Rady na měsíc březen

V březnu je nejoslabenějším orgánem žlučník a proto se budeme nejvíce soustředit na pomoc žlučníku. Jeho slabost a dysfunkce se projevuje bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém. Pokud je žlučník oslaben, může vzniknout i zvýšené riziko úrazů velkých kloubů.

Dysfunkce

(záněty, kameny, ucpání, atd.) žlučníku a žlučovodů, které jsou toho příčinou, léčíme vlaštovičníkovou (chelidonium majus) tinkturou v ředění D3 – 3×15 kapek před jídlem po dobu alespoň 40 dnů.

Na pročištění

žlučníku a žlučovodů existuje ďábelský, ale velmi účinný recept. V ten den se nesmí nic jíst, pouze pít čistou vodu (nejlepší destilovanou). Večer, v čase od 19.00 do 19.30 hod. se vypije 1/2 litru olivového oleje (za studena lisovaného), do kterého je přimíchána šťáva ze tří citrónů. Pak se ulehne na pravý bok, který se zahřívá termoforkami nebo pytlíčky se solí zahřátými v troubě. V této pozici je třeba vydržet jednu hodinu. Druhý den může být ještě špatně, proto se nic nejí. Velmi vhodný je klystýr. Sledujte, co z Vás vyjde. Kůra se může opakovat až za půl roku. Pokud se rozhodnete pro tuto očistu, pak nejlépe o víkendu, aby jste nemuseli do práce.

Při žlučníkových potížích

je nutné dodržovat přísnou dietu (omezit živočišné tuky, smažená jídla, mléko). Reflexní místo žlučníku je na nártu pravé nohy mezi 4. a 5. nártní kůstkou uprostřed. POZOR! při bolesti pouze hladíme a mačkáme odpovídající místo na levém nártu. Nesmíme zapomínat na to, že nejčastější příčinou ucpání žlučovodů je stres, který způsobí uzavření ústeček (vývodu) do dvanáctníku. Proto ještě důkladně promasírujeme ref. plošku dvanáctníku na pravé šlapce a soláru plexu na obou chodidlech.

Potlačovaná zlost, hněv a agrese

jsou hlavní příčiny proč žlučník onemocní. Není však vůbec nutné projevovat zmíněné emoce vůči vnějšímu světu. Tím si život můžeme ještě více zkomplikovat. Mnohem výhodnější je si je hned po přiznání transformovat na jiný druh energie, kterou pro život potřebujeme. Nejbezpečnější je je přeměňovat na lásku. Například třikrát zopakujeme: zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku.

Zdroj – manželé Patakyovi

Fyzické projevy oslabeného žlučníku můžou být např :

hořká chuť v ústech, sucho v krku, bolestivá kůže na hlavě a bolesti v polovině hlavy, bolesti kyčlí, ztuhlost trapézů a krční páteře, zhoršení čichu, slzení očí, oslabení zraku, výbuchy smíchu či agrese, závratě, svědění na pohlavních orgánech.

Ve snech se může projevit

– sny o zuřivosti, nerozhodnost, agresivní legrace, urážlivost, hněv, sny o trávě a stromech, boj či zápolení ve snech.

Zcela jistě mají oslabený žlučník ti, kteří tzv, „chytají na drc“ 🙂 , takže se dá říct, že kdo je výbušnější, v podstatě za to nemůže on, nýbrž jeho oslabený žlučníček .. 🙂

Z bylinek

jsou velmi prospěšné hořčiny – zeměžluč, ostropeštřec, smetánka lékařská a nezastupitelný je vlaštovičník.

Ať se vám při regeneraci žlučníku daří!

S láskou Grev

 

             BŘEZEN – žlučník

Příroda se pomalu začíná probouzet a je nejvyšší čas začít probouzet i naše tělo. Myslím si, že každý z nás už se uvnitř chvěje na příchod jara.

Veškeré přírodní síly směřují vzhůru, je to období růstu, venku začíná vše pučet a všechna klidná energie zimy, kterou si naše tělo i příroda držela uvnitř, se transformuje na rychlou a tvůrčí, kterou chce nyní dostat ven, na povrch. Je to nejdynamičtější období roku. Pokud jsme přes zimu nenabrali dostatek sil, je potřeba právě v tomto období pomoci svým tělům získat potřebnou energii na nadcházející rok. Zvláště trpíme-li častou únavou nebo bolestmi hlavy.

Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce ohrožen žlučník s elementem jara dřevo.

                        Jak se oslabení žlučníku projevuje?

Oslabení nebo nějaké poruchy žlučníku se mohou na fyzické úrovni projevovat bolestmi kloubů – kyčlí, ramen, loktů (tenisový loket) nebo i kolen, zejména z vnější strany, ale i bolestmi pod hrudní kostí, nespavostí (obzvláště mezi 23:00 – 01:00), nevolností po jídle, nadýmáním, bolestmi hlavy až migrénami. Mezi běžně známé projevy (většinou už při výrazném oslabení žlučníku) patří žlučové kameny, záněty žlučníku a posléze i žlučníkové nádory.

Na psychické úrovni jsou to krátké a rychlé projevy zlosti, hysterie, vysílání agresivní energie a hněvu, které mohou být i potlačované. Žlučníkové kameny jsou vlastně jen zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba. Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku. Také nerozhodnost a bojácnost poukazuje na oslabenou funkci žlučníku

                        Jak se dostat do rovnováhy?

Velice důležité je odlehčit našemu trávení. Je potřeba výrazně omezit tučná a smažená jídla a pokud možno vyřadit na dobu března a dubna (nebo při žlučníkových potížích) všechny živočišné produkty vč. mléka. Jakékoliv chemické preparáty vyřaďme ze svého života! Vzhledem k tomu, že nejohroženějším smyslovým orgánem jsou oči, je potřeba je chránit před studeným větrem i silným jarním sluníčkem.

Pro uzdravení a posílení žlučníku je opravdu moc důležité věnovat se svému duševnímu stavu.Spokojenost je zde na prvním místě. Je potřeba se naučit s láskyplným klidem „trávit“ názory a postoje druhých (obzvláště ty, které jsou plné zloby a které s námi nesouzní).

Uvědomme si, že názory jsou jen jejich a nás se netýkají. Vnímejme své emoce jako pozorovatelé, pokud nám nevyhovují, přeměňme je na ty emoce, které nám dělají dobře a těm „starým“ poděkujme a nechme je odejít.

                        Jaké potraviny nám pomohou posílit žlučník?

Z pohledu stravy je to vhodné období pro očistu našeho organismu, našeho trávení. Každé ráno vypijme nalačno teplou vodu s citronem. Na začátku března jsou ještě vhodná teplejší jídla s kombinací syrové zeleniny. Postupně začínejme do našeho jídelníčku zařazovat i potraviny s osvěžujícím účinkem. Pomohou jak žlučníku, játrům, tak i naší krvetvorbě.

Ze zeleniny zařaďme zejména vše, co začíná růst. Pickles (nakládaná kvašená zelenina), zelí kyselé, saláty, ředkvička, ředkev, pampeliška, čekanka, kopřiva, polníček, červená řepa. Z obilovin bulgur, kuskus,pšenice, špalda, rýže, žito. Velmi vhodné je cokoliv, co naklíčíme. Mezi vhodné luštěniny patří bílé a červené fazole. Z hub zařaďme hlívu ústřičnou. Obecně konzumujme ve větší míře vše, co je přirozeně kyselé a zelené.

Na očistu organismu jsou dobré různé bylinné čaje, které obsahují hořčiny a jsou močopudné – kopřivový čaj, čaj lapacho, ostropestřec marijánský, citrónová voda. I tzv. superfood (super potraviny), jako chlorella, spirulina nebo zelený ječmen. Pijme dostatečné množství vody, abychom tělo krásně „propláchli“. Pokud si přejete koupit již smíchané čaje, je vhodné, aby obsahovaly bylinky jako je máta peprná nať, smetanka list, čekanka nať, ostružiník list, měsíček květ, kurkuma kořen, řepík nať, jablečník nať či oman kořen.

Při potížích se žlučníkem doporučujeme konzumovat po ránu přes noc namočené mandle a to dlouhodobě.

Vnímejme s láskou překážky jako výzvy a život jako hru. Vše je jen příležitost k našemu růstu.

Bylinky usnadňující vylučování žluče:

50g smil písečný

25g řebříček

25g puškvorec

25g benedikt

25g pelyněk

25g kmín

25g mochna husí

50g kořen pampelišky

25g jablečník

20g máta peprná

25g kořen čekanky

1 lžička na šálek, vařit 3 minuty a pít 2-4x půl šálku mezi jídlem.

Při insuficienci jaterní:

50g dobromysl

40g heřmánek

25g zlatobýl

25g jablečník

25g truskavec

Ráno 2 lžičky na 2 šálky, macerovat 60 minut a pít 2/3 šálku na lačno a před spánkem.

Po operacích žlučníku v době rekonvalescence:

200g dospělí, 100g mládež kořen pampelišky

50g řepík

50g mochna husí

50g třezalka

50g benedikt

50g artyčok

50g kopřiva

50g dobromysl

50g řebříček

50g truskavec

50g kořen čekanky

1 lžička na šálek, vařit 3 minuty a pít 2x půl šálku před jídlem ráno a večer.

Když se žluč dostává do žaludku, projevuje se pálivou bolestí v nadbříšku:

50g kořen proskurníku

50g jitrocel

50g plicník

25g kopřiva

20g list ořešáku

25g heřmánek

1 lžička na šálek, 3 minuty vařit a pít 3x denně půl šálku mezi jídlem.

Při pocitu hořkosti v ústech od žluče:

50g pukléřka islandská

50g konopice

25g květ měsíčku

25g květ malvy

25g maceška polní

25g list borůvky

25g řebříček

1 lžička na šálek, vařit 3 minuty a pít 3x denně půl šálku mezi jídlem.

Gemmoterapeutická kúra na zlepšení činnosti jater a žlučníku

(Gemmoterapeutika = lihové výtažky z pupenů a bylin)

Tato kúra slouží k regeneraci a pročistění těchto důležitých tělních orgánů. Kúra se skládá z těchto složek:

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ,  působí ochranně na jaterní parenchyn, regeneruje játra a žlučník, zlepšuje látkovou výměnu, ovlivňuje gynekologické potíže a potíže plicní.

LEUZEA-MARALÍ KOŘEN, zlepšuje adaptaci organismu na stres, působí antibioticky, snižuje hladinu cukrů, tuků, cholesterolu. Ovlivňuje deprese, odstraňuje impotenci (afrodisiakum), harmonizátor a zlepšuje stav při nádorových onemocn, doléčuje po mononukleóze a lymské borelióze.

BŘÍZA, stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu, ovlivňuje činnost slinivky a jater. Bere se jako přípravný prostředek k vlastnímu užívání!

JALOVEC, regeneruje úspěšně i hodně poškozená játra, ledviny, dále revmatismus, TBC. Působí protiskleroticky a protirakovinnově.

Současně užívat ostropestřec, maralí kořen a břízu. Po využití břízy vezmeme jalovec a doužívat vše dokonce. Dávkování je vždy na lahvičce.

Zánět žlučových cest – Cholecystitis

50g kořen libečku

50g pelyněk

25g plod jalovce

25g list boldo

50g kořen pampelišky

50g meduňky

50g řebříček

1 lžička na šálek, 3 minuty vařit a pít 3x denně šálek před jídlem

Při zažívacích potížích:

40g ovoce borůvky

40g řepík

50g truskavec

30g smil písečný

200g kořen pampelišky

30g máta peprná

30g kůra krušiny

30g popenec

30g list boldo

1 lžíce na půl litru vody, 3 minuty vařit a pít 2-3x denně šálek.

Lze také denně po snídani žvýkat lžičku mletého semene lněného nebo semeno ostropestřce mariánského.

 

Žlučníkové kameny – Cholelithiasis

Akutní.

Je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Částečně pomáhají bylinky:

50g kořen pampelišky

50g kořen  čekanky

25g kořen lopuchu menšího

25g lékořice

25g řebříček

20g fenykl

1 lžička na šálek, vařit 2 minuty a pít 3x po půl šálku

Zároveň po 6 týdnů žvýkat obden půl lžičky mletého lněného semene po snídani. Pak měsíc přestávku a opakovat léčbu 3x.

Při antibiotikách:

50g smil písečný

50g truskavec

20-30g vachta

30g máta peprná

50g třezalka

50 – 100g řebříček

200g kořen pampelišky

20-30g kůra krušiny

50g benedikt

1 lžička na šálek, vařit 3 minuty a pít 3x denně šálek 20 minut před jídlem.

Praktické rady:

  • Vyvarovat se tučného masa, mraženého a smaženého, chleba a čerstvého pečiva, tavených sýrů, polévek z kostek, vývarů z masa. Jahod a borůvek, kávy, kakaa, čokolády, uzenin a alkoholu.
  • Pít bílou žitnou kávu, jíst grahamy, tvaroh a ementálský sýr,  zeleninové polévky, vařené bílé maso, červenou řepu, kmín, papriku, hroznové víno, majorán, citrón, jablka, maliny, lískové ořechy a sušené švestky.

Chronická cholecystitida

Proti zánětům:

50g řepík

50g jablečník

30g kořen jehlice trnité

30g kořen pampelišky

50g smil písečný

50g mochna husí

50g třezalka

30g kůra krušiny

30g máta peprná

20g lusk fazole

20g přeslička

2 lžičky na 2 šálky, macerovat 10 minut a pít 3x denně půl šálku.

Bezpříznaková (Asymptomatická) cholelitiáza

Kameny v žlučníku  se objevují pouze náhodně, např. při rentgenu střev. Proto odstraňujeme rozpadem nebo vylučováním pomocí mletého lněného semínka, které žvýkáme – půl lžičky denně po snídani – po 6 týdnů s měsíční přestávkou a pijeme bylinky:

25g třezalka

25g šalvěj

25g lékořice

50g kořen pampelišky

50g smil písečný

50g heřmánek

30g list břízy

30g šípek

40g přeslička

2 lžičky na 2 šálky, macerovat 30 minut a pít 3x denně půl šálku.

Pomohou také koupele:

25g koriandr

25g květ pampelišky

25g smil písečný

25g lipový květ

6 lžic na 3 litry, vařit 5 minut a procedit.

Plátěný pytlík s bylinkami ještě umístíme pod baterii, aby je tekoucí teplá voda ještě propláchla. Ponořit se pouze po srdce v 38-39°C teplé vodě na 2O minut 2x týdně.

Autor: PhDr., PaedDr. Petr Nečas, CSc., Ph.D.

Petra můžete najít na stránkách Rostliny v lidovém léčitelství

Zdroj úvodního obrázku https://www.skrblik.cz/navod/kde-boli-zlucnik/

Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce ohrožen žlučník s elementem jara dřevo.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama