Jak zabránit zadržování vody v těle, které je příčinou neúspěšného hubnutí?

 

S takovýmto nepříjemným jevem se občas potká každý z nás, někdo však obtížemi trpí téměř chronicky. Co nám tělo zadržováním vody signalizuje? Jak k němu dochází a jak se s ním vypořádat?

Hlavní příčinou nadměrného zadržování vody v těle bývá solení, hojná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, na vině může být užívání antikoncepce nebo překyselení organismu. Chybným řešením je omezení příjmu vody a nasazení diuretik – tímto si leda přivodíte dehydrataci organismu a s ní spojené zdravotní obtíže.

Otoky po probuzení a další příznaky nadměrného zadržování vody v těle

Otoky se objevují hlavně zrána, když se po probuzení podíváte do zrcadla. Zjistíte, že máte oteklá víčka a oči jako po proflámované noci, přitom jste šli spát běžně nebo dokonce brzy. Potrápit vás můžou nateklé prsty a nafouklé břicho. Pokud se tento jev opakuje častěji, pak byste měli zpozornět. Příčinou zadržování vody v těle je vícero, ale hlavní roli vždy hraje strava a stravovací režim. U žen také hrává roli množství zadržené vody v závislosti na menstruačním cyklu. Dalším projevem retenčních obtíží je celulitida a neschopnost zhubnout nebo spalovat tukovou tkáň.

Obvyklé příčiny nadměrného zadržování vody v těle

Jednou z příčin může být nadváha, zaměstnání, kde je vyžadováno dlouhodobé stání, porucha lymfatického systému, vysoký příjem sodíku, nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy. Na vině mohou být i různé jaterní, ledvinové či srdeční poruchy. U žen může být důvodem retence i nevhodná antikoncepce, přesněji vyšší poměry hormonu estrogenu a snížená hladina proestrogenu (též v souvislosti na menstruačním cyklu). K nadměrnému zadržování vody v těle dochází z důvodů omezené fyzické aktivity, nebo příliš jednostranná a jednotvárná aktivita. Obtíže způsobuje i vysoký krevní tlak, cukrovka a užívání některých léků.

Nejčastěji je však na vině právě nesprávná životospráva, kromě uvedeného alkoholu a kávy se jedná o konzumaci konzervovaných potravin apod.

Otoky se způsobují obvykle z důvodu vysokého množství sodíku v organismu. Sodík přijímáme obvykle v jídle ve formě soli, z preventivních důvodů se tedy raději vždy vyvarujte konzumace příliš slaných jídel. Velké množství soli je obsaženo v různých konzervách, polotovarech, instantních pokrmech, v pochutinách všeho druhu, ať už jde o oříšky, křupky, chipsy a podobně.

Jsou-li takováto jídla a pochutiny ve vašem jídelníčku častá, pak se jedná o příčinu retence.

Pozor si dávejte i na jídla příliš sladká. Škrob a cukr zavodnění organismu rovněž pomáhají, jíte-li hodně sladkého, pak se do krve uvolňuje velké množství inzulínu, ten zodpovídá za zpracování cukrů v těle.

Jak účinně bojovat proti otokům a zadržování vody v těle

Prvním krokem na cestě k úspěchu by mělo být vyřazení výše zmíněných jídel, která k zadržování vody v těle přispívají. Pokud dojde alespoň k jejich omezení, pak by i to mělo hodně pomoci.

Skvělým pomocníkem v boji proti otokům je draslík. Draslík je životně důležitý prvek, který umí odbourávat vodu z mezibuněčných prostor. Dobrým zdrojem draslíku jsou například meruňky, banány nebo brambory.

Správnou rovnováhu vody v těle pomůže udržovat vápník. Ten najdete v květáku, brokolici nebo máku.

Močopudné potraviny, které podporují odchod vody z těla rozhodně do svého jídelníčku rovněž zařaďte. Je to třeba zelený čaj, petržel nebo okurka.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb a sport, přispívají k udržování správného a nikoliv nadměrného množství vody v organismu. Věnujte se sportům, při nichž se dbá na správné dýchání, to může být například jóga. V zásadě ale jakýkoliv pohyb pomáhá. Důležité je se zklidnit a soustředit se na danou aktivitu, na dech a tempo, jako je tomu třeba u plavání. Takovéto sporty příznivě ovlivňují tok energie v těle, podporují správné vylučování vody. Odvod vody z organismu je možné podpořit i lymfatickou masáží.

Důsledky odvodnění a nastolení správné rovnováhy vody v těle

Po odvodnění organismu byste měli poměrně rychle zhubnout. Prvotní úbytek bývá 2 – 3 kilogramy, následně se vám bude i nadále lépe hubnout, zmizí otoky i nerovnoměrné části těla.

Prevence zadržování vody v organismu

Dobrou prevencí je pravidelné zařazování diuretických potravin do jídelníčku, hlídejte si také dostatečný příjem minerálů, jak je vápník, hořčík, draslík a vápník. Jejich snížená hladina vede k otokům. Prevencí je i příjem vitamínu B (celého komplexu) a dostatečný pitný režim.

Z preventivních důvodů v první řadě upravte svoji životosprávu omezením příjmu soli, kofeinu a alkoholu. Poměrně důležitá je i různorodost pohybové aktivity, zejména aerobní pohyb, ať už jde o rychlou chůzi, pravidelné cvičení a podobně. Pokud stavy otoků i přes dodržení všech těchto doporučení setrvávají, pak je nasnadě přistoupit k lékařské pomoci a rozborům krve a moči, aby se zjistily případné zdravotní potíže.

Doporučené potraviny, bylinky a pohyb

 

 

Proti zadržování nadměrného množství vody v organismu pomáhá dostatečný příjem zeleniny. Je to právě zelenina s velkým obsahem vody, která proti nadměrnému zadržování vody pomáhá působit. Takovýmito potravinami jsou okurka, rajče, špenát, petržel i celer. Dobrým pomocníkem je i neslazený zelený čaj. Zásobujte svůj organismus dostatečným množstvím pitné vody, nejlepší jsou stolní vody bez příchuti kombinovat s minerálními vodami a střídat je. Příliš mnoho minerálních vod by mohlo vést k předávkování organismu minerály.

Kyselinotvorné látky nelze z jídelníčku zcela vyloučit, neboť jsou podstatnou součástí našeho stravování, je však vhodné je rovněž omezit. Patří mezi ně obilniny, výrobky z nich, tuky, maso, luštěniny, pikantní koření a pochutiny, jako je například kečup nebo hořčice. Zpestřete si váš jídelníček třeba seitanem, chutnou náhražkou masa, vyzkoušet můžete i další obdobné výrobky. Obohatit pokrmy zkuste i obylinky, ořechy a semínka.

Diuretické účinky z bylin má zejména přeslička rolní, pýr plazivý, bříza bradavičnatá, jalovec obecný, libeček lékařský, řebříček obecný a další. Využít je můžete v různých formách čajů, extraktů, kapek, pro pomoc s odvodněním organismu, ale ani s nimi to raději nepřehánějte. Použijte je spíše jako další podpůrnou kúru při dodržení ostatních postupů. Běžně známé a používané jsou černý rybíz, černý bez, listy maliníku, kopřiva a brusinka.

Jakékoliv aerobní cvičení, při kterém musíte zhluboka dýchat je přínosné, věnovat se můžete začít joggingu, plavání, aerobiku, různým dechovým a relaxačním cvičením. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresu. Stres je totiž jedním z činitelů, který organismus rovněž hodně okyseluje. Relaxujte, pobývejte v přírodě a snažte se si udržovat optimistický pohled na život.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je typ masáže, při které se z těla odplavují toxické látky z oblastí kůže, podkoží i svalů.

Tato speciální metoda, prováděna za pomoci přesných hmatů, má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Špatně fungující lymfatický systém může být zpomalený, ve tkáních zůstávají zbytky látkové výměny a tukové buňky navyšují svůj objem. V důsledku tohoto se pak vytvářejí tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Za pomoci cíleného tlaku je možné lymfu aktivovat a dosáhnout tak odplavení škodlivin z těla pryč. Lymfatickou masáž může provádět pouze k tomu vyškolený profesionál.

Kromě odvodnění a vyplavení toxinů z těla má lymfatická masáž mnohé další pozitivní přínosy – regeneruje pleť, uvolňuje napětí, odstraňuje únavu. Je účinná při otocích horních i dolních končetin, po úrazech i po plastických operacích. Lymfatická masáž pomáhá rychlejší regeneraci po psychické únavě a námaze, turistice i sportu. Doporučuje se ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla a pomáhá účinně bojovat s celulitidou.

Lymfatická masáž není vhodná pro osoby trpící nějakou srdeční vadou, pro osoby s vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v počátečních týdnech těhotenství. Lymfatickou masáž nesmí absolvovat ani lidé s hyperfunkcí štítné žlázy.

Již po prvních lymfatických masážích pocítíte značnou úlevu, doporučuje se, že jedna kůra by měla být o deseti masážích.

Jednoduché cviky z jógy, které pomohou nastartovat Váš lymfatický systém k lepším výkonům

Oba cviky, které je možné doporučit k rozproudění lymfatického systému, si možná pamatujete už z hodin tělocviku ze základní školy, jen jste asi netušili, že může rozproudit oběh lymfy v těle. Oba tyto cviky připomínají „nedotaženou“ svíčku.

Výchozí pozicí je leh na zádech, ruce podél těla, dlaně otočené směrem dolů a nohy od sebe v šíři boků. Při cvičení mějte vždy pod sebou měkkou podložku. Kolena pokrčíte až na hrudník a ruce vsunete po zadek, budete si jimi však následně při cviku pomáhat. Pánev nadzvedněte, pokračujte v započatém pohybu a rukama podepřete záda, lokty nechejte na zemi. Kolena přiložíte ke svému čelu, lýtka kolmo k podložce. Dbejte na to, aby váhu nesla ramena, nikoliv krk. V takovéto pozici vydržte pět až deset nádechů. Do lehu se vrátíte obráceným postupem. Ruce s dlaněmi dolů nejprve položte na podložku a potom obratel po obratli vracejte trup pomalu zpět na podložku. Tento cvik opakujte a provádějte každý den.

Druhý cvik je obdobný, z lehu, rukama podél těla pokrčte kolena směrem k hrudníku, pánev zvedněte nahoru. Na zemi zůstanou zčásti položené lopatky a dlaně tlačíte do země. Kolena propnete, palci u nohy se dotknete země za hlavou a vydržíte tři až pět nádechů.

Zpět do lehu se vracíte tak, že nejprve pokrčíte pravé koleno k uchu a levé zase k levému. Tyto pohyby musejí všechny plynout pomalu. Při pokládání pánve zpět na zem dávejte pozor, abyste se „nepřehoupl/a“ a pomozte si rukama. U provádění cviku pravidelně a zhluboka dýchejte.

 

 Zdroj: http://www.spektrumzdravi.cz/

Vaše komentáře

Reklama