JITROCEL – RANHOJIČ A PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM

Právě nyní je nejvyšší čas nasbírat si v přírodě výborný ranhojič, přírodní tišící a protizánětlivý prostředek, jímž jest jitrocel. Trpíváte vy nebo vaše děti v zimě kašlem? Kupujete v lékárně drahé preparáty a sirupy proti kašli a zahlenění průdušek? Udělejte si raději svůj vlastní domácí jitrocelový sirup. Čím vším nám jitrocel prospívá a jaké je jeho využití?

 

Jitrocel si vysloužil i název ranocel, neboť jej bylo používáno k hojení a zacelování ran. Vzhledem k tomu, že se ho využívalo i k léčení jater, byl nazýván jatrocel. Plantago je utvořen ze slova Planta – podrážka, možná proto, že se listy jitrocele většího používaly proti bolestem nohou – vkládaly se do obuvi, aby chladily odřené nohy. Indiáni nazývali jitrocel „stopou muže“.

Oba druhy jitrocele patří mezi hojně rozšířené plevelné, ale často i pěstované byliny. Rostou hojně v zahradách i u cest, na loukách a na mezích. Jitrocel větší má listy kulatější. Malé žlutobílé květy nacházíme ve válcovitém klásku, který je u jitrocele většího statnější. Jitrocel je nedoceněný plevel, po kterém často šlapeme. Nevidíme ho, dokud si neodřeme na cestě při pádu koleno. Věrný jitrocel – hojílek nám nabídne svou chladivou náplast. Kromě hojení ran je jitrocel užitečný jako jedna z prvních jarních planě rostoucích rostlin, které nám po zimě dodají tolik potřebné minerály a vitamíny. V kuchyni se využívá do polévek, špenátů a mladé listy přidáváme do salátů s dalšími jarními planými rostlinami, neboť obsahuje mnoho užitečných látek: kromě jiného vitamíny C a A, enzymy, kyselinu křemičitou, draslík a vápník.

Sbíráme především list od května do srpna (později jsou listy příliš tuhé), nejlépe kolem čtrnácté hodiny. Stále častěji se ovšem sbírá i semeno.

Jitrocel má účinek tišící, hojivý a protizánětlivý, úspěšně tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá při bolestech v krku, ale také při hojení ran. Z listů se připravuje sirup proti kašli nebo se sušené přidávají do směsi průduškových čajů. Podporuje trávení a pomáhá při vředových chorobách žaludku, tlustého střeva a dvanácterníku.

Psyllium – semena indického jitrocele obsahují rozpustnou vlákninu ve formě slizu, která napomáhá ke správnému trávení. Působí proti vzniku hemeroidů a rakoviny tlustého střeva.

Zevní použití jitrocele je známé. Podle moudrosti starých kořenářek je dobré používat ve správném pořadí oba druhy jitrocele s odlišným působením: jitrocel větší s okrouhlými listy ránu vyčistí a jitrocel kopinatý s listy úzkými ránu stáhne a zacelí.

Odvar lze použít na obklady očí při zánětu spojivek.

Semeno jitrocele snižuje hladinu krevního cukru, léčí žaludek a játra, mírně stimuluje krvetvorbu a účinně upravuje peristaltiku tlustého střeva při zácpě.

 

Pro zdraví duše

Útlý či široký, všichni dobří jsou. Nacházej pozitivní rysy v lidech a podporuj je, povznes se nad jejich nedostatky, dej jim vydechnout. Pamatuj na pravdivé přísloví o třísce v oku bratra svého. Bývá pravidlem, že to, co nás na druhém nejvíce pálí, je právě břevnem v našem oku, tedy naší chybou, kterou sami nevidíme. Druzí lidé nám tak nastavují dokonalé zrcadlo. Tedy odpouštěj a když se jedná o chyby, hleď nejprve na sebe.

 

Způsob použití:

 

Čaj

1 vrchovatou čajovou lžičku listů (můžeme přidat i celé květní klásky se semeny) na ¼ litru vody, jen spaříme a necháme krátce vyluhovat.

Tento čaj pomáhá při nemocech dýchacích cest, nemocech žaludku a při průjmu, při zánětu ledvin a močového měchýře a na kloktání při bolení v krku.

Při nemocech z nachlazení můžeme jitrocel kombinovat s diviznou, květem černého bezu, s mateřídouškou, tymiánem, slézem a lípou.

 

Obklad z čerstvých listů jitrocele

Při drobných nehodách dětí i dospělých v přírodě bývá jitrocel vždy po ruce. Čisté listy jitrocele pomačkáme, aby z nich vytékala šťáva, a přiložíme na ránu, dokud nepřestane krvácet. Jitrocel sice trochu zbarví kůži, ale vždy pomůže. Osvědčil se i při bodnutí hmyzem, kdy zklidní bolest a zmírňuje svědění.

 

Jitrocelový sirup

proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek

4 hrsti čistých čerstvých listů jitrocele rozmixujeme s trochou vody nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši a svaříme spolu s 300 ml vody. Přidáme 300 g cukru a 150 g medu. Sirup se vaří na mírném ohni 10 minut, až zhoustne. Potom jej plníme do malých skleněných lahviček a skladujeme na chladném místě. Užíváme po lžících několikrát denně.

 

Jitrocelový sirup bez vaření proti kašli

Do velké sklenice pokládáme vrstvy jitrocele a každou vrstvu zasypeme cukrem, vše dobře stlačujeme. Když je sklenice plná, dobře ji uzavřeme a uschováme na 6-8 týdnů na tmavé chladné místo, aby obsah zkvasil. Potom směs zahřejeme, scedíme a přelijeme do lahviček.

 

Jitrocel v medu

Čerstvý, omytý a vody zbavený, na kousky natrhaný jitrocel se zalije medem, který bylinku konzervuje, přebírá její léčivé účinky a v zimě se používá při bolestech v krku.

 

Odvar

Odvar z listů jitrocele použijeme jako obklad na zanícené oči při zánětu spojivek.

Několik čistých čerstvých listů dáme do ½ litru studené vody, krátce povaříme a necháme ještě 10 minut luhovat. Scedíme a ve vychlazeném odvaru máčíme obklady, které přikládáme na oči.

 

Použití v kuchyni

Mladé jitrocelové lístky jsou pro nás zvláště po dlouhé zimě zdrojem přirozených vitamínů a minerálů. Používejme je do polévek, špenátů a jiných zeleninových jídel. Chceme-li použít syrové listy jitrocele, sbíráme jen ty nejmladší, ostatní musíme zbavit tuhých vláken na spodní straně.

 

 

Použitá literatura: Magdaléna Dobromila Staňková – Bylinky pro děti a maminky

 

Zdroj: http://www.cesta-zeny.sk/news/jitrocel-ranhojic-a-prirodni-antibiotikum/

Vaše komentáře

Reklama