MĚJTE ZDRAVÉ VLASY

Vlasy se ničí různými faktory, jedním z nich jsou léky a nekvalitní vlasová kosmetika.

 

vlasy, koruna krásy.

 

Co jíst, aby jste měli zdravé vlasy

Aby jste měli pěkné a zdravé vlasy, je potřeba věnovat pozornost složení jídelníčku. Upravte si jídelníček nejen podle vašich představ, měl by také obsahovat vitaminy C a B, křemík, železo, síru, a zinek.

 

Příklad jídelníčku pro ozdravění vlasů:

Snídaně: Čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva, tvarohové placičky s rozibnkami, sušenými meruňkami nebo švestkami.
Oběd: Salát z čerstvé zeleniny a bylinek s olivovým olejem a citronovou šťávou. Zeleninová polévky, Podle chuti hovězí, skopové, játra nebo ryby s bramborem a zeleninou. Zapijte zeleným čajem.
Svačina: salát z čerstvého ovoce nebo směs sušeného ovoce s ořechy a pšeničnými klíčky
Večeře: sýrový salát, paprika nadívaná mletým masem a rýží

 

Co pít, aby jste měli zdravé vlasy

pro zdraví vašich vlasů je nutné hodně hodně pít, zejména čistou vodu, nejlépe obohacenou o rostlinné výtažky. Rozhodně však ne minerálky a slazené nápoje. Při delším pití ztěžují minerálky funkci ledvin a cukr pak oslabuje překyselením organismu celé tělo. Nehledě na fakt, že různé nápoje obsahují mnoho chemických látek, které tělu také neprospějí.

 

Nepřehánějte to s kulmováním

Zkuste se obejít bez kulmy, elektrických natáček, vlasové žehličky, tužidla, laku a fénu, po kterém vlasy křehnou lámou se a vysušují. Pokud vlasy fénujete, tak ve směru růstu, ne naopak. Lepší je však po umytí nechat vlasy uschnout přirozeně. Také je dobré vlasy chránit před škodlivými faktory, jako je chlór, nebo slunce, do bazénu noste koupací čepici a při pobytu na slunci si nasaďte pokrývku hlavy. Aby jste vlasy lépe ochránili, vetřete před koupáním do jejich konečků trochu olivového nebo vlasového oleje. Trvalá ondulace, barvy na vlasy nebo odbarvovače mohou poškozovat vlasy i kůži, proto dodržujte přesně návod na jejich použití. Jsou-li vaše vlasy příliš suché, použijte k barvení přírodní rostlinné přípravky, jako jehenna a jiná barviva. Nekryjí tak šediny, ale jsou zdravější. Když použijete klasické barvy, pro omezení jejich vedlejších účinků užívejte vnitřně alespoň Estrozin, který napomáhá rychlejší regeneraci vlasových kořínků a jejich výživě.

 

Pozor na léky

Vliv na vlasy mají také některé druhy léků. Vlasy se více lámou a padají při užívání antikoncepce, přípravků na hubnutí,  antibiotik, léků na štítnou žlázu a kortisonu. Antikoncepce může být také příčinou zvýšené produkce kožního mazu, pokud se vám vlasy nadměrně mastí, poraďte se s gynekologem.

 

Masáž hlavy vlasům prospěje

Masáž vlasové pokožky podpoří krevní oběh a stimuluje růst vlasů. Denně ji provádějte 3-5-minut kartáčem při česání. Hlavu můžete také masírovat dlaněmi a špičkami prstů krouživými pohyby.

 

 

Lidové recepty a  tipy  pro zdravé vlasy:

Lesklých vlasů docílíte tak, že kartáč na vlasy převážete hedvábným šátkem a přejíždíte jím po vlasech.

 

Lak na vlasy z citronu

Vlasy jemné a rozlétané upravíte tak, že povaříte 2 citrony nakrájené na plátky ve dvou šálcích vody. Až se voda vypaří na polovinu, přelijete odvar do rozprašovače a máte přírodní lak na vlasy, po kterém se budou navíc krásně lesknout.

  

 

Domácí barva na vlasy

Blond přeliv: 2 lžíce sušeného heřmánku

Tmavší barva: 1 lžíce sušeného rozmarýnu, 1 sáček černého čaje, 1 lžíce sušené šalvěje

Načervenalá barva: 2 lžíce sušeného květu měsíčku

Postup: Byliny povařte 15 minut v půl šálku vody. Nechte vystydnout a odvar přimíchejte do svého šamponu.. Směs vetřete do vlasů a nechte působit 10 minut, pro tmavší odstín déle. Poté vlasy důkladně opláchněte.

 

  • Proti padání vlasů

Pijte kopřivový čaj a odvarem z kopřiv si oplachujte vlasy. Jezte stravu bohatou na křemík a užívejte ho jako doplněk stravy, podporuje růst vlasů a nehtů.

 

  • Kopřivová vlasová voda

1 hrst sušených kopřiv přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, přidáme 1 lžíci vinného octa a necháme odstát 10 minut. Používáme na oplach vlasů po umytí. Potlačuje svědění, a lupy, proti padání vlasů. Používat alespoň 14 dnů. Odvar vydrží 2-3 dny, poté připravíme čerstvý. Světlé vlasy po této kůře tmavnou a tmavé získají lesk.

 

  • Mátová vlasová voda

Do 2 šálků vody nasypeme 1 hrst máty peprné a přidáme 1 šálek vinného octa. Vše vaříme 10 minut na mírném ohni. Tímto odvarem poléváme vlasy po umytí. Zklidňuje svědění a podporuje růst vlasů.

Stejným způsobem připravíme vlasové vody i z dalších bylin:

Heřmánek – na mastné vlasy, mírně vlasy zesvětluje

Šalvěj – proti podráždění vlasové pokožky

Šípková růže – na lesk, ozdravuje vlasy

Chrpa – na suchou pokožku hlavy, proti lámavosti vlasů

 

  • Kopřivová voda proti padání vlasů

Hrst kopřiv zalijeme 1 litrem vroucí vody a louhujeme 20 minut. Poté přecedíme a přidáme šťávu z 1 citronu. Používáme 1 lžíci denně na masáž vlasové pokožky.

 

  • Kopřivová tinktura proti padání vlasů

2 lžíce listů a kořenů z kopřiv zalijeme 5ti lžícemi čistého lihu, uzavřeme a postavíme na 2 týdny na slunečné místo. Poté scedíme a zředíme čtvrt litrem vody. Touto tinkturou masírujeme vlasovou pokožku vždy po umytí vlasů.

 

  • Kostivalová tinktura na růst vlasů

1 lžíci nařezaných listů a kořene kostivalu lékařského zalijeme 3 lžícemi lihu a odstavíme v uzavřené sklenici na 2 týdny na slunečném místě. Poté zředíme ¼ litrem vody a touto tinkturou masírujeme denně vlasovou pokožku.

 

  • Lopuchová tinktura na mastné vlasy

2 hrsti drobně nařezaného kořene lopuchu a 1 hrst kořene kopřivy zalijeme 3,5 dl lihu. Necháme 1 týden louhovat na slunečném místě. Poté dolijeme 1,5 dl destilované vody. Tímto roztokem masírujeme denně vlasovou pokožku. Působí proti nadměrnému maštění a vypadávání vlasů.

 

  • Lopuchová šťáva proti lupům

Smícháme 1 díl lihu, 4 díly cibulové šťávy a 6 dílů lopuchového odvaru, touto tekutinou potíráme vlasovou pokožku.

 

  • Medová kúra proti lupům

Smícháme 1 lžičku medu a 2 žloutky, rozmícháme na kašičku. Tu naneseme na pokožku hlavy a necháme působit 10 minut. Poté opláchneme.

 

  • Cibulová tinktura proti lupům

Nakrájíme nadrobno nebo nastrouháme několik cibulí, nasypeme do lahve a zalijeme francovkou. Uzavřeme a postavíme na týden na slunné místo. Tinkturou potíráme pokožku na hlavě ráno a večer. Jednou týdně uděláme vlasový zábal z 1 žloutku, který vetřeme do vlasů a necháme působit 30 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou.

 

  • Pro lesk vlasů

Tmavé vlasy přelijeme odvarem z černého čaje nebo ze slupek vlašských ořechů.
Světlé vlasy opláchneme odvarenm z heřmánku.
Zrzavé vlasy opláchneme kávou.

 

  • Odvar z čaje proti šedivění a padání vlasů

Po umytí vlasy vždy opláchněte silným vývarem s čínského černého čaje a sušené šalvěje.

 

  • Žloutkový vlasový balzám

2 vaječné žloutky smícháme se šťávou z půlky citronu a přidáme pár kapek rumu. Nanášíme 2 x týdně na mokré vlasy. Dobře vmasírujeme a po chvilce opláchneme vlažnou vodou. Poté vlasy umyjeme šamponem.

 

  • Avokádová kůra na suché vlasy bez lesku

Dužinu jednoho avokáda rozmačkáme do kaše a postupně do ní po kapkách přiléváme olivový olej (celkem 2 lžíce). Směs natřeme na vlasy a necháme působit 20 minut. Potom vlasy důkladně opláchneme. Vlasy získají vlhkost a lesk.

 

  • Mast z lískových ořechů pro růst vlasů

Jádra lískových ořechů rozetřeme s vepřovým sádlem a touto mastí mažeme holá místa na hlavě.

 

  • Šampon z manga

Z manga vymačkáme dužinu a šťávu, naneseme na vlasy a vlasovou požku, necháme působit 15 minut, poté opláchneme vlažnou vodou. Tento šampon vyživuje jemné a suché vlasy, dodá objem a pečetí roztřepené konečky vlasů.

 

Zdroj: http://www.spektrumzdravi.cz

 

Typ, hustota a zvlnění vlasů, to vše je u vlasů dědičné, ale samotná kvalita vašich vlasů nezávisí pouze na vaší péči, ale také na tom, co jíte. Je důležité vlasy vyživovat nejen zvenku, ale i zevnitř.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama