Vše o krevní skupině A

Pěstování obilí a chov skotu všechno změnilo. Aby lidé nemuseli žít z ruky do úst a mohli přežít, vytvořili stabilní společnost s trvalými společenskými strukturami. Tento naprosto odlišný životní styl, velké změny ve stravě a životním prostředí vedly k novým mutacím v trávicím traktu a imunitním systému neolitických lidí, mutacím, které jim umožnily lépe trávit a vstřebávat kulturní obiloviny a další zemědělské produkty. Vznikla krevní skupina A.

Potrava již nebyla považována jen za okamžitý zdroj výživy nebo za občasnou záležitost.Pole musela být kultivována a obdělávána, aby se zajistila následná úroda. Hlavním cílem se stalo plánování a spolupráce s ostatními. Toto byly základní rysy společnosti, ve které vznikala krevní skupina A.

Gen pro krevní skupinu A se šířil přes Asii a Střední východ do západní Evropy prostřednictvím Indoevropanů. Ti se objevili původně v oblasti jihu a středu Ruska a mezi 3 500 až 2 000 lety př.n.l.se přesunuli do jihozápadní Asie , kde dali základ populaci Iránu a Afganistánu. Za stálého rozmachu se přesunuli dále do Evropy. Indievropská invaze byla skutečnou stravovací revolucí. Objevily se nové neznámé potraviny a nový životní sty a zvyklosti, které ovlivnily imunitní systém a trávicí trakt dávných lovců a sběračů.

V této době trávicí trakt lovců-sběračů ztratil schopnost trávit stravu masožravců. Dodnes je krevní skupina A zastoupena nejvíce mezi Západoevropany.

Její výskyt klesá směrem na východ ze západní Evropy. Vysoká koncentrace lidí s krevní skupinou A je v okolíStředozemního moře, Jaderského moře a Egejského moře, částečně také na Korsice, Španělsku a Sardinii, Turecku a na Balkáně. Také v Japonsku je jedna z nejvyšších koncentrací krevní skupiny A ve východní Asii spolu s poměrně vysokým počtem krevní skupiny B

Majitel krevní skupiny A je první vegetarián, sklidí co zaseje, má citlivý trávicí traktodolný imunitní systém,dobře se adaptuje na novou stravu a změny prostředínejlépe reaguje na stres uklidňující činností a k udržení štíhlosti a vitality potřebuje rostlinnou stravu.

Lidé s krevní skupinou A prosperují dobře při vegetariánské stravě – to je dědičnost jejich usedlejších a méně bojovných dávných předků. Jestliže jste průměrný člověk s krevní skupinou A, mohli byste vyzkoušet, jak je pro Vás příznivé opustit typickou stravu typu maso s bramborem a nahradit ji sojovými bílkovinami, obilnými zrny a zeleninou. Kromě toho možná zjistíte, že je velmi obtížné vyřadit z jídelníčku všechny zpracované a rafinované potraviny, protože strava naší civilizace je složena převážně z různých toxinů v úhledně zabalených balíčcích. Ale pro citlivé lidi s krevní skupinou A je zvlášť důležité, aby jejich strava byla co možná nejvíce v přírodním stavu, čistá a organicky vypěstovaná.

Pro citlivý imunitní systém krevní skupiny A může být působení stravy velice kritické. Skupina A je biologicky predisponovaná k srdečním chorobám, rakovině a diabetu. Toto jsou Vaše rizikové faktory. Ale nemusí být Vaším osudem. Když budete dodržovat stravování podle Vaší krevní skupiny A, můžete svůj imunitní systém posílit a následně se vyhnout rozvoji těchto život ohrožujících chorob. Pozitivním aspektem Vaší genetické výbavy jeschopnost nejlépe využít, co příroda nabízí. Toto je pro Vás výzva, abyste se znovu naučili to, co už Vaše krevní skupina dávno zná.

Při stravě vhodné pro Vaši krevní skupinu budete štíhlejší. Jste-li zvyklí konzumovat maso, budete hubnout rychle hned na začátku, jakmile vyřadíte z jídelníčku toxické potraviny.

Živočišné potraviny způsobují u krevní skupiny zpomalení metabolismu. Možná jste si již všimli, že když jíte červené maso, cítíte se nevýkonní a máte méně energie, než když jíte bílkoviny rostlinného původu. U některých lidí s krevní skupinou A dochází k zadržování tekutin v organismu, protože jejich trávicí systém zpracovává tyto potraviny pomalu a neohrabaně. Např. krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A ho ukládá ve formě tuku. Příčinou tohoto rozdílu je žaludeční kyselost. Krevní skupina A má v žaludku nízký obsah kyseliny, který je důsledkem adaptace jejich předků, kteří přežívali na rostlinné stravě.

Také mléčné výrobky tráví krevní skupina A špatně. Mléčné výroky vyvolávají reakci inzulinu – další faktor zpomalení metabolismu. Kromě toho jsou velmi bohaté na nasycené tuky, které ohrožují srdce a vedou ke vzniku obezity a diabetu.

Smíšeným faktorem ve stravě krevní skupiny A je pšenice, kterou tito lidé mohou jíst, ale pouze v omezené míře, protože by jejich svalová tkáň byla překyselena.

 

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

Maso – špatně stravitelné,skladuje se ve formě tuku, zvyšuje množství toxinů

vzniklých při trávení

Mléčné výrobky – narušují metabolismus živin

Fazol obecný – snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje metabolický obrat

Fazol měsíční – snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje metabolický obrat

Pšenice – ( v nadbytečném množství ) – narušuje využití kalorií

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

Rostlinné oleje – usnadňují trávení, brání retenci ( zadržování ) tekutin

Potraviny ze sóji – usnadňují trávení, rychle se metabolizují

Zelenina – podporuje účinný metabolismus, zvyšuje hybnost střev

Ananas – zvyšuje využití kalorií, zvyšuje hybnost střev

 

Maso a drůběž

Lidé s krevní skupinou A by měli vyřadit ze svého jídelníčku zcela maso.Je to způsob, kterým můžete začít omezovat rizikové faktory srdečních onemocnění a rakoviny ve Vaší stravě.

Začněte nahrazováním masa rybami několikrát týdně. Když jíte maso, vybírejte si co nejlibovější a vhodnější než maso červené je maso drůbeží. Maso jezte jen pečené nebo grilované. Zcela vyřaďte z Vašeho jídelníčku masné výrobky, jako je šunka, párky a studený nářez. Obsahují totiž dusitany, které vedou k rakovině žaludku u lidí s nízkou hladinou žaludeční kyseliny – což je případ lidí s krevní skupinou A.

Lidé s krevní skupinou A mohou sníst 3x týdně porci drůbežího masa . Jedna porce je pro muže 17 dkg, pro ženy 14 dkg.

Neutrální:

Kuře, slepice, krůta.

Neprospívá:

Slanina, tetřev, kachna, králík, srdce. Křepelka, skopové, bizoní maso, vepřové, šunka, zvěřina, játra, hovězí maso, bažant, husa, telecí, jehněčí.

 

Mořské produkty

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství třikrát až čtyřikrát týdně, ale měli by se vyhnout bílým rybám, jako je mořský jazyk a plytýs.Ty obsahují lektiny, který může u skupiny A podráždit zažívací trakt.

Jste-li žena krevní skupiny A s anamnézou rakoviny prsu v rodině, zařaďte do jídelníčku plže. Jedlý hlemýžď Helix pomatia obsahuje silný lektin, který je specificky přitahován k mutovaným buňkám dvou nejčastějších druhů rakoviny prsu u krevní skupiny A a shlukuje je. Toto je pozitivní druh shlukování. Tento lektin pomáhá tělu zbavovat se nemocných buněk.

Mořské produkty by měly být upraveny pečením, grilováním nebo vařením, aby se zachovala jejich plná výživová hodnota.

Lidé s krevní skupinou A mohou sníst 4 x týdně 17 dkg doporučených mořských produktů.

Velmi prospěšné:

Kapr, pstruh mořský, makrela, bělomasé ryby, siven duhový, sardinky, kanic, hlemýždi, mořská štika, treska, okounek, polorejnok, losos.

Neutrální:

Tuňák, mořský mečoun, ružich, žralok, jeseter, štika, koruška, abalone, okoun říční, plachetník..

Neprospívá:

Ančovičky, měkkýši, škeble, raci, platýs, hřebenatka, kaviár, krabi, úhoři, ústřice, barakuda, sumcovité ryby, chobotnice, žáby, hejk, mořský jazyk, marinovaný sleď, uzený losos, garnát, čerstvý sleď, želvy, slávky, halibut, kalmar, humr.

 

Vejce a mléčné výrobky

Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka a také omezit vejce na příležitostnou konzumaci organicky vypěstovaných vajec.Vhodnou volbou jsou pro krevní skupinu A jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky. Sójové mléko a sójové sýry jsou výtečnou náhražkou vhodnou pro krevní skupinu A.

Jestliže jste osoba s krevní skupinou A a trpíte alergiemi nebo máte dýchací potíže, buďte si jisti, že mléčné výrobky zvyšují množství hlenu, který se hromadí v dýchacích cestách. Krevní skupina A za normálních okolností produkuje více hlenu než ostatní krevní skupiny, zřejmě proto, že potřebuje mimořádnou ochranu, kterou hlen poskytuje jejímu poněkud příliš činnému imunitnímu systému. Avšak nadbytek hlenu může být škodlivý, protože se v něm mohou usídlit různé bakterie. Zbytečně velké množství hlenu povede nevyhnutelně k alergickým reakcím, infekcím a dýchacím potížím. To je další dobrý důvod, proč omezit příjem mléčných výrobků.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 3 vejce týdně, 3x týdně jogurt, 4x týdně 2 dcl mléka ( ne kravského ), a 4x týdně 5 dkg povoleného sýru.

Velmi prospěšné:

Sójový sýr, sójové mléko – vhodná náhražka mléčných výrobků.

Neutrální:

Kozí sýr, jogurt s ovocem, mozarella, jogurt, kefír, riccotto-nízkotučný sýr, kozí mléko, mražený jogurt.

Neprospívá:

Plísňové sýry, krémový sýr, podmáslí, žervé, čedar, karlsberg, 2% mléko, cottage, máslo, gouda, plnotučné mléko, parmezán, šerbet, syrovátka, měkký plísňový sýr, ementál, hermelín, zmrzlina, provolone, odstředěné mléko.

 

Tuky a oleje

Krevní skupina A potřebuje jen velmi málo tuků k tomu, aby dobře fungovala. Ale polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo na zeleninu vařenou v páře zlepší trávení a vylučování.

Olivový olej také jako mononenasycený olej má pozitivní vliv na srdce a může snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Lektiny, obsažené v kukuřičném a saflorovém oleji mají zcela opačný účinek – způsobují trávicí potíže.

Lidé s krevní skupinou A mohou sníst denně l polévkovou lžíci doporučeného oleje.

Velmi prospěšné:

Olej ze lněného semínka, olivový olej

Neutrální:

Olej z tresčích jater, olej z řepky olejky.

Neprospívá:

Kukuřičný olej, bavlníkový olej, saflorový olej, podzemnicový olej, sezamový olej.

 

Ořechy a semínka

Mnoho ořechů, jako jsou slunečnicová semínka , dýňová semínka, mandle, vlašské ořechy, mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Důležité stavební látky mohou získat z ořechů a semínek. Nejvhodnější jsou arašídy. Jezte je pravidelně a často, protože obsahují lektin, který brání vzniku rakoviny. Jezte je i se slupkami, ale ne skořápkami.Velmi prospěšná jsou také dýňová semínka.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5 x týdně hrst ořechů nebo semínek.

Velmi prospěšné:

Arašídy, dýňová semínka.

Neutrální:

Mandlové máslo, mák, lískové oříšky, vlašské ořechy, jádra liči, jedlé kaštany, slunečnicová semínka, mandle, sezamová semínka, slunečnicové máslo.

Neprospívá:

Para ořechy, kešu, pistácie.

 

Luštěniny

Krevní skupině A prospívají bílkoviny rostlinného původu z luštěnin. Spolu se sójovými boby poskytují fazole a luštěniny hodnotný zdroj bílkovin. Ovšem ne všechny luštěniny jsou pro Vás vhodné.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst všechny doporučené druhy luštěnin 6 x týdně v množství l šálku suchých luštěnin.

Velmi prospěšné:

Fazole azuki, zelená čočka, zelené fazole, červená sója, čočka obecná, černé fazole, hrách černooký, fazole aduke, červená čočka, strakaté fazole.

Neutrální:

Bob obecný, zelený hrách, fazolové lusky, bílé fazole, fazole connellini, fazole jicama, hrachové lusky

Neprospívá:

Fazole garbanzo, červené fazole, modré fazole, fazol měsíční, fazol obecný, semena tamarindu.

 

Cereálie

Lidem s krevní skupinou A velmi prospívá konzumace cereálií a obilných zrn. Tyto potraviny mohou jíst jednou nebo víckrát denně. Vybírejte si raději obilná zrna v přirozeném stavu než instantní a zpracovávané. Do jídelníčku zařaďte proso, kukuřičnou mouku a ovesné vločky.

Lidé s krevní skupinou A s vyloženě nadměrnou tvorbou hlenu, jako to bývá u astmatu a častých infekcí, by měliomezit konzumaci pšenice, protože ta zvyšuje hladinu hlenu.

Lidé s krevní skupinou A mohou sníst týdně 7 x 1 šálek suchých celých obilných zrn a 6x týdně 1 šálek suchých těstovin.

Velmi prospěšné:

Amarant, pohanka, pohankové krupky.

Neutrální:

Ječmen, ovesná kaše, rýžová kaše, pšenice špalda, ovesné otruby, kukuřičná kaše, rýžové otruby, cornflake, burizony, jáhly.

Neprospívá:

Škrob, pšeničné otruby, drcená pšenice, pšeničné klíčky, pšeničná kaše,musli.

 

Chléb a pečivo

Doporučení pro krevní skupinu A ohledně chleba a pečiva jsou podobná jako u obilovin a obilných zrna.

Jsou to vcelku příznivé potraviny, ale jestliže trpíte zvýšenou tvorbou hlenu nebo nadváhou, je pro Vás celozrnná pšenice nevhodná. Sójová a rýžová mouka jsou dobrou náhražkou.V prodejnách zdravé výživy se prodává pšenice špalda, která má jiné složení a zcela nahradí normální pšenici. Ze začátku přidávejte např. při pečení 50%, později 100%. Tato pšenice je velice chutná, zabarvení mouky je béžové.Prodává se i špaldový chléb – opět v prodejnách zdravé výživy.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5 plátků doporučeného chleba a 2 ks doporučeného pečiva denně.

Velmi prospěšné:

Chléb ze sójové mouky, rýžový koláč, chléb z naklíčených zrn, chléb z naklíčené pšenice.

Neutrální:

Pšeničné bagety, 100% žitný chléb, křehký chléb, chléb z pšenice špaldy, suchary z ovesných otrub, kukuřičné suchary, žitný křehký chléb, vločkový chléb, chléb z hnědé rýže, žitný chléb Vita, bezlepkový chleba, proso.

Neprospívá:

Tvrdá pšenice, pšeničný maces, suchary z pšeničných otrub, vícezrnný chléb, vysokoproteinový chléb, anglické suchary, celozrnný pšeničný chléb.

 

Obilí a těstoviny

Krevní skupina má hojnost ve výběru obilných zrn a těstovin.Tyto potraviny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Vyhýbejte se zpracovávaným jídlům, jako jsou zmražená jídla, instantní těstoviny s omáčkami nebo konzervovaná rýže se zeleninou. Místo toho získejte všechny výživové hodnoty z celozrnných produktů. Pečte si doma vlastní chléb, připravte si vlastní těstoviny, nebo si uvařte rýži, ale používejte co nejčistší složky.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 4 šálky suchých zrn a 4 šálky suchých těstovin týdně.

Velmi prospěšné:

Pohankové krupky, rýžová mouka, žitná mouka, ovesná mouka.

Neutrální:

Kuskus, těstoviny z pšenice špaldy, hnědá rýže, bílá rýže, mouka kvinoa, mouka z naklíčené pšenice, mouka z tvrdé pšenice, divoká indiánská rýže, mouka z pšenice špaldy, bulgur, mouka z ječmene, rýže basmati, grahamová mouka, mouka obsahující lepek.

Neprospívá:

Bílá mouka, špenátové těstoviny, celozrnná pšeničná mouka, těstoviny ze se moliny.

 

Zelenina a houby

Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, protože je zdrojem minerálů, enzymů a antioxidantů ( zabraňují vzniku rakoviny). Jezte zeleninu co nejvíce v přirozeném stavu, syrovou nebo vařenou v páře, aby se zachovala její výživová hodnota.

Většina druhů zeleniny je pro krevní skupinu A vhodná, ale pozor na některé druhy. Např. papriky zatěžují citlivý žaludek skupiny A, stejně jako plísně v kvašených olivách. Lidé s krevní skupinou A jsou také velmi citliví na lektiny v bramborách a zelí. Vyhýbejte se rajčatům, protože jejich lektiny mají silně škodlivé účinky pro trávicí trakt skupiny A. Pro krevní skupinu A i B jsou rajčata velice škodlivá.

Velmi prospěšná pro krevní skupinu A je brokolice pro svoje antioxidační účinky. Antioxidanty posilují imunitní systém a zabraňují dělení buněk. Další vynikající zeleninou pro krevní skupinu A je mrkev, kapusta, dýně a špenát. Používejte hodně česneku. Pro své přirozeně antibiotické a imunomodulační vlastnosti je pro Vaši krevní skupinu velmi vhodný.

Česnek prospívá všem krevním skupinám, ale krevní skupině A asi nejvíce, protože její imunitní systém je citlivý k velkému počtu nemocí, které česnek zlepšuje. Další výbornou zeleninou s imunomodulačními vlastnostmi je žlutá cibule.

Základem stravování krevní skupiny A je tofu. Je to výživově kompletní, plnohodnotná potravina, která je sytá a levná. Mnoho lidí má primární odpor k tofu. Záleží ale na způsobu prodeje, kterým je prodáván. Nejlahodnější jsou různě okořeněná a marinovaná tofu, která najdeme v chladících boxech obchodů se zdravou výživou.Tofu je potravina bez chuti, která přebírá chuť toho, s čím ho připravujeme. Nejlepší úpravou tofu je osmahnout jej se zeleninou a různými ochucovadly, jako je česnek, zázvor a sójová omáčka ( Tamari)-prodejny zdravé výživy .

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5x denně 1 šálek syrové zeleniny, 6x denně 1 šálek vařené zeleniny, 6x týdně sójové výrobky ( cca 20 dkg ).

Velmi prospěšné:

Artyčoky, ibišek jedlý, brokolice, žlutá cibule, listy pampelišky, dýně, křen, řepa, pórek, římský salát, mangold , čekanka, pastiňák, česnek, naklíčená vojtěška, kedlubna, vodnice, slunečnice topinambur, červená cibule, mrkev, petržel, tempeh, špenát, kapusta, tofu.

Neutrální:

Chřest, ředkvička, červená řepa, celer, okurka, bambusové výhonky, fenykl, květák, salát ledový, avokádo, štěrbák, kmín, kerblík, Bílá kukuřice, listová hořčice, zelená cibule, všechny druhy tykve, mořské řasy, cuketa, koriandr, zelené olivy, naklíčená ředkvička, šalotka, řeřicha, žlutá kukuřice, naklíčená sója mungo, tuřín, růžičková kapusta, roketa setá, květák.

Neprospívá:

Čínské zelí, španělské olivy, lilek, batáty, houby shitake, rajčata, zelená paprika, bílé zelí, žlutá paprika, houby, bílé brambory, řecké olivy, červené zelí, červená paprika, měsíční fazole, červené brambory, černé olivy, sladké brambory.

 

Ovoce

Lidé s krevní skupinou by měli jíst ovoce pravidelně 3x denně.

Krevní skupině A neprospívá tropické ovoce, jako je mango a papája. Na druhou stranu ananas je výborným prostředkem k podpoře trávení. Také pomerančům byste se měli vyhýbat.

Dráždí totiž sliznici žaludku a narušují vstřebávání důležitých minerálních látek. Přestože je obsah žaludeční kyseliny u krevní skupiny A nízký a je třeba jej někdy podpořit, pomeranče jemnou žaludeční sliznici dráždí. Velmi blízký pomerančům je grapefruit, ale na žaludek krevní skupiny A má příznivý vliv.Pro tuto skupinu jsou také výtečné citrony, které podporují trávení a pomáhají odstraňovat hlen z organismu. Váš den by měl začít sklenicí vody s citronem. Protože vitamín C je důležitým antioxidantem, který se uplatňuje zejména v prevenci rakoviny žaludku, jezte hodně ostatních druhů ovoce bohatého na tento vitamín, např. kiwi nebo grapefruit.

Lektin, obsažený v banánech narušuje trávení lidí s krevní skupinou A. Je proto vhodné konzumaci banánů nahradit jiným ovocem bohatým na draslík, jako jsou meruňky, fíky a určité druhy melounů.

Lidé s krevní skupinou A by měli jíst 4 x denně 1 ks ovoce ( 14 dkg).

Velmi prospěšné:

Meruňky, ananas, třešně, červené blumy, čerstvé fíky, citrony, borůvky, zelené blumy, sušené fíky, rozinky, ostružiny, tmavé blumy, klikev, švestky, grapefruit.

Neutrální:

Jablka, meloun, datle, španělský meloun, černé hroznové víno, broskve, červené hroznové víno, granátové jablko, maloplodý pomeranč, červený rybíz, jahody, angrešt, nektarinky, zelené hroznové víno, kiwi, maliny, černý rybíz, bezinky, hrušky, ostružiny, opuncie, limeta.

Neprospívá:

Banány, reveň, ananasový meloun, papája, mango, kokosové ořechy, mandarinky, pomeranče.

 

Šťávy a tekutiny

Krevní skupina A by měla začít den malou sklenicí teplé vody s vymačkanou půlkou citronu Napomáhá to omezení tvorby hlenů, které se nahromadily přes noc v pomalu pracujícím trávicím traktu a podporuje to normální vylučování.

Lidé s krevní skupinou A by měli konzumovat denně 5x 2 dcl všech doporučených šťáv, denně 1x ráno na lačno vodu s citronem, 3 x denně 2 dcl vody.

Velmi prospěšné

Meruňky, ananas, černé třešně-srdcovky, grapefruit, celer, voda s citronem, mrkev, švestky.

Neutrální:

Jablečná šťáva, šťáva ze zelí, okurka, hroznové víno, klikev, jablečný mošt, zeleninové šťávy v souladu s povolenými druhy.

Neprospívá:

Pomeranč, papája, šťáva z rajčat.

 

Koření

Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná ochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Např. koření na bázi sóji, jako je tamari, misu nebo sojová omáčka jsou pro tuto krevní skupinu velice prospěšné. Melasa je vynikajícím zdrojem železa. Tento minerál obvykle ve stravě skupiny A chybí. Mořské řasy jsou výborným zdrojem jódu a mnoha dalších minerálů.

Ocet byste neměli používat, protože kyseliny v něm obsažené mohou podráždit sliznici žaludku.

Lidé s krevní skupinou A mohou jíst cukr i čokoládu, ale jen ve velmi malém množství. Snažte se je jíst jen pro chuť.

Velmi prospěšné:

Ječný slad, sójová omáčka (nejlépe tamari), zázvor, miso(sojový výtažek,melasa.

Neutrální:

Agar, sušená hořčice, máta, mandlový extrakt, nové koření, muškátový oříšek, anýz, paprika, bobkový list, jamajský pepř, kardamon, šafrán, pažitka, saturejka, hřebíček, tamarind, kukuřičný sirup, tymián, kari, mořské řasy, řasa kelp, oregano, bazalka, máta peprná, sirup z hnědé rýže, rozmarýn, kerblík, sůl, skořice, bílý cur, kukuřičný škrob, estragon, římský kmín, vanilka, med, javorový sirup, třtinový cukr, petržel, bergamot, rýžový sirup, karob, šalvěj, čokoláda, hnědý cukr, koriandr, tapiok, majoránka, kurkuma, kapr, křen.

Neprospívá:

Kapary, jablečný ocet, kajenský pepř, bílý pepř, černý pepř, vinný ocet bílý, želatina, vinný ocet červený, chilli.

 

Chuťové přísady

Jedinou chuťovou přísadou, která je pro krevní skupinu A prospěšná je hořčice, protože má schopnost posilovat imunitní sytém. Můžete jíst malé množství džemu, nízkotučných salátových dresinků a příležitostně i nakládanou zeleninu. Ale buďte opatrní, protože byla prokázána spojitost mezi konzumací nakládané zeleniny a rakovinou žaludku u lidí s nízkou hladinou žaludeční kyseliny, což je právě případ krevní skupiny A. Z jídelníčku vyřaďte kečup, protože krevní skupina A neumí strávit rajčata a ocet.

Velmi prospěšné:

Hořčice

Neutrální:

Džem ( z přijatelných druhů ovoce ), sladká marináda, salátové dresinky(nízkotučné, přijatelného složení), marinovaný kopr, kyselá marináda, želé z přijatelných druhů ovoce.

Neprospívá:

Kečup, majonéza, worcestrová omáčka.

 

Bylinné čaje

Krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Většina Vašich zdravotních rizikových faktorů má vztah k pomalému imunitnímu systému určité byliny mohou mít silné účinky. Např. hloh tonizuje kardiovaskulární systém, aloe, vojtěška, lopuch a echinacea ( třapatka ) posilují imunitní systém a zelený čaj má silné antioxidační účinky na trávicí trakt a tím jej chrání před vznikem rakoviny.

Pro krevní skupinu A je také důležité zvýšit sekreci žaludeční kyseliny, protože její hladina bývá dost nízká. Sekreci žaludeční kyseliny zvyšují takové byliny, jako je např. zázvor a americký jilm.

Bylinné uklidňující byliny, jako je heřmánek a kořen kozlíku lékařského jsou vynikající při stresu. Příště, až se budete cítit unaveni, dejte si šálek dobrého bylinkového čaje.

Velmi prospěšné:

Vojtěška, zelený čaj, heřmánek, americký jilm, zázvor, hloh, lopuch, třezalka, pískavice řecké seno, ženšen, aloe, šípky, třapatka (echinacea), kozlík lékařský, ostropestřec mariánský.

Neutrální:

Ptačinec, divizna, černý bez, list maliníku, chmel, senna, lípa, bříza, sporýš, moruše, pampeliška, máta peprná, vodilka, sarsaparila, kořen lékořice, šišák, mateřídouška, řebříček, podběl, petržel, hořec, šalvěj, jablečník obecný, kokoška pastuší tobolka, list jahodníku, kůra dubu bílého.

Neprospívá:

Kajenský pepř, šťovík, reveň, jetel luční,vlákna kvetoucí kukuřice.

 

Různé nápoje

Pro krevní skupinu A je vhodné červené víno vzhledem k jeho pozitivním účinkům na kardiovaskulární aparát. Sklenice červeného vína denně je považována za účinný prostředek k snížení rizika onemocnění srdce u mužů i žen.

Také káva může být pro lidi s krevní skupinou A skutečně prospěšná. Zvyšuje obsah kyselin v žaludku a obsahuje stejné enzymy jako sója. Nejlepšího účinku lze dosáhnout střídáním černé kávy a zeleného čaje.

Všem ostatním nápojům byste se měli vyhnout.Nehodí se pro trávicí trakt Vaší krevní skupiny, ani nepodporují funkce Vašeho imunitního systému. Samozřejmě že čistou čerstvou vodu můžete pít v libovolném množství.

Velmi prospěšné:

Obyčejná káva, červené víno, zelený čaj, káva bez kofeinu.

Neutrální:

Bílé víno.

Neprospívá:

Pivo, limonády, obyčejný černý čaj, sodovky, minerálky, destiláty, černý čaj bez kofeinu.

 

Výživové doplňky pro krevní skupinu A

Úkolem výživových doplňků, ať už vitamínů, minerálů nebo bylin, je dodat potřebné živiny, které ve Vaší stravě chybějí, nebo poskytnout případě potřeby speciální ochranu. Hlavními cíly u krevní skupiny A je:

Posílení imunitního systému

Dodání protirakovinových antioxidantů

Prevence infekcí

Posílení srdce

Níže uvedená doporučení kladou důraz na doplňky výživy, které Vám dopomohou těchto cílů dosáhnout.

 

Prospěšné

VITAMIN B

Lidé s krevní skupinou A by měli být varování před nedostatkem vitamínu B12.

U starších lidí s krevní skupinou A může nedostatek tohoto vitamínu způsobovat senilní demenci a jiné neurologické poruchy.Většina ostatních vitamínů B je ve stravě lidí s krevní skupinou A zastoupena dostatečně. Kardiaci s krevní skupinou A byste měli zeptat svého lékaře, jestli mohou užívat výživové doplňky obsahující malé množství niacinu, protože niacin má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Nejvhodnější potraviny pro krevní skupinu A s vysokým obsahem vitamínu B:

Celá obilná zrna(niacin), sojová omáčka(B 12),miso (B12),sójový sýr tempeh (B12), ryby, vejce.

VITAMIN C

Vzhledem k tomu, že krevní skupina A má vyšší procento rakoviny žaludku v důsledku nízkého obsahu žaludeční kyseliny, může být pro lidi s touto krevní skupinou prospěšné používat výživové doplňky obsahující vitamin C.Např. nitrity(dusitany), které vznikají při kouření a konzervování masa, mohou být pro krevní skupinu A značně problematické, protože jejich schopnost vést ke vzniku rakoviny se více uplatňuje u osob s nižším obsahem žaludeční kyseliny.

Vitamín C je schopen díky svým antioxidačním vlastnostem tuto reakci blokovat.Ačkoliv Vy byste neměli kouřit ani jíst konzervované potraviny. Krevní skupině neprospívají příliš vysoké dávky vitamínu C (1 000 mg a více ), protože se jí po něm často zvedá žaludek. Dávka dvě kapsle po 250 mg denně bohatě stačí a neměly by způsobovat žádné trávicí potíže.

Dáváme přednost vitamínů C získaného ze šípků.

Nejvhodnější potraviny bohaté na vitamin C pro krevní skupinu A:

Bobuloviny, třešně, grapefruit, ananas, citron, brokolice.

VITAMIN E

Bylo prokázáno, že vitamin E chrání před vznikem srdečních onemocnění a rakoviny – dvou nejčastějších chorob, ke kterým je krevní skupina A náchylná. Jestliže budete užívat potravinový doplněk, nepřekročujte hranici 400 IU (mezinárodních jednotek) tohoto vitaminu.

Nejvhodnější potravinové zdroje vitamínu E pro krevní skupinu A:

Rostlinné oleje, celá obilná zrna, arašídy, zelená listová zelenina.

VÁPNÍK

Protože stravování krevní skupiny A obsahuje určité množství mléčných výrobků, není potřeba suplementace vápníku tak akutní, přesto je vhodné dodávat malé množství vápníku (300 až 600 mg prvkového vápníku) od středního věku dále.

Nejhorším zdrojem vápníku pro krevní skupinu A je kalcium karbonát. Vápník v této formě vyžaduje ke svému vstřebávání nevyšší množství žaludeční kyseliny. . Celkově dobře snáší skupina A kalcium glukonát, prospívá jí kalcium citrát, ale nejlepší je pro ni kalcium laktát.

Nejvhodnější potravinové zdroje vápníku pro krevní skupinu A:

Jogurt, sójové mléko, vejce, kozí mléko, uzený losos s kostmi, sardinky s kostmi, brokolice, špenát.

ŽELEZO

Strava pro krevní skupinu A je chudá na železo, které je obsaženo ve velkém množství v červeném mase. Ženy s krevní skupinou A, zejména se silným menstruačním krvácením, by měly dbát na udržení dostatečných zásob železa.

Jestliže potřebujete užívat výživový doplněk se železem, poraďte se s lékařem, aby mohl být průběh sledován na krevních testech.

Obecně lze doporučit, abyste používali co nejnižší dávku železa a abyste se vyhýbali jeho dlouhodobému užívání. Snažte se nepoužívat hrubé preparáty se železem, jako je sulfát železa, který může podráždit žaludek. Jemnější formou je citrát železa nebo melasa, kterou můžete používat. Floradix, tekutý přípravek se železem a bylinný doplněk, dostanete ve většině obchodů se zdravou výživou a pro krevní skupinu A je velice dobře vstřebatelný.

Nejvhodnější potravinové zdroje železa pro krevní skupinu A:

Celá obilná zrna, fazole, fíky, melasa.

ZINEK ( s opatrností )

Podávání malého množství zinku (např.3mg denně), často zlepší ochranu dětí s krevní skupinou A před infekcemi, zejména před ušními záněty. Podávání zinku je však dvousečná zbraň. Zatímco malé, periodicky podávané dávky, mohou posílit imunitní systém, dlouhotrvající vysoké dávky ji mohou potlačit a mohou narušit vstřebávání ostatních minerálních látek. Dávejte na zinek pozor! Je velice lehce dostupný jako výživový doplněk, ale neměli byste jej užívat bez doporučení lékaře. Doporučená denní dávka zinku podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky (Sb.č.293/1997) je 15 mg/den, což souhlasí s mezinárodně uznanou i doporučenou denní dávkou. V takovém množství nemá zinek žádné toxické účinky.

Nejvhodnější potravinové zdroje zinku pro krevní skupinu A:

Vejce, luštěniny.

SELEN (s opatrností )

Selen je součástí antioxidančního obranného systému organismu a může mít u krevní skupiny A, která je náchylná ke vzniku rakoviny, velký význam.Ale než začnete užívat přípravek se selenem, poraďte se s lékařem.Byly totiž popsány případy toxického působení u lidí, kteří užívali velké dávky. Otrava selenem však může nastat pouze u lidí, kteří užívali několik miligramů denně. Denní doporučená dávka je 80 mikrogramů.

CHROM ( s opatrností )

Vzhledem k tomu, že je krevní skupina náchylná k diabetu, měli by se lidé s touto krevní skupinou s výskytem diabetu v rodině zajímat o to, že chrom posiluje účinky glokózového tolerančního faktoru, který zvyšuje účinnost inzulínu. Denní doporučená dávka chromu je 120 mikrogramů. Krevní skupina A se může nejlépe chránit před vznikem diabetických komplikací dodržováním stravy pro svou krevní skupinu.

 

BYLINY A ROSTLINNÉ DROGY DOPORUČENÉ PRO
KREVNÍ SKUPINU A

HLOH – má mohutné tonizující účinky na kardiovaskulární systém. Lidé s krevní skupinou A by jej měli zařadit do pravidelného stravovacího režimu, jestliže oni nebo jejich rodinní příslušníci mají v anamnéze onemocnění srdce. Tato rostlinná droga se získá z keře hlohu obecného(Crataegus oxyacantha). Hloh zvyšuje elastičnost tepen a posiluje srdce, snižuje krevní tlak a současně se uplatňují mírné rozpouštěcí účinky na usazeniny v tepnách.

Hloh byl oficiálně schválen k farmaceutickému využití v Německu, jinde jsou jeho účinky prakticky neznámé. Extrakty a tinktury z hlohu jsou k dostání prostřednictvím lékařů zaměřených na přírodní medicínu, obchodu zdravé výživy a lékáren. Oficiální německá studie uvádí, že hloh nemá žádné vedlejší účinky. Extrakty hlohu by se měly používat pro cereální snídani, jako např. vitaminy.

BYLINY POSILUJÍCÍ IMUNITU – protože imunitní systém lidí s krevní skupinou A je náchylný k infekcím ohrožujícím imunitní systém, mohou byliny s mírnými imunitu posilujícími účinky, jako je třapatka, pomoci odvrátit nachlazení nebo chřipku a mohou zlepšit dohled organismu nad rakovinou. Mnoho lidí užívá třapatku ve formě tablet nebo roztoku, které jsou snadno dostupné. U této byliny jsou hlavními účinnými látkami cukry, které působí jako mutogeny stimulující množení bílých krvinek, které se uplatňují při obraně organismu.

BYLINY S UKLIDŇUJÍCÍMI ÚČINKY – lidé s krevní skupinou A mohou užívat mírné rostlinné uklidňující prostředky, jako je heřmánek a kořen kozlíku lékařského, které mají protistresové účinky. Tyto byliny jsou k dostání ve formě čajů a měly by být používány často. Kozlík lékařský se vyznačuje silnou vůní, kterou si oblíbíte, jakmile ho začnete používat.

KVERCETIN – je bioflavonoid hojně obsažený v zelenině, zejména ve žluté cibuli. Výživové doplňky s kvercetinem jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou ve formě kapslí se 100 až 500 mg účinné látky. Je to velmi účinný antioxidant, stokrát účinější než vitamin E. Představuje významný doplněk ve strategii ochrany krevní skupiny A před rakovinou.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ – stejně jako kvercetin je účinným antioxidantem . Lidé s krevní skupinou A mohou trpět onemocněním jater a žlučníku.

Jestliže máte v rodinné anamnéze onemocnění jater, slinivky břišní nebo žlučníku, zařaďte výživový doplněk z ostropestřece mariánského do svých režimových opatření. Je k dostání v obchodech zdravé výživy. Lidé s rakovinou, kteří dostávají chemoterapii, by měli používat doplněk s ostrpestřecem mariánským k ochraně jater před jejich poškozením.

BROMELAIN – ananasové enzymy – jestliže jste osoba s krevní skupinou A, můžete trpět nadýmáním nebo jinými známkami špatného vstřebávání bílkovin,užívejte výživové doplňky s bromelainem. Tento enzym má schopnost rozkládat bílkoviny obsažené ve stravě, a tím pomáhá trávicímu traktu lépe je vstřebávat.

 

NEPROSPÍVAJÍ

Vitamin A – betakaroten – v poslední době se objevily studie, které tvrdí, že bera-karoten ve vysokých dávkách může účinkovat prooxidačně, a tím urychlovat poškozování tkání, místo aby je zpomalovat. Lidé s krevní skupinou A by se měli vzdát výživových doplňků s beta-karotenem a místo toho konzumovat větší množství karotenoidů ve své stravě.

Jak stárneme, může se naše schopnost vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích snižovat. Starším lidem s krevní skupinou A by mohlo prospět podávání

malých doplňkových dávek vitaminu A (10 000 IU denně ) s cílem působit na imunitní systém proti stárnutí.

Nejvhodnější potraviny zdroje karotenu pro krevní skupinu A:

Vejce, žlutá tykev, mrkev( s kapkou tuku, aby se beta karoten uvolnil – je rozpustný u mrkve v tucích ), špenát, brokolice.

 

STRES A CVIČENÍ U KREVNÍ SKUPINY A

Schopnost přeměnit negativní účinky stresu je ukryta ve Vaší krevní skupině.

Problémem není stres sám o sobě, ale Vaše odpověď na něj. Každá krevní skupina má geneticky přesně naprogramovaný instinkt pro překonání stresu. Krevní skupina A reaguje na první stadium stresu – tzv. poplachovou reakcí – duševně. Adrenergní látky vylučované nadledvinkami zaplavují Váš mozek, a tím dochází ke vzniku úzkosti, podráždění a hyperaktivity. Protože stresové signály rozechvívají Váš imunitní systém, cítíte se slabí. Zvýšená citlivost Vašeho nervového systému postupně vyčerpává Vaše ochranné protilátky. Jste příliš unaveni na to bojovat s infekcemi a bakteriím, které čekají na příležitost.

Jestliže si však osvojíte uklidňující techniky, jako je jóga nebo meditace, můžete dosáhnout velkých úspěchů v potlačování negativního stresu relaxací. Krevní skupina A neodpovídá dobře na nepřetržité konfliktní situace a potřebuje praktikovat umění klidu.

Jestliže krevní skupina zůstane ve svém přirozeném stavu napětí, může stres přivodit vznik onemocnění srdce nebo různých forem rakoviny.Cvičení, které vede k uklidnění a koncentraci, je prostředkem, který vyvádí krevní skupinu A z náruče stresu.

Tchaj-či, pomalé rituální pohyby, mající původ v čínském boxu, a hatha-jóga, nadčasový indický protahovací systém, jsou uklidňující, koncentrující prostředky. Mírné izotonické cvičení, jako je pěší turistika, plavání a jízda na kole, jsou pro krevní skupinu A příznivé.Když se doporučuje uklidňující dýchání, neznamená to, že se nemůžete zalít potem. Klíčem je skutečně Vaše duševní zaměstnání při fyzické aktivitě.

Náročné cvičení nebo soutěžní sporty dále vyčerpávají Vaši nervovou energii, zvýší napětí a zpřístupní Váš imunitní systém různým chorobám.

Pro krevní skupinu A jsou vhodná následující cvičení. Abyste dosáhli žádoucího uvolnění a obnovení energie, je třeba provádět jedno nebo více těchto cvičení třikrát až čtyřikrát týdně.

 

Druh cvičení        Délka trvání           Frekvence       Poznámka
                               minut                       týdně

Tchaj-či                 30-45                      3-5x

Hatha-jóga             30                          3-5x

Bojová umění         60                          2-3x

Golf                       60                          2-3x

Ostrá chůze           20-40                      2-3x

Plavání                  30                           3-4x

Tancování              30-45                      2-3x

Aerobik
(nízké zatížení)      30-45                      2-3x

Strečink                 15                          3-5x

 

Tchaj-či je cvičení, které zlepšuje pružnost pohybů těla.Pomalé, půvabné, elegantní pohyby u běžných pozic vypadají, jako by maskovaly tvrdé rány, překážky a krytí rukou a nohou, které představují. V Číně provádějí tchaj-či lidé hromadně na veřejných prostranstvích. Tchaj-či může být velmi účinnou relaxační technickou, i když to stojí hodně koncentrace a vytrvalosti.

Také jóga představuje pro lidi s krevní skupinou A dobrý způsob překonávání stresu. Kombinuje se v ní vnitřní rovnováha s kontrolou dýchání a s postupy vytvořenými k tomu, aby umožnily plnou koncentraci bez rozptylování okolím. Hatha-jóga je nejčastější formou jógy, která se provádí na Západě. Když se naučíte základní pozice jógy, můžete si vytvořit ustálený postup, který bude nejlépe vyhovovat Vašemu životnímu stylu. Hodně meditujte, pozice jsou neutrální, jsou to nadčasové a vyzkoušené pohyby.

Jóga začíná a končí relaxací. Své svaly trvale stahujeme, ale vzácně přemýšlíme o opaku – relaxaci. Můžeme se cítit lépe a zdravěji, když pravidelně uvolníme napětí, které zůstalo ve svalech po každodenním stresu a vypětí.

Nejlepší polohou pro relaxaci je leh na zádech. Uložte si horní i dolní končetiny tak, aby se Vám leželo co nejpohodlněji.Cílem hluboké relaxace je nechat Vaše tělo a mysl ponořit se do konejšivého klidu.

Začněte břišním dýcháním. Když dýchá dítě, pohybuje se jeho bříško, ne hrudník. Avšak mnoho z nás si osvojilo neefektivní způsob omezeného dýchání hrudníkem. Jedním z cílů jógy je naučit Vás správnému dýchání. Umožněte svému dýchání, aby se vrátilo k přirozenějšímu způsobu – plnému, hlubokému, pravidelnému dýchání bez omezení. Zkuste izolovat své dolní dýchací svaly a dívejte se, jestli můžete dýchat bez hýbání hrudníkem. Dechová cvičení se vždy provádějí jemně a bez vypětí. Položte jednu ruku na břicho a vnímejte dýchací pohyby. Uvolněte se v ramenou. Cvičení začněte úplným výdechem.

Když se nadechujete, představte si na břichu nějaký předmět, např. knihu, kterou se imaginárně snažíte zvednout nahoru ke stropu.. Když potom vydechnete, nechejte tento imaginární předmět zatlačit proti Vašemu břichu, až Vám usnadní výdech. Vydechněte více vzduchu, než běžně děláte, jako byste vymáčkli více vzduchu ze svých plic. Toto působí jako jógové protažení bránice a pomáhá uvolnit napětí v tomto svalu.

Zapojte do hry svoje břišní svaly. Když se nadechujete, udělejte to tak zhluboka, jako byste zvedali svůj imaginární těžký předmět nahoru ke stropu. Snažte se zcela koordinovat a izolovat břišní dýchání od pohybů hrudníku a žeber.

I když během týdne vykonáváte více aerobních cvičení ( např. chůze ), snažte se připojit také relaxační uklidňující prvky, které Vám pomohou zvládnout stres obvyklý pro krevní skupinu A.

OTÁZKA OSOBNOSTI

Krevní skupina A byla původně vybavena pro život v husté koncentraci obyvatel a pro stresy usedlejšího, ale intenzivního městského životního stylu.Tyto určité psychologické rysy by se mohly rozvinout u lidí, kteří musí snášet nároky přeplněného prostředí.

Pravděpodobně nejdůležitější vlastností, kterou musí mít osoba v tomto prostředí, je spolupracující otevřená povaha.Původní lidé s krevní skupinou A museli být slušní, ukáznění, museli uznávat zákony a museli ovládat sebekontrolu. Společnost nemůže existovat, když v ní chybí respekt k ostatním lidem a jejich vlastnostem. Samotářům se v takové skupině daří špatně.

Dávní lidé s krevní skupinou A museli být chytří, citliví, nadšení a velmi inteligentní, aby se vyrovnali se všemi nástrahami komplexního života.

Ale všechny tyto vlastnosti musely existovat v určitém systému. To může být důvod, proč lidé s krevní skupinou A i v dnešní době mají sklon mít pevnější systém. Potlačují v sobě svou úzkost – protože to je to, co dělají když se snaží vycházet s ostatními. Když ale vybuchnou, mějte se na pozoru. Protilékem na tento děsivý vnitřní stres je jemnější a hloubavější relaxační cvičení, jako je jóga nebo tchaj-či.. Nedá se ale říci, že tito lidé nemohou být vůdci. Je pro ně však typické, že instinktivně odmítají bezohledné chování současného vůdcovství.

Když se člověk s touto krevní skupinou dostane do této pozice, snaží se vše rozluštit. Bývalí američtí presidenti – Johson, Nixon a Carter měli všichni krevní skupinu A. Když jejich stres narostl do příliš velkých rozměrů, stali se úzkostnými a vztahovačnými, vše si brali osobně. Nakonec to byla tato odpověď krevní skupiny A, která byla příčinou jejich odchodu z úřadu.

Snad nejznámější osobou s krevní skupinou A byl Adolf Hitler. Zatímco většina lidí by si jej mohla představovat s brutální jistotou vůdce s krevní skupinou O, byla jeho hlavním povahovým rysem opravdu mimořádná přecitlivělost, která ho nakonec přivedla k šílenství. Hitler byl anomální osobnost. Jeho posedlost geneticky uspořádanou společností byla důsledkem narušené osobnosti krevní skupiny A s děsivou vizí.

 

Autor: Iva Hédlová + D´Adamo – Krevní skupiny

Zdroj: http://w.zdravi4u.cz/

 

A znamená zemědělský ( agrarian). Krevní skupina A vznikla někde v Asii nebo na středním východě před 25 000 až 15 000 lety jako odpověď na nové podmínky prostředí. Hlavním rysem této kultury bylo zemědělství a domestikace zvířat.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama