DESET RAD JAK ZATOČIT S VYČERPANOSTÍ

náhled obrázku

Tlak na tvář

Tato technika působí přímo na svaly sanice, které se při stresu zatnou. Položte špičky vašich ukazováčků do výšky ušních lalůčků na svaly sanice, přesně tam, kde cítíte malou prohlubeň. Tlačte tak dlouho, dokud neucítíte lehkou bolest. Vydržte pět sekund a pomalu uvolněte, zopakujte minimálně desetkrát.

Horký ručník

V lázních nebo v letadle v business třídě to dobře znají: pro rychlé uvolnění vám nabídnou horký ručník. Tuto prastarou metodu ale využijte i doma po namáhavém dnu. Namočte malý ručník do horké vody a vyždímejte. Uvelebte se na tichém místě, zavřete oči, položte ručník na obličej a uvolněte se. Můžete kombinovat s hlubokým dýcháním.

Místo klidu

Určete si místo, kde se vždy uklidníte. Důležité je, aby to bylo blízko míst, na nichž cítíte stres. V práci křeslo, roh v kuchyňce nebo teráska. Minimálně týden tam choďte vždy, když budete potřebovat energii. Pokaždé si přitom uvědomte příjemný pocit, který zažíváte. Vaše mysl si po pár dnech zvykne a bude reagovat na toto útočiště.

Zpomalení

Rychlá mluva, rychlá práce, rychlé reakce – rychlost podporuje pocit stresu. Začněte tím, že podle bodu 1 zpomalíte dýchání. Potom zcela vědomě zpomalte každý pohyb a čin. Donuťte ruce a nohy, aby se pohybovaly pod plnou kontrolou vědomí. Přemýšlejte o každém pohybu, choďte, mluvte a dýchejte pomaleji, než považujete za normální.

Desetiletá vize

Získejte odstup od své zátěže. Cestujte v myšlenkách o deset let nazpět a vzpomeňte si, jací jste tehdy byli, jaké oblečení jste nosili, kde jste bydleli. Co by vaše tehdejší já řeklo vašemu dnešnímu životu? A teď se v mysli dostaňte o deset let do budoucnosti. Jak budete vypadat, co budete nosit, dělat, milovat? Jak se budete dívat na vaše aktuální dnešní problémy? Tento odstup učiní dnešní tlak a stres podstatně menší.

Prsty

Čím napjatější hlava, tím studenější ruce. Třete o sebe dlaně tak dlouho, až jsou teplé (asi jednu minutu), a pak nechte paže viset podél těla. Poté otáčejte dlaně střídavě po a proti hodinovým ručičkám. Opakujte pětkrát. Teď dejte ruce před tělem k sobě a jemně je znovu o sebe třete. Nakonec uchopte jednou rukou druhou, do pěsti sevřenou ruku. Zopakujte desetkrát pro každou ruku.

Kývání

Postavte se do pozice stromu (bod č. 4). Pohybujte pažemi jako ve zpomaleném filmu doprava a doleva v širokých kruhových pohybech. Pravidelně při tom dýchejte a pomalu postupně klesejte s pažemi dolů.

Nohy nahoře

Lehněte si na záda a nohy opřete nahoře o stoličku. Už jenom ležení na zádech uvolňuje vnitřní pocit a fyzickou zátěž. Potřebujete ještě víc uvolnění v šíji? Srolujte ručník do válečku a položte ho pod zátylek, na místo, kde končí lebka. Můžete také srolovaný ručník položit na délku mezi lopatky. Ležte minimálně deset minut a odpočívejte.

Přemisťování

Na vnitřní obrazovce si představte svoji aktuální stresovou situaci. Teď tento obraz posuňte do levého spodního rohu. V pravém horním rohu si naopak představte ideální obraz situace se všemi pozitivními pocity. Teď oběma obrazy pohybujte, až ten relaxační bude vpředu. Při tom myslete na všechny pozitivní smyslové vjemy, které s ním souvisejí. Jako byste na televizoru zesilovali zvuk a kontrast. Pak se pomalu vraťte do reality, ale pokuste se zachovat si všechny příjemné pocity.

Tlačítko štěstí

Do detailů vzpomínejte na konkrétní šťastný okamžik, který jste prožili. Jak jste se cítili, jaké bylo počasí, jaké zvuky? Až budete ve vzpomínce ponořeni nejhlouběji, zmáčkněte nějaké místo na těle, třeba zápěstí nebo ušní lalůček. Vydržte pár sekund a postup opakujte. Za nějakou dobu tréninku už samotný dotek tohoto místa spustí pocit štěstí.

Božský klid

Najděte si na levém koleni akupunkturní bod štěstí. Položte levou ruku na koleno, místo se nalézá pod špičkou vašeho prsteníku. Poťukávejte špičkou ukazováku na toto místo rychlostí 100 až 120krát za minutu. Tlak má být jemný. Totéž opakujte na pravém koleni.

 

Zdroj: e-mail


Jste vyčerpaní? Dobijte se, máme 10 tipů Chybí vám energie? Rádi byste se pustili do práce, ale pořád se nemůžete donutit? Zkuste některý z našich tipů a fungujte zase na 100%.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama