Jednoduchý test předpoví délku vašeho života

 

Doktor Araujo používá test u atletů, ale také ho využívá u svých pacientů: Pokud chtějí žít déle, musí se pohybovat a udržovat svalovou hmotu a rovnováhu.

Doktor Araujo si již dávno všiml, že mnoho jeho pacientů, zvláště starší lidé, mají problémy s obyčejnými pohyby jako je sehnutí se pro něco, co chtějí zvednout z podlahy – obtížnost ukazuje na ztrátu pružnosti. Věděl, že jak lidé stárnou, snižuje se jim svalová síla a ztrácí se rovnováha a tím se velmi zvyšuje riziko nebezpečných pádů.

Araujo chtěl udělat víc, než jen stále opakovat svým pacientům, jak je důležité zůstat v kondici. Chtěl jim dát konkrétní informace o tom, kde by mají prostor ke zlepšení. Věřil, že stávající klinické testy hodnotící flexibilitu, rovnováhu a svalovou sílu jsou příliš nepraktické nebo časově náročné, vyžadující dostatek prostoru pro chůzi nebo zvláštní vybavení, jako jsou například stopky nebo konkrétní druh nastavitelné židle.

 

Pružnost, rovnováha a síla svalů jsou indikátory dlouhověkosti.

 

A protože faktory jako je výška podpěrek paží u židle nebo rychlost lékaře se stopkami se může měnit, i výsledky tak mohou být nespolehlivé. Tak on a jeho kolegové vyvinuli alternativu, kterou nazývají sedací-zvedací test (sitting-rising test neboli SRT). Nevyžaduje žádné zařízení nebo cesty pro pěší – jen volný kousek podlahy a ochotného účastníka.

Ve studii publikované v časopise European Journal of Cardiology měl doctor Araujo více než 2.000 pacientů ve věku od 51 do 80 let. Všichni byli účastníci cvičebního programu na Clinimex Exercise Medicine Clinic v Rio de Janeiru a všichni zkusili SRT.  Zjistil, že lidé, kteří měli v testu méně než 8 bodů, měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí v příštích 6 letech ve srovnání s těmi, kteří měli bodů více. Ti, kteří měli 3 nebo méně bodů, měli více než 5 násobnou pravděpodobnost úmrtí v tom samém čase ve srovnání s těmi, kteří měli více než 8 bodů. 

Celkově lze říci, každý bod navíc v SRT byl spojen s 21% snížením úmrtnosti ze všech příčin. Araujo doufá, že tyto informace pomohou povzbudit více starších lidí, kteří si zamíří zacvičit do fitness raději než na pohotovost.
 

 

 

Vyzkoušejte test

1. Postavte se v pohodlném oblečení bosi na podlahu s dostatkem místa kolem vás.

2. Bez opírání se o cokoliv se dostaňte do pozice sedu na podlahu.

3. Nyní se zvedněte zpátky do stoje – pokuste se nepoužívat ruce, kolena, předloktí ani strany vašich nohou. 

 

 

Výsledky

Dva základní pohyby v tomto testu – sedání si na podlahu a zvedání se zpátky – jsou každý hodnoceny na stupnici od 1 do 5. Pokaždé, když je kvůli podepření použita ruka nebo koleno, strhneme jeden bod. Dále strháváme 0.5 bodu za ztrátu rovnováhy. Základem je 10 bodová stupnice.

 

Jak jste na tom vy?  Zvládáte bez ztráty „desítky“? 

 

Zdrojdiscovermagazine.com

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

Sedněte si - postavte se - znovu to zopakujte. Tento drobný trik - zdánlivě jednoduchá zkouška pružnosti a síly - dokáže podle studie brazilského lékaře Claudio Gil Araujo předpovědět, kdo bude žít déle a čí život bude kratší.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama