozku, svaloviny, podkožního vaziva…Zde pomalu rostou cysty. Dostane –  li se do mozku, způsobuje těžký ZÁNÉT  MOZKOVÝCH  BLAN. Uvnitř cyst jsou STOVKY hlaviček tasemnic/skolexy/. Když CYSTA PRASKNE , její obsah se vylije a tasemničky se roznesou krví a lymfou  po těle.Nemocný může zemřít na anafylaktický šok. Přežije-li ho, má diseminovanou-neboli ROZTROUŠENOU ! hydatidózu. Cysty se chovají jako NÁDOR : rostou, utlačují tkáň, ve které žijí, a METASTAZUJÍ. Cysty mohou dosahovat velikosti 10- 20 cm. Člověk cítí potíže teprve tehdy, když cysta začne tlačit na  určitý orgán nebo tkáň. Klasická medicína je léčí vysokými dávkami albendazolu nebo mebendazolu, nebo chirurgickým odstraněním cyst.  Toto onemocnění může být i smrtelné. Příznaky jsou různorodé podle napadeného orgánu a masivnosti infekce. Okolní státy hlásí stovky případů echinokokóz. Zvláště jižní Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie. Jen u nás nic.Co myslíte, je to tím, že se České kotlině měchožil záměrně vyhýbá, nebo je to spíš úrovní našich laboratoří a neznalostí našich lékařů, kteří ani neuvažují o podobné souvislosti a nepo- šlou pacienta na testy ? Podle učebnic jde o vzácnou nákazu a jeden smrtelný případ nějakého Slováka se opisuje po desetiletí z učebnice do učebnice / MUDr.Bednář,  MVDr. Sedlák /. Ale já měřím echinokokózu nepříjemně často, především v souvislosti s těmi nejvážnějšími one- mocněními. Tito lidé trpí bolestmi nejrůznějšího druhu, bolí je kosti, svaly, klouby, jsou extrémně unaveni. Měchožila větveného nalézám často u astmatiků, protože žije v plicích. V plicních sklípcích  rostou boubele a ztěžují výměnu plynů.Bolesti hlavy a blokování krční páteře souvisí s přítomností echinokoka  v páteřním kanále nebo v mozkových plenách. Ale především je vidím u všech svých klientů, kteří mají závažná nervová onemocnění  !

NEEXISTUJE  JHEDINÝ  z nich, který by měchožila neměl. Už to nemůže být náhoda, protože se to týká nejméně 40 lidí. Ti klienti, kteří jsou na tom opravdu špatně, jej mají v mozku. Jedná se o těžké DEPRESE, ALZHEIMERA, STAVY ÚZKOSTI a PANIKY, EPILEPSIE, SCLEROSIS MULTIPLEX, PARKINSONISMUS, KRUTÉ BOLESTI  HLAVY. K tomu se přidružuje nesmírná ÚNAVA. Usuzuji z toho, že toxiny měchožila musí být výjimečně neurotoxické. V případech, kdy lékaři vyslovili podezření na RS, ale nepotvrdila se, nacházím měchožila  ne přímo v CNS, ale v mozkových plenách, nebo míše. I  taková nákaza dokáže poslat člověka do invalidního důchodu. Tyto různorodé případy se liší jen umístěním boubelí Echinokoka v mozku nebo v těle. U sclerosis multiplex  v  truncus encephali, především v mezencephalu, u depresí je v diencephalu a mezencephalu, /hypothalamus nebo jeho okolí/u parkinsonismu v gliích, v mozkovém kmeni, periferních nervech, u epilepsie v mozečku, prodloužené míše, occipitálním laloku . Našla jsem jej i u jednoho případu vrozené hluchoty v ponsu, mozečku a temporálním laloku. Alzheimer- frontální lalok. V případě mírnějších potíží – např. úzkostí nebo bulimie,  astmatu-  žije měchožil v nižších patrech-srdce, plíce, žaludek, střeva, játra. Mnozí mají navíc silné bolesti  KOSTÍ, KLOUBU, SVALU, PÁTEŘE,  a přesně tam se echinokok najde. Pokud je vrozený, jedná se o ty případy dětí, které v noci pláčou, že je bolí kosti, a rodiče je chlácholí, že je to tím , že rostou. Závratě, třasy a tiky jsou třešinkou na dortu. A  teď si představte, že by k těmto nemocem vůbec nemuselo docházet,nebo by se daly v ranných stádiích relativně snadno stopnout, kdybychom se všichni pravidelně průběžně odčervovali, tak , jak to děláme se svými miláčky. A to se dá zařídit léky , které nejsou nijak závratně drahé!  Zdroj : příručka ,,Léčiva, používaná k terapii infekčních a parazitárních nemocí : ,,…u některých nemocných je nutné v terapii pokračovat po dobu několika let.“ Jsem však přesvědčena, že i pokročilá stádia nemocí má smysl deparazitovat. Neléčená nákaza měchožilem zhoubným nebo větveným nemá dobrou prognózu.

Za všechny zoufalé nemocné  :

°° klient 33 let, otec myslivec, rodina chovala psy, on sám myslivec, od dětství jedl zvěřinu.

Před  dvanácti lety těžký zápal mozkových blan. V nemocnici v Bohunicích, kde 14 dní ležel na kapačkách, konstatovali cysty ve spodině lebeční, které si ale netroufli odoperovat a propustili ho domů. Od té doby se jeho potíže zhoršují. Má kruté bolesti hlavy, kvůli kterým uvažoval i o sebevraždě, blokuje se mu neustále krční páteř a v prodloužené míše cítí trvalý tlak. Jen jeho dvě malé děti ho drží nad vodou. Často zvrací, aby si ulevil od bolestí v žaludku. Teď se přidaly i bolesti kyčelního a kolenního kloubu, cítí bolesti ve svalech, v páteři, už nemůže bez bolestí sedět a to je řidič. Žádné další vyšetření u žádného lékaře /ortoped, neurolog, internista/ nepřinesly výsledky. Rodina ho proto považuje za simulanta, což zvyšuje jeho duševní utrpení z bolesti, bezmoci a nepochopení okolí. Bohužel se jedná o diseminovanou hydatidózu , echinokok je v kostech, kloubech, kloubních váčcích, mozku /truncus encephali/, všech zažívacích orgánech, ledvinách. Kromě toho je tu i nákaza měchovci a rodem Hymenolepis. Tento případ už je pro odborníky, pokud mu nepomohou, mám obavu o jeho budoucnost. 12.3.2008 Odborníci si umyli ruce. Klienta jsem svědomitě poslala na specializované  pracoviště do Prahy. Testy negativní, s vysvětlením, že je to vzácná nákaza. Sehnali jsme Zentel a pracujeme s kvalitním Zapperem. Klient po mnoha měsících připustil, že bolesti hlavy a blokování krční páteře jsou snesitelnější.

Jsem ráda, že se přidávají  kolegové k pečlivějšímu měření parazitů a potvrzují vysokou četnost i těch parazitů, kteří by měli být podle učebnic vzácní. Kolegyně Š. z jižních Čech dochází ke stejným šokujícím číslům, co se týče výskytu echinokoka a tasemniček.

10. 3. 2008 : ke kolegyni Š. přišla konečně klientka s roztroušenou sklerózou. Kolegyně nejen že vytestovala echinokoka, ale byl v mezencephalu. Zatančila jsem si kozáčka.

MOTOLICE  THAJSKÁ                        –  OPISTHORCHIS VIVERRINI

MOTOLICE  JATERNÍ                          –  FASCIOLA HEPATICA

MOTOLICE  JATERNÍ                           – FASCIOLOPSIS BUSKII, největší

MOTOLICE  ŽLUČOVÁ                        – CLONORCHIS  SINENSIS

MOTOLICE   PS Í                                   – OPISTHORCHIS FELIENEUS

MOTOLICE  PLICNÍ                              – PARAGONIMUS  WESTERMANI

MOTOLICE  SLINIVKOVÁ                   – EURYTHREMA  PANCREATICUM –není

v počítačovém programu

Velikost  :  20 –  30 mm

Ploší červi, mají  přísavky s trny, kterými se lépe uchycují na tkáni hostitele. Už jejich název napovídá, že si naši předkové všimli souvislosti mezi  tímto parazitem a točením hlavy.

Američtí vědci je dávají  do souvislosti s roztroušenou sklerózou. Dr. Hulda Clarková je dává do souvislosti s rakovinou a s únavovým syndromem.Motolice jsou běžné.

Rády ucpávají žlučovody, a když se kolem nashromáždí ještě cholesterolová  zátka ,na ultra-zvuku pak imitují ,,žlučové  kameny“. Jejich larvy putují tělem jako larvy každého parazita, takže je můžeme najít prakticky všude. Ze zažívacích orgánů játra,slinivka, žaludek,  střevo.

Vyvolávají chronické  hepatitidy až cirhózy. Zvětšená játra, zažívací obtíže, průjmy, ALERGIE. Motolice slinivková žije především ve vnitřně sekretorické části slinivky.

Bezpečně ji najdete u cukrovkářů, nebo u lidí, kteří trpí přehnanou chutí  na sladké.

Všechny motolice zhoršují  metabolismus a proto je často nacházím u lidí s NADVÁHOU.

Způsob přenosu : z masa býložravců, kteří pozřou cerkárii přichycenou na stéblu trávy, nebo na vodní rostlině. Z krabího a rybího masa, špatně tepelně upraveného.

Na motolice nezabere Vermox, Zentel je také slabý. Motolice omezí, ale nezahubí.

Tady pomůže jen Cesol nebo kvalitní Zapper.

Kauza :  kolegyně  Ž. K. z Újezda u Brna zjistila, že většina sousedů z Újezda a okolí, kteří k ní přijdou na testy, mají bez ohledu na věk všichni Schistosomu hematobium. U ní samotné jsem našla stejného parazita. Schistosomu mansoni jsem našla u klientky, která bydlí o vesnici dál. Celá oblast bere vodu z Vyškovska. Uvažovaly jsme i o  nákaze z místního koupaliště.  Je to nezvyklý nález , Schistosomy jsou příbuzné motolic a považují se za  onemocnění tropů a subtropů. Kolegyně chce  zainteresovat odbornou veřejnost a přijít věci na kloub. Schistosomy nejsou neškodní parazité a kolegyně může svým objevem zachránit zdraví mnohých svých sousedů.Cestujeme,žije mezi námi stále více cizinců, pracují v restauracích a koupou se s námi. Tato věta není namířena proti přistěhovalcům, ale proti úzkoprsé představě, že co je psáno v učebnici, je dáno, a  tropická nákaza se u nás nemůže vyskytovat. Pomocí  přístroje Salvia můžeme rozšířit a upřesnit naše znalosti o výskytu a frekvenci jednotlivých virů, bakterií a parazitů. Většinou je realita mnohem horší, než si umíte představit, a v lidech žijí nejrůznější  zdánlivě exotičtí hosté.Lékaři o tom nemají ani zdání. Nejsem sama, která měří velmi často Neisserii gonorrhoeae- kapavku, a její výskyt odhaduji na 40 – 50 % obyvatel. Narazila jsem už i na Treponemu pallium, Vibrio cholerae a Mycobacterim leprae, všechno měřeno vícekrát s časovým odstupem. Mycobacterium leprae jsem naměřila už pěti lidem a kolegyně N.M. z Frýdku Místku ji už vytestovala také. Léky tady neexistují ani na specializovaných pracovištích- jedna klientka chudák marně pátrala. Prostě tady být nemůže, tak tu není, a na co léky.

VLASOVEC  PSÍ       –    DIROFILLARIA  IMMITIS  – nejsou v počítačovém

VLASOVEC               –    DIROFILLARIA  REPENS     programu

Vlasovec psí způsobuje plicní filariózu, druhý vlasovec napadá podkoží. Vlasovce přenáší

bodavý hmyz. Vlasovci jsou běžně rozšířeni u psů v USA a v jižní Evropě. Tam jsou závažným zdravotním problémem.Zvláště v jižním Řecku. Přenos komárem.Opět se předpokládá, že u nás jsou ojedinělí i u psů, natož u člověka. Zatím jsem narazila na  4 klienty s filariemi, v jednom případě šlo o přenos z matky na dceru. Je to tedy nákaza, která je u  nás pravděpodobně už  dlouho. Další klientka hodně cestuje, dlouhodobě pobývala na jihu, další klientka chová psy. Pro Dr. Clarkovou to byla běžná nákaza, se kterou se potýkala denně.

Dospělci vlasovce psího žijí v plicních tepnách a v pravé srdeční komoře- proto jim anglicky mluvící národy říkají  HEART WORM. V naší zemi neexistuje lék na tyto parazity, kdysi se používal Ivermectin, ten je stažený z prodeje a podává se pouze psům nitrožilně.

Další možnosti jsou STROGHOLD, MILBEMAX, účinná látka filamektin. Mluvíme o veterinárních léčivech. Léky na ploché a oblé červy na ně nezabírají, takže těmto nemocným zbývá jediná možnost, jak se pokusit nákazy zavit : kvalitní zapper.

MIKROFILÁRIE                  –     WUCHERERIA BANCROFTI

    • –     BRUGIA  MALAYI

VLASOVEC MEDINSKÝ    –     DRAKUNCULUS MEDIENSIS

Jsou to tencí, vláknití  červi, přenášení  členovci. Jejich larvy  mají mikroskopické rozměry.

a proto se jim říká  mikrofilárie. Kolují krví nebo se vyskytují v kůži. Dospělé filárie mají formu podkožní a lymfatickou.Lymfatické druhy jsou přenášeny komáry. Paraziti ucpávají mízní cesty a způsobují otoky. Následkem toho vzniká zánět ledvina edémy. Podkožní filariózy jsou přenášeny korýši nebo hmyzem. Jsou rozšířeny v tropech a subtropech.

Onemocnění se projevuje svědícími puchýři, později abscesy. Z mikrofilárií známe všichni vlasovce medinského, kterého Afričané a Asiati navinují velmi pomalu na dřívka, aby vlasovce nepřetrhli a takto jej postupně vytahují. Neporušený vlasovec namotaný na hůlce byl znakem dobrého lékaře a od toho je odvozen symbol pro lékařské povolání –  Aeskulapova hůl. Na tuto infekci jsem bohudík zatím nenarazila.

TASEMNICE PSÍ       – DIPILIDIUM  CANINUM

Středně velká  tasemnice.Konečným hostitelem pes, kočka, ale i savci a ptáci.

Mezihostitelem blechy a všenky. Parazit se vyskytuje po celém světě. Onemocnění se projevuje bolestí břicha a svěděním v oblasti konečníku.

ŠKULOVEC  ŠIROKÝ  –   DIPHYLLOBOTHRIUM  LATUM

ŠKULOVEC                   –   DIPHYLLOBOTHRIUM  PACIFFICUM

Je to největší parazit člověka. Může dosahovat délky 8 – 10 m, jeho vývoj jde přes sladkovodní buchanky a sladkovodní ryby. Vyskytuje se v oblasti velkých řek a jezer v Evropě, Severní Americe a na Sibiři. Člověk se nakazí, když jí syrové ryby. Onemocnění se projevuje zažívacími potížemi, únavou a chudokrevností. U D.p. jsou zdrojem nákazy mořské ryby. Vzácná nákaza/zatím/.

Zmíním se ještě o dvou parazitech, náležejících k  PRVOKUM : / PROTOZOA /

Kromě Giardia intestinalis/bičíkovec/, Entamoeba histolytica /amoeba/  a Balantidium coli, /nálevník/, o kterých jsem se už zmínila, nejčastějším prvokem, se kterým se setká  každý detoxikační poradce několikrát denně, je toxoplasma gondii.

TOXOPLASMA  GONDII

Patří k výtrusovcům, kokcídiím. Kočka je definitivní hostitel, ale člověk může být jedním z dvou set mezihostitelů.Kočka vylučuje infekční oocysty trusem, ty na vzduchu dozrávají a za několik hodin jsou infekční. Kočka se umývá a zanese si oocystu na srst a my ji pohladíme, neumytýma rukama pak něco sníme/. Nakazit se však můžeme i  nedostatečně tepelně upraveným masem, nebo přenosem z matky na dítě. Ve střevě nakaženého hostitele se z oocysty aktivně uvolňují zralé sporozoity rohlíčkovitého tvaru. Oocysta má 11 – 12 mikrometrů, nemůžeme ji tedy spatřit. Sporozoity mají rozměr 2 x 8 mikrometrů. Sporozoity pronikají do nejrůznějších orgánů hostitele, včetně mozku, oka, ucha, svalů, zažívacích i pohlavních orgánů atd. Toxoplazma je lymfotropní, proto ji můžeme přednostně najít v lymfatické tkáni, ucpává lymfatické uzliny.Tak jako borrelie, je to patogen, který lze najít ve všech tkáních. Při akutní nákaze se můžeme setkat s těmito symptomy : zduření lymfatických uzlin na krku a šíji, teplota až horečka, oslabení toku lymfy, bolest hlavy a svalů, celková únava , výjimečně vyrážka s puchýřky a pupínky, hepatitida, encefalitida a myokarditida. Nakazí-li se matka během těhotenství, může dojít k potratu, nebo poškození plodu. Toxoplasma  gondii může přispívat  k neplodnosti.

Další stadium toxoplasmy jsou tachyzoiti a bradyzoiti. Tachyzoiti se mohou množit, ale při imunitní odpovědi hostitele se stáhnou do tkáňových cyst, a přemění se v bradyzoity uvnitř hostitelské  buňky. Bradyzoiti jsou méně agresivní vůči hostiteli, mají snížený metabolismus a tím na sebe minimálně upozorňují. Unikají tak pozornosti imunitního systému hostitele / T-lymfocyty, NK-buňky/. Nastává rovnováha mezi hostitelem a parazitem a infekce se dostává do latentní fáze. Imunitní systém hostitele není schopen parazita jednou provždy zlikvidovat, ale ani parazit již nemá možnost uvolnit se z cyst a množit se. Výjimkou jsou vážné poruchy imunity, nebo užívání imunosupresiv. Pak se reaktivovaná toxoplasmóza projevuje jako zánět mozku. / RNDr. Sedlák, MUDr. M. Bednář/ . Jaroslav Flégr z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze vystoupil před časem  v televizi , kde prezentoval výsledky posledního výzkumu. Co se týče četnosti záchytu a odhadovaného procenta toxoplasmy v populaci, je to stará písnička : zatímco v Praze má být procento nakažených kolem 30%, ve zbytku republiky kolem 40 %.okolní státy /Německo, Francie, Rakousko/ hlásí 50-60 % infikovaných obyvatel. Opět je vidět rozdíl v práci našich laboratoří a těch na západ od nás. My detoxikační poradci bychom to číslo posunuli ještě o desítku nahoru. Pan Flégr uváděl zajímavé souvislosti . Toxoplasma zvedá testosteron u mužů,/agresivita, sobectví,nestálost/, ale snižuje testosteron u žen. Lidem s toxoplasmózou se rodí více chlapců. Potomci mužského pohlaví totiž pravděpodobněji budou více cestovat, pobývají více mimo domov a mají za život větší šanci setkat se s kočkovitou šelmou. Lidé nakažení toxoplasmózou jsou méně pozorní, náchylní k rizikovému chování, jsou statisticky častějšími účastníky dopravních nehod. Paraziti manipulují svými hostiteli. Jen si myslíme, že rozhodujeme sami o tom, co uděláme.

BABESIE

Babesie patří k prvokům, piroplasmiím.Jsou to velmi drobní parazité( 1,2-2 mikrometry).

červených krvinek. V erytrocytech probíhá dělení. Mezihostitelé jsou teplokrevní obratlovci.

Přenos klíštětem. Tam, kde naměřím u klientů borrelii nebo klíšťovou encefalitidu, vždy také zjišťuji , zda nejsou přítomny babesie. Babesia divergens a bovis jsou vážná až smrtelná onemocnění, ale v našich podmínkách přichází do úvahy spíše jen mírnější forma Babesia microti. Je provázena únavou, horečkou, bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Možná svádíme mnohé symptomy na borrelii, a zatím jsou na vině přídavné infekce, jako Rickettsie, Ehrlichie, FSME, nebo právě babesie. Tam, kde má klient zátěže ve slezině, má onemocnění horší průběh. Dle učebnic jde o vzácné onemocnění, nicméně se připouští, že když se protilátky najdou i v Evropě, patrně lehké infekce babesiemi unikají pozornosti./MUDr. Bednář/.  A to unikají. Babesie měřím běžně, naměřila jsem je i sobě, z mých klientů odhaduji  tak na 30 % infikovaných. Babesie jsem začala měřit po mezinárodní konferenci v Praze v květnu 2007, kdy kolegyně ze SRN popisovala, že babesie jsou v její zemi velký problém. A zase – že by o pár desítek kilometrů dál se už nákaza nevyskytla ? Babesie vzhledem ke své nepatrné velikosti reaguje na detoxikaci. Klasická medicína ji léčí kombinací chininu s klindamycinem.

PROČ   O  PARAZITECH   NEVÍME  ?

V tomto směru nás nikdo nevzdělal. Ani škola, ani rodiče, ani lékaři. Nejvíc v obraze jsou doktoři přírodních věd a veterináři. Pro ně tato skutečnost není překvapením. Lékaři ale často vůbec nedávají do souvislosti ani do očí bijící symptomy.

Už jsem zažila,že na stížnost pacienta, že bezdůvodně hubne a svědí ho konečník, slavný lékař odpověděl : To máte borrelii v žaludku a plísně v tlustém střevě. Jedna obvodní lékařka mi řekla, že lékaři mají instrukce,aby při banálních onemocněních /bolesti hlavy, břicha, průjmy, zácpy, nechutenství, prudké hubnutí, nevolnost a zvracení/   přednostně zvažovali  parazitární nákazu.V praxi se s tím ale nesetkáte.  To nejběžnější z mikrobiologie, co lékaři stále dokola uvádějí jako příčinu potíží, je streptokok, stafylokok,  chřipkové viry a ještě tak borrelie. U bakterií si tak zdůvodní nasazení antibiotik a je vyřízeno. Také si postěžovala, že za celou její mnohaletou praxi se ještě nesetkala s laboratoří, která by uměla parazity najít, přestože občas vzorky na rozbor posílá a podle symptomů pacientů parazity tuší.Testy se vracejí negativní, což lékaře časem odradí, aby to ještě zkoušel. Našich  parazitologických laboratoří je málo. Nejsou tak dobře vybaveny jako pracoviště bakteriologů a virologů, neškolí se tolik pracovníků pro tato oddělení, protože lékaři o jejich práci jeví menší zájem. Laboranti proto nemají dostatečnou praxi a někdy jde i  o lidský faktor – pečlivost a rychlost. Vzniká tak začarovaný kruh. Dalším úskalím jsou samotné testy. Test ELISA, který se nejčastěji používá  ke stanovení protilátek , je levný a chybový. Lékaři to vědí. Selhává i u průkazu borrelie. Kolektiv lékařů, vedený MUDr. Bartoňkem, z pražské kliniky zaměřené na borrelii, přiznává, že je falešně negativní z 50  – 70  %. A na těchto testech závisí zdraví tisíců lidí !!! Všude tam, kde hledáme protilátky, a ne přímo parazita, může dojít k chybě.

Podle MUDr. Miroslava Mikuleckého, CSc, z kliniky infektologie a geografické medicíny v Bratislavě,  organismus nemusí z nějakého důvodu protilátky tvořit- buď má sníženou imunitu, nebo malý počet jedinců nemusí vyvolat imunitní odpověd´. MUDr. MIkulecký je odborníkem na helminty, především na toxocaru. Ptala jsem se ho, co si myslí o spolehlivosti testu Elisa. Vyjádřil pochybnosti, neboť už se stalo, že dvě různé laboratoře dospěly k opačným výsledkům.Ve stolici se vajíčka také nemusí najít, pokud už jsou paraziti rozesetí po těle. Parazit nemusí být  momentálně ve střevě. Proto by se správně mělo dělat několik odběrů stolice po delších časových odstupech,a  to se v praxi neprovádí.

Upustilo se i análních otisků v případě enterobióz. Dalším průkazem je už jen biopsie, což za živa často nepřichází příliš v úvahu.Podotýkám,že např. zjistit měchožila se spolehlivěji dá metodou PCR – polymerázová řetězová reakce, kdy i z nepatrného množství materiálu se dá sestavit celá DNA, a podle genetické výbavy parazita jej přesně určit.Provádí GENSERVIS BRNO při Veterinární fakultě, a GENSERVIS  PRAHA,katedra parazitologie při Přírodovědecké fakultě UK. Test stojí kolem 500 – 1.500,-Kč.

Nejzávažnější nákazy- Echinococcus  a Hymenolepis- můžeme dostat od psů. V ČR je evidováno 2 000 000 psů. Připočtěte ty neevidované. Jsme státem s největším počtem psů na počet obyvatel. V tomto směru trumfneme i Angličany. Přitom jsme národem, který není zvyklý po svých čtyřnohých přátelích uklízet. Rozšlapané a větrem rozvířené psí výkaly pak dýcháme, naše děti si hrají ve znečištěných pískovištích. Nepořádní Češi jen sklízejí, co zaseli.

Přemýšlela jsem, proč  se nenajdou protilátky proti parazitům ani v případě, že pacient donese lékaři úlovek a fyzický důkaz. Jedno z možných vysvětlení by mohlo být i to, že organismus netvoří, nebo tvoří jen velmi neochotně protilátky proti VROZENÝM infekcím. Je naivní  se domnívat, že parazit se neprožere placentou, když je schopen se dostat přes střevní stěnu. Všechno, co má v těle matka, může mít i dítě.Rodinní příslušníci mívají podobné parazitární zatížení. Potom proti těmto prastarým zátěžím tělo nebojuje. Často to mohou být letité spící cysty, které začnou ožívat až po prvních tabletkách antihelmintik.

Jejich metabolismus je sice snížený, nikoliv však nulový. Toxiny z těchto cyst přispívají k chronickým záhadným chorobám.EAV  je tak často jediná možnost, jak se dobrat příčiny potíží.Sérologická vyšetření selhávají. A protože s parazity po generace nebojujeme,přibývají.

Dále se stále jasněji prokazuje, že parazité roznášejí viry a bakterie po těle. URČITÉ VIRY A BAKTERIE  MAJÍ  AFINITU  K URČITÝM  PARAZITUM. Samička parazita předává svou virovou a bakteriální výbavu larvám a vajíčkům, tak jako lidská matka předá potomkům viry, bakterie a parazity. Pokoušet se proto zbavit se virů a bakterií bez předchozího odčervení je marná práce. A naopak, znova a znova žasnu , že i u velmi starých lidí se dá dosáhnout toho, že jejich orgány, zbavené parazitů, vykazují ideální hodnoty.Možná krátkodobě, ale přece. V orgánu , který jste čerstvě zbavili parazita, nenaměříte ŽÁDNOU BAKTERII, ŽÁDNÝ VIRUS, i kdyby měsíc před tím orgán vykazoval dvacetipoložkovou  mikrobiální zátěž. Nezapomenu na pětaosmdesátiletého muže, kterému jsme kvalitním zapperem odstranili parazity za slinivky a já jsem pak několikrát po sobě , s opakovanou kalibrací, naměřila jeho slinivku v normě. Bránil se : ,,Ale já mám náběh na cukrovku !“ Říkám mu:

,, V této chvíli ne.“

Podezření na parazity můžete mít  při těchto symptomech :

1.. Třasy, tiky , záškuby svalů, vibrace, vnitřní chvění, noční záškuby těla.

Srdeční  synkopy a arytmie nejsou ničím jiným než záškuby srdečního svalu.

2. Závratě, točení hlavy, zatmění před očima s pocitem na omdlení. Parazita najdeme v těle i tehdy, když se tyto potíže objevují jen zřídka, nebo se objevovaly v minulosti.

3. Deprese, úzkosti, pocity tísně, nevysvětlitelná panika, strach ze smrti, myšlenky na smrt.

Jedna klientka to popsala slovy: ,, Nic se neděje, všechno je v pořádku, ale já přesto trpím úzkostí  a panikařím. Asi budu hysterická.“ Dvacetiletý klient : ,,Nevím, co se to se mnou děje, jestli snad neumírám“.

Další klientka :,, Mám perfektní rodinu a všechno je v pohodě, jen já  tu pohodu kazím! Neumím si ji užít  a nevím proč! Pořád si dělám starosti, že se stane něco strašného“. To se týká i velmi mladých lidí.

4. Poruchy vidění : dvojité a rozmazané vidění, zamlžené vidění- jeden z prvních příznaků roztroušené  sklerózy.Pocit cizího tělíska v oku. Tečky a šmouhy, které přibývají.

Proti bílému pozadí můžete možná vidět okrouhlé pravidelné  skvrnky, tmavé se světlým středem, jakoby pospojované řetízkem.To mi popisovalo alespoň šest lidí. Je známa oční forma larvální toxokarózy, ale v oku najdete  všechno možné. Mohou tu žít larvy všech druhů  parazitů, všechny bakterie a viry, které je možno nalézt jinde v těle. Co si máme  myslet o pravidelných útvarech, připomínajících žabí vajíčka? Znamená to, že do oka doputují dospělci a kladou tu vajíčka ? Očař nic nenajde. Očařce jedné mé klientky jsem poslala článek o larvální toxokaróze od MUDr. Mikuleckého.

Řekla, že o tom v životě  neslyšela.

°°  Kauza : Asi šedesátileté ženě, která ztrácela zrak, jsem vytestovala v oku Hymenolepis nana, echinoccoccus a toxoplasmózu. Začaly jsme oko čistit našimi dreny, prozatím bez antihelmintik z obavy před rozsevem parazit. nákazy. Po měsíci kapání echinokok zmizel a tasemnička se odstěhovala do mozku. Nicméně paní  na kontrole u očaře přečetla  o dva řádky víc, než obvykle, přestože předtím se zrak stále jen horšil.

Zeptala se očaře, zda je možné, aby mněla v oku parazity. Řekl, že to je možné jen v Africe.  Neučili se o toxokaře ?

°° Kauza: přivedli mi pětiletou holčičku, která začala šilhat, niko neví proč.

Narodila se zdravá. V době, kdy mi ji přivedli, ji zrovna dětská lékařka zbavovala nákazy roupy.Děti se na pískovišti často nakazí škrkavkami. Děvčátko mělo škrkavku dětskou na okulomotorickém nervu.Babička, která dítě přivedla, nechápala, co jí vysvětluji a dítě jsem už neviděla.

°° Jedné z klientek, co vidí vajíčka ve svém oku, jsem našla 7 druhů parazitů. 17 let se snaží marně přesvědčit lékaře, že  parazity má, aby jí pomohli. Ona o nich ví. Někdy se jí pod rukou břicho vlní a samovolně pohybuje. Se seznamem parazitů, které jsme našly, šla znovu k lékaři. Nenašel se ani  jediný.

°°  Jiná klientka mi děkovala, že konečně pochopila, co se s ní dělo v dětství : viděla pohybující se útvary ve svém oku a bála se to někomu říci, aby si o ní nemysleli, že je blázen.

°°  Kolegyně D. našla toxokaru v oku dospělé ženy, která začala nedávno bezdůvodně šilhat. Alespoň očaři by měli být proškoleni.

5. ARYTMIE, TACHYKARDIE, synkopa-vynechání tepu, bušení srdce, vysoký tlak.

Škrkavky, háďátka a motolice jsou nejčastějšími pachateli. Srdcaři mívají úzkosti.

.

6. AUTOIMUNITA. Paraziti navozují autoimunitní procesy ve tkáni, ve které se vyskytují.

U  jakéhokoliv autoimunitního onemocnění se teď už přednostně dívám po parazitech.

Nikdy nejsem zklamaná.

7.  ASTMA .Larvy při migraci málokdy vynechají plíce. Pokud čtete pozorně, neexistuje parazit, který by je minul. Plíce jsou vděčným námětem k detoxikaci, protože se daří odstraňovat letité ,,neléčitelné“ potíže. Plíce sice také často čistíme nadvakrát, ale úleva bývá už po prvním kole. Složitá vysvětlení, která občas čtu, že astma souvisí s karmou, nervy, nebo psychikou, mi dnes připadají legrační. U těžkých astmatiků je standardní zátěží Echinococcus multilocularis –  měchožil větvený. Viděla jsem na internetu  rentgenový snímek plic ukrajinského chlapce , trpícího silným kašlem.

Na snímku byly vidět bělavé okrouhlé flíčky. Lékař  to bravurně vyhodnotil jako nákazu echinokokem.Cysty odebíral chirurgicky. V plicích astmatiků, abych byla přesná, ale také kromě parazitů nacházím vrozené Mycobacterium tuberculosis,  Bordetellu pertussis , borrelii a další bakterie a viry.

8. RAKOVINA. Dá se vyměřit souvislost  mezi parazity a nádorovým onemocněním.

MUDr. H. Clarková i američtí lékaři kladou rovnítko mezi rakovinu a metabolity parazitů.

Je to logické- parazit svými toxiny i mechanickým působením natolik poškodí tkáň, že ta se pak už neubrání onkologickým změnám. Možná změním názor, zatím vidím souvislost jen nepřímou. Snad je možné, že cysty tasemnic, především echinokoka, mohou být omylem považovány za nádor. V ojedinělých případech může echinokok dosáhnout i větších rozměrů. Klient-veterinář mi vyprávěl historku z Ukrajiny.,, Těhotná “ žena neporodila ani devátý, ani desátý měsíc. Jedenáctý měsíc jí vytáhli z břišní dutiny několikakilogramovou cystu Echinokoka granulosus. Lékaři našich východních  sousedů s  echinokokem  běžně počítají. Veterinář mi řekl, že se má za to, že echinokok potřebuje ke svému vývoji vyšší průměrné teploty a je to nákaza jižních krajů. /Mluvil o psech/.

Já  to ale nechápu : je to parazit a přechází z hostitele do hostitele, kde má vždy zajištěnu jeho tělesnou teplotu.

9. ŠTÍTNÁ  ŽLÁZA

Pokud sledujeme, kudy se larvy všech parazitů ubírají, je to hrtan a hltan. Snadno se zachytí  na této překážce a už se tam zabydlí. Rozběhne se tu autoimunitní proces.

Typické pro roztroušenou sklerózu.

–    18    –

10. KUŽE-BOULIČKY POD KUŽÍ

Mohou být způsobeny :  Háďátky střevními, tasemnicemi velkými i malými, svalovcem stočeným, měchožilem zhoubným , psí nebo kočičí škrkavkou a roupy. Cysty parazitů jsou chráněny vícevrstevnými obaly a jsou velmi odolné. Citrónovitá pouzdra svalovců zvápenatí a jsou pak prakticky nezničitelná. Živá larva tu přežije až 30 let. I když se považuje nákaza svalovcem pomalu za smrtelné onemocnění,někteří  autoři se domnívají, že pokud je počet larev v těle nízký, pacient může být i bezpříznakový./ RNDr. Klimeš/

Bouličky pod kůží i jinde v těle mohou tvořit i  filárie.

.

11. ATOPICKÝ  EKZÉM

Jsem šťastná, že už jsem přišla na kloub hlavní příčině atopického ekzému. Odstraňování

virů, bakterií ,plísní a neživých zátěží nevedlo k cíli. Zlepšení byla tak mírná, že nestála za řeč, nebo byla přechodná. Kauza : mladá asi třicetiletá žena, od dětství ekzém. V mládí šilhala, pak se to samo upravilo. Dříve bývaly závratě, dnes vzácně. Ekzém zvládán přísným stravovacím režimem. Bušení srdce. Úzkosti. Nepřiměřená chuť k jídlu. Návaly a pocení.Paraziti ve všech orgánech, Ascaria, měchovci, háďátka, toxokara, roupi a tenkohlavec .Při testování jsem hledala souvislost mezi pojmem ,,atopický ekzém“ a parazity. Souvislost vyšla ke všem parazitům kromě roupa. Lék VERMOX používám při testování pro kontrolu. Reakce na něj byla silná a pozitivní. Od té doby se u všech ekzémů už rovnou soustředím na parazity. Z celé škály virů, bakterií a parazitů, které naměřím v celém těle,  paraziti  vyjdou k pojmu ,,ekzém“ VŽDY, a  mají také pokaždé početní převahu nad viry a bakteriemi. Hledám především škrkavky a háďátka.

12. KLOUBY  a PÁTEŘ :  Jen zopakuji: parazité mohou být v kloubech, ale i kolem nich v kloubních váčcích, ale také i v kostní dřeni a v páteřním kanále. Toxiny parazitů zvyšují revmatoidní faktor. Ten, kdo má souběžně  s revmatickou artritidou i potíže psychické – deprese-, ten sleduje ,,přelévání“ problémů  z hlavy do kloubů a opačně zhruba ve tří až čtyřtýdenních intervalech. Může to mít souvislost s několikatýdenním parazitárním cyklem.

13. ÚNAVOVÝ  SYNDROM. Tady si nedělám ambice, že by parazitární toxin byl jediným spouštěčem tohoto složitého syndromu. Ale parazitární toxin určitě neblahým dílem přispívá k dané diagnóze.

14. MIGRÉNA- totéž, parazit je jen dalším kamínkem do mozaiky možných příčin.

Migréna se spouští vždy, když se dá larva do pohybu. Tehdy máme také zvýšené bílé krvinky a zvýšenou teplotu. Proto mohu navázat další záhadnou diagnózou :

15. SUBFEBRILIE. Kolísavá  nebo stálá zvýšená teplota bez zjevné příčiny.

Neúměrné pocení. Tito lidé mají více druhů parazitů, a ve větším množství.

Teploty se zvedají vždy, když larvy migrují / MUDr. RNDr. F. Stejskal/

16. NESPAVOST : pomineme-li sociální a psychické faktory, paraziti přispívají k nočnímu neklidu, protože jsou aktivnější v noci.V případě roupů o jejich podílu na nespavosti nikdo nepochybuje. O parazitech se dále se dočtete, že jsou  aktivnější za úplňku, kdy je většina lidí citlivější k vnějším vlivům. Také kolem úplňku býváme nafouklí po jídle více než za novu. Nedivila bych se, kdyby byli v průběhu roku aktivnější na podzim a přispívali k depresím.

17. ALERGIE :  nekonečné rýmy , vodnaté nebo hlenové, mohou být způsobeny neustálým bojem našeho imunitního systému s larvami i dospělci parazitů ve vedlejších nosních i čelních dutinách. Paraziti vyhledávají duté orgány a místa, která nejsou příliš promývána neustálým tokem krve nebo lymfy. V dutinách mají ideální podmínky.

Z dutin už je jen skok do oka, slzný kanálek je autostráda. Nejčastěji tu nacházím drobounká háďátka, ale i larvy škrkavek, měchovců a motolic. Toxin háďátek svědí nejen na kůži, ale i v oku a v  nosní sliznici. Vdechování pylových zrn mnoha bylin, které jsou  jinak třeba léčivé, vyrušuje parazity z  klidu, nutí je se pohybovat, hledat klidnější útočiště, nebo naopak je stimuluje k páření. Potravinová alergie se  dá vysvětlit ještě snadněji : určitý druh potraviny parazitům ,,chutná“ .Začínám sestavovat tabulku, kteří parazité vyžadují jaké potraviny. Například slinivková motolice si pochutná na cukru, medu , čokoládě, máku, rýži, pšenici, ale maso , sýry a vejce jí nejedou. Motolice jaterní a žlučová zase preferuje maso, sladkým a chlebem ji neuctíte. Jednostrannou dietou, dlouhodobým odepřením pochoutek našim podnájemníkům bychom zřejmě dosáhli jejich vyhubení přirozeným, ekologickým způsobem, potíž je však v tom, že máme každý několik druhů parazitů a nemohli bychom tedy jíst nic. Proto zřejmě zabírá Breussova dieta. Lidé při déletrvajících hladovkách uvádějí pocit projasnění v mozku, kam se už nedostanou parazitární toxiny. Ke zkoumání této souvislosti mne přiměla klientka, která mi popisovala, že čas od času má neudržitelné nutkání splácat všechno možné a střídat slané, sladké a kyselé chutě, nezřízeně se přejí a pak je na nějakou dobu klid. Klientka má oblé i ploché parazity.

18. SJ“OGRENUV  SYNDROM

Jedná se o vysychání slinných žláz. Syndrom je považován za AUTOIMUNITNÍ  onemocnění. Dává se do souvislosti s EBV. Tato teorie se zdála být logická,protože EBV se množí ve slinných žlázách, spouští autoimunitní pochody a je tak častý, že se většinou u těchto lidí najde. Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem našla u dvou klientů ve slinných žlázách  pouze háďátka, po EBV ani památky.

19. TINITUS

Když  zjišťuji příčinu tinitu nebo nahluchlosti u svých klientů, pracně měřím veškeré  zátěže zvlášť na středním i vnitřním uchu a na ušních nervech. Tyto zátěže pak testuji k pojmu  ,,tinitus“ a ty, co se opakují na více místech nebo vyjdou k tinitu, považuji za prioritní. S železnou pravidelností  má početní převahu parazitární zátěž nad virovou a bakteriální. Čím vážnější případ, tím vážnější parazit, od motolic přes Hymenolepis k Echinococcus. Mám i klienta, kterému k pojmu ,,tinitus“ z celé sbírky vyšli POUZE parazité, žádný virus a bakterie. Přesto z virů a bakterií je častý Haemophillus /dětské opakované záněty ucha/, virus parotitidy /častý !!!/, Borrelie, Streptococcus pyogenes, Helicobacter, EBV,CMV a další.

Antihelmintika  kombinujeme s našimi preparáty. Od  DRENU nemůžeme očekávat, že parazita v orgánu zabije, ale vibrace léku natolik znepříjemní parazitovi pobyt, že ten se hledí vystěhovat. A pokud se stáhne do nižších pater, tam máme možnost ho zlikvidovat chemií.

Samostatná antihelmintika zas vyčistí JEN zažívací soustavu. Spokojíme-li se s prvotními úspěchy, potíže se časem vrací, protože larvy, které jsou momentálně ,,na cestách“ po těle, jednou opět doputují do tenkého střeva, dorostou a začnou se množit. Proto je nutné protiparazitární kůru OPAKOVAT. Lékaři, kteří nemají zkušenosti s parazity, a těch je většina, se domnívají, že stačí snad jen několik tablet, a úzkostlivě šetří s předpisováním léku za 40 Kč. Svému pacientovi pak uleví jen na několik dnů až týdnů a nevyženou mu ani roupy. A naopak, naše preparáty bez antihelmintik tyto nemoci sice jednoznačně zlepšují, ale velmi,velmi pomalu, a léčba má svůj strop.

JAKÉ  LÉKY  JSOU  U  NÁS  K DISPOZICI  :

Není to žádná  sláva. Celé dva. Zrušili i Pyrvinium  v sirupové formě.Zabíral sice jen na roupy, ale i to pro mnoho lidí bylo požehnáním, stačilo zaběhnou do lékárny.

Benzomidazolové přípravky fungují jen na oblé červy :

VERMOX: na bázi mebendazolu, určen pro léčbu enterobiózy, askariózy, ankylostomózy, trichuriózy, strongyloidózy,larvální toxokarózy, trichinelózy

ZENTEL     : na bázi albendazolu, je indikován na široké spektrum parazitů, na ploché červy někdy zabere, jedná-li se o slabou nákazu, při silných nákazách je  nespolehlivý. Zentel se lépe vstřebává a má vyšší účinnost, užívá-li se spolu s tučným jídlem.

Dávkování se liší podle druhu parazita. Především u enterobióz, askarióz , trichurióz a strongyloidóz je nutno přeléčit  za 2-3 týdny. Také počítejte s tím, že po první dávce  antihelmintik a někdy už  jen po bylinné protiparazitární kůře se objeví  nové druhy parazitů, které Váš terapeut ,,neviděl“ napoprvé. Většinou se jedná o zacystované, hodně staré, nebo dokonce vrozené nákazy, které neochotně pod palbou chemie začnou hledat bezpečnější úkryt a vylezou. Je to další důvod, proč je nutno kůru opakovat, a to často ne jednou. Třetí důvod :

LARVY NEJSOU NA ANTIHELMINTIKA  CITLIVÉ !!!!

Jaké můžete očekávat reakce : Masivní odchod stolice v prvních dnech- odchází mrtvá těla dospělých parazitů. V této době také máte šanci něco objevit. Plícaři : Kašel, dušnost, bolest na hrudi, teploty se zduřením krčních mandlí, rýmou. Méně často svědivá vyrážka, bolest hlavy. Většina lidí  však antihelmintika snáší dobře, silné reakce mají  jen lidé s mnohočetnými infekcemi. Překonají-li první nepříjemné dny, nastává značná úleva a někdy se dějí doslova zázraky .

TEORII MOHU PODEPŘÍT PŘÍKLADY Z PRAXE :

°°  klientka makrobiotička chtěla vyzkoušet jen kombinaci úpravy stravy a antihelmintik.

Makrobiotika obsahuje i protiparazitární postupy. Zkoušela to tři měsíce, její potíže se srdcem a třasy ruky se zlepšily jen na pár dní při braní léků. Kontroly ukázaly snad jen mírný úbytek toxocary. Paraziti se stihli domnožit. Máme tím ale doloženo, že úpravou stravy se parazit vyhnat nedá. Cokoliv je totiž jedlé pro nás, je jedlé i pro něj.

°°  mladá žena s epilepsií , po vybrání prvních dávek našich preparátů na nervy s Vermoxem se její záchvaty zredukovaly .

°°  mladý muž s třasem ruky a abnormálním pocením se dnes již nepotí a z trvalých třasů jsou jen mírné občasné záškuby- ještě pokračujeme./ 31.1.2008 jsme bez třasů a pocení, ale to proto, že jsme zařadili  i zapping vybraných frekvencí/

°°  Asi sedmdesátiletá  žena se všemi běžnými parazity i měchožilem po dvou baleních Vermoxu  a našich preparátech na játra řekla, že žádné léčení  za celý její život jí tak nepomohlo a že má pocit, že omládla. Po letech zmizelo pálení v ústech /háďátka v dásních/.

°°  Šedesátiletá astmatička  místo plícervoucích záchvatů teď jen občas zakašle.

°°  Letité zácpy nebo naopak průjmy se upravují, mizí bolesti břicha.

°°  Bulimička zvrací ne denně, ale občas. Lépe spí.

°°  Starší žena, čtyřleté běhání po ortopedech, ostré bolesti v kyčli. Měchožil přímo v kloubu, ale také v kostech  a  zažívání. V kloubních váčcích vytestována Ascaria a měchožil.

. Po vyšších dávkách Vermoxu a našich drenech na kosti a játra bolest ustoupila, je již jen snesitelná. Po schodech už může vystupovat oběma nohama. Během kůry cítila pod dlaní vlnivý pohyb od kloubu po stehně směrem dolů. Při kontrole se škrkavka v kloubním váčku už nenašla. Pokračujeme čištěním vlastního kloubu, věřím, že potíže zmizí docela.

°°  Deprese mizí během podávání Vermoxu, ale vrací se po jejich využívání, protože  tu bývá větší počet parazitů  a za jednu dávku léků  nejsou zničeni-domnoží se.

Když je po čase znovu nasazen Vermox,  dobrá nálada  se vrací jako mávnutím proutku.

Pomocí  našeho  počítačového  programu  se dá vytestovat, že antidepresiva  jsou vlastně protiparazitární léky. Je to tak těžký kalibr chemie, že to zničí i hlísty, a lidem se ulevuje.

°°  Únava je snesitelnější, hlavně ženy hlásí, že teď zvládnou mnohem více práce.

°°  Mé letité bolesti v pravém podžebří, se kterými si lékaři nevěděli rady, zmizely.

Jednu dobu jsem měla takové bolesti, že jsem byla přesvědčená, že je to zánět žlučníku, nebo slepák. Ani v na pohotovosti v brněnské úrazovce nic nenašli. Dnes vím, že to byla toxocara  v apendixu a motolice ve žlučovodech. Bolesti už nemám.

°°  Srdcaři  s arytmií , bušením srdce a tachykardií se zlepšují, nebo jejich potíže mizí.

Srdce bývá obsazeno škrkavkami, toxokarou , motolicemi, háďátky a larvami dalších parazitů, nemluvě o bakteriích a virech.. Proto je nutno často věnovat srdíčku delší čas, protože při první kůře málokdy zmizí všichni trapiči.

°°  Záněty prostaty , močového měchýře a ženské výtoky se mírní nebo mizí.

°°  Čistí se pleť, atopický ekzém a akne slábne.Kůže přestává svědit.

°°  Asi padesátiletá  žena, požadavek zbavit ji ekzému na ruce a nadváhy. Tato klientka chová doma dva psy a dvě kočky. S nadváhou jsme se potýkaly s nepatrnými výsledky už  pár měsíců. Když ale dostala Vermox, volala už za 14 dní, že ekzém zmizel a že zhubla 6 kg, aniž by držela dietu. Když jsem ji navštívila, nemohla jsem ji poznat.

Pohubla i v obličeji/vzpomínáte si- škrkavkový otok obličeje?/. Tak rychlý úbytek váhy si vysvětluji jedině tak, že musela mít v těle  několik kg parazitů plus odvodnění břišní  dutiny..

°°  Kamarádka s dvouletými bolestmi v jaterní krajině, velmi nedůvěřivá k detoxikaci.

Nakonec ji bolesti donutily to zkusit. Jaterní preparáty jsme zkombinovaly s Vermoxem a já jsem od toho raději nic neočekávala. Počítala jsem s tím, že po měsíci kamarádka skončí. Za TŘI dny mi volala, že ve stolici vidí červíky a bolesti jsou pryč. Nadšeně se sleduje dál a ještě občas něco zahlédne.

Mým cílem je rozšířit znalosti o této problematice mezi laickou a odbornou veřejnost.

Nepomůže, když  jen pár detoxikačních poradců bude vědět, co dělat.  Potřebujeme také spolupracovat s lékaři. Lépe vybavit laboratoře. Vyškolit schopné parazitology. Vyvinout šetrné a účinné léky se širším spektrem působení, nebo alespoň znovu zavést ty, které se zrušily. Pro medicínu tento problém prostě neexistuje. Lékaři by měli ztratit ostych z testů na parazity a předepisování antihelmintik. Kdo z lékařů se chce proslavit jako zázračný, deparazitujte své pacienty a úspěch Vás nemine.

My pacienti můžeme pomoci svým lékařům tak, že v případě podezření na parazity

budeme sledovat svou stolici. Zvláště když jsme vážně nemocní,tato nepříjemná  procedura se vyplatí. Získáme důkaz, důvěru  a pozornost svého lékaře a léčení se pak bude ubírat správným směrem.Vyhneme se nespolehlivým testům.

Existují i bylinné  protiparazitární kůry, jak od našich léčitelů, tak kůra Dr.Huldy Clarkové, která se dá najít na internetu. Sestává z bylin,,za hubičku“: mletý hřebíček, mletý pelyněk a tinktura z oplodí ořešáku černého. Slušné výsledky má i protiparazitární preparát od Borise Tichanovského. ,,Očišťující“, stojí cca 140,- Kč a je možno si ho objednat na adrese

www.epam.cz, nebo na telefonu 602 141 628. Dále je možno využít  přístroje Zapper, který na základě určité předem navolené frekvence elektrickými výboji zabíjí nebo ochromuje parazity. Na netu je celá škála Zapperů od levných po luxusní a drahé. Laborujte, přátelé, zajímavé výsledky mi pošlete .

S přáním pevného zdraví zdraví

Ing. Hana Bláhová

603 209 866

[email protected]

Otázky a odpovedi

 

Ing. Hana Bláhová se věnuje detoxikační medicíně téměř deset let a o parazitech toho ví opravdu hodně. Přednáší na témata Jak nám škodí paraziti, kde uvádí souvislost parazitární zátěže s dosud nerozpoznanými příčinami některých onemocnění a dostupné způsoby léčení.

Víte, že člověk žijící celý život v České republice může mít v těle i několik druhů parazitů? Běžnou součástí našeho organizmu jsou totiž viry, bakterie a – parazité.

Viry a bakterie už v našem těle akceptujeme, s nimi si náš imunitní systém buď poradí sám nebo mu dokážeme pomoci léky. Parazité jsou ale pro nás jaksi nepřípustní. Tyhle potvory se přece týkají zaostalých zemí v Africe a Asii, ne vyspělé západní civilizace! Je to ale velký omyl, ze kterého mě vyvedla Ing. Hana Bláhová z Detoxikační stanice v Brně, která se této problematice věnuje mnoho let a vede si velmi zajímavou statistiku.

Z dětství známe maximálně roupy, škrkavky a někdo, což nejčastěji víme jen z vyprávění, měl tasemnici. Tím náš výčet běžných parazitů asi končí. Jak to vidíte paní inženýrko Vy?

Za poslední tři roky jsem našla pouze devět lidí, kteří byli čistí. Musím dodat, že jejich rod byl dlouhověký, většinou přicházeli s drobným problémem a nebo chtěli vyšetřit spíš ze zájmu. Postupem času jsme přišli na to, že absence parazitů zřejmě souvisí s krevní skupinou, protože sk.0 a sk.B mají lepší zažívání, a také s hladinou kyseliny HCl v žaludku. Pokud je této agresivní kyseliny v žaludku dostatek, tak vše dokáže zlikvidovat a tím pádem se do střev parazité nedostanou.

Vyhledáváním parazitů ( i virů, bakterií a neživých zátěží ) v organizmu se zabývám

už 9 let. Nejprve jsem začala pracovat na sobě, pak jsem pokračovala u známých a postupně i na klientech. Ve většině případů s pozitivními výsledky. Buď po detoxikaci něco našli ve stolici nebo se jim přinejmenším ulevilo třeba od zažívacích problémů.

Vypozorovala jsem, že klienti se stejnými diagnózami mívají stejné skupiny patogenů. Začala jsem si proto vést statistiku, ze které se po delší době začaly vynořovat zajímavé souvislosti.

Parazité jsou součástí našeho organizmu ?

My jsme výborní hostitelé a parazité se snaží být velmi nenápadní, aby s námi mohli žít co nejdéle, protože když nás zahubí, zahubí i sebe.

Nevzpomínám si na výraznou osvětu o parazitech na téma čím nás mohou ohrožovat. Jak spolupracujete s lékaři?

Doktorka Ingrid Fonková napsala úžasnou knihu „Střevní parazitóza v humánní medicíně“ kde píše, cituji : „Nadále zůstávají střevní parazité pro laboratoře nezjistitelnou veličinou. Proti virům a bakteriím si organizmus zpravidla dokáže vytvořit imunologickou ochranu, proti střevním parazitům nikoli. Tento imunologický obranný mechanizmus nebyl, s výhodou pro další existenci parazitů a bohužel pro utrpení postižených pacientů a zvířat, od přírody jaksi plánován.

Bez spolehlivé laboratorní diagnózy však podle moderních kriterií není možné naordinovat žádnou terapii. Se zřetelem na střevní parazitózu je proto absolutně nezbytné se od těchto kriterií oprostit – přinejmenším do té doby, než bude k dispozici spolehlivá diagnostická metoda pro jejich zjišťování. Je tudíž úkolem této knihy upozornit lékařskou veřejnost na střevní parazitózu jako na komplex nemocí“.

Popisuje, jak byla zděšená, když posílala své pacienty na laboratorní vyšetření a jak malou výpovědní hodnotu tyto testy mají. Uvedu perličku: navrhuje i takové detaily, jako změnu sanitární techniky, kdy ve starších typech záchodů byly hladinky a kde bychom si mohli všichni zkontrolovat stolici.

Totéž popisuje lékařka Jelisejevová, která má stejné zkušenosti na úplně opačném konci Evropy. Rodiče alergických a astmatických dětí jí nosili stolice, které byly plné parazitů, přesto z laboratoří chodily negativní výsledky.

Máte podobné zkušenosti?

Mám stejné zkušenosti. Zpočátku jsem posílala klienty na parazitologická oddělení a do jejich laboratoří s tím, že já na svém přístroji parazity měřím. Čekala jsem, že je oni svými uznávanými metodami prokážou. Klienti však přicházeli s negativními výsledky, nebo s jedním testem pozitivním a následným negativním. Zkrátka jsem byla velmi zklamaná.

Nemyslím si, že je to záměr nebo že práci v laboratoři neprovedli řádně. Je to možná dáno již odběrem v ordinaci, který nemusí být udělán kvalitně, natož opakovaně. Měrná hustota tělíček parazitů je stejná jako naše tkáně, proto jsou nezjistitelní i pomocí běžného RTG nebo ultrazvuku. Pacient by měl před vyšetřením některou zobrazovací metodou užít kontrastní látku, pak je větší naděje na záchyt. To se ale běžně neprovádí. Také počet odběrů zvyšuje pravděpodobnost záchytu. Například prof. Hynek Lýsek radí laborantům, že ani šestero negativních odběrů na lamblie neznamená jejich nepřítomnost. Bez kvalitní diagnostiky ale nemůžeme léčit.

To mě ale trochu děsí. Nepotřebuje pohled na parazity u nás změnu?

V Karlíně na zdravotním středisku visí plakát Parazitologického oddělení ZS v Praze, které sebralo informace ze 76 laboratoří celé republiky. Vyšetřili asi 6 400 osob, provedli asi 100 tisíc úkonů a našli parazity u 83% lidí z bez cestovní anamnézy. To znamená žijících tady, těch, kteří necestovali do zahraničí. Je to tedy oficiální potvrzení, že promořenost parazity je v naší populaci vysoká. Už to je posun kupředu, alespoň informovat.

Proč o parazitech široká veřejnost neví?

Chtělo by to patologa, který by cíleně parazity hledal a svá zjištění zveřejňoval. V cizině na západ od nás se to již stalo. Patologové nacházeli parazity při pitvách, podali o tom zprávu a údajně nebyla vůle ji zveřejnit. Bohužel to není zajímavé téma, protože pokud dokážeme, že mnoho nemocí lze vyléčit jednodušeji bez dlouhodobého nebo celoživotního užívání léků, možná se to nebude líbit farmaceutickému průmyslu.

Kde všude v organizmu jsou?

Parazité v nás kolují a všeobecně se o tom ví. Například cesta škrkavek je přes játra, pravé srdce a plíce. Tady je vykašleme, ale zase spolkneme a tím začíná další okruh. Škrkavky takto putují dvakrát, motolice až třikrát. Samozřejmě můžou někde po cestě zabloudit do vedlejší žíly nebo cévy a dostat se téměř kamkoliv. Paraziti se mohou přes nosohltan a Eustachovu trubici dostat do vnitřního ucha a do mozku. Jak poznáme, že máme parazity ? Nemusíme mít žádné mimořádné potíže. Máme třeba jen nespecifické podivné problémy jako nafukování, říhání, plynatost, tlaky, křeče, nevolnost po jídle, záškuby svalů – zvláště v noci, točení hlavy.

Mohou v nás přežívat, aniž bychom o nich věděli?

Zřejmě mohou. Například tenkohlavec se chová velmi nenápadně. Žije převážně v tlustém střevě, dorůstá až 5 cm, má charakteristický tvar : polovinu těla má tenkou a polovinu silnou. Tou tenkou se zanořuje do střevní sliznice.

Sama jsem jeden krásný exemplář ,,ulovila“, a před tím jsem o něm nevěděla.

Pak to mohou být motolice, pokud jich je v organizmu málo. Také nepoznáme přítomnost larválních cyst, ve kterých může parazit přežívat řadu let. Cysty mají několikavrstevné obaly a jsou velmi odolné.

Jak parazity získáváme?

Nejčastější cestou je tepelně špatně zpracované nebo syrové maso. Takže vím, že svoje parazity jsem získala z oblíbených tataráků. Dalším zdrojem jsou zvířata. Měla jsem doma kočku a psa a tudíž jsem měla toxocaru canis i cati a kočičí motolici. Se zvířaty je to opravdu složité. Přece jen si sednou, otřou konečník o zem či koberec a při úklidu zvíříme prach s vajíčky, které lehce vdechneme. Totéž platí o hraní dětí na pískovišti, které není proti psům a kočkám chráněné. Také je možný přenos díky výkalům na ulici, ale i nevhodným hnojením na zahrádce. V záhonku přežijí háďátka dva roky. Ancylostomy vylezou na stéblo trávy a pak stačí projít se po ní bosou nohou. Přírodní toky a rybníky jsou zdrojem motolic. Vysoké procento parazitů se do nás dostane během nitroděložního života nebo během porodu. Spekuluje se podle zvířecích modelů, že placenta parazity nezadrží. Největší část parazitů získáme v dětském věku.

A jak je to s přenosem přímo mezi rodinnými příslušníky?

To by bylo už velmi komplikované, v rodině by musely být nevhodné, primitivní hygienické poměry. Mám i svou zkušenost z měření rodin, kdy mají jejich příslušníci větší část zátěže společnou, ale může to být tím, že jedli podobnou stravu, nebo je to dáno přenosy, které jsem uváděla v minulé odpovědi.

Jestli se mi podaří ideálně zbavit všech parazitů, jak dlouho můžu být klidná, že je znovu nemám?

To je velmi častá otázka, ale tak dramatické to po detoxikaci není. Mám klientku, která pracuje ve Zverimexu a chová psy. Měla chronický kašel, kterého se nemohla zbavit. Docházela na alergologii, imunologii, ale nic nepomáhalo. Objevila jsem u ní toxocary i lidské škrkavky. Začaly jsme s detoxikací a odčervováním, kúra zabrala. Zvířata miluje a své práce se nevzdala. Asi po roce přišla s drobnými dýchacími obtížemi, bála se, že se paraziti vrátili. Ale potíže byly způsobené viry a bakteriemi, parazity jsem u ní nenašla. Stačilo, aby byla opatrnější a k intoxikaci nedošlo.

Čím nás parazité nejvíce ohrožují ?

V prvé řadě nám berou z organizmu živiny. Živí se tráveninou, ze které si berou to nejlepší- enzymy a vitamíny, minerály. Někteří parazité nám doslova sají krev a způsobují anemii. Všichni vylučují odpad – toxiny, z nichž některé jsou neurotoxické, jiné způsobují urtikárii (svědění)/. Dokáží zneprůchodnit zažívací orgány ( žlučník, žlučovody, tenké střevo). MUDr. Fonková popisuje případ střevní uzávěry u muže, která byla čtyřikrát operovaná a byla způsobená přemnožením škrkavek a tasemnic.To, že lékaři při operaci nic neviděli, se zdá nepochopitelné. Od chvíle, kdy doktorku navštívil a užíval antihelmintika, se situace neopakovala řadu let. Až jednou, kdy lékařka byla mimo město, jeho potíže se opět vystupňovaly tak, že skončil v nemocnici. Ještě před operací se manželce nemocného podařilo sehnat lékařku a přinést muži antihelmintika. Do půl hodiny se ileus ,,rozpustil“ a k operaci nemuselo dojít. Lékaři si to neuměli vysvětlit a on se nepřiznal, čím se vyléčil.

Jakým způsobem parazita identifikujete ?

Používáme počítačový program propojený s biorezonančním přístrojem. Jsou to přístroje, které bohužel zatím podle české legislativy nejsou zařazeny mezi přístroje zdravotnické techniky. Používáme EAV a jeho modifikaci- EAM, jiným názvem Salvia. Čím dál rozšířenější jsou diagnostické biorezonanční přístroje řady Oberon. Zjednodušeně řečeno je diagnostická metoda založena na práci s akupunkturními body, kdy na nich měříme impedance, tedy potenciál elektronického napětí. Vědcům z Institutu of Practical Psychophysics se podařilo vypracovat metodu aktivní homeostase kontroly. Přístroj nastaví frekvenci impulzů a podle matric nalezne patologické změny, defekty, viry, bakterie a parazity. Nastavený počítačový program porovnává energetickou bilanci organizmu s předlohou. Zkrátka virus, bakterie, parazit a také náš orgán nějak rezonuje, vysílá frekvence, které se dají nasimulovat na počítači. Já k orgánu nebo k celému organizmu přiřazuji patogen a přístroj mi ukáže, zda v těle je nebo není.

Jak to celé probíhá?

V praxi vám do jedné ruky vložím elektrodu a v dlani druhé ruky budu sondou zkoušet na akupunkturním bodě, respektive energetické dráze, impedanci. Hodnoty mi ukáže pohyb ručičky na EAV a také písknutí různé intenzity. Po mnoha letech praxe ještě navíc cítím odpor sondy a bodu na dlani, pokud je hledaný patogen nepřítomný. Je to stejné, jako byste se pokoušela přiložit k sobě dva magnety stejného pólu.

I po pozitivních výsledcích jsou lékaři skeptičtí?

EAV a další přístroje u nás používají mnozí lékaři, většinou praktikují celostní medicínu. Mezi našimi kolegy jsou gynekologové, pediatři, zubaři, homeopaté atd.

( Musím připsat, že v době nahrávání našeho rozhovoru volal Ing.Bláhové lékař a domlouval si termín návštěvy. Doporučení měl od jiné lékařky. Red.)

Už se ale blýská na lepší časy. Několik lidí v republice má nejvyspělejší model biorezonančního diagnostického přístroje METATRON, jehož výsledky jsou srovnatelné s magnetickou rezonancí nebo s vyšetřením na CT.

Také doktorka Jelisejevová používá přístroj IMEDIS, který je na špičkové úrovni. Vyvinuli ho ruští vědci společně s pracovníky z katedry fyziky university v Gratzu. Tento přístroj má schopnost rozeznat dokonce jednotlivá vývojová stadia všech existujících parazitů na celém světě. Ale zjišťuje samozřejmě i viry, bakterie a plísně. Dokáže také tyto patogeny likvidovat a to zase pomocí frekvencí, které jednotlivému patogenu přísluší. K tomu my používáme Zapper.

Historie těchto přístrojů je stará?

EAV sestrojil v polovině minulého století Němec Rainhold Voll a také vytvořil první testovací porovnávací materiál. Ale úplně prvním průkopníkem byl Nikola Tesla.

Elektromedicína jako vědecká disciplína budoucnosti je tu už celé století. Nemůžu nezmínit Dr.R.R.Rifeho, který začal s pokusy léčby rakoviny touto metodou už v roce 1920. Jeho práce byla bojkotovaná a ničená. Až v osmdesátých letech byly jeho výsledky zveřejněné díky Ing.Johnu Craneovi, který byl Rifeho dlouholetý kolega. Pro zajímavost ocituji National Geografic Magazine z října 2001: „Celá věc je přímo úžasně prostá. Chorobné stavy lze rozeznat podle unikátních vlnových délek definujících barvy patogenů“.

Kde myslíte, že by se mohla elektromedicína výrazně uplatnit?

Elektrodiagnostika a elektromedicína jsou léčbou třetího tisíciletí. Jsou přesnější, jemnější a léčba elektrickým proudem o velmi nízkém napětí je šetrná, rychlá a bez vedlejších účinků. Tyto přístroje se jistě budou dále vyvíjet a zlepšovat. Nakonec jim i lékaři přijdou na chuť a řada z nich tuto diagnostiku využívá ve své soukromé praxi už dnes.

Myslím, že velkou budoucnost by mohla mít při diagnostice i léčbě prionů, pomalých virů. Jsou to viry, které v nás přežívají desetiletí, než začnou škodit. Špičkoví imunologové přiznávají, že zatím nemají na priony vhodný lék. Nepředpokládá se, že by náš imunitní systém dokázal priony sám odstranit, protože nemají antigeny, a tak je imunitní systém nedokáže najít. Antigeny jsou receptory na povrchu buňky, podle kterých náš imunitní systém rozpozná, zda jsou to naše vlastní buňky, nebo nepřátelské mikroorganismy. Buď je okamžitě pomocí makrofágů zahubí nebo vytvoří podle antigenů protilátky.

Mám zkušenost, že pomalé viry nacházím u klientů s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemoci a epilepsií.

Můžeme parazity odhalit sami, jaké jsou obecné příznaky?

Hlavně při kontrole stolice. Zcela jasným symptomem jsou noční záškuby svalů. Jinak jsou problémy s parazity popisovány jako bolesti břicha, zvracení, říhání, plynatost, nepravidelný odchod stolice. Mohou způsobovat nervové potíže /panické ataky, úzkosti a deprese/, u dětí zpomalují fyzický i duševní vývoj až retardace.

Retardace?

Mám vlastní kazuistiku malého chlapce, který byl neúměrně hyperaktivní. Při měření, které vzhledem k jeho stavu bylo velmi obtížné, jsem zjistila všechny tři typy parazitů (prvoci, hlísti, ploší červi), některé jsem naměřila dokonce až na CNS. Samozřejmě i další zátěže. Začal užívat prostředky na detoxikaci a antihelmintika a poměrně brzy došlo ke zlomu, chlapec se zklidnil a dostal do normálu. Matka si nemůže antihelmintika vynachválit.

Také jsem měla dnes dvouletou holčičku bez jasné diagnózy. Neuroložka řekla, že se jedná o degeneraci bílé mozkové hmoty, nikdo neví proč. Holčička je retardovaná a špatně pohyblivá. Naměřila jsem u ní priony, lamblie až na mozku, borelie, herpetické viry, očkování proti spalničkám. Matka má priony, borelie, lamblie, ale v močopohlavním traktu. Malá se napila, když procházela porodními cestami. Zkrátka holčička zdědila vše, ale zatímco matka to má dole, dcera na mozku. Problémy se začaly projevovat až po roce života dítěle. Už chodila, pak zase přestala. Teď se ani neplazí. Priony jsou tu jako u každé jiné neurodegenerativní poruchy. Prekurzorem jsou zde spalničky.

J

e možná domácí detoxikace, jak ?

Ano je to možné a já ji hlavně doporučuji dětem. Pomáhá třeba pelyněk, česnek, ořešák, jílové kůry nebo vysoké dávky mletého hřebíčku, které ničí zárodky parazitů. Šetrnější k žaludeční sliznici je mletý hřebíček v kapslích. Sama jsem odzkoušela kúru Borise Tichanovského i kúru podle Dr. Huldy Clarkové, ale nijak mě neoslovily. Všechny bylinné kúry vyčistí sice střeva, ale do jiných orgánů se nedostanou. Jenže parazité jsou v každém okamžiku rozběhnutí po celém organizmu, a tak se musí kúra opakovat. Po intenzivní opakované detoxikaci většinou za dva měsíce nic nenaměřím.

V Thajsku, Číně, a dalších východních zemích se odčervují všichni od mimin po starce pravidelně jednou ročně. Léky tam nejsou na předpis, aby si mohl kdykoliv každý pomoci sám. A to si říkáme vyspělá země. Domácí zvířata odčervujeme a o sobě si myslíme, že to nepotřebujeme.

U nás vůbec nejsou volně prodejné léky na parazity?

U nás zůstal jediný slabý a úzce účelový lék Vermox a je na předpis. Likviduje pouze hlísty. Všechny ostatní léky nám buď zrušili, nebo tu ani nikdy nebyly zaregistrovány. Volně prodejné jsou k dostání pouze v zahraničí a já jako poradce mohu pouze poradit, co by mohlo pomoci, a rozepsat dávkování dle váhy a stupně začervení. Léky si už klient musí sehnat sám. Na viry a bakterie podáváme informační preparáty na bylinné bázi, které pomáhají pomaleji, ale výsledky jsou stabilnější než po podání alopatik, protože cíleně zaměřují a posilují aktivitu imunitního systému. Mimoto doporučuji frekvence pro práci na přístroji Zapper, který si už desítky mých klientů koupili k domácímu ošetřování.

Co nacházíte mimo parazitů u Vašich klientů nejčastěji?

Borrelii, kterou má více než 70 % populace, ale pozitivní testy na ni sotva 30 %.

Mluvím na základě své devítileté zkušenosti i na základě zkušeností desítek mých kolegů. Je skrytou příčinou u revmatických artritid a u mnoha dalších potíží s pohybovým aparátem. Způsobuje chronický únavový syndrom, který lékaři svým pacientům nevěří, protože nemají podklady z laboratoří. Proto na opakované stížnosti svých pacientů reagují nabídkou antidepresiv. Přenáší se také z matky na dítě, takže neléčená se pomalu šíří populací dále.

Chlamydie pneumonie i trachomatis bývají vždy v etiologii alergií, doprovázeny často borelií a EBV, nebo gramnegativními koky. Alergie ustoupí v řádu měsíců, když současně zbavím klienta hlístů. Chlamydie se pomocí antibiotik léčit nedá, nebo jen velmi špatně. Je to drobná bakterie, která proniká do buněk a chová se tedy spíše jako virus. Proto je marné léčit ji antibiotiky, ale lékaři jako by to nevěděli a moji klienti přicházejí s tím, že mají troj i pětinásobnou kůru ATB na chlamydie za sebou a přesto přicházejí s chlamydiemi. Detoxikací je zvládáme za měsíc až tři.

Helicobacter pylori. Mám plno klientů s tímto nálezem, kteří mají oficielně diagnostikovaný reflux jícnu nebo pálení žáhy. Přeléčení je většinou nedostatečné, testy po ATB negativní, ale Helicobacter se vrací a pacientům už potíže nikdo nevěří.

Končí to antidepresivy nebo kortikoidy.

Viry hepatitid. Jsou příčinou všech chronických průjmů. Sleduje se jen žloutenka

A a B, výjimečně C, nesleduje se závažný virus hepatitidy D, ani G. A i kdyby se tyto viry sledovaly, školská medicína neumí žloutenky léčit. Dieta je nevyléčí.

Kombinace Helicobactera, žloutenek a různých typů parazitů vyúsťují v diagnózy

celiakie, ulcerózní colitis, Crohnova choroba. Končí to biologickou léčbou a kortikoidy. Všechny tyto nemoci se dají léčit v rámci několika měsíců až roku.

Trichomonáda – tady je to naprosté zoufalství a jsem ráda, že mohu pomocí Vašeho článku oslovit lékaře-gynekology. Trichomonáda není zdaleka z populace vymýcený patogen, jak se domníval dokonce gynekolog jedné mé klientky. Je rozšířená a velmi nebezpečná. Promořenost populace odhaduji na 40 %. Bohužel muži bývají bezpříznakoví a proto šíří infekci vesele dál. Zoufalé ženy chodí roky s bolestivými a svědivými výtoky, které nejsou adekvátně léčeny. Gynekologové to vždy vyhodnotí jako kvasinkovou nákazu a léčí nevhodnými léky. Je tu i malé procento přežívajících vrozených gonokoků, od kterých gynekologové také neumějí pomoci, ani se nesnaží. Často léčí rutinně, odhadem, bez provedených stěrů, a bohužel i výsledky z laboratoří bývají (opět) negativní. Tady jsem si jistá, že pomocí Salvie měřím správně, protože jsem už zachránila desítky žen od svízelné infekce jen tím, že jsem jim poradila Entizol. Po vybrání léků na prvoky mi každá řekla, že se jí ulevilo. Připadá mi, že se gynekologové o prvocích ve škole neučili !

Dlouhodobě neléčená Trichomonáda vaginalis nebo hominis časem unikne do krevního řečiště a pomalu se šíří organizmem, až zasáhne i CNS a míchu. Neexistuje žádný případ Parkinsonovy nemoci, u kterého bych nenašla bičíkovce na nervové soustavě. Ženy mívaly v mládí výtoky, muži si pamatují, že výtoky mívaly jejich partnerky. U jakéhokoliv třasu, silného nebo počínajícího, hrají roli tito paraziti. A naopak – po jejich odstranění třasy ustávají. Vyléčených mírných případů mám zatím 6. Parkinsoniků bude v populaci přibývat, pokud se osvěta mezi gynekology nedostane

Dirofillaria immitis a repens je vlasovec srdeční a mízní. Jsou rozšíření a nejsou tu na ně léky. Způsobují arytmie, nespavost, úzkosti, panické ataky, deprese, ekzémy

Toxoplasma gondii. U všech mých případů neplodných párů se našel tento prvok.

Často se najde i u žen s endometriózou. Po přeléčení ženy mohou otěhotnět, nebo donosit dítě. Je to zkušenost má i zkušenost řady kolegů.

Můžete uvést některou zajímavou kazuistiku?

Žena s proctocolitidou. 24 let trpěla bolestmi břicha, křečemi, krvácela z konečníku.

Po mnoha peripetiích a vyšetřeních byla určena tato diagnóza a žena užívala kortikoidy, které jí ale příliš nepomáhaly. Našla jsem masivní infekci Helicobactera, který perforoval žaludeční i střevní sliznici a způsoboval krvácení . Dále měla žloutenku a několik typů parazitů, nejzávažnější byl Echinococcus multilocularis v tlustém střevě. Za šest měsíců léčby kapkami a antihelmintiky potíže ustaly, žena přestala užívat kortikoidy a za další dva měsíce jsme se definitivně rozloučily.

Stihly jsme za pochodu ještě vyřešit bolesti kloubů (borelie) a točení hlavy (paraziti).

Jiný případ. Mladý obvodní lékař přijel s ukrutnými bolestmi kloubů, svalů, šlach a ,,celého člověka“. Byl vyčerpaný a říkal, že uvažuje o tom, že zanechá práce, protože na ni už nemá sil. Donesl si štůsek zpráv z nejrůznějších vyšetření, která hovořila jasně, že je zdráv. Salvií jsme zjistili : kromě toho, že měl všechny orgány zaplaveny borelií, měl ještě další patogeny a parazity. Statečně se rozhodl vše řešit jen pomocí kapek a antihelmintik, odolal antibiotikům. Dnes po necelém měsíci hlásí, že se ,,odrazil ode dna“, jeho stav se mírně zlepšil a věří, že jde správným směrem. Na základě mého měření poslal svou krev do Národní referenční laboratoře v Praze. Přišla jedna zpráva, že je zdravý, za 14 dní druhá, že prodělal Borrelii burgdorferi. Tolik fakta.

Kontakt na paní Hanku:

Ing. Hana Bláhová

603 209 86

[email protected]

 

Zdroj: e-mail + http://www.serendipity.estranky.cz/clanky/zdravi/jak-nam-skodi-paraziti.-dopis-od-ing.-hany-blahove-1.cast.html/

http://darzdravia.sk/blahova.php?SessionID=541031514e2280be29552

Vaše komentáře

Reklama