Čtyři tipy na posílení vaší sebeúcty

Nelekejte se! Pokud to momentálně nedokážete, jste na tom jako 95% populace. Nedostatkem sebeúcty trpí většina lidí. Je to dáno především způsobem výchovy v rodinách. Přejímáme názory, představy, výtky od rodičů, učitelů ze školy, ovlivňují nás i různé inteligenční a psycho testy. Od mala na nás stále někdo hledá něco, co děláme špatně.

Já osobně jako největší zlo chápu srovnávání s ostatními. To rodiče často dělají. Nemají dostatek pochopení pro  jedinečnost svého dítěte. Nevěnují pozornost  pocitům, touhám, názorům dítěte. To si každé dítě s sebou nese do dospělosti.

Svoji sebeúctu můžete budovat v dospělosti tím, že si učiníte zvyk z oceňování a uznávání vás samotných. Nečekejte, že vás bude oceňovat někdo jiný, nehledejte uznání u druhých lidí, oceňte se sami!

Odpovězte si: Kdy jste se naposledy pochválili? Ano, vás osobně! Ne vašeho manžela, kolegu nebo vaše děti.

Kolikrát jste dosáhli úspěchu v minulém měsíci, minulém roce, během celého života? Vzpomínáte si na své úspěchy stejně tak snadno jako na neúspěchy?

Je obvyklé, že si lidé snadněji vzpomenou na své neúspěchy a chyby. Pamatují si spíše kdy selhali, protože lidský mozek si pamatuje momenty doprovázené silnými emocemi. Aby se to stalo opakem, je potřeba to procvičovat, jako každý jiný zvyk. Udělejte si zvyk z toho, že budete evidovat své úspěchy!Každá malá věc, která se vám podaří během dne je úspěch! Není to žádný egoismus ani pýcha, je to základ pro vaše sebevědomí!

Mám pro vás

4 TIPY NA POSÍLENÍ VAŠÍ SEBEÚCTY:

1/ Napište si, co se vám v minulosti povedlo

Přestaňte se kritizovat a pochvalte se za vše, co se vám v minulých týdnech, měsících a letech povedlo. Vždy se najde něco, co se vám nepodařilo, ale důležitější je to, co jste dokončili a co jste dotáhli do zdárného konce. Uvažujte pozitivně, hledejte v minulosti své úspěchy.

2/ Veďte si svůj Deník úspěchů

Mapujte si své každodenní vítězství. Na každý den si stanovte tři až pět cílů a pokud se vám podaří je uskutečnit, pochvalte se a můžete si být jisti, že vaše sebevědomí poroste.

Určitě si dobře pamatujete maturitu, narození dítěte, vítězství v soutěži, ale malé, menší úspěchy dokáží každodenně dopovat vaši sebeúctu – například naučili jste se nová slovíčka do angličtiny, získali jste nového přítele, s dětmi jste strávili příjemný den v zábavním parku, …Zdánlivě malé věci, ale obrovské ve svém významu.

Malé denní úspěchy nepodceňujte, naopak si je pečlivě střádejte a schraňujte. Ty dokáží v našem životě  vytvořit štěstí a sebevědomí na cestě k velkým věcem! Váš mozek si zvykne na to, že stále a stále něco zvládáte a dokazujete!

Nejen že se zvýší vaše sebevědomí, ale také začnete přitahovat příležitosti, nové zajímavé přátele a dosahovat větších cílů.

3/ Vystavte si své úspěchy a čtěte o úspěchu jiných lidí

Vyvěste si doma své diplomy ze sportovních akcí, z  kurzů malování, vaření nebo čehokoliv, co jste úspěšně absolvovali. Jsou to vaše úspěchy a vždy vám potvrdí, že zvládnete cokoli, co vás v životě potká. Čtěte nebo poslouchejte příběhy úspěšných lidí. Dozvíte se, že ani oni neměli životní cestu dlážděnu samými výhrami. I úspěšní lidé se potýkali s různými problémy, ale překonali je. Budete-li i vy pozitivně  a aktivně přistupovat ke svým problémům, vaše sebeúcta se bude zvyšovat.

4/Plňte své sliby, buďte spolehliví

To znamená plňte nejen to, co slíbíte ostatním, ale i sobě. Váš mozek je váš společník a vše registruje. Když budete něco slibovat sobě nebo ostatním, je to pro mozek závazek. Když nebudete dodržovat a plnit slovo či dohody, učíte se nevěřit si .Učíte se nedůvěřovat si. Nepodceňujte tuto vaši osobní sílu.

Oceňujte se, oceňujte své malé úspěchy – vaše dosažené cíle a váš mozek vám bude dávat jasnou zprávu – že dokážete úplně vše! Zvládnete vše! To je to, co nám většinou doma neříkali a musíme si to tedy v dospělosti nastartovat sami.

Pokud můžete, ulehčete to svým dětem – říkejte jim, že zvládnou vše, povzbuzujte je. Já s manželem to děláme a je to skvělý pocit , je to zase náš další úspěch, za který se oceňujeme a v podstatě je to takový kruh, kterým si navzájem upevňujeme sebeúctu a sebevědomí.

Více o sebevědomí se dozvíte v mé internetové přednášce ZDARMA.

Přeji Vám krásný den.

autor: Pavla Heřmanovská

Zdroj: http://pavlahermanovska.cz

Co se skrývá za slovem sebeúcta? Sebeúcta znamená, dát svému pravému já patřičnouhodnotu. Uznat, že jste hodní lásky a schopní čehokoliv, po čem toužíte.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama