VYPĚSTUJ SI DOMA ZÁZVOR

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) se pěstuje v tropické Asii nejméně tři tisíce let a byl jedním z prvních druhů koření, které přivezli kupci po Hedvábné stezce z Číny. Zázvory jsou vytrvalé byliny s charakteristickým dužnatým hlízovitě ztlustlým oddenkem bizarních tvarů. Z oddenku každý rok vyrůstá několik štíhlých, 1 až 1,5 metru vysokých stonků, na které pochvou přisedají střídavé, čárkovitě kopinaté, až třicet centimetrů dlouhé celokrajné listy. Žlutofialové květy vyrůstají z paždí podpůrných listenů na bezlistých stoncích vysokých jen 20 až 30 cm. Jsou uspořádány do koncového klasovitého květenství dlouhého asi 5 cm. Plody se vyvíjejí jen vzácně a zpravidla nedozrávají.

Rostlina se pěstuje především kvůli oddenku. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatek vláhy a vysoké teploty bez výrazných výkyvů.

V podmínkách mírného klimatu na jaře sázíme z oddenků připravené řízky s rašícími pupeny těsně pod povrch nakypřené půdy do fóliovníku nebo do skleníku. Na podzim omezíme zálivku a hnojení, zatažené oddenky vybereme a zpracováváme.

Půda musí být bohatá, schopná zadržovat vlhkost, ale propustná a dobře zásobená živinami. Velmi důležité je, aby půda byla měkká, kyprá a neobsahovala kameny – oddenky by byly znetvořené.

Zázvor je lék i koření: pěstování, kandování, vaření zázvorového piva…

Zázvor jako užitková pokojová rostlina:

  • Mladé a jemné oddenky jsou vhodné k proslazování nebo ke konzervování. Starší oddenky jsou mnohem štiplavější, suší se nebo zmrazují.

    Větší květináč naplníme kvalitním  substrátem.

  • Asi centimetr pod povrch uložíme řízek zázvoru tak, aby „očko“ směřovalo vzhůru, zasypeme a květináč umístíme do světlé a teplé místnosti.
  • Substrát udržujeme vlhký a oddenky brzy vyraší.
  • Rostlina nesnáší přímé slunce, proto ji umístíme do stínu, jakmile se objeví první výhonky.
  • Zaléváme ji denně na misku pouze vlažnou vodou, nejlépe dešťovou.
  • Pravidelně přihnojujeme, postačí hnojivo pro pokojové rostliny.

Zdroj: http://www.ireceptar.cz

Vaše komentáře

Reklama