KDYŽ TĚ BOLÍ HLAVA

náhled obrázku

Tiše seďte a pozorujte bolest, podívejte se dovnitř, ale ne, jako byste na ni hleděli jako na nepřítele, to ne. Pokud na ni budete hledět jako na nepřítele, nebudete se dívat správně, protože se budete vyhýbat přímému pohledu. Nikdo se na svého nepřítele nedívá zpříma, protože člověk se takovému pohledu snaží vyhnout. Podívejte se na bolest jako na přítele. Je to váš přítel, protože je ve vašich službách. Říká vám: „Něco je špatně – podívej se na to.“ Jen tiše seďte a dívejte se na bolest hlavy, bez náznaku protiakce, bez touhy po jejím zmizení, bez rozporů, bez boje a nepřátelství. Jen se na ni podívejte, podívejte se, co je zač.

náhled obrázku

Dívejte se tak, aby vám bolest mohla předat svůj skrytý vzkaz. Má pro vás kódovanou zprávu. Když se budete jen tak tiše dívat, budete překvapeni. Když se budete jen tiše dívat, nastanou tři jevy.

Zaprvé: Čím více se na ni soustředíte, tím horší bolest bude. Poněkud vás to překvapí: „Jak mi pomůže, když se bolest prohloubí?“ Prohlubuje se, protože jste se jí snažili vyhnout a teď na ni hledíte zpříma. Byla tam, ale vy jste se jí vyhýbali, snažili jste se jíi potlačit i bez aspirinu. Tím, že se soustředíte přímo na ni, ji přestanete potlačovat. Bolest se projeví ve své přirozené síle. Vnímáte ji naplno, bez špuntů do uší. Bude velice silná.

Druhá věc, která se přihodí, je, že bolest se více vyhraní, už nebude rozprostřená na velkém prostoru. Nejdřív jste si mysleli: „Bolí mě celá hlava.“ Teď uvidíte, že to není celá hlava, ale jen malý kousíček. To také ukazuje, že teď se díváte na bolest přímo. Rozprostření bolesti je trik – je to důsledek snahy o potlačení. V jediném bodě se projeví bolest závažněji, a proto jste si vytvořili iluzi, že vás bolí celá hlava. Rozprostřená po celé hlavě není tak intenzivní. Takové triky provádíme neustále.

Upřeně se na ni zahleďte a druhým krokem je, že se bolest začne zmenšovat a zmenšovat. Přijde okamžik, kdy bude mít velikost špičky jehly – bude neuvěřitelně ostrá a bolestivá. Nikdy jste takovou bolestí hlavy netrpěli, ale je to tím, že je soustředěná do tak malého bodu. Pokračujte v jejím pozorování.

Pak se přihodí třetí a nejdůležitější věc. Když vytrváte a budete mít stálé soustředění na ten jediný malý bod, který je tak bolestivý, silný a koncentrovaný, mnohokrát si všimnete, že zmizel. Když se budete dívat opravdu pořádně, ten bod zmizí. A když zmizí, zahlédnete, odkud se vzal – co tu bolest způsobilo. Až zmizí bolestivý efekt, objevíte příčinu bolesti.

Stane se to mnohokrát, protože najednou se bolest zase objeví. Váš pohled už nebude tak upřený, bystrý a vytrvalý a tak se bolest vrátí. Ale kdykoliv se na ni opravdu upřeně zadíváte, bolest zmizí, a když zmizí, spatříte její příčinu. A budete překvapeni, že vaše mysl je připravena odhalit, co je tou příčinou.

přepsala jsem z knihy O životě a smrti – Osho

Zdroj: http://miskovskam.blog.cz

Vaše komentáře

Reklama