Nejlepší esenciální oleje na hemoroidy + výroba domácích čípků

 Hemoroidy jsou běžný problém. Až 70% lidí ve věku do 50 let s nimi má nějakou zkušenost. Jsou stále považovány tak trochu za tabu, což způsobuje, že mnoho lidí léčbu odkládá a zbytečně dlouho trpí. Existují různé přírodní léčby; některé pomáhají s příznaky a další se zabývají samotnou příčinou. Esenciální oleje mohou být mimořádně účinné při snaze zbavit se hemoroidů a je známo, že znamenají dlouhodobé řešení tohoto problému.

Co jsou vlastně hemoroidy?

Hemoroidy jsou žíly, které se přirozeně nacházejí v konečníku a v řitní oblasti a hrají roli při kontrole stolice. My všichni je  máme, ale problém nastává, když se zanítí a způsobí bolest a krvácení. V tomto případě jde o cévní pleteně, které pak dělíme na vnitřní a vnější. Vnější jsou ty, které obvykle způsobují jistý diskomfort i bolest a vyžadují neodkladnou léčbu. Můžeme se setkat i s názvy křečové žíly konečníku či zlatá žíla.

Co dělá esenciální oleje tak účinné při léčbě hemoroidů?

Esenciální oleje působí v následujících případech:

  • Snižují otok krevních cév a okolní tkáně, a mohou zmenšit cévy do jejich původní velikosti.
  • Ulevují od pálení, svědění a bolesti.
  • Zastavují krvácení a uzavírají trhliny.
  • Zlepšují prokrvení anální oblasti, což brání rozvoji chronických hemoroidů.
  • Esenciální oleje obsahují vysokou koncentraci vitamínů, enzymů, působí proti zánětům a infekcím. Snadno jsou kůží kolem řitního otvoru vstřebávány, jejich použití je rychlé a bezpečné. 

 

Až 70% lidí ve věku do 50 let má s hemoroidy osobní zkušenost.

 

Nejlepší esenciální oleje na hemoroidy

Tea tree olej

Olej působí protizánětlivě a může být aplikován přímo na zanícenou část. V některých doporučeních lze nalézt spojení jedné či dvou kapek tea tree oleje s ricinovým olejem při aplikaci na kousek vatového tampónu či jemného hadříku za pomoci opatrného poklepávání na postiženou oblast.  

Levandulový olej

Tento jemný olej můžete spojit s jalovcovým olejem a aplikovat na oblast zánětu. Dalším způsobem použití je přidání oleje do sedací lázně k úlevě od bolesti a svědění. Levandulový olej může  být také použit k úlevě od bolesti, různých alergií i léčení ekzémů. 

Cypřišový olej

Olej může být použit na krvácející hemoroidy. Smíchejte několik kapek tohoto oleje s čajovou lžičkou základového oleje (např. mandlového, jojobového, avokádového nebo kokosového) a několika kapkami citronové šťávy. Poté aplikujte tuto směs na bolavou oblast vaší zadní části těla. Směs je možné použít i do sedací lázně.

Koprový olej

Olej je vyroben nejen ze semen ale i z dalších částí kopru. Před použitím na citlivou oblast je nutné ho smíchat se základovým olejem (1-2 kapky koprového oleje s čajovou lžičkou základového oleje). Pomáhá od bodavé bolesti.

Kadidlový olej

Jak jsme zmínili v článku minulý týden, byl tento olej spolu se zlatem a myrhou věnován Ježíši do kolébky třemi mudrci. V té době byl tento olej stejně cenný jako zlato. 
K léčbě hemoroidů jsou doporučovány 2-3 kapky do dvou čajových lžiček lanolinu a poté vmasírovat do postižené oblasti.

Heřmánkový olej

Heřmánek patří mezi přírodní prostředky, které zklidňují postiženou oblast a pomáhají s bolestí. Rozřeďte se základovým olejem a aplikujte přímo na postižené místo.

 

Jak použít esenciální oleje

Některé oleje můžete aplikovat přímo, některé vyžadují základový (nosný) olej k naředění. Můžete použít olivový olej, sezamový olej, olej z grepových jadérek, mandlový, jojobový či ricinový olej jako olej nosný.

Několik kapek na vatovém tampónu či vhodné látce pak pomůže lépe aplikovat danou směs na anální oblast. Aplikujte každý den jedenkrát či tak často, jak zvládnete. 

Každý den můžete také použít sedací lázeň k úlevě od nepříjemných pocitů a k podpoře léčebného procesu. Přidejte asi 8 kapek esenciálního oleje s trochou nosného oleje do teplé lázně. 

Směsi esenciálních olejů poměrně rychle zklidní svědění a bolesti spojené s hemoroidy.

 

Čípky s esenciálním olejem

Konečník je místo s vysokou vstřebatelností, a tak vložení léčebného prostředku může být velmi efektivní řešení a to i v případech, kdy vnitřní hemoroidy již způsobují časté potíže.
K výrobě čípků můžete použít tvořítko na ledové kuličky. Je to velmi praktické, protože jakmile čípky ztuhnou, lehce je z tvořítka vyndáte. Kokosový olej je dobrou volbou pro základový olej a při spojení s esenciálním olejem vytvoří léčebný čípek.

 

 

 

Jak vyrobit čípky s esenciálním olejem

Použijte tekutý, organický, nerafinovaný panenský kokosový olej. Pokud je kokosový olej v pevném stavu, vložte nádobu s olejem do teplé vody a nechte roztát. Vlijte kokosový olej do malé kulaté přihrádky v tvořítku na led tak, aby byla jen z poloviny plná. Vložte do mrazničky na jednu až dvě hodiny. Poté vyndejte z mrazničky a do každé přihrádky kápněte 2-5 kapek esenciálního oleje tak, aby byly na vrchu zmrzlého kokosového oleje. Pak vyplňte zbytek přihrádky kokosovým olejem a opět vložte na jednu až dvě hodiny do mrazničky. Když je čípek pevný, můžete ho z tvořítka vyjmout a hned použít. 
Čípky jsou kluzké a začínají tát hned, jak se dotknou těla. Proto je jejich vložení lehké. Po vložení do konečníku, čípek rychle roztaje a působí velmi léčivě
Používejte čípky několik dní po sobě. Pravidelné používání je doporučováno za účelem úplného vymizení hemoroidů. 

Můžete také výše zmíněné esenciální oleje namixovat dle svého přání a vytvořit si vlastní směs. Na výrobu čípků může být navíc použit ještě limetkový esenciální olej. V případě úporných hemoroidů je doporučováno střídat čípky s limetkovým esenciálním olejem a čípky s esenciálním olejem z rozmarýnu a hřebíčku. Toto střídání léčbu zefektivní. 

Čípky mohou být použity i pro jiné zdravotní problémy jako např. zácpa, zvláště u lidí, kteří jsou citliví na léky vstřebávané skrz žaludek. 

Máte-li pochybnosti, vždy se poraďte se svým lékařem.

 

Další přírodní léčebné prostředky na hemoroidy

Nezapomínejte i na další možnosti přírodního léčení hemoroidů:

  1. ocet z jablečného moštu
  2. vilín 
  3. dubová kůra
  4. změna stravy kvůli prevenci zácpy 
  5. odstranění dlouhého vysedávání na toaletě

 

1. Nefiltrovaný jablečný ocet pomáhá snížit otok a podráždění vnitřních i vnějších hemoroidů.

V případě vnitřních hemoroidů smíchejte lžičku octa se sklenicí vody a vypijte minimálně dvakrát denně. Nekonzumujte ocet neředěný.

V případě vnějších hemoroidů nejprve jemně očistěte danou oblast, naneste malé množství octa na vatový tampon a jemně zatlačte na postiženou oblast. Můžete cítit mírné pálení, ale to během několika minut odezní. Poté byste měli cítit úlevu od svědění a podráždění. Opakujte několikrát denně, dokud se otok nezmenší.

 

2. Vilín (Hamamelis) můžete aplikovat samotný přímo na hemoroidy kvůli snížení otoku či ho smíchat s esenciálními oleji jako je olej levandulový a heřmánkový. 

 

3. Dubová kůra je známá jako pomocník při léčbě hemoroidů již dlouhá léta. Samotnýodvar z dubové kůry je možný použít do sedací lázně nebo zakoupit ve formě gelu, který se aplikuje přímo na danou oblast.

 

4. Z hlediska stravy je nutné dodržovat pravidelný pitný režim (dostatečné množství vhodných tekutin!) – více na toto téma najdete zde

Dále zvyšte množství nerozpustné vlákniny. Citace z našeho článku“Nerozpustná vláknina, jak již název naznačuje, prochází naším střevním traktem, aniž by byla natrávena. Pomáhá jak v tenkém střevě, kde slouží jako potrava (prebiotikum) pro střevní mikroflóru a v tlustém střevu pak výrazně podporuje peristaltiku a formaci odpadních látek. Najdete ji například v kořenové zelenině, otrubách, rýži nebo např. jedlých semenech.”

Zároveň se nevyhýbejte kvalitním tukům – odpad z těla pak snadněji klouže 🙂

 

5. Zde jen připomenu tisíkrát popsané – na WC choďte bez knihy, novin i bez mobilu. Vykonejte vše tak rychle, jak jen je to možné. K lepšímu vyprázdnění přispívá i podložení nohou malou stoličkou.

 

 

Je nutné zdůraznit, že vše výše uvedené se doporučuje v lehčích případech hemoroidů či při doléčování po zásahu klasické medicíny (odstranění různými způsoby) a prevenci. Zároveň se nejedná o zázračné metody, proto je nutné léčebné prostředky aplikovat dlouhodobě a zásady správné výživy si osvojit na dobu neurčitou

 

Související články

Sbohem nafouknuté bříško!

3×3 důvody, proč snížit konzumaci luštěnin, část III.

 

 

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

 

Dnes bych ráda všem zájemcům o detaily přiblížila problém, o kterém ne každý mluví otevřeně. I tato témata se týkají našeho zdraví, a tak se nebojíme o nich napsat něco více.

  

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama