Rady na měsíc prosinec

V prosinci je nejslabším a nejvíc ohroženým orgánem tlusté střevo. A to i z ohledem na vánoční svátky a Silvestra 🙂

Tlusté střevo je v pentagramu v úzkém spojení s plicemi. Výstupním orgánem střev je kůže. Přímo reaguje i na metabolismus, takže pokud mu metabolismus nepošle správně zpracovanou potravu, buď nad tím střevo dlouze přemýšlí, cože to je za materiál a pak je na řadě zácpa, druhým případem je, že střevo nestačí potravu přes nánosy vstřebat a raději rychle vyloučí materiál ven a to je průjem…

Z reflexní terapie je výbornou prevencí mačkání plošek střev ráno na záchodě, usnadní se tím putování materiálu ve střevech. Reflexní plošky střev se nachází na obou chodidlech nad patami směrem ke středu chodidla.

Vynikající je i mechanická očista střev – což je tzv. hydrocolonterapie, jde o řízené výplachy střev s kontrolou odcháejících exkrementů. Tam vás i seznámí s vhodným počtem opakování. Vyčistí se tím celé tlusté střevo od nánosů a balastů na stěnách,

Vhodné je současně podávat i lactobacil – přirozenou bakterii střev, stejně jako při podávání antibiotik.

Na tlusté střevo je vynikající tinktura kopretina řimbaba a čaj z mochny husí.

Pravdou je, že v jakém stavu máme střevo, tak se nám i daří…

Tlusté střevo ovládá strach, kterého je všude kolem nás nebývale mnoho, nemalou měrou se na tom podílí i média.

Takže věřte, že dosáhnete všeho, čeho chcete i bez strachů, které nás jen zbytečně svazují.

Přeji nám všem, ať strachy z našich životů zmizí a zdraví nás provází.

Vaše Grev

28.11.2010

PROSINEC – tlusté střevo

Prosinec je pro všechny z nás obdobím předvánoční atmosféry, kdy jsme čím dál více napojení na svoje nitro. Konec roku je takovým zvláštním až spirituálním časem, zhodnocujeme celý uplynulý rok a těšíme se, co nám ten nastávající přinese.

Podle čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo, které je stejně jako plíce elementem kovu. Z fyzického hlediska, je zakončením našeho trávicího systému a stará se o odvádění „odpadů“ z těla. Je tedy na místě, aby bylo neustále čisté a správně fungovalo. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí, našich nejhlubších obav, strachů a stinných stránek.

Jak se projevuje oslabení tlustého střeva?

Oslabení se nejprve projevuje zejména zácpou, průjmem nebo kručením ve střevech. Posléze se může přidat i oslabení imunity (tlusté střevo je největším orgánem naší imunity, již naši předci říkali, že imunita sídlí právě ve střevech – je to až 70 %). Jelikož tlusté střevo souvisí se sliznicemi v těle, jeho oslabení je projevuje také ve formě častých rým, viróz nebo i krvácením z nosu.

Tlusté střevo je zmenšeninou našeho těla, je to soustava, která stimuluje celý organismus. Každý úsek stimuluje určitý orgán a proto, když je některý z úseků tlustého střeva zanesen, odrazí se to ve funkčnosti daného orgánu a dochází ke vzniku onemocnění.

Tlusté střevo předává skrze svoji stěnu látky do těla. Čisté a zdravé střevo předává vitamíny, vodu a soli do krve a vyživuje náš organismus. Funguje to tak i se zaneseným střevem, do těla se pak dostávají látky, které nás oslabují. Veškeré nečistoty jsou poté odváděné kůží ve formě ekzémů nebo různých pupínků a akné.

V neposlední řadě je projevem i častá únava, podvýživa organismu (a to i u osob obézních), bolesti hlavy, migrény, bolesti v oblasti bederní páteře nebo opary na dolním rtu.

Jak se dostat do rovnováhy?

Nejúčinnější je detoxikace tlustého střeva, ať už v podobě tzv. klystýrů (výplachů střev), které mají svůj základ již po tisíciletí ve všech kulturách, tak i ve formě pravidelných půstů (kdy pijeme pouze vodu) nebo odlehčovacích dní (kdy jíme třeba jen ovoce, rýži nebo pijeme pouze čerstvé ovocné/zeleninové šťávy).

Je také velice důležité zaměřit se na naši psychiku. Začít si být sami sebe vědomí. Vnímat naše potřeby a naplňovat je v našich životech. Hledat odpovědi sami v sobě, místo „tam“ venku. Mnohdy jsou právě informace a normy zvenčí příčinou toho, že máme pocit, že selháváme (a selhávají i naše střeva). Tlusté střevo je naší temnou stránkou a je potřeba ho prosvítit světlem naší duše. Je potřeba vzít odpovědnost sami za sebe do svých rukou.

Jaké potraviny nám pomohou posílit tlusté střevo?

Nejdůležitější pro fungování zdravého střeva je dostatek vlákniny, zeleniny, ovoce a vody. Zlatým pravidlem je nekombinovat velké množství surovin v jednom jídle a udržovat dostatečnou pauzu mezi jídly. Pokud tomu tak není, potrava ve střevech zahnívá, jsme nafouknutí, unavení, je nám těžko a trpíme nadýmáním.

Z obilovin je vhodná rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Z luštěnin je vhodná černá čočka a žluté sójové boby. Důležitá je i zelenina jako je česnek, který je od pradávna používán jako vypuzovač střevních parazitů, cibule, pórek, zázvor, černá ředkev, kysané zelí nebo růžičková kapusta. Z ovoce jablka, hrušky, kaki, kokosový ořech a fíky. Vhodné jsou téměř všechny druhy ryb (v tomto období připravujeme se zahřívajícím kořením) a tučnější masa, jako je vepřové.

Vhodné jsou také vlašské ořechy (pozor na množství, jsou hůře tráveny), jedlé kaštany, med či usušené lesní houby. Z bylinek, které podporují trávení, doporučujme zejména kmín, fenykl, anýz a zahřeje nás i muškátový oříšek (ve větším množství působí jako opiát, pozor tedy i tady na jeho množství). Dále je výborný plicník lékařský, který je doporučován na uklidnění střev při průjmech, stejně tak jako skořice. Mléčné výrobky až do jara vypouštíme, vnáší do těla chlad a zahleňují nás. Obzvláště, pokud máme zanesená střeva.

Pro podporu peristaltiky střev můžeme vyzkoušet indickou vlákninu tzv. psyllium nebo zelený jíl.

Obdarovávejme ostatní i sami sebe – nadějí, láskou, pokorou a vnitřní vírou v život i sebe samých.

Autor: PhDr., PaedDr. Petr Nečas, CSc., Ph.D.

V prosinci je nejslabším a nejvíc ohroženým orgánem tlusté střevo. A to i z ohledem na vánoční svátky a Silvestra .

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama