Co dělat, když věci nejdou tak, jak mají?

Nejlepší cesta ven vede skrz. Robert Frost

Vždycky existuje něco, za co má člověk být vděčný. A bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně se cítím, musím být každý den po probuzení vděčný za život, protože kdosi kdesi o něj zoufale bojuje.

Pravda je taková, že štěstí neznamená nepřítomnost problémů, ale schopnost umět s nimi nakládat. Představte si všechny ty ohromující věci, které by dokázal zvládnout váš mozek, kdyby nebyl tak naprosto zaujat vaším bojem s problémy. Vždycky hleďte na to, co máte, místo na to, co jste ztratili.

Tady je několik poznámek, které by vás mohly motivovat, až to budete potřebovat nejvíc ze všeho:

1. Bolest patří k růstu.

Život před námi někdy zavře dveře čistě proto, že je čas se pohnout. A to je dobře, protože my se příliš často nehýbeme, dokud nás k tomu nedonutí okolnosti. Když přijdou těžké časy, připomínejte si, že žádná bolest nepřichází jenom tak, bez cíle. Směřujte pryč od toho, co vám bolest způsobilo, ale nikdy nezapomeňte na poučení, které vám bolest přinesla. To, že musíte bojovat, neznamená, že nejste úspěšný. Každý velký úspěch stál pořádný boj. Neztrácejte trpělivost a jistotu. Všechno bude zase v pořádku; nejspíš ne hned, ale nakonec bude…

Pamatujte, že jsou dva druhy bolesti: bolest, která působí bolest, a bolest, která vás změní. Na své cestě životem byste se bolesti neměli protivit, ale dovolit jí, aby vám pomohla růst

2. Všechno v životě je pouze dočasné.

Vždycky když prší, víme, že déšť jednou přestane. Pokaždé, když vás něco poraní, rána se nakonec zahojí. Po tmě vždycky přichází světlo – každý den nám to připomíná ráno, ale my na to často zapomínáme a propadneme víře, že noc bude trvat věčně. Nebude. Nic netrvá věčně. Proto je-li něco skvělé právě teď, užívejte si toho. Nebude to trvat věčně. Jestliže život někdy není snadný, neznamená to, že se nesmíte smát. Když vás něco znepokojuje, nevylučuje to ještě možnost se usmát. Každá chvíle nám přináší nový začátek a nový konec. Každou vteřinu dostáváme novou šanci. Dostáváte šanci a musíte ji využít.

3. Rozčilování a stížnosti nic nezmění.

Ten, kdo si ze všech nejvíc stěžuje, ze všech nejméně získává. Vždycky je lepší zkusit udělat něco opravdu velkého a utrpět nezdar, než nedělat nic a mít úspěch. Nic není skončeno, pokud jste prohráli; všechno bude u konce, pokud si  budete jenom stěžovat. Jestliže jste v něco uvěřili, zkoušejte to dál. Neodovolte, aby stíny toho, co už je za vámi, zatemňovaly to, co je teprve před vámi. Dnešní stížnosti na včerejšek neudělají zítřek zářivějším. Využijte toho, co jste poznali, ke změně svého života. Měňte věci a neohlížejte se nazpět.

A nezávisle na tom, jak to nakonec dopadne, pamatujte, že skutečné štěstí se objevuje teprve tehdy, když si přestaneme stěžovat na problémy, které máme, a začneme být vděčni za ty, které nemáme.

4. Jizvy jsou symboly vaší síly.

Nestyďte se za šrámy, které jste v životě utrpěli. Jizva znamená jen to, že rána zmizela a bolest už neexistuje. Nad bolestí jste zvítězili, vzali si své poučení, nabrali z něj sílu a pohnuli se dál. Jizva je vítězným tetováním. Nepřipusťte, abyste se stali zajatci svých životních šrámů. Nežijte ve strachu. Jizvy nemůžete přinutit, aby zmizely, můžete však změnit způsob, kterým na ně pohlížíte. Můžete ve svých jizvách spatřit znamení vlastní síly.

Rúmí kdysi napsal: „Rána je místem, kudy do vás vchází světlo“. Nic není blíže pravdě než tento výrok. Ze strádání vycházejí ty nejsilnější osobnosti. Nejvlivnější lidé celého světa jsou poznamenáni jizvami. Pohlédněte na své jizvy jako na heslo: „ANO! DOKÁZAL JSEM TO! Přežil jsem a v tom zápase jsem přišel k jizvám! Mám teď šanci být ještě silnější“.

5. Každý malý boj je krokem vpřed.

Trpělivost v životě neznamená čekání; spočívá ve schopnosti uchovat si dobrou náladu i při úporné práci na svém snu, v přesvědčení, že ta práce stojí za to. Proto hodláte-li se o něco pokusit, jděte až do konce. Jinak nemá vůbec smysl začínat. Na jistou dobu může vaše úsilí znamenat ztrátu jistoty a pohodlí a může se vám občas zdát, že snad přijdete i o rozum. Budete si možná muset odříci jídlo, na které jste byli zvyklí a možná ani nebudete moci spát tak dlouho jako dříve, a to po řadu dlouhých týdnů. Vaše pohodlí dozná velkých změn. Může to přinést nutnost obětovat vztah a vůbec všechno, co jste znali. Můžete se střetnout s posměchem. Nějakou dobu můžete prožít docela osamělí. Osamělost je však i dar, který vám mnohé umožní. Poskytne vám potřebný prostor. Vše ostatní je testem vaší výdrže, prověřením síly vašeho odhodlání dosáhnout cíle.

Jestliže jste skutečně chtěli, cíle dosáhnete přese všechny nezdary a kritiku. S každým dalším krokem vpřed se budete cítit lépe, než si dokážete představit. Pochopíte, že boj není překážkou na cestě, je to cesta sama. A stojí za to. Proto hodláte-li se o něco pokusit, dotáhněte to do konce. Na světě neexistuje lepší pocit… Není lepší pocit, než vědomí, že právě to vlastně znamená ŽÍT.

6. Špatnost jiných lidí není váš problém.

Buďte v klidu, i když budete obklopeni zlobou. Usmívejte se, když se jiní pokoušejí nad vámi zvítězit. Je to snadný způsob, jak podpořit své nadšení. Když o vás jiní budou mluvit špatně, zůstaňte sami sebou. Nikdy nedovolte, aby vás změnily řeči kohokoli jiného. Nemůžete věci brát příliš osobně, dokonce i když o osobní věci jde. Nemyslete si, že lidé něco dělají kvůli vám. Dělají to kvůli sobě.

Především se nikdy neměňte, abyste udělali dojem na někoho, kdo  o vás řekl, že nejste dost dobrý. Změňte se pouze tehdy, bude-li to pro vás změna k lepšímu a přiblíží vás to k lepší budoucnosti. Lidé budou vést řeči, ať budete dělat cokoli, bez ohledu na to, jak dobře to budete dělat. Rozčilujte se především kvůli sobě, ne kvůli tomu, co si myslí někdo jiný. Když v něco věříte, nebojte se za to bojovat. Z překonání nemožného se rodí další veliká síla.

Žerty stranou, život máte jen jeden. Proto se věnujte tomu, co vás dělá šťastným,  v blízkosti těch, kdo vám přinášejí úsměv.

7. Co se má stát, to se STANE.

Vaše reálná síla narůstá, když místo křiku a stěžování dáte přednost úsměvu a vážíte si života. Každý boj, který musíte podstoupit, má v sobě skrytý přínos, musíte mít jen oči a srdce otevřené, abyste ho viděli. Nemůžete způsobit, aby se věci staly. Můžete se o to jen pokoušet. Jsou chvíle, kdy musíte ustoupit a ponechat věcem jejich určený průběh.

Mějte život rádi, věřte vlastní intuici, riskujte, ztrácejte a nacházejte štěstí, sbírejte zkušenosti. Je to dlouhá cesta. Musíte se naučit přestat se rozčilovat, klást si otázky a každou chvíli pochybovat. Smějte se, prožijte naplno každou chvíli života a užívejte si to. I když nevíte přesně, kam vám bylo souzeno dojít, nakonec jistě dojdete tam, kam jste dojít měli.

8. To nejlepší, co můžete udělat, je jít dál.

Nebojte se rozzlobit se. Nebojte se znovu milovat. Nedovolte drobným prasklinám na svém srdci proměnit se v hluboké jizvy. Pochopte, že vaše síla vzrůstá každým dnem. Pochopte, že odvaha je krásná. Nalezněte v srdci něco, co ostatní přiměje k úsměvu. Nezapomínejte, že v životě nepotřebujete velké množství lidí – proto se nesnažte mít co nejvíce „přátel“. Buďte silní, když bude zle. Pamatujte, že vesmír podniká vždycky to, co je správné. Když nebudete mít pravdu, uznejte to a vemte si z toho ponaučení. Vždycky se ohlédněte nazpět na to, čeho jste dosáhli, a buďte na sebe hrdí. Neměňte se kvůli nikomu, pokud to nechcete vy sami.Pracujte více. Pište povídky. Fotografujte. Pamatujte si chvíle a způsob, kterým se na vás dívají ti, které milujete.

Buďte prostě dál sami SEBOU.
Pokračujte v růstu a jděte dál.

Překlad článku 8 Things to Remember When Everything Goes Wrong

Převzato z http://www.pronaladu.cz

Vždycky existuje něco, za co má člověk být vděčný. A bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně se cítím, musím být každý den po probuzení vděčný za život, protože kdosi kdesi o něj zoufale bojuje.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama