7 domácích prostředků na léčení zánětu močových cest

 

Podle našich statistik patří infekce močových cest k nejčastějším onemocněním českých žen. Trpí jimi podle statistik každá pátá žena, často opakovaně.

Pokud jste někdy měli infekci močových cest, pravděpodobně nikdy nezapomenete na její příznaky. Začíná obvykle náhlou a častou potřebou návštěvy toalety. Když tam nemocný dorazí, může vytlačit jen trochu moči, což je často doprovázeno pocity pálení v močovém měchýři a/nebo v močové trubici. V extrémních případech může přidat horečka, zimnice, bolesti zad a dokonce i krev v moči.
Dobrou zprávou je, že existuje mnoho domácích léčebných prostředků, které můžete vyzkoušet pro prevenci nebo léčení infekce močových cest. 

Infekce močových cest, která trvá déle než dva dnyvyžaduje lékařský zásah. Neléčené infekce močových cest mohou infikovat ledviny a promění se v mnohem vážnější problém.
Níže uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. Před nasazením jakékoli léčby by měl čtenář konzultovat postup se svým lékařem.  

 

Jedlá soda

Chcete-li zabránit infekci močových cest v jejím zárodku, zkuste přidat 1 lžičku jedlé sody do sklenice vody, protože může pomoci zmírnit vaši infekci. Soda neutralizuje kyselost v moči a zrychlí tím vaše uzdravení.

 

Borůvky

Borůvky a brusinky jsou příbuzné rostliny a zdá se, že mají stejné schopnosti potlačit množení bakterií. V jedné studii byla šťáva z borůvek shledána jako prevence před infekcí močových cest. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně nenajdete litr borůvkové šťávy v místním obchodě, zkuste alespoň poházet hrstku chutných, pro vás prospěšných, bobulí na ranní cereálie. 

 

Brusinková šťáva 

Mnohé studie prokázaly, že pití brusinkové šťávy může pomoci vyhnout se infekci močových cest. Zdá se, že brusinková šťáva brání bakteriím způsobujícím infekci, aby se usadily v močovém měchýři. Zároveň má tato šťáva také velmi mírný antibiotický efekt. Pití pouhých 120 ml brusinkové šťávy denně může pomoci udržet močový měchýř bez infekce. Ale pokud máte tendenci k infekci močových cest nebo jednu právě nyní řešíte, pokuste se vypít alespoň 2-4 sklenice brusinkové šťávy denně. Je-li čistá brusinková šťáva pro vaše chuťové pohárky příliš hořká, můžete jí nahradit koktejlem. Podle všeho má stejný účinek jako čistá šťáva. Pozor: Máte-li infekci močových cest, brusinková šťáva nenahradí lékařem předepsaná antibiotika při léčbě infekce.

 

Ananas

Bromelain je enzym, který se nachází v ananasu. V jedné studii se lidé, kterým byl podáván při infekci močových cest bromelain spolu s obvyklými antibiotiky, zbavili své infekce. Polovině lidí bylo s antibiotiky podáváno placebo a neprokázala se žádná změna. Miska plná ananasu chutná dobře a může vás navíc zbavit infekce 🙂

 

Voda 

Pokud máte sklon k infekcím močových cest, pijte dostatek vody – zhruba 8 sklenic (250 ml) denně. Ty by měly podpořit močení alespoň každé čtyři až pět hodin. Zápasíte-li v současné době s infekcí, pijte hodně vody, abyste jí porazili. Vypijte 250 ml vody každou hodinu. Tok vody ve vašem těle pomůže odplavit bakterie tím, že budete častěji močit. 
Můžete také nalít teplou vodu do ohřívací láhve a umístit jí na podbřišku, abyste pomohli zmírnit bolest způsobenou infekcí.

 

Vitamín C

Někteří lékaři předepisují alespoň 5000 mg nebo více vitamínu C denně u pacientů, kteří mají opakující se infekci močových cest. Vitamin C udržuje močový měchýř zdravý okyselením moči; v podstatě jí drží ve stavu nepřekračující hranici potenciálně  škodlivých bakterií.

 

Co dělat a co nedělat

Když musíte na toaletu, jděte. Zní to jednoduše, ale kolikrát jste zadržovali moč, např. na obchodním jednání, v dopravní zácpě, na koncertě nebo když fronty před kabinkami jsou příliš dlouhé? Zadržujete-li moč, nahráváte množení bakterií a brzy tak skončíte s infekcí. 

 

Zvažte bavlnu

Vše, co přichází do těsného kontaktu s těmito intimními oblastmi, by mělo být z bavlny. Ženy by měly nosit bavlněné spodní prádlo nebo punčocháče s bavlněnou vložkou, což pomáhá zůstat svěží a sušší. Pánové by měli používat boxerky.

 

Nepijte alkohol

Alkohol dráždí močový měchýř, což není žádoucí, když se snažíte zbavit infekce. 

 

Snižte kofein

Vyvarujte se nápojů s obsahem kofeinu jako jsou např. kofeinové limonády, káva a čaj. Kofein také dráždí močový měchýř, což nepotřebujete, když se infekce močového měchýře usídlila ve vašem těle.

 

Vytáhněte volně prodejný prostředek proti bolesti

Užití ibuprofenu nebo aspirinu vám může pomoci od bolesti během infekce. 

 

Dodržujte pravidla milování

Máte-li potíže s infekcí močových cest, ujistěte se, že jste vy i partner před milováním umytí. Po milování běžte se vymočit, abyste se zbavili potenciálně škodlivých bakterií. Zkuste použít kondom místo pesaru. Pesary totiž mohou podporovat infekci močových cest. 

Tyto domácí podpůrné prostředky mohou pomoci zabránit infekci močových cest nebo odstranit infekci již probíhající. Nicméně se přesto poraďte se svým lékařem, a to zejména v případě, že infekce močových cest trvá déle než dva dny.

 

Zdroj: Health.HowStuffWorks

 

Osobně si myslím, že výše uvedené prostředky je výborné využít pro prevenci zvláště u těch osob, které trpí opakovanými záněty. Léčba “rozjetého” zánětu močových cest není jednoduchá, projevy spojené s onemocněním jsou často velmi nepříjemné fyzicky a tím pádem i psychicky. Máte-li sklon k opakovaným zánětům, tak zapomeňte na výstřelky módy, které dostatečně nechrání vaše dolní partie včetně ledvin. Ani dlouho sedět na studené lavičce nebo jiném studeném podkladu se nevyplácí. Jakmile jsou zmíněné oblasti vystavovány pravidelně chladu, dřív či později se začnou bránit! 

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

Infekce močových cest je v USA druhý nejčastější důvod, proč lidé navštěvují každý rok svého lékaře. Muži také trpí infekcí močových cest, ale mnohem častěji se toto onemocnění vyskytuje u žen - více než osm milionů žen ročně míří ke svému lékaři pro léky na infekci močových cest. 20 procent těchto žen má toto onemocnění opakovaně.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama