Pampeliškový med
400 velkých rozvinutých květů pampelišky,
2 celé omyté citrony bez jadérek,
2 kg krystalového cukru
Příprava:
Omyté pampeliškové květy vložíme do většího (4 l) hrnce a přelijeme je 2 litry vody. Přivedeme k varu a vaříme 15 minut.
Do druhého dne necháme vyvařené květy louhovat, pak je vymačkáme přes plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr.
Vaříme 60 – 90 minut za občasného promíchání, čistou (novou vařečkou. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme je a obrátíme.
Med z černého bezu.
45 kusů květů černého bezu, můžeme přidat i několik lipových květů,přelijeme dvěma litry vody, přidáme jeden rozkrájený citrón a vše vaříme asi jednu hodinu – za občasného míchání.Svařené necháme ustát. Druhý den přecedíme přes řídké plátno. Roztok svaříme s 2 kg cukru. Za stálého míchání zvolna vaříme 1 až 1,5 hodiny. Nakonec přidáme šťávu ze dvou citrónu a ještě trochu povaříme. Medem naplníme nahřáté skleničky,převážeme celofánem a uložíme na suché a tmavé místo.
Sedmikráskový med
Je vhodný při astmatu, kašli a chronickém zánětu průdušek.
Potřeby: 500 květů sedmikrásek
3/4 l vody
2 citróny
75 dkg krystalového cukru
Příprava: viz. pampeliškový med
MEDOVÁ LÉČBA
· Medové mléko
Medové mléko je v mnoha rodinách oblíbeným domácím prostředkem pro léčení zaníceného krku,ale často se nesprávně připravuje.
Baktericidní účinek má totiž med pouze tehdy,není-li zahřátý nad 40°C.Teplota vyšší než 40°C totiž ničí všechny inhibiny – účinné látky potlačující bakterie.
Med lze také použít jako „mazání “ v zaníceném krku.
· Čaj s medem
Také při přípravě čaje s medem musíme respektovat předchozí radu a nesladit medem čaj teplejší než 40°C.Uvádíme recept na čaj podávaný při nachlazení,jehož účinek zvýšíme přidáním medu:
40g celých šípků(se zrníčky)
20g listů meduňky
20g květu heřmánku
20g lípového květu
Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 1/4 l horké vody a necháme 15 – 20 min pod pokličkou ustát.Teprve potom přidáme podle chuti 1 – 2 lžičky medu na šálek.Čaj pijeme vlažný.
· Vitamínová bomba
Následující míchaný nápoj z heřmánku,čerstvé šťávy z jižního ovoce a medu posílí obranné schopnosti našeho těla při nemocech z nachlazení.Měli bychom jej pít nejen jako lék,ale i kvůli prevenci.
100 -150 g medu
2 vrchovaté polévkové lžíce heřmánku
1 citrón
1 grapefruit nebo pomeranč
Do litru horké ,nikoli však vařící vody nasypeme 2 lžíce heřmánku a necháme 10 minut ustát.Potom scedíme,přidáme šťávu s citrónu,grapefruitu a osladíme medem. Komu se zdá grapefruit příliš kyselý,může jej nahradit pomerančem,který navíc obsahuje i více vitamínu C.
· Citronová šťáva s medem
Následující recept je jednoduchý -potřebujeme k němu jen citrón a med.
Do 1/4 l teplé vody zamícháme šťávu z jednoho citrónu.Osladíme dvěma čajovými lžičkami medu.Směs pomalu pijeme po doušcích.
· Proti kašli a chrapotu
Šalvějový čaj oslazený medem se hodí nejen k pití,ale i ke kloktání.
· Medová ředkev
Recept vypadá sice exoticky,ale v lidovém léčitelství se v některých zemích stále používá.
Vydlabeme jednu ředkev a otvor naplníme medem.Na teplém místě nechte med v ředkvi několik hodin působit a potom vše snězte.
· Denní dávka medu
Podle starých domácích receptů je vhodnou prevencí proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně.Med totiž vynikajícím způsobem posiluje obranyschopnost našeho organismu a krevní oběh.
· Doporučení
Med zvyšuje účinek všech přírodních léčivých prostředků,které se užívají při nachlazení.Když si léčite rýmu nebo bolení v krku,nezapomeňte přidat do svého repertoáru také med jako dodatečný lék.
· V čaji i v mléce
Med lze nejen přidávat do čaje, ale také do mléka. Rozředěný v mléce při teplotě 40 – 50 ° C je vhodný při onemocnění chřipkou či dýchacích obtížích. Působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje psychiku a srdce. Med je možné využít i při pečení, kdy jím lze nahradit cukr. Pokud se rozhodnete dát přednost včelímu produktu, dejte ho asi o polovinu více než cukru. Med učiní pečivo nejen chutnější, vláčnější, ale vydrží i déle čerstvé.
Víte že…
- Med je pro svou biologickou hodnotu důležitou složkou potravy nejen dětí, ale i dospělých.
- Med by se neměl nikdy zahřívat nad 45 °C, ztratí tak cenné látky. Pozor tedy při slazení teplého čaje nebo mléka medem!
- Med má rád sucho, chladno a temno. Nádobu pečlivě uzavřete, aby obsah nepřijal vlhkost a pachy.
- Zbytky medu lákají včely a ty by se mohly nakazit chorobami, proto sklenice dobře vymyjte, dřív než je prázdné vyhodíte do popelnice.
- Zkrystalizovaný med není na závadu. Stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lázně, med opět získá svou původní konzistenci.
-
Recept na dlouhověkost:
Nerozčiluj se, pij mléko s medem, pěstuj divadlo, gymnastiku a dožiješ se klidného vysokého věku – recept na dlouhověkost známý 2.400 let