PRAVDA O ŽIVOTĚ „PŘED A PO“ SAMETOVÉ REVOLUCI

Nechci tady psát o tom, co se dělo za komančů… o politických křivdách, šmírování, udávání atd…. o tom je psáno hodně a jinde a všichni víme jak to tenkrát bylo. Tento článek je úvahou nad běžným, obyčejným životem…takové jakoby malé srovnání … a věřte, že všechno co mám v hlavě do tohoto článku nemůžu vepsat…. Jelikož by to nebyl článek, ale pěkně tlustá kniha.

 

 

 

PRÁCE A ZAMĚSTNÁNÍ A KRIMINALITA

PŘED: Práce bylo habakuk, každý komu to zdraví dovolovalo byl povinen chodit do práce…ať byl bílý, nebo černý…kdo do práce bezdůvodně nepřišel dostal tzv. „Ačko“…když nepřišel několikrát…měl soud a za příživnictví si šel sednout do chládku…ale neseděl tam jen tak v teplíčku…čekali ho „galeje“ a na svůj pobyt v kriminále si musel vydělat. Kdo dostudoval, vyučil se….měl práci jistou… Jelikož všichni chodili do práce, tak se lidi vraceli domů a nacházeli své příbytky nedotknuté zloději….oni totiž museli chodit do práce…byť se opírali o lopaty a dívali se na kolegu, jak háže lopatou…však oni se prostřídali během směny :o)…ale neměli volno na to, aby v době kdy jiní byli v práci, jim vybílili byt či dům či chatu.

PO: Práce je málo… pracuje čím dál menší hrstka lidí…stále se propouští, studenti středních škol, učilišť ba i vysokoškoláci, kteří jsou mladí, zdraví a rádi by pracovali v oboru který vystudovali…nemají možnost. Nemají šanci ani matky po mateřské, protože zaměstnavatel vidí problém v dětech, které by mohli onemocnět a jeho zaměstnankyně by byla na tzv. paragrafu. Další problém je pro věkovou kategorii kolem padesáti let a výš….zaměstnavatelé je taky moc nechtějí…no jo… vždyť v tomto věku už začínají problémy se zdravíčkem a taky se blíží pomalu důchod ( teď tedy ne….teď do 70 let je hodně daleko vyhlídka důchodu). Nabídka práce, kterou občas dostane na pracáku… je nevýhodná…teď střílím od oka…. Proč jít někam pracovat? Každý den, každé ráno vstávat a někde zametat nebo házet lopatou či sedět u pokladny…když dávky jsou např. 4000 a já si vydělám v té nabídnuté práci o tisícovku víc…proč? Dyť je to demotivující. Navíc…ti co jsou v práci…ti mají jejich domovy hezky vybavené…a tak si k nim skočím pro jejich úspory a vybavení :o)…..a když mě chytnou….ts… paráda…v kriminále si můžu vystudovat, seznámím se tam s dalšími, kteří mě zasvětí do tajů, které ještě neznám….hezky si vypěstuju v posilovně tělo… zkrátka havaj… a jsem tam za dara…však oni ti co pracují…mi to zaplatí.

 

A DOSTÁVÁME SE K DANÍM…ZDRAVOTNICTVÍ, ŠKOLSTVÍ A DŮCHODŮM

PŘED: Jelikož jak jsem psala už výše…všichni pracovali, tak i všichni odváděli daně, platili si zdravotní pojištění atd…. fakt…všichni do jednoho stejnou měrou… takže byli peníze…na to, aby pomůcky ve školách a školy byly zdarma, zdravotnictví fungovalo…zdarma a stát se mohl postarat o ty lidi, kteří pracovali do důchodového věku….

PO: Jelikož do práce chodí hrstka…tak se těch daní moc nevybere a když už, tak hlavně státní zaměstnanci odvádějí daně chtě nechtě….na rozdíl od podnikatelů, kteří na konci období, kdy se přiznávají majetky a výdělky….tak většina z nich je v mínusu. No ruku na srdce, kdo by to neudělal taky tak kdyby podnikal? ….dyť jim to zákon umožňuje. Není na školství, na zdravotnictví, na důchody…pomalu na nic.

Tak se tedy nedivme….že státní pokladna je prázdná….a to se pomalu a jistě bude znovu propouštět.

 

NĚCO MÁLO O DŮCHODCÍCH

PŘED: Človíček dosáhl jistého věku…a mazal do důchodu, na odpočinek…z jeho průměrného výdělku se mu vypočítal finanční důchodový příjem… vždyť celý svůj pracovní život odváděl daně…podotýkám ….že do práce chodili všichni…

PO: Človíček dosáhne jistého věku, za jeho pracovní život, kdy odváděl daně nebo neodváděl…se mu vypočítá jeho finanční důchodový příjem z jeho průměrné mzdy.

Človíček, který, který do práce nechodil a pobíral dávky,….tedy…tahal finance ze státní pokladničky… tomu se vypočítává průměr při dosažení důchodového věku … z průměrné mzdy všech občanů….tudíž… je na tom s důchodem líp jak ten co celý život pracoval… proč ne? Když mu to takto nastavený zákon a systém ve státě umožňuje..hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.

CO NÁS ČEKÁ: Zasloužený důchod…pokud se ho dočkáme, tak v 70 letech…lidi…to je nemyslitelné…dovedete si představit v 69 letech někde lozit po lešení, nebo sedět za pokladnou…nebo pichat injekce a vůbec vykonávat jiné profese? BR… strašná představa, jak mě operuje roztřepaný chirurg… a co ti mladí? Kdo jim uvolní místa?  Tady někdo nepřemýšlí… a nebo si svůj výkon v koženém křesle s X sekretářkami a poradcemi dokáže ve věku 69 let představit…tož já taky bych si to dovedla představit :o).

 

 

PRIVATIZACE A PRANÍ PENĚZ A NEB… ROZPRODÁVÁNÍ STÁTNÍHO MAJETKU A PRANÍ PENĚZ

PŘED: Co si budeme povídat….závody, fabriky…kvetli…budovalo se, o historické budovy, zámky, hrady atd. se oprašovali a zvelebovali.

PO: Tyto fabriky a závody a co se dalo, to se prodalo za pakatel a nebo klidně i za velký peníz cizákům, kteří si potřebovali proprat voje chechtáčky…nekoupili to z důvodu, aby zvelebovali…tyto budovy chátraly až zchátraly a nakonec se zbouraly. (toto téma jsem fakt od moc nerozebírala….) Zkrátka a dobře…rozkradlo se co se dala, znehodnotilo se co se dalo… :o(.

 

OTEVŘENÍ HRANIC, ZBOŽÍ V OBCHODECH …

PŘED: V době před revolucí …dostat se za hranice dál než do Polska, tehdejší SSSR nebo Maďarska, to byl velký problém…kdo zažil…ten ví…. Dostat se k nám nějaké zahraniční zboží od ovoce, techniku, přes oblečení (leda tak v TUZEXU)…to byl problém. Stály se neuvěřitelné fronty na kola, televize, banány…před Vánocemi…to byl mazec…ale taky dobrodružství a dnes  na to kolikrát vzpomínáme s úsměvem a mladá generace na nás hledí jako na mimozemšťany.

PO: Ovoce všeho druhu máme plné krámy…pulty…celoročně…fronty se na nic nestojí….ale pozor…sic jsou krámy plné… někteří si toto zboží nemohou dovolit…. Na dovolenou můžeme kam chceme…podle libosti…ale někteří mohou do tohoto státu leda tak prstem po mapě…protože na to nemají.

Navíc otevření hranic …má taky svoje mínus…. Jelikož ČR i SR jsou srdcem Evropy, tak jsme se stali státem překupníků nejen drog a zbraní, ale dalších kšeftů …

 

MLADÉ RODINY A PORODNICTVÍ 

PŘED: Mladí se brali opravdu mladí… dostat byt nebyl až takový problém…třípokojový byt se dal zařídit za novomanželstou půjčku 50 000 Kč,-, která byla bezúročná … děti se rodily jak na běžícím páse.

PO: Mladí se berou už skoro jak „staří“… protože než vstoupí do svazku manželského a přivedou dítě na svět, tak ho chtějí zaopatřit…takže nejdřív kariéra, z ní penízky a pak teprve rodinný život… porodnost klesá, manželské svazky se moc neuzavírají…. Je výhodnější být „jakože svobodná matka“…po finanční stránce, než vdaná žena…

 

DEMOKRACIE A SVOBODA

PŘED: Jak zpíval Karel Kryl… Zakázali hrát a zakázali zpívat…. Ani mluvit jsme nesměli. Na všechno byla cenzura… kapely musely přepisovat texty,  protože ve všem potentáti viděli nějaké narážky. Poslouchali se tajně rádia, zpívali se Krylovky a Hutka a další a další zakázaní zpěváci. Tzv. kosteloví…ti to neměli jednoduché… ve škole se nesměli nosit rifle, křížky na krku… se teď usmívám, protože jsem si tyto věci dokázala obhájit…soudruh ředitel mi nařídil, abych se šla převléct z riflí…tak jsem šla a oblékla jsem si batikáče (obatikované doktorské kalhoty)….pak mi chtěl strhnout řetízek z křížkem, tak jsem mu řekla, ať to zkusí….ale ještě než to udělá…tak ať se podívá do mé složky, že v ní mám psané, že jsem silně věřící….njn…byla jsem rebelka…a rodiče to se mnou neměli až tak jednoduché…. Ale to jen tak mimochodem…to mi zase zaletěly vzpomínky do doby, kdy i když svoboda nebyla…bylo to svým způsobem dobrodružství a sranda…kor po čase když se na ty naše průšvihy vzpomínalo.

PO: Můžeme skoro co chceme…říkat si a psát co chceme…díky svobodě slova si můžu dovolit naspat tuto svou úvahu, která není úplná…ten výčet před a po… je ještě hodně dlouhý….a určitě jsem na něco podstatné co jsem chtěla napsat i zapomněla….myšlenky jsou hold rychlejší než moje prsty na klávesnici….

 

SLOVO ZÁVĚREM

Opravdu jsme svobodní, tak jak jsme chtěli a jak jsme si to představovali, když jsme cinkali klíčema? A hrdě nosili trikolory? Ano, věřili jsme…a teď se probouzíme.

Zkuste svému zaměstnavateli říct, co si o něm opravdu myslíte…. a letíte na hodinu…na vaše místo čeká dalších deset lidí venku…. Takže nezbývá než držet hubu a krok….tak jako dřív.

Jsme opravdu svobodní? Nepřešli jsme jen z jednoho stáda do druhého?

Naši svobodu ztrácíme z nedostatku peněz …ony nám opravdu svým způsobem dávají volnost….proč nemáme peníze? Protože nemáme práci…

Jestli se dožiju 70 let důchodového věku…. Tak až se budu chystat umřít, tak si sama vykopu svůj hrob a zahrnu se… a u něj nechám nějaký ten poplatek za to, že mi toto bylo umožněno….POKUD SE V TOMTO STÁTĚ NĚCO NEZMĚNÍ. A nesmějte se…. vy to tak budete muset udělat …taky…pokud nezačneme dělat něco už teď.

 

Děkuji, že jste dočetli až sem…. Nemusíte se mnou souhlasit… nemusíte mi dávat za pravdu…. Je to moje pravda a můj úhel pohledu na to jaké to bylo před SAMETOVOU REVOLUCÍ  jaké je to po ní.

 

Mějte se a smějte se….s láskou vaše Zrzka

28.6.2011

 

 

{youtube}y9ouVCrplic{/youtube}

 

AHOJKY ZUZI.

NEDÁ MI TO ABYCH TI NEPÍSL PO PŘEČTENÍ TVÝCH UVAH NA TÉME PŘED R. 1989 ATED. V LECČEMS, TEDY I V OTÁZCE SOCIÁLNÍ MÁŠ PRAVDU-DLE MĚ, ALE JEN ČÁSTEČNOU-JAK ZNÁMO KAŽDÁ MINCE MÁ DVĚ STRANY A V TOMTO PŘÍPADĚ TA DRUHÁ STRANA ZNAMENÁ MILIONY MRTVÝCH V KONCENTRAČNÍCH TÁBORECH, TENHLE SYSTÉM NEBYL ZDALEKA TAK SPRAVEDLIVÝ JAK UVÁDÍŠ NA SVÝCH ŘÁDKÁCH -TA DAN ZA ‚SOCIÁLNĚ SPRAVEDLIVÝ STÁT‘ BYLA PŘÍLIŠ VELKÁ A KRUTÁ, NAKONEC V KOMUNISTICKÉM MANIFESTU SE JASNĚ PÍŠE O NASTOLENÍ BEZTŘÍDNÍ SPOLEČNOSTI VŠEMI PROSTŘEDKY A KDO NEJDE S NÁMA JDE PROTI NÁM….A TAK TAKY SE TO DĚLO…SIBIŘ JE DOSLOVA DLÁŽDĚNA LEBKAMA UMUČENÝCH VE STYLU PRÁCE LÉČÍ, A TEN SOVĚTSKÝ VÍTR FOUKAL K NÁM-ACH TA STÁDOVITOST OPĚT,MNOHÉ OD SOUDRUHU SE UČILY FAŠISTI….ŠLO BY NA TOHLE TÉMA PSÁT JEŠTĚ DLOUHO…NO I TAK SE MOJE SVĚDOMÍ TĚMITO ŘÁDKY OČISTILO, MUSEL JSEM TOHLE ZE SEBE DOSTAT VEN. NEDEJ BOŽE, ABY SE VRÁTIL TENTO TAK ZVANĚ SPRAVEDLIVÝ SYSTÉM. A PROTOŽE VŠE MÁ SVUJ ČAS ZRÁNÍ, TAK I DNEŠNÍ NEHUMÁNNÍ SYSTÉM UZRAJE DO LIDŠTĚJŠÍ PODOBY A JIŽ SE TAK DĚJE. S TVÝMA JINÝMA UVAHAMA SE ALE VÍCE STOTOŽNUJI.

 

PÁ A PŘEJU PĚKNOU NEDĚLI.

JOSEF.

16.10.2011

 

 

 

  • Ahojíček Joži, snad nevadí mé oslovění v moravštině :o).

   Máš pravdu a plně s tebou souhlasím…. já jsem toto o čem píšeš…tak trošku kulišácky vynechala, protože bych ztratila tu pointu.. cituji….

   Nechci tady psát o tom, co se dělo za komančů… o politických křivdách, šmírování, udávání atd…. o tom je psáno hodně a jinde a všichni víme jak to tenkrát bylo. Tento článek je úvahou nad běžným, obyčejným životem…takové jakoby malé srovnání … a věřte, že všechno co mám v hlavě do tohoto článku nemůžu vepsat…. Jelikož by to nebyl článek, ale pěkně tlustá kniha.

   Tímto jsem se tak trošku omluvila za to,ž e ty křivdy a bolest kterou tento režim přinesl… přeskakuju… to bych se dostala fakt jinam, než o čem jsem chtěla psát… a jak jsi správně pochopil…každá mince má rub i líc… Já se politice tak trošku vyhýbám, včera jsem to psala i v jednom dotazu v tom svém rozhovoru ….který se skládal z otázek od čtenářů… protože v jistých věcech jsem hodně sférázná… a fakt by to tady v tom státě chtělo překopat.
   Ale je to všechno jena jen o lidech, kteří se tam dostanou…. nejedná se jim o DOBRO všech, ale jen o svůj prospěch….ale to je fakt téma spíš na pokec než na psaní.

   Každopádně ti Joži moc děkuju za tvou reakci….a jestli ti to nebude vadit, tak bych to naše psaní dala na stránky k tomu článku, protože tak jak to cítíš ty, tak věřím, že to tak cítí i další čtenáři.

   měj se a směj se a děkuju za to, že človíček jako ty si chodím sem tam na PRAVDIČKY číst….

   s láskou…tvá Zrzka

   16.10.2011

    

    

   AHOJKY ZUZI. 

   VUBEC MI NEVA TVÉ OSLOVENÍ, ŠAK SU TAKY MORAVÁK JAK POLENO…:-) MOC DÍKY ZA POCHOPENÍ, VYSVĚTLENÍ A ODPOVĚD, JJ, UŽ TOMU ROZUMÍM, TAKŽE ZAS TAK MOC S BOLŠÁNAMA NESYMPATIZUJEŠ…:-) A PLNĚ SOUHLASÍM, ŽE BY TO CHTĚLO OPRAVDU UŽ TO PRAVOU DEMOKRACII A TO NA CELÉM, SVĚTĚ, UVIDÍME JAK BUDE VŠE OKOLO TRANSFORMACE 2012, STEJNĚ VÍ NEJ JEN ŠÉF SÁM JAK VŠE BUDE. JISTĚ MUŽEŠ DÁT MOU REAKCI NA TVÉ STRÁNKY, I KDYŽ KDYBYCH TO VĚDĚL, JISTĚ TEN SLOH BUDE LEPČÍ….:-) A JEŠTĚ JEDNOU-TVÉ ČLÁNKY ČTU VELMI RÁD A S HODNĚ MYŠLENKAMA V NICH SE STOTOŽNUJU. 

    

   PŘEJU VŠE DOBRÉ A SLUNÍČKOVÉ DNY. 

   PÁ. PEPA. (NEBO JOŽA…? :-))

   17.10.2011

    

 •  

Život, který žijeme, souvisí s duchovnem, se svobodou…. ono všechno souvisí se vším a jelikož cítím tlak ze všech sfér, donutilo mě to k menšímu zamyšlení a zavzpomínání na to co bylo, co je a co bude…dál …v našich životech.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama