JIRKA ALARZACH – O VÁNOCÍCH, KONCI SVĚTA A JINÝCH KATASTROFÁCH

Já jsem si došla na kus řeči za kartářem. Jirka Alarzach rozumí tarotovým kartám a lidské duši. A o obojím umí mluvit s laskavou moudrostí…

Jirko, blíží se vánoční čas, doba, která je plná emocí. Mnozí z nás vzpomínají, bilancují, jiní se utápějí v množství jídla, které tak nějak už k těmto svátkům patří. Čeho bychom se podle tebe měli o Vánocích vyvarovat, pokud chceme vydržet v míru se všemi těmi příbuznými… i se sebou. 🙂

V první řadě bych doporučil vyvarovat se jednání, které nám je vnucováno okolím. Ale to platí i v každodenním životě, nejen o svátcích slunovratu, nebo následujících silvestrovských a novoročních oslavách. Pokud podlehneme diktátu, že bychom měli zrovna nyní dělat to, co je obvyklé a žádoucí, tedy péct cukroví, být povinně vánočně zjihlí a posléze na konci roku bujaře veselí, a nekoresponduje to s tím, jak se právě v tuto chvíli cítíme a co bychom rádi přirozeně dělali a prožívali, je výsledkem vždy jen nervozita, stres a nepohodlí. Vánoce jsou ovšem skvělou příležitostí k setkávání s přáteli, s lidmi, se kterými si máme co říct… Právě tato setkání jsou tím nejcennějším dárkem, který můžeme někomu věnovat, nebo jej dostat. Mnoho z těch nákladných darů pro děti jsou jen jakési odpustky za to, že na ně nemáme během roku tolik času, kolik by si zasloužily. Měli bychom mít na paměti, že to, co je nejcennější, tedy k nezaplacení, nemá v našem spotřebním světě čárový kód a cenovku. Je to čas, který někomu věnujeme tím, že jej naplníme láskou, porozuměním, sdílením (teď nemám na mysli sdílení na Facebooku) nebo jen prostou přítomností. Často slýchávám, jak lidé litují právě toho, že pro samou práci, shon a každodennost se z jejich života vytratily ty vzácné chvilky sdílení pocitů, společně strávené zážitky, pocit sounáležitosti.

Jirka Alarzach a jeho karty

Vánoce prý mají kouzelnou moc. A jak pravila moudrá bezdomovkyně ve filmu Sám doma II, dobrý skutek platí na Štědrý den dvojnásob, což je jistě dobrá zpráva. Zároveň nás však nutí dělat věci velmi pošetilé, například pod záminkou přání pěkných svátků psát bývalým láskám… Co si vlastně myslíš o vazbě na minulost? My ženy s tím míváme občas asi problém, nedokážeme se odstřihnout…

Jeden moudrý muž kdysi řekl něco v tom smyslu, že minulost neexistuje, stejně jako neexistuje budoucnost. Je jen tento okamžik, přítomnost. Kořeny naší přítomnosti spočívají v minulosti, stejně jako naše budoucnost se bude odvíjet od toho, co uděláme právě teď a tady. Měli bychom se tedy zaměřit právě na tento okamžik. Všechny ty bývalé lásky jsou bývalé, naše vzpomínky si navíc často žijí svým vlastním životem. Paměť je milosrdná a časem vymazává to horší, co jsme prožili. Když k tomu přičteme fantazii, která nám dokáže vytvářet světy podle našich představ, je to poměrně bezpečná cesta k průšvihu, pokud ty představy využijeme k něčemu jinému,než k napsání románu, či alespoň telenovely. Většinou platí, že se nelze vrátit do stejné řeky a návraty do minulosti, pokud jsou navíc provázeny lítostí, nám jen brání prožívat naplno naší současnost.

Když už jsme u té současnosti… Nedávno jsi dal na Facebook pozvánku na Mejdan na konci světa s podtitulkem „Poslední příležitost pořádně zapařit! Pokud předpovědi konce světa nelžou, platit nebudete muset!“ A protože je poslední dobou těch zpráv o naplnění mayského proroctví opravdu požehnaně (včetně velmi působivých vizualizací na youtube.com), musím se tě samozřejmě zeptat, jak na to pohlížíš ty…

Mejdan na konci světa je recese… samozřejmě že žádný konec světa nebude, takže všichni si budou muset své účty nakonec zaplatit. Každý si ovšem jednou prožijeme svůj vlastní konec světa – svou smrt. A mám takový neodbytný pocit, že i na konci tohoto našeho životního mejdanu přijde ten protivný vrchní a všechno nám to spočítá. Mimochodem toho nápadu o „oslavě konce světa“ se ujali jiní, kteří jsou fundovanější a umějí podobné akce jistě zorganizovat lépe než já, takže si dnes můžete vybrat, které akce, konané jako happening ke konci světa, se zúčastníte.

Jirka Alarzach vykládá tarot

Kolem 21. 12. 2012 vznikl opravdu velký humbuk – bylo vydáno bezpočet knih, natočen katastrofický film s jasným názvem 2012, kde fešný John Cusack, ač poněkud nezodpovědný otec, zachraňuje svého syna, o množství katastrofických titulních stránek na prosincových číslech časopisů ani nemluvě. Co kolektivní síla myšlenky? Nekoledujeme si tak trochu vlastně opravdu o nějaký malér?

Bohužel ano. Jenže zprávy o konci světa jsou jen kapkou v moři. Lidé si dnes vybírají, co budou jíst, aby byli zdraví, ale to, že jejich zdraví podstatně ovlivňují informace, které konzumují, si uvědomuje jen málokdo. Zkuste si někdy spočítat, kolik zpráv s pozitivním emočním nábojem uslyšíte během večerního televizního zpravodajství. Nebo si vezměte denní tisk a zatrhněte si články, které přinášejí nějakou dobrou zprávu. Nelze se pak divit, že mezi lidmi panuje „blbá nálada“, která často vyústí ve víru, že musí přijít nějaký konec, spasení, nebo transformace. Ono je to totiž snazší než změnit svůj pohled na svět, nebo dokonce začít měnit to, co se nám nelíbí.

 

To je pravda. Raději kritizujeme, než abychom začali u sebe… Jak jsi na to m vlastně s poznáváním lidí? Odhadneš hned člověka, když za tebou přijde? Existuje nějaká „finta“, jak poznat vyloženě na první pohled, co jak se bude chovat?

Lidé, kteří se věnují esoterním oborům, jako je tarot, alchymie, Kabala, astrologie a další opravdu do hloubky, vědí, že jejich cílem není to, s čím jsou dnes bohužel v očích veřejnosti spojovány, tedy předpovídání budoucnosti, nebo nějaké čáry a kouzla, ale vedou k poznání schémat a principů, na kterých je založeno fungování světa. Je poměrně snadné si udělat o někom úsudek na základě toho, jak se obléká, jaká slova a gesta používá a podobně. Po jisté době si každý, kdo se setkává s příběhy lidí, všimne, že mnoho z nich má velmi podobný průběh, lze v nich nalézt jisté souvislosti a zákonitosti. Osud není dán jako neměnná skutečnost, ale je výsledkem určitých postojů a činů. Problém je v tom, že lidé své postoje a jednání neumějí, nebo nechtějí změnit.

Jirka Alarzach a tarotové karty

Ty se jim v tom ovšem snažím pomoci. Pořádáš semináře pro veřejnost. Co je jejich náplní? A může přijít každý?

Na mých seminářích se mohou účastníci naučit právě ty základní principy, jak esoterika popisuje běh věcí. Na základě poznání souvislostí pak mohou porozumět sami sobě i ostatním. Přihlásit se může každý, koho můj styl práce a mé názory osloví.

Dívala jsem se, že tvůj nejbližší seminář je věnovaný talismanům. To mě dost zajímá a věřím, že čtenářky taky, protože snad každý z nás měl nebo má období, kdy nosil něco pro štěstí. Jak to s nimi vlastně je? Funguje věř a víra tvá ti pomůže, takže to může být prakticky jakákoliv věc, kterou na talisman pasujeme, nebo by měl mít nějaké speciální zrození?

Talismany a amulety jsou předměty, které nás mají ochraňovat, nebo přivolávat určité žádoucí jevy. V podstatě máš pravdu s tím, že takto si můžeme zvolit jakoukoliv věc, která není v protikladu k požadovanému účinku. Pokud si například budeš chtít upevnit partnerský vztah, nepoužiješ k tomu asi přívěšek ve tvaru dýky, nebo pistole. To, co dělá talisman talismanem, je mimo symboliku samotného předmětu hlavně energie, kterou do něj vkládáme, nebo do něj vložil někdo jiný. Pak také s těmi předměty můžeme průběžně pracovat a posilovat jejich účinky tím, že za pomocí těchto předmětů měníme svou osobnost. Celý ten proces je ale poměrně složitý, ovšem posluchači mých seminářů se dozví, jak si vytvořit amulet, či talisman, který jim přinese žádoucí efekt, nebo je ochrání před nepřízní osudu. Vždy však bohužel budou muset vynaložit jisté úsilí v práci sami na sobě. Nejde tedy jen o kouzelný předmět, který ti bezpracně něco přičaruje.

Tarotové karty Jiřího Alarzacha

 

Hm, škoda. 🙂 A na závěr se ještě chci zeptat, jaké jsou nejčastější dotazy v tvé praxi. Tipuji, že se budou týkat lásek – současných, minulých i budoucích…

Tipuješ naprosto správně. Mezilidské vztahy jsou nevyčerpatelným tématem. Nejen lásky, ale i vztahy pracovní nebo vztahy mezi členy rodiny.

 

A dost často představují právě vztahy pro nás takovou větší či menší osobní katastrofu, z které pak hledáme cesty ven i pomocí tarotu. Co bys vlastně nejen v tomto směru poradil nyní v půlce prosince čtenářkám magazínu zena-in.cz?

Vzpomněl jsem si na jednu moudrou myšlenku, pokusím se ji svými slovy interpretovat: Můžete mít úspěch a bohatství, ale pokud nebudete mít hezké vztahy s lidmi kolem sebe, šťastni jistě nebudete. Jestli však budete obklopeni přáteli a i váš partnerský vztah bude hezký, můžete být úspěšní a bohatí, nebo ne, ale jistě budete šťastní.

To je velká pravda. Děkuji za rozhovor.

Foto: archiv Jirky Alarzacha. Děkujeme za poskytnutí. Více informací o seminářích a výkladech karet na www.alarzach.cz

 

Zdroj: http://zena-in.cz

Hodně lidí dnes chodí ke kartářkám. Ne každý to přizná, ale je to tak. Radí se u nich zemědělci, vrcholoví manažeři i politici.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama