PRAVDA O PSECH

Kdo na PRAVDIČKY chodí a má tam už něco i o mně načtené, tak ví, že pes není jen můj společník, ale i parťák v mém zaměstnání. Mám ráda celkově zvířátka, hlavně ty chlupaté… asi proto, že …. Pamatujete tu písničku?….máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá …mají hebkou srst :o).

Pes asi díky tomu, že člověka provází na cestě jeho životem již několik století … se člověku hodně podobá.

 

NEEXISTUJE PES, KTERÝ BY SE NARODIL DEBILEM, CHOLERIKEM, NEVYCHOVANCEM… KDYŽ UŽ TAKOVÉHO PSA POTKÁTE, VĚŘTE MI…JE OBRAZEM SVÉHO PÁNA… marně se neříká jaký pán takový pes…. To co často vidíme, nebo čteme ve zprávách, to není vina psů…ale jejich majitelů, kteří nezvládli výchovu…. A jestli tito lidé mají děti….tak si dovoluji tvrdit, že i tady jsou problémy.

Pes, tak jako člověk prochází obdobími jako člověk.

Má své miminkovské období, dětské období….pubertu si prožívá se vším všudy, pak  přijde dospělost a stáří….. tato období jsou neuvěřitelně podobná obdobím lidským.

 

Mimáčkovské a dětské období psů

Tak jako naše děti, tak i pesani v tomto období potřebují spoustu lásky a vysvětlování….co smí a co nesmí… co je dobře a co je špatně. Potřebují v nás oporu a tu mají jen tehdy, pokud jim dáme jisté mantinely…hranice… když je seznamujeme se světem do kterého přišli ….Socializace, je pro štěňata tím nejdůležitějším co v jejich začátcích můžeme udělat… vodit je, tam kam jdeme, mezi lidi, do dopravních prostředků, na ulici, zkrátka tam, kam běžně chodíme. Když se bojí…tak je neutěšovat, nechlácholit (jen je ujišťujeme v jejich strachu z neznámého) a nepřesvědčovat….ba naopak…udělat z toho legraci….  Příklad… štěně vidí sněhuláka…a začne couvat a ježit se….  stačí jediné… nechat štěně tam kde je a jít ke sněhulákovi, smát se a začít sněhuláka oplácávat jako kamaráda…hladit ho. Štěně je zvídavé a samo přijde a začne ho očuchávat a vrtět ocáskem….a vy už místo sněhuláka hladíte to své štěně… zkrátka a dobře… je třeba jít tomu mrňůskovi příkladem.

 

Spousta lidí se u štěňat dopouští velké chyby…. Takové štěně je roztomilé a spousta lidí když je míjíte otevře své srdíčka a chce si toho mazla pohladit… jenže pak uslyší… NEHLADIT!… chyba přátelé a to velká… v tomto období je třeba, aby štěně mělo důvěru k lidem …protože pokud ji nemá… pak se nedivme tomu, že až dospěje ze strachu, protože neví co je cizí člověk…ho bezdůvodně napadne. Abyste udělali obranáře, který vás bude bránit, když bude třeba… to psovi vysvětlíte v dospělosti na cvičáku během několika hodin… pak už mu stačí povel…dej pozor…a už se k vám nikdo nepřiblíží.

 

Štěně se snadno učí…hlavně pokud mu vysvětlujete pomocí hry a motivace… Je vhodné zajít párkrát k někomu, kdo vám poradí a ukáže jak s mrňůskem pracovat, jak mu vysvětlit co po něm chcete (na cvičáku jsou psí školky, máte známe o kterých víte, že to se psem umí…). Velká chyba opět člověka je v tom, že si myslí, že pes rozumí lidské řeči….věřte mi…on hledí upřeným pohledem na vás, jako by vám rozuměl…ale on vnímá vaši intonaci hlasu… slovům až tolik nerozumí. Intonace je velmi důležitá…. Když udělá něco špatně…nemusíte řvát…on ten pes slyší líp jak člověk…ale tu vaši naštvanost  hlase vycítí…tak jak vycítí vaši radost, když udělá něco dobře. Když mu jednou řeknete povel… lehni, po druhé polož se, po třetí  zase jinak…tak nebude chápat co po něm chcete. Je potřeba používat stejné povely, slova, která mu vysvětlíte…povel a zatlačíte mu na zadeček a když sedí, tak ho pochválíte a dáte mu kousek mňamky… :o). No to jsem si naběhla…abych vám tady popisovala jak psa naučit základům, které by měl umět…přivolání, sedni, lehni, zůstaň fuj…nesmíš… to jsou základy které by fakt měl umět každý pes….aby vám časem  nepřerostl přes hlavu a nestal se pro vás přítěží. Na to, fakt článek nestačí.

 

Z vlastní zkušenosti vím, že když mě oslovili známí, kteří si se psem nevěděli rady…. Stačilo jim jen ukázat jak psovi vysvětlit co se po něm chce… oni sami nechápali, jak mají chytrého psíka, který během chviličky vedle mě fungoval… proto, na vás apeluju…než si pořídíte štěně nebo psíka už staršího… zajděte k někomu o kom víte, že má vychovaného psa…a požádejte ho o ukázku… Mám radost, když sedím na balkoně a vidím souseda, nebo naproti Tomáš či švagrovou…jak jdou se svými chlupáčkama a když zavolají, tak pes přiběhne…a chovají se tak jak mají a plní povely s radostí a oddaností.

Někteří nevychovanost svých psů svádějí na to, že nemají potřebu psa drezůrovat a dělat z něj cvičenou opici… že jim dávají volnost…. Tak zkuste svým dětem dát volnost jako svým psům… a pak mi písněte, ve kterém výchovném ústavu vaše děti skončily a co vám v nemocnici už všechno ošetřili :o).

 

Psí puberta :o)

Tož to je vážení mazec… to co jste  svého mazla naučili…. To on zkouší ve své pubertě změnit :o). No fakt nekecám… zkouší to na vás…opět jako děti… tady je důležitá důslednost. Když splní povel nebo to co po něm chcete…tak odměnit…pokud ne…tak znovu vysvětlit. Jakmile jednou povolíte a mávnete nad tím rukou…o to víc vás bude stát úsilí psa přesvědčit aby plnil vaše pokyny.

 

 

Dospělost….

Takový psí táta… byť to štěně, které jste domů dovedli je nám příkladem… on si s ním umí pohrát…ale taky s ním umí zacvičit, když to přehání a to samé jsou mamky fenky… s láskou a něhou chytne štěně a zatřepe sním a vypráší mu kožůšek,  když zaslouží….  Moc ráda vzpomínám na mého parťáka Jerdu, který mi pomáhal se štěňaty,  které jsem si chystala do služby. Omládl a hrál si s nimi jako by byli jeho vlastní …. Učil je hluboké běhačky, když jsem mu rozhodila předměty do vysoké trávy, které musel hledat…štěně vždy s ním běhalo a hledalo…. Byl jim vzorem… Když jsem mu dala lehni a štěně leželo s ním…nenapadlo ho odběhnout za mnou….. usmívám si když si vzpomenu, jak jednou Frejer (štěně) divočil a mě pomalu začaly stříkat nervy… Jerda se na mě podíval…. A dal mu hajas za mě :o)… fakt to byl úžasný pes, na kterého ráda vzpomínám…a vždy říkám že byl a je mou srdeční záležitostí. Příběh o mě a o Jerdovi…by byla kapitola sama o sobě a já ji možná jednou napíšu.

 

Stáří….

I tady je to stejné jako u lidí…. Hlavně co se týče štěňat a stařečků….takový psí stařeček… si se štěnětem pohraje a vysvětlí mu co smí a co ne, jen když má na divocha náladu… jak nemá….tak ho od sebe zažene. Už přece jen starý pes má rád své pohodlí…a užívá si svůj důchodek.

  

Vidíte tu podobnost jako u lidí?

Štěně, puberťák, dospělák…stařeček…. Fakt…je to podobné tak moc.

 

Je třeba abyste něco věděli.

Určitě jste si všiml….že psi mají stejné nemoci jako lidé… není vyjímkou cukrovka, epilepsie, rakovina atd…. pes z člověka stahuje nemoci…tak se nedivme. Je mi líto, že tuto pravdu musím napsat, ale je to tak… pes nemoc z člověka dokáže stáhnout…ale už ji nedokáže ze sebe pustit…někdy se podaří ji v sobě zpracovat ale pustit ze sebe ne…. to kočka…ta taky z člověka nemoci stahuje…ale ta je jen takovým tunelem…ona tu nemoc pustí…nenechává ji v sobě. Pokud chcete mít zdravého psa…buďte zdraví i vy…

 

A proč jsem se o psech vlastně tolik rozepsala?

Jsou dvě období v roce, kdy se kupují štěňátka…. Vánoce a vysvědčení… věřte mi, že útulky se měsíc…možná dva tři měsíce …po tomto období plní psy, kteří končí na ulici. Pokud si už psa pořídíte…jako dárek někomu… tak prosím…a moc vás prosím…. Vychovejte ho a milujte ho…on vám vaši lásku a mantinely vrátí… pes není hračka, kterou lze odložit…je to bytost a náš průvodce…a stojí za to…mít psa, na kterého se můžete spolehnout…jen je třeba mu věnovat svůj čas a lásku a starostlivost.

 

Jistě jste si všimli, že největší část článku patřila štěňatům…. Tady je základ… tak jako je základ ve výchově našich dětí – naší budoucnosti…nesvádějme nic na psa cholerika… to jen my lidi z něj magora dokážeme vychovat… jsou vyjímky, kdy vážně se pes narodí a převažuje u něj jistá povaha, ale i to se dá ovlivnit a ukočírovat.

Jak jsem psala v úvodu…je to jen část pravdy o psech…. A je toho ještě spousta co bych chtěla napsat….ale to už by byla kniha, nebo brožura :o)…. Doufám, že základ a pointu se mi podařilo malinko nastínit.

Tak se lidičky mějte a smějte a ze svých miláčků vychovejte spolehlivých parťáčků, za které se nebudete muset stydět…a když jim výchovu podáte jako hru…tak ji s vámi ochotně a rádi budou hrát. Buďte odpovědní za sebe i své chlupáče.

 

S láskou……..vaše Zrzka

17.12.2011

Vaše komentáře

Reklama