4 x proti chronickému únavovému syndromu

 

I když již západní medicína registruje CFS jako “nemoc”, obvykle jsme svědky toho, že po vyloučení ostatních možných příčin spadne případný pacient právě do této kategorie s komentářem „únava z nevysvětlitelných příčin“… A protože vlastní příznaky jsou velmi široké – od extrémního vyčerpání, ztráty paměti, přes bolesti hlavy, svalovou únavu až po slabost trvající několik měsíců, stává se poměrně často, že pacient od lékaře odchází s diagnózou CFS a ve skutečnostimůže trpět hormonální disbalancí, která se projevuje podobně… Nejhorší variantou je pak konstatování ošetřujícího lékaře ve stylu “již nejste nejmladší, tak není divu” a odchod z ordinace s předepsanými antidepresivy, analgetiky, případně prášky na spaní – i s takovými případy jsme se již setkali… A tak neuškodí seznámit se blíže s příčinami vzniku CFS, jeho léčbou a prevencí.

 

CFS a jeho možné příčiny

 

I když není CFS v současnosti klasifikován jako součást balíku autoimunitních onemocnění, sdílí s nimi velkou část příznaků (viz výše) i příčin:

Syndrom propustnosti střev – mukózní povlak našich střev společně s dokonalým systémem střevních klků a krypt, který zabezpečuje to, že se přes něj do krevního oběhu dostanou přesně ty živiny, které se do něj dostat mají, bývá především nadkonzumací některých potravin (a nejedná se prosím jen o lepek…) kompromitován. Následkem toho projdou střevní stěnou nejenom střevní bakterie (ať již ty “dobré” nebo ty “zlé” – své místo mají v gastrointestinálním systému a ne v krvi…), toxiny, ale i nestrávené zbytky stravy, především větší částice bílkovin. Mezi hlavní příznaky tohoto syndromu patří právě únava, “zamlžení mysli”, bolesti svalů, bolesti kloubů a prakticky všechny ostatní příznaky uvedené u CFS výše.

Strava – konzumujete-li v nadmíře stravu bohatou na prozánětlivé činitele, jako např. obiloviny, jednoduché cukry, (nesprávně připravené) luštěniny, vystavujete své tělo zbytečně riziku chronických zánětlivých procesů. Lepek, v současnosti spojovaný s více jak 55 chorobami, je záludnější, než zbytek výše jmenovaných potravin – většina projevů intolerance na něj totiž není spojena se zažívacím systémem a zahrnuje bolesti svalů, špatný spánek, “zamlžení mysli”, únavu, deprese, poruchy vnímání a osobnostní změny…

Toxiny – nemusí se nutně jednat jen o těžké kovy, pesticidy, hebicidy, atp. Mykotoxiny, jedy produkované plísněmi v potravinách i našem životním prostředí sem patří taktéž. Nevěřili byste, co s lidským tělem dokáže v krátké době udělat protékající potrubí pod kuchyňským dřezem a následné zaplísnění kuchyňské linky a stěny za ní… Odhaduje se, že zhruba 25% populace v sobě nosí geny, které je činí zranitelnějšími právě díkynásledkům expozice mykotoxiny! Příznaky pak zahrnují poruchy vědomí, “zamlžení mysli”, ztrátu paměti, bolesti svalů, neurologické poruchy a výkyvy nálady.

Infekce a stres  možná vám to spojení nezní logicky, ale mě ano. Emoční, mentální i fyzický stres totiž podobně snižují schopnost vašeho těla vypořádat se s infekcemia infekce na oplátku přinášejí více stresu vašemu tělu… Stres může být rovněžspouštěčem pro konkrétní virová onemocnění, která jsou způsobena viry trvale usazenými v našem těle a právě stres a následná oslabená imunita je dokáží “probudit ze spánku”… Mezi ně patří například Epstein-Barr virus (EBV) způsobující mononukleozu. Na základě dlouhodobých studií vědci odhadují, že 95% světové populace do svých 40 let věku s Epstein-Barr virem přijde do styku. To, jestli se následně ve vašem těle aktivuje či ne, je otázkou síly vašeho imunitního systému. Druhou z klasických infekcí, kterou je možné z krevních testů na protilátky vyloučit, je Lymská borelióza. Podobně jako mononukleóza bývá často špatně diagnostikována a pokud je neléčena, obvykle klient skončí s následky, se kterými se potýká do konce života. Odhaduje se, že k celkové skupině těch, kteří byli léčeni na základě pozitivního nálezu Lymské boreliozy, náleží zhruba stejně velká skupina, která nemoc prodělala bez toho, aby byla léčena.

 

… vlastní příznaky jsou velmi široké – od extrémního vyčerpání, ztráty paměti, přes bolesti hlavy, svalovou únavu až po slabost trvající několik měsíců.

 

 

4 X proti chronickému únavovému syndromu

 

Krok I: Dejte si do pořádku vaše střeva

80% vašeho imunitního systému najdete právě ve střevech a tak pokládám tento krok za logický. Existuje spousta protokolů, které vás krok za krokem provedou právě léčbou zažívacího systému. Ať jsou jakkoliv složité, vždy se skládají z několika kroků a většina z nich obsahuje:

  • eliminaci potravin poškozujících zdraví gastrointestinálního traktu
  • zařazení potravin prokazatelně hojících střevní stěnu (mj. konzumace “tažených” polévek z kostí!)
  • likvidace “špatných baktérií” přírodními prostředky
  • podpora “dobrých” baktérií konzumací fermentovaných potravin, vlákniny a rezistetních škrobů včetně možné suplementace probiotiky

 

Krok II. Postupné vyřazení lepku, obilovin a luštěnin

Ne, nechci vás strašit, ale pokud se chcete CFS zbavit, musíte dát tělu šanci a to bez tohoto kroku jde jen velmi ztěžka. U luštěnin to s návratem není tak složité – postačí řídit se obecnými poučkami ohledně jejich přípravy a s konzumací to nepřehánět. U lepku a všech s ním spojených potravin – od muffinů z pšeničné mouky po vaše oblíbené lasagne – bychom doporučili rozloučit se s nimi natrvalo.

 

Krok III: Zbavte se toxinů

Mám v tomto případě především mykotoxiny. Existuje celá škála potravin, které jsou chronicky známé svým zaplísněním, ať již přímo z výroby nebo důsledkem špatného skladování. Pistácie, burské oříšky, namletá a v netěsnící nádobě uzavřená káva, čokoláda připravená ze zaplísněných kakaových bobů, atp. Většiny plísní a tím pádem i toxinů, které produkují, se dá zbavit čistě přírodními cestami – my osobně dáváme v tomto kroku u našich klientů velký prostor oleji z oregána, popř. oleji z černého kmínu. Rovněž se vyplatí podpořit vlastní produkci glutathionu, který dokáže většinu aflatoxinů, ochratoxinů a dalších -toxinů účinně eliminovat a pomoci je z těla vyloučit. 

 

Krok IV: Zbavte se infekcí a snižte stresovou zátěž

V dnešní době není složité nechat se otestovat na EBV protilátky a protilátky tvořící se na základě prodělaných nebo aktuálních virových onemocnění. Jak EBV, tak i další onemocnění přicházející společně s mononukleozou nebo v jejím závěsu jsou léčitelné jak standardními antivirotiky, tak i přírodními metodami – podstatné je vědět, na co konkrétně cítit. V případě alopatické léčby tak předejdete nasazení širokospektrálních léčiv (které budou z 99% léčit něco, čím netrpíte a jsou vždy spojeny s celou škálou vedlejších účinků…) a pokud zvolíte přírodní cestu, předejteminimálně zdlouhavému procesu pokus – omyl

 

Přijdou vám výše uvedené symptomy povědomé? Stále si myslíte, že „to zvládnete sami“? A daří se vám to nebo si to jen namlouváte? Neodkládejte řešení na později – není nic důležitějšího, než vaše vlastní zdraví. Jediné, čeho odkládáním začátku změn ve vaší stravě a životním stylu docílíte, bude zhoršování příznaků a delší doba rekonvalescence. 

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

 

 

Odhaduje se, že chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) postihuje přibližně 4-6% populace a to je při 10+ milionech Čechů a Moravanů nezanedbatelné číslo.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama