Objetí jako základní „vakcína“

Umíte si představit, že něco tak něžného jako je objetí nebo vřelý dotek skutečně přináší měřitelné přínosy pro zdraví, které podpoří váš imunitní systém? Objetí nejen buduje důvěru a pocit bezpečí s tím správným člověkem, ale má také velký vliv pro naše tělo, které se samo brání proti infekcím a nemocem. Právě tady se nabízí srovnání s vakcínou. Ano, objetí má obrovskou moc a to nejen na emocionální, pocitové úrovni, ale také na úrovni fyziologické, jak pochopíte níže. 

 

Vše začíná u oxytocinu

Oxytocin je hormon, díky kterému vaše srdce roztaje, když vidíte štěňata, koťata nebo malé baculaté děti. Je také uvolňován do organismu při reakci na dotek. Mezi takové doteky patří objetí, držení za ruce, masáže či mazlení se s vašimi chlupatými miláčky. Jak můžete vidět, druhy doteku přesahují rámec krásy objetí. Oxytocin je chemická látka v mozku, která upravuje řadu projevů společenského chování, včetně mateřské péče, párových vztahů, sociální paměti a podpory, lidské důvěry, snižování stresových reakcí včetně úzkosti. Oxytocin je neuropeptid vzniklý v mozku, což znamená, že působí současně jako hormon i jako neurotransmiter, který je schopen odesílat informace z mozku do těla. Vzhledem k tomu, že je přirozeně vylučován v mozku v reakci na dotek, je také nazýván jako “ hormon lásky nebo mazlení”. 

 

Jak vlastně pomazlení pomáhá v uvolnění oxytocinu?

Kůže obsahuje síť drobných linií, tzv. Vater-Paciniho tělísko, který cítí dotek a předává zprávy do mozku přes bloudivý nerv. Tento nerv je připojen k oxytocinovým receptorům a řadě orgánů, včetně srdce. Jedna z mnoha výhod doteku je, že když je bloudivý nerv stimulován, je oxytocin uvolněn, což vytváří široké spektrum zdravotních výhod.

 

Seznam 4 z těchto zdravotních přínosů:

 

Objetí jsou dobrá pro vaše srdce

Když se v těle uvolní oxytocin, snižuje tři hlavní věci, které jsou přínosné pro vaše srdce: hladinu kortizolu, tepovou frekvenci a krevní tlak. Jedna studie, publikovaná v časopise Behavioral Medicine, zjistila, že vřelý kontakt, který zahrnuje objetí s žádaným partnerem, může přispět ke snížení reaktivity na stresující události a může zprostředkovat výhodu manželského soužití na zlepšení kardiovaskulárního zdraví.

Objetí vás dělá méně úzkostlivé

Sama emocionální složka objetí může dělat zázraky v potlačení úzkosti. Ten samý oxytocin, který je uvolněn po objetí, který inspiruje pozitivní myšlení, umožňuje mít více optimistický postoj a podporuje otevřenější pohled na svět. Zajímavá studie na zvířatech, publikována v časopise Nature Neuroscience, ukázala, že štěňata, která jsou dlouho opečovávána svými matkami  (lízání, čištění, ošetřování), vyrostou v klidné dospělé jedince, zatímco mláďata, která dostávala málo péče mají tendenci být v dospělosti úzkostlivá.

Objetí pomáhá žít déle

Objetí přispívají k relaxační odezvě, což je stav hlubokého klidu, který může změnit vaše fyzické a emocionální reakce na stres. Čím uvolněnější tělo je, tím lépe bude například reagovat na oxidační stres. Při něm vaše tělo nese zátěž volných radikálů, které jsou vyráběny jak za normálních podmínek, tak ve stresu. Více objetí a více relaxace pomáhá vyrovnávat zkracování telomer, čímž zajišťuje delší a zdravější život.

Objetí zvyšují imunitní funkce

Výzkum ukazuje, že hormon objetí (oxytocin) je imunitním regulátorem. Když se vzájemně obejmeme nebo nabídneme vřelý dotek, zvyšuje se tak náš hluboký vnitřní pocit o našem místě ve světě. To vše má ještě hlubší význam v tom, jak naše systémy spolupracují mezi sebou, včetně našeho imunitního systému. Už jste někdy zažili, že nachlazení přišlo najednou bez zjevné příčiny? Mohlo to být reakcí vašeho imunitního systému, který se cítil ohrožen. To zároveň koresponduje se skutečností, že objetí podporují relaxační odpověď – pomáhají změnit způsob, jakým vaše tělo zpracovává jak fyzické tak sociální napětí. Přirozeně totiž posilují imunitní systém, aby mohl dělat svoji práci. 

 

Hlas maminky je stejně účinný jako objetí

Tato skutečnost je tak příznivá, že musí být na tomto místě zmíněna. Výzkumníci z University of Wisconsin-Madison naznačují, že pár slov od maminky může uklidnit roztřesené nervy tím, že stimuluje hormon oxytocin. Ve své studii dělali pokus s poslechem mámina hlasu přes telefon. Výzkumníci došli k závěru, že hlas maminky může mít stejný účinek jako objetí, a to i v případě, že nestojí maminka poblíž. Představte si, že lze mít emocionální spojení nejen s našimi dětmi ale i s domácími mazlíčky. Pokud máte domácího mazlíčka, možná jste zažili radost z předení nebo tulení, když jste zvíře objemuli či jste na něj mluvili milým hlasem. V tomto případě můžeme mluvit o dvojím uvolnění oxytocinu – nejen u nás, ale i u našeho chlupatého mazlíčka.

 

Domácí mazlíček zvyšuje dobré pocity

Interakce člověk-zvíře ukazuje, že má pozitivní vliv na zdraví i pohodu člověka. Pozitivní zdravotní důsledky spojené s touto interakcí mohou být způsobeny uvolněním oxytocinu vyvolaným pozitivními emocemi,  jako je náklonnost a fyzická souhra, která probíhá mezi člověkem a jejich mazlíčky.

 

Potřebujete vy nebo někdo ve vaší blízkosti obejmutí?

Krátkých 10 sekund objetí každý den může zvýšit hladinu oxytocinu a tím působit proti účinkům stresových hormonů. To souvisí se zdravím vašeho srdce, úrovní únavy, množstvím stresu i s celkovým postojem k životu – to vše má obrovský vliv na sílu vašeho imunitního systému. 

 

Co si myslíte o zdravotních přínosech objetí? Nebo o držení se za ruce, vlivu mámina hlasu, vašem chlupatém zvířátku či masáži? Můžete psát do komentářů:-)

Za sebe musím napsat, že jsou mi nyní jasnější důvody pravidelných objetí našich obou synů (včetně toho staršího nacházejícího se v silném pubertáním období). Vliv na vlastní pocity vnímám dávno a cítím, že pravidelné objetí nutně potřebuji ke svému životu. Zatím mě ale nenapadlo, že by i děti jaksi podvědomě uspokojovaly svoje potřeby po zklidnění. Věřím, že i některým z našich čtenářů dojdou podobné souvislosti 🙂 

Ve světle výše uvedených skutečností vám přeji spoustu objetí ve vašich životech!

 

Související články

 

 

Zdroj: thehealthsciencesacademy.org

Převzaté ze stránek http://www.vyvazenezdravi.cz/

Objetí je pro mě samotnou přirozeností..... když se s někým obejmu, tak vnímám při rozevření svých paží, že otevírám své srdce a nechám do něj vstoupit toho druhého.....dovolila jsem si tento převzatý článek doplnit o pár fotografií z mého alba :o).

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama