Král esenciálních olejů: kadidlový olej

Na rozdíl od oleje z čajovníku se totiž netěší až takové marketingové podpoře států, ze kterých se vyváží, a tak o něm jen málo z nás slyšelo. A pokud ano, pak spíše v souvislosti s náboženstvím a kostely. Dovolte nám tuto situaci napravit sérií článků na téma kadidlový olej (angl. Frankincense) a jeho využití. V dnešní části se dozvíte něco více o původu oleje a jeho využití pro vaše zdraví a v té následující pak o jeho využití v domácnosti 😉

Kadidlový esenciální olej se extrahuje z pryskyřice stromu Boswellia sacra(Kadidlovník pravý) nebo Boswellia serrata (Kadidlovník pilovitý).

V přírodě je tato pryskyřice v podstatě ochranou stromu před poraněním, kdy vytékající pryskyřice zacelí ránu na stromu nebo zadusí parazity. Kadidlový olej získaný v suchých a hornatých oblastech na severu Afriky a v oblasti Afrického rohu a v okolí Rudého moře na jihu Arabského poloostrova je nejkvalitnější.

 

Historie kadidlového oleje

Po téměř 5000 let byl poněkud nevzhledný strom Boswellia (kadidlovník) považován za  nejcennější komoditu Arábie. Během tohoto období byl strom Boswellia zdatným konkurentem zlatu, hedvábí a drahokamům. Jeho pozice byla dokonce tak výsostná, že dal jméno jedné z nejznámějších historických obchodních cest – Kadidlové stezce. Z ománského Dhofarského regionu učinila Kadidlová stezka centrum prosperity a rozmachu, když svým vznikem vygenerovala obrovské bohatství, a tím i později přilákala dobrodruhy z celého světa, včetně známého benátského průzkumníka Marca Pola nebo Lawrence z Arábie.

Esenciální olej z kadidlovníku byl natolik ceněnou komoditou, že i vládkyně starověkého království zmiňovaného v hebrejském Starém zákoně, konkrétně v první knize královské a druhé Paralipomenon, ale také v Novém zákoně, Koránu a etiopských legendách, známá jako Královna ze Sáby, postavila na trase kadidlové stezky v přístavu Samhuran (poblíž dnešního Salalah) svůj letní palác a hromadila zde velké množství esenciálního kadidlového oleje pro svou osobní potřebu.

Dle historických pramenů římský císař Nero spálil celou sklizeň kadidla během pohřbu své manželky, což také vypovídá o jeho významu pro starověké kultury.

Asi nejvýznamnější zmínkou v tomto směru je příběh z Nového zákona Bible, který vypráví příběh tří mudrců, kteří darovali Ježíši do kolébky tři dary – zlato, myrhu a právě kadidlo.

Po tisíciletí tedy získával esenciální kadidlový olej na základě svých účinků i duchovní význam a dodnes bývá používán při důležitých náboženských obřadech. Zůstává však například i symbolem ománské pohostinnosti.

 

Využití kadidlového oleje pro zdraví

Moderní výzkum potvrzuje, že kadidlový esenciální olej má širokou škálu účinků na lidský organismus, od okamžitých účinků jako je zlepšení nálady nebo zvyšovaní pozornosti, až po dlouhodobé účinky jako zlepšování celkového zdravotního stavuposilování imunity. Podle nejnovějších poznatků má kadidlový olej dokonce nezanedbatelné výsledky v boji s rakovinou.

Těchto a mnoha dalších účinků je možno dosáhnout aplikací esenciálního kadidlového oleje na různá místa lidského těla. V následujících řádcích se budeme věnovat výhradně vnějších aplikacím na pokožku.

 

1000+1 způsobů užití esenciálního kadidlového oleje

 

Zlepšování nálady, koncentrace & úleva od stresu

Kadidlový olej je v tomto směru velmi efektivní. Aplikujte jej přímo na kůži jako parfém (ideálně na spánky či krk) nebo inhalujte. Kadidlový olej snižuje srdeční tep a vysoký krevní tlak. Má protistresové a depresi potlačující účinky – a to bez negativním vedlejších účinků, které s sebou nese medikace antidepresivy! Aplikace 1-2 kapek kadidlového oleje na temeno hlavy a/nebo zadní stranu krku zlepšuje koncentraci!

 

Blahodárné účinky na pokožku

Kadidlový olej pomáhá vyhlazovat stopy po jizvách, stopách akné a dalších vad pokožky, zamezuje tvorbě vrásek. Aplikujte jej přímo na pokožku. Zamezuje svědění pokožky – stačí aplikovat pár kapek kadidlového oleje přímo na oblast svědění. Kadidlový olej má schopnost napínat pokožku, zlepšovat její tón, pružnost i její schopnost bojovat proti baktériím a nečistotám. Své uplatnění najde i ve vašem anti-aging přírodním arzenálu 😉 Zpevňuje křehké nehty – abyste dosáhli zpevnění nebo posílení křehkých nehtů, aplikujte 1 kapku.

 

Vyrovnávání hormonálních hladin

Kadidlový olej redukuje symptomy spojené s menstruací a menopauzou díky jeho schopnosti vyrovnávat hladiny hormonůPomáhá při bolestech, včetně bolesti hlavy, pocitech na zvracení, únavě a výkyvech nálady. Reguluje produkci estrogenua snižuje vznik nádorů a cyst u žen před menopauzou.

 

Bojovník proti rakovině

Kadidlový olej má dle mnoha studií protinádorové účinkyNedávné studie z německé univerzity v Saarlandu potvrdily, že chemická sloučenina AKBA obsažená v kadidlovém oleji účinně zabíjí rakovinové buňky, které se staly rezistentní na chemoterapii!  

 

Vylepšuje ostrost zraku

Mnoho lidem pomohl natolik, že mohli odložit brýle na čtení. Stačí aplikovat kadidlový olej na lícní kosti nebo nad obočí. Po několika měsících zpravidla dochází ke zlepšení ostrosti zraku. V několika případech došlo i ke zlepšení periferního vidění. To když lidé aplikovali jednu kapku esenciálního kadidlového oleje na vnitřní stranu dlaně, následně obě dlaně promnuli a zakryli si jimi otevřené oči po dobu 2-3 minut denně. Během pár měsíců pak došlo ke zlepšení nebo i navrácení periferního vidění. V tomto případě je nutno podotknout, že procedura může způsobit slzení očí nebo jejich pálení, které je způsobeno tím, jak se esenciální olej odpařuje. Je třeba také mít na paměti, že by kadidlový esenciální olej neměl přijít do přímého styku s očima a že účinek není okamžitý. Ke zlepšení nedochází přes noc, proces trvá i několik měsíců.

 

Ulevuje od bolesti – při artritických bolestech nebo úrazech vmasírujte pár kapek kadidlového oleje přímo na bolavé klouby. 

Desinfekce po řezných zraněních a škrábancích – rány vyčistíte a desinfikujete aplikací 1-2 kapek kadidlového oleje přímo na ránu.

Odstraňování bradavic – aplikujte několikrát denně přímo na bradavici do té doby, dokud nedojde k jejímu odstranění. K úplnému odstranění dojde většinou do několika týdnů.

Zmírňování zánětů – použijte pár kapek zevně na zdroj zánětu.

Posiluje imunitní systém – stačí denně aplikovat kadidlový olej na spodní stranu chodidel.

Pomáhá po porodu – kadidlový olej aplikujte na bedra. Snižuje bolest a celkově zklidňuje organismus.

Po kousnutí hmyzem – při aplikaci na postižené místo snižuje svědění a urychluje hojení.

Cysty – na postižené místo aplikujte 1-2 kapky kadidlového oleje denně, dokud cysty nevymizí.

 

Upozornění: nikdy neužívejte jakékoli esenciální oleje vnitřně, aniž byste měli jistotu, že se jedná o čisté a nezávadné esenciální oleje. Mnoho z esenciálních olejů je chemicky modifikovaných a obsahuje příměsi.

Kadidlový esenciální olej neužívejte vnitřně, nedoporučuje se ani jeho užívání v těhotenství (příp. konzultujte se svým lékařem).

Jako vhodnou alternativu k esenciálnímu oleji k vnitřnímu užití doporučujeme doplněk stravy s výtažkem z Boswellie.

 

Význam kadidlového oleje pro lidské zdraví

Jak je patrné, kadidlový olej sehrál v lidské historii svou významnou roli, což naznačuje leccos i o jeho pravém a nejdůležitějším významu pro lidské zdraví.

Zatímco dnes mnoho lidí spojuje kadidlový olej jen s vírou a náboženskými obřady, dříve v lidské historii tomu tak nebylo. Než se stal takto vykresleným symbolem, byl kadidlový olej užíván pro zdravotní účely o tisíce let dříve, než vzniklo křesťanství nebo než byly vynalezeny první léky moderní medicíny.

Pro svou účinnost a takřka bezmezné zdravotní účinky byl časem spojen s králi, nadpřirozenem a bohy.

 

Vyzkoušejte kadidlový olej (neboli Frankincense) i vy a zjistíte, proč bývá přezdíván jako Král mezi esenciálními oleji. V této souvislosti jsme poctěni, že můžeme doporučit tento olej z nabídky našeho nového partnera, internetového obchodu Doktor.czjehož představení najdete mezi dalšími partnery. Kadidlový olej samotný můžete nakoupit se slevou spolu s ostatními produkty zde.  Nechte se také inspirovat dnešním receptem na domácí výrobu krému s kadidlovým a levandulovým olejem!

 

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

 

Na kadidlový olej jako jeden z mála "univerzálních" éterických olejů jsme přišli poměrně nedávno.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama