VELKÝ PARADOX, který nám odborníci tlučou do paměti, že když jste obézní nebo oteklí, abyste cvičili. Kdo ale správně chápe, jak opravdu LYMFA a lymfatický systém funguje, ví, že je to paradoxně přesně naopak!
Chodí ke mě velká škála klientek s problémem, že ač hodně cvičí několikrát týdně, drží přísnou dietu a stále ani „deko“ nemohou zhubnout. Ba naopak, po cvičení ještě přibírají a cítí se více oteklé a nafouklé (pocit nafouklého napjatého balónu, tíhy, únavy, těžkosti).
To je největší důkaz toho, že hubnutí není jen o „pocení a dřině“ v posilovnách, ale stále jen o zdravě proudící lymfě. Jakmile lymfa neproudí a tuhne, cvičení to jen zhorší.
PROČ TEDY NEHUBNU A NAOPAK PO CVIČENÍ PŘIBÍRÁM?
Důvod je takový, že pokavad je už nepatrně lymfa v těle zanešená a ucpaná, cvičením si ji jen UTEMUJEME a zatvrdáváme.
Cvičení docílí pouze toho, že prokrvíme a prohřejeme svaly, nikoliv však lymfu a ani celulitidu. Lymfa je tekutina, která jako JEDINÁ je SCHOPNÁ odstranit podkožní odpad, hleny, toxiny, nadbytečnou vodu v podkoží, které my vnímáme jako celulitidu a též odvést přebytečnou zadrženou vodu. A to jediným ventilem – lymfodrenážemi a hlavně uvolněním a vyprázdněním lymfatických uzlin.
KAM tedy ODCHÁZÍ TOXINY, KDYŽ NEMAJÍ VENTIL ?
Když se zamyslíme, dává to smysl. Škodliviny musí mít vlastní ventil, kudy mají odtéci. Je to podobné, jako když chcete vylít umyvadlo po umytí špinavého nádobí, musíte mít odpad, který musí být otevřený, aby nečistoty odtekly. Nebo snad bychom byli schopni jíst stravu a nevyprazdňovat se?
Jak by to vypadalo, kdybychom nevyprázdnili obsah stravy? Zůstalo by to v těle a tělo by se otrávilo. Stejné je to s lymfou.
Kam zmizí škodliviny, které sice cvičením ZAHŘEJEME, ale kudy odtečou,
když jim neotevřeme žádný ventil ???
Nemají kam odtéct, a tak dál zůstávají v těle a bloudí v něm. Tělo nám doslova „otravují“ jedy, škodlivinami, chemií z léků, hormonů z potravin a to vše si v těle přiživujeme a dusíme. Není divu, že pak tělo natéká čím dál více. Nafukuje se a přirozeně se tomuto návalu jedu brání. A my místo ventilu si tento nafouklý stav ještě utemujete a zpevníme sportem. Pak se lymfa může bloknout úplně.
Je to jako když zavřeme myš do bludiště bez východu – stejně tak zmateně dokola budou lítat škodliviny v těle a hledat ventil – bezvýchodně.
Stejné je to u přístrojových lymfodrenáží bez uvolnění uzlin – jakmile se neotevřou, „neodventilují“, NEODŠPUNTUJÍ SE – nemají absolutně smysl a naopak mohou být zdraví ohrožující. Je to opět podobné, jako když
budete mačkat (tak jako jste mačkáni při přístrojové lymfodrenáži) novou ZUBNÍ PASTU, KTERÁ JE PLNÁ a neotevřete otvor. Pasta nemá otvor, vytvoří si ho špatně jinde – jinde praskne a špatně vyteče. Stejně tak JINAM SE MŮŽE přesunout otok, zavodnění i celulitida při NEOTEVŘENÍ LYMFATICKÝCH UZLIN.
UZLINY JSOU NAŠE PŘÍRODNÍ FILTRY NA TOXINY
Uzliny mají samočistící funkci FILTRŮ, které z cca 85 % samy škodliviny vyčistí. Zbytek, nějakých cca 15 % zbytků dočistí slezina, játra a ledviny, a vyloučí se potem, kůží a močí. Proto i to, když si i UZLINY zatvrdáváme cvičením, nemohou UZLINY FILTROVAT ŠKODLIVINY, KDYŽ JSOU ZATUHLÉ.
Takže pokavad máte ucpanou lymfu v těle a vodu, musíte řešit příčinu – tedy vyčistit lymfu přes otevření lymfatických uzlin. Cvičením se toxiny neodplaví, pokavad máte zatuhlou lymfu. Naopak škodliviny, zahleněná lymfa a voda
drastickým (zatěžujícím svaly – posilovna, posilovací cviky, rotopedy, JÍZDA NA KOLE, lyže, zumby, aerobiky) cvičením a sportem ZATVRDNE SPOLU se zpevněným svalem.
Výsledkem je nejen zatvrdlá celulitida, ale i právě často zatuhlá lymfa ŠPATNĚ ZAMĚŇOVANÁ S TUKEM! U VĚTŠINY ŽEN SE NEJEDNÁ O TUKOVÉ POLŠTÁŘE, ALE O ZATUHLOU „ZANESENOU“ LYMFU, KTERÁ CVIČENÍM ještě více „TVRDNE“ DO SVALU.
Proto komu nepomáhá na zhubnutí cvičení, pravděpodobně má ucpanou lymfu. Samo za sebe mluví fakt, že v posilovnách či na různých cvičeních, zumbách a posilovacích hodinách, kde potkáváte některé ženy několikrát týdně jak na sobě dřou nejsou vidět žádné výsledky.
Není proto „divné“, že když tolik cvičí, by na nich tato dřina byla vidět? Že by měly vidět vyrýsované vycvičené svaly po těle? a to je vidět u málokoho. Protože mají svaly mají ženy zavodněné, proto nemohou být vidět cvičením lymfa více zatuhává, houstne a je to ještě nebezpečnější ji pak doslova „odloupat“ z těla. Je to pak náročnější a delší léčba, kdy musím lymfu nejdříve ZKAPALNIT, ZPRŮTOKOVAT ze zahleněného zatuhlého lymfatického systému, a teprve v tomto stavu může zatékat.
JAK LYMFU SPRÁVNĚ ROZPROUDIT?
Lymfu rozproudíváváme a nutíme k jejímu pohybu už tím, že uvolníme, vyprázdníme a tím i zároveň NASTARTUJEME UZLINKY. Je to jako kdybychom zmáčkli tlačítko „START a ZRYCHLI“. Lymfa se tím sama v těle začne rychleji přirozeně rozpohybovávat a odtékat ze zateklých míst na těle (otoky). To je samozřejmě ale nemůžeme dělat samy podle obrázku.
Musí vás to naučit odborník. Proto své pacienty učím odborně si uvolnit uzlinky a vypracovávám pro ně skripta, aby to prováděli správně. Je důležité jakým tlakem, směrem, počet opakování a kde se přesně uzlinky uvolňují.
PROSÍM – NEZKOUŠEJTE TO SAMY DOMA JEN PODLE VIDEÍ NA INTERNETU !!!!
Můžete si tím ještě více ublížit. Raději vyhledejte odborníka, která vás to správě naučí, abyste si ještě nepřitížili. Špatně uvolněné uzliny mohou naopak LYMFU ZABLOKOVAT!!!
Dále ZATUHLOU LYMFU umí rozproudit LYMFODRENÁŽE (se správně zvoleným tlakem – nesmějí být silné a bolavé) a správné hloubkové dýchání.
Kdo chce zpevnit tělo a je zavodnění, musí pracovat nejdříve na ODVODNĚNÍ TĚLA, a až je tělo zbavené veškeré nadbytečné vody, teprve pak je možné začít cvičit a zpevňovat svaly. Chceme zpevnit svaly, ne vodu. Když jste zavodnění a cvičíte, svaly sice zpevníte, ale jsou zpevněné někde v hloubce pod nánosem usazené vody – proto nejdou vidět.
Lymfa je o jemnosti, čím tvrdší, silnější a náročnější sport, tím hůře pro naši lymfu. Hýčkejte svou lymfu v jemnosti a v lásce, neznásilňujte ji tvrdými sporty. Mnoho žen, kterým v rámci léčby zakážu úplně sport, hlásí po několika týdnech NIC NEDĚLÁNÍ A ŽÁDNÉHO SPORTU, teprve úbytky na váze, splasklost těla a úlevu.
ABSOLUTNĚ NEVHODNÉ NA ZAVODNĚNÍ JSOU: veškeré tvrdé a silové sporty, posilování jako je: posilovna, běhání, vacupressy, jízda na kole, jízda na rotopedu, zumba, aerobik.
VHODNÉ NA LYMFU JE: pouze plavání (jemný sport, který vytváří přírodní drenáž promasírování lymfy celého těla, strečink, protahování, jemná joga, prodýchávací cviky).
s láskou a ženskou něhou k naší lymfě
Autor: spisovatelka a lymfoterapeutka Jitka Bičíková
www.zahadnalymfa.wbs.cz,
Zdroj: Záhadná lymfa