Rady na měsíc říjen

Nejslabším orgánem v měsíci říjnu je žaludek. Jeho výstupním orgánem je dutina ústní. Přímým „nadřízeným orgánem“ žaludku je slinivka a slezina. Na potíže v těchto orgánech reaguje právě žaludek.

Nejčastěji bolesti a pocity tlaku po jídle, promítající se pod hrudní kostí. Pálení žáhy je pak následkem výskytu helicobacteru v žaludku a v jícnu. Lékařským vyšetřením je helicobacter často neprokázán, důvodem je jeho zabalení do hlenů, většinou z masa nebo mléka. Dále to můžou být žaludeční vředy, které vznikají předrážděním a oslabením žaludeční stěny, často vyvolané stresem a velkou psychickou zátěží. Pokud detoxikujeme žaludek, je nezbytné začít právě s mateřskými orgány – slezina a slinivka.

Mylná je také pevně zakotvená představa, že na žaludek dělá dobře káva s mlékem. OMYL!!! Tato substance je pro orgány trávení největším problémem, tráví ji až 8 hodin a nemají čas na nic jiného. Dvanácterník z kávy s mlékem může být v křeči až 12 hodin a má přímé projevy v bederní páteři, mnohdy stačí přestat pít kávu s mlékem a je po problémech se zády..

Na žaludeční a dvanácterníkové vředy doporučuje pan Janča následující recept:

bílé zelí z hlávek o minimální hmotnosti 1 kg se nakrouhá, dá do mixéru a rozmixuje.

Šťáva se vytlačí a dá do chladničky na max. teplotu 5°C.

Užívá se 5 krát denně 10 – 20 dkg šťávy, což je asi jedna běžná sklenička.

Je dobré přidat do každé dávky 5 dkg šťávy z celeru.

Užívá se 14 dní.

Doporučené očistné kůry na žaludek :

– odlehčit tělu od bílého cukru a to i ve skryté podobě

– na pročištění žaludku je výborný nápoj z citronu a cibule ( 1 citron a 7 dkg cibule, 8 minut svařit a potom vypít

– z bylinek je výborná třezalka, máta, pampeliška, mochna nátržník, len, měsíček, zeměžluč, fenykl a na celý okruh orgánů naprosto bezkonkurenční vlaštovičník.

– na škytavku je výborná propolisová tinktura

Projevy oslabení žaludku :

– pocit na zvracení

– chorobný hlad, který neuspokojí téměř žádné jídlo

– nechutenství

– afty, záněty dásní, dutin, opary, zatínání zubů, kousání do jazyka

– vytékání slin z úst

– bolesti a zduření prsů, zvětšování prsů u mužů

– změny a otoky na spodním víčku

– rozpraskané, suché a slabé rty

Autor: Grev

ŘÍJEN v Tradiční čínské medicíně – žaludek

V říjnu je nejvíce oslaben žaludek. Východní nauky vnímají žaludek jako klíč k energii čchi, kterou přijímáme ve větší míře také z potravy. Žaludek je doplňkovým orgánem pro slezinu a slinivku. Strava se dostává do žaludku z dutiny ústní přes zuby. Tak jak zuby připravují stravu pro další využití, jsou takovou kontrolní bránou, která vše roztřídí, tak i v běžném životě je třeba situace, které zažíváme, nejdříve nahrubo zpracovat a až poté je nechat na nás více působit.

Symbolicky představuje žaludek schopnost přijímání a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Některé situace v životě těžce neseme, mohli bychom říct, těžce trávíme. Nedokážeme je přijmout a zvládnout.

Jak se oslabení žaludku projeví?

Žaludek je emočně nejcitlivější orgán našeho těla. Proto jakýkoliv stres, který zažíváme, nám postupně oslabuje jeho funkci. Pokud dobře nestrávíme (jídlo, ani myšlenky) začne se po nějaké době projevovat zánět žaludeční sliznice, pokud to přehlížíme (přehlížíme i svoje potřeby) vše se začne více zhmotňovat a objeví se žaludeční vředy. Tito lidé trpí jak na fyzické úrovni, bolestmi a tlakem v oblasti žaludku, tak i na duševní. Ve většině případů si tuto cestu zvolili dobrovolně „chtějí být trpiteli“, chtějí k sobě přitáhnout pozornost a lásku okolí. Je to takové volání o pomoc.
Pokud trpíte častým nadýmáním, pálením žáhy, zvýšenou kazivostí zubů, paradentózou nebo jen drobným krvácením dásní, zaměřte se na vaši psychiku a zharmonizujte si žaludek. Tohle vše totiž bývá prvním varovným signálem.

Jak se dostat do rovnováhy?

Abychom měli zdravě fungující žaludek, je potřeba ke zdravé stravě s láskou pohlížet jak na sebe samotné, tak i na vše kolem nás. Zastavme se a položme si otázky: „Nahlížím na sebe a okolí s láskou? Vidím v sobě a ostatních lidech převážně to dobré? Vysílám a přijímám dominantně lásku a radost? Žiji v harmonii?“ … pokusme se vidět svět z té milejší strany a naše trávení nám to s láskou vrátí.
Co se týče té fyzické části (stravy), pro oslabený žaludek je nejdůležitější snídat, nejlépe mezi 7-9 hod., kdy má žaludek nejvíce energie a je potřeba se také zaměřit na to, co jíme a jak to jíme.

Co tedy jíst?

Cokoliv, co nám přirozeně rozžehne pomyslný trávicí oheň na celý den. Nejvhodnější jsou obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové – nebo teplé polévky (ano, i po ránu ). Káva, která rozžehne náš trávicí oheň velice uměle (jako benzín nalitý do ohně), nebo naopak sýry, jogurty, určité typy ovoce, které nás ochlazují a zvlhčují (mokré dřevo nechytne), nám z dlouhodobého hlediska výrazně škodí.

Z luštěnin zařaďme více hrách či cizrnu.Pro lepší trávení je vařme s kořením jako je saturejka, kmín, majoránka či trochou mořských řas.
Zeleninu můžeme začít pomalu lehce prohřívat, ideální je v tomto období dýně, kedlubna, mrkev a všechna zelenina přirozeně sladce chutnající. Typické studené saláty se pokusme s nastávajícím chladným počasím udržovat na hranici minima. Nejlepší ovoce pro toto období jsou čerstvé hrušky a sladká jablka, s přibývajícím chladem je vhodné sušené ovoce a v menším množství (obsahuje velké množství energie).

Další vhodné potraviny a další doporučení jsou shodné jako u posílení sleziny a slinivky.

Z bylinek je vhodné použít na posílení žaludku a celého trávení měsíček, řepík, kopřiva, zeměžluč či pelyněk nebo jejich vzájemnou kombinaci.

Jak jíst?

Opravdu v klidném prostředí, bez televize, bez počítače, nejlépe tak, abyste se mohli soustředit na jídlo, na jeho chutě, barvy, vnímat reakce svého těla. Udělat si z každé konzumace jídla klidný rituál. Sebelepší strava, kterou ale sníte ve spěchu a stresu, Vám nepřinese žádný užitek – naopak.

Autor: PhDr., PaedDr. Petr Nečas, CSc., Ph.D.

Vaše komentáře

Reklama