VYROBTE SI TEKUTÉ MÝDLO ZA 4,50 Kč/ l

Myslím, že voda v tekutém mýdle aspiruje na jednu z nejdražších kapalin v domácnosti. Proč bych měla platit za vodu, její dopravu a skladování, když mi teče doma z kohoutku? Tak vznikl projekt domácího tekutého mýdla.

Na výrobu nepotřebujete nic zvláštního. Kupte nějaké obyčejné toaletní mýdlo v obchodě, stavte se v lékárně pro glycerín. Stačí to nejmenší balení, já koupila 50 ml za 40 Kč. Zajímalo by mě, k čemu se glycerín ještě dá použít, protože lékárnice se na mě dívala dost podezíravě. „Vyrábím si doma kosmetiku,“ zasípala jsem, protože jsem nastydlá. Oskenovala mě pohledem od hlavy k patě a šeptem odpověděla: „Mám ho vzadu, stačí 50 ml?“ Připadala jsem si jako terorista na tahu.

Takže máte glycerín a mýdlo? Jdeme na to.

Suroviny

1. Mýdlo nastrouháme na hrubém struhadle.

2. Vytáhneme co největší kastrol, vysypeme do něj mýdlové hoblinky, přidáme dvě polévkové lžíce glycerínu a celé to zalejeme 3,5 l vody.

3. Za občasného promíchání rozpustíme na mírném plameni mýdlové vločky, takže v kastrolu máme mýdlovou vodu a v kuchyni moc příjemnou vůni.

Konec prvního dne – mýdlová voda

4. Uvaříme si kafe, pro dnešek padla. Necháme to do zítřka stát a chladnout.

5. Druhý den zkontrolujeme obsah kastrolu, udělal se v něm takový velmi hutný mýdlový sliz. Pokud už teď má konzistenci tekutého mýdla, práce skončila, stačí to přelít do vhodných lahviček.

6. Pravděpodobnější ovšem je, že směs je příliš hustá. Přilejeme půl litru teplé vody a rozmixujeme příručním mixérem. Opakujeme, dokud nedosáhneme požadované konzistence. Já jsem skončila na celkem 5l směsi. Těžko udávat konkrétní množství vody, protože záleží na velikosti a značce mýdla. Já jsem použila modré Palmolive Naturals, 100g.

Když to celé podtrhnu a sečtu, tak za mýdlo jsem utratila 10 Kč, 15 ml glycerínu mě vyšlo na 12 Kč. Jeden litr tekutého mýdla mě tak stál bezkonkurenčních 4,40 Kč bez energií, počítám že s energiemi budu na 4,50 Kč.

Velmi důležité upozornění na konec: Nezkoušejte to s mýdly, která obsahují krém (typ Dove), nevytváří sliz, ale břečku.

Zdroj: http://zena007.cz/vyrobte-si-tekute-mydlo-za-4kcl/


Tekuté mýdlo v obchodě stojí u nás v Jednotě 30 Kč/l. O pár regálů níže najdete obyčejnou kostku mýdla za 10 Kč, nejlevnější pak za 6,50 Kč.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama