Domácí prášek do myčky

Navíc s tímto prostředkem už nebudete potřebovat používat jiné prostředky na mytí a změkčování vody, ani proti vodnímu kameni. Všechno je v tom, all inclusive.
Budete potřebovat:
1 hrnek jedlé sody (můžete si objednat na tady)
1 hrnek práškové sody na praní (můžete si objednat na tady)
1 hrnek boraxu * (můžete si objednat na tady)
1/2 hrnku kuchyňské soli
1/2 hrnku kyseliny citronové (můžete si objednat na tady)

Všechny tyhle prášky smíchejte a dejte do pěkné dózy s víčkem. Právě jste ušetřili XXX,- korun, tak si můžete vybrat nějakou fakt pěknou. 🙂

Při mytí postupujte následovně:
1) Do dvířek na tabletu dejte 1-2 lžičky této směsi a zakápněte 2 kapkami normálního jaru na ruční mytí nádobí, POZOR více fakt ne!
2) Dolů do myčky nalijte půl hrnku octa (skleničky se budou blýskat jako z reklamy).

Normálně spusťte cyklus, teď si můžete dát nožky nahoru a relaxovat, máte další zářez v boji proti předraženým výrobkům nadnárodních korporací. Jen tak dál! 🙂


* Borax – tetraboritan sodný – změkčovač vody- byl v roce 2009 vyhláškou EU označen za nebezpečnou látku, přestože v USA je běžně používán a považován za přírodní minerál, ekologický přídavek do čistících prostředků a to i do směsí keramiky certifikované proděti. Přesto používejte ochranné pomůcky, uchovávejte mimo dosah dětí.
Je na vašem uvážení jestli ho chcete používat, pokud máte dostatečně měkkou vodu je možné ho zcela vynechat. Pokud se bojíte chemie v tabletách, doporučuji tablety (hlavně komerčně vyráběné) resp myčky vůbec nepoužívat, protože používají mnohem komplikovanější sloučeniny, včetně leštidel. Udělejte si pokus: umyjte jeden talíř v myčce a druhý ručně a pak na obou nechte naklíčit semínka. Hádejte na kterém talíři nic nevyroste?


Zdroj: http://www.home-made.cz/

Komentáře z http://www.home-made.cz/

 1. Anonymous 25. září 2012 11:17

  Borax se blbe shani a soda je taky draha kdyz se kupuje po pytlicich tesim se na ten obchod!!

  Reply

  Replies

  1. Anonymous 25. září 2012 14:03

   taky se na to tesim!

  2. Reply

 2. Anonymous 13. února 2013 13:18

  Dobrý den, zkusila jsem vytvořit domácí „tablety do myčky“ bohužel mi původné sypká směs začala vlhnout až se z ní stala tekutá kaše. Má někdo podobnou zkušenost, případně jestli mi můžete poradit, kde jsem udělala chybu.

  Reply

  Replies

  1. HomeMade CéZet 16. února 2013 17:59

   Tak to teda vůbec netuším jak je to možné. Můžu se zeptat jak ‚tablety‘ uchováváte?
   Děkuju Ála

  2. Anonymous 16. února 2013 21:47

   Prášek jsem nasypala do skleněné dózy, která má těsné víko. Dávají se do ní například těstoviny, nebo rýže atd.

  3. HomeMade CéZet 16. února 2013 22:01

   Teda tohle je pořeba vychytat… vůbec netuším… Já to mám v plastové tubě na šroubování – není úplně vzduchotěsná, možná to bude tím? Že to potřebuje mít přívod vzduchu? 
   Ještě jedna věc mě napadla – jestli jste nepoužila krystalickou sodu na praní

  4. Anonymous 19. února 2013 14:14

   Jojo použila jsem krystalickou sodu. Tak, že by to bylo tím? A můžu to být nějak zdravotně závadné?

  5. HomeMade CéZet 19. února 2013 14:30

   Určitě ne víc jako běžné tablety do myčky. 🙂

  6. Anonymous 19. února 2013 16:36

   Děkuji Vám za odpověď, příště zkusím použít jinou sodu na praní 🙂 Každopádně jsem to vyzkoušela i tak a myje to opravdu skvěle! Skleničky jsou nádherně lesklé. Takže děkuji za návod. Určitě budu používat. Také děkuji za skvělé stránky plné nápadů.

  7. HomeMade CéZet 19. února 2013 16:53

   Děkuju moc, už mám objednanou práškovou sodu na praní ve velkém, ukázalo se že se blbě shání. Takže se bude dat dostat na essential.cz
   Jinak ještě zkuste uchovávat prášek míň vzduchotěsně. Možná to taky pomůže. 

   Díky za milá slova!! 🙂

  8. Anonymous 11. května 2013 15:19

   Ahoj, mám poznámku k té sodě na praní (Na2CO3) – krystalická soda (Na2CO3.10H2O) obsahuje 10 molekul vody na jednu molekulu sody, tudíž nelze v „suché směsi“ zaměnit, protože ta potom vlhne. Při skladování na vlhkém vzduchu prášková (nekrystalická) soda na praní nabývá na hmotnosti a přechází na NaHCO3 (jedlá soda) ovšem to už bez vlhnutí celé směsi.

   Jinak díky za stránky, přejem mnoho úspěchů.

   Michal

  9. Reply

 3. Jitka 2. března 2013 8:57

  Dobrý den,

  není ten borax hodně jedovatý? Nemusí se s ním pracovat v ochranné roušce? Jde to případně i bez něj? Děkuji za odpovědi.

  Reply

  Replies

  1. HomeMade CéZet 2. března 2013 9:02

   Jitko, děkuju za všechny komentáře k věci. Jste poklad!.
   Borax, je považován za nebezpečnou látku v EU, v USA je považován za přírodní změkčovač vody (ale je možné že zatím stojí lobby, jak to tak bývá) Bez něj to můžete zkusit, poměr nahradit sodou. u nas je voda tvrda a nemělo to sílu – myčka asi potřebuje nějaké bazmeky aby byl výsledek zářivý.
   Co se týká komerčních tablet, je v nich mnoho dalších horších škodlivin. Udělejte si doma test. Umyjte 1 talíř ručně a 1 v myčce, pak na nich nechte vyklíčit semínka. Schválně na kterém nic nevyroste …
   Je možné že se za pár let ukáže že za tablety do myčky, potažmo mytí v myčkách platíme i jinak než penězmi.

  2. HomeMade CéZet 2. března 2013 9:06

   A ještě v Vašemu dotazu Jitko, určitě, používat ochranné pomůcky, pokud na něj saháte. Rouška si myslím pokud jde o jednorázové přesypání do dózy není nutná.Určitě ale mimo dosah dětí, to ale platí u komerčních tablet 100násobně víc.

  3. Reply

 4. Jitka 4. března 2013 8:48

  Velmi děkuji za informace, zkusím to zatím bez něj a s tou klasickou kupovanou solí do myčky. A někde jsem četla, že ocet by měl bez problémů nahradit leštidlo do myčky, takže se asi dá nalít i do té nádobky pro leštidlo. Čekám, až leštidlo dojde, abych to vyzkoušela.

  Reply

  Replies

  1. Zuza xy 12. dubna 2013 20:22

   Opravdu to jde, mám to mnohokrát vyzkoušené. Trochu jsem se bála, co to udělá s myčkou, ale zatím se nic neprojevilo. Zdravím, Zuza

  2. Reply

 5. Anonymous 7. března 2013 9:55

  Dobrý den,
  hned jdu vyzkoušet.Je bezva,že někdo nabízí alternativy v takovém uceleném blogu 🙂
  Ocet místo leštidla do myčky používám už dávno.Nechce se mi věřit,že by po opláchnutí s leštidlem na nádobí – třeba i plastovém- nezůstávaly stopy leštidla.I když výrobci tvrdí,že proto je to oplachovač,aby to opláchlo.Ale mám malé děti a nehodlám riskovat,že za pár let bude zjištěno,že to způsobuje nemoci nebo alergie atd.

  Reply

 6. Anonymous 30. března 2013 20:51

  dobrý den,
  “ 2) Dolů do myčky nalijte půl hrnku octa (skleničky se budou blýskat jako z reklamy).“ tím je myšleno tam, kde se dává normálně sůl nebo do dvířek, kde se dává leštidlo, nebo jen tak dolů do prostoru myčky, prosím?
  díky.
  michaela

  Reply

  Replies

  1. HomeMade CéZet 30. března 2013 20:53

   úplně dolů – na dno (tam kde jsou ty trysky a tak..) 🙂

  2. Reply

 7. Jitka 31. března 2013 16:51

  Dobrý den,

  my jsme ten ocet nalili do nádobky na leštidlo (až leštidlo došlo) a funguje to výborně. Komerční leštidlo už nepotřebujeme kupovat 🙂

  Reply

 8. Anonymous 7. dubna 2013 22:36

  Dobrý den, proti tomu zvlhcovani bych do směsi nasypala pár zrnek rýže:-D:-D

  Reply

Tablety do myčky byly jednou z těch méně příjemných položek na mých účtenkách. Pro ty z vás, co jako já raději utratí peníze za jiné hezké věci, je tady recept na 'tablety' do myčky za pusu.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama