Česnek medvědí – spousta informací a receptů

Jedna dost nepříjemná, ale důležitá informace ještě než se pustíte do čtení a do sběru medvídka……Bohužel, sběr Medvídka stal velice módní záležitostí a už na něj nechodí jen lidé, kteří jej potřebují ze zdravotních důvodů nebo ti co o své zdraví pečují.

Stal se z něj předmět byznysu a pořádají na něj nájezdy hamižníci, kterým jde jen a jen o zisk. Jak se objevilo v poslední době i v diskuzi, je už pár lokalit, kde se letos česnek již neobjevil nebo jen v menším množství. Proto se správci dohodli, že komentáře s dotazy a popisy lokalit budou ode dneška mazány. Zároveň byla odstraněna mapa výskytu a popis lokalit, kde medvídek roste. Je nám to líto, ale v zájmu zachování medvídka je to dle našeho názoru nutné. Pokud někde poblíž vás roste, určitě lokalitu vypátráte, snad vám pomůže rada, aby jste hledali na březích lesních potůčků nebo na březích říček pod listnatými stromy. Možná vám to pátrání pomůže udělat něco pro své zdraví i když ho nenajdete. Nebo si jej může s láskou a trpělivostí vypěstovat na své zahrádce (či svém truhlíčku) … Medvídek má rád stín keřů a spokojí se i s jabloněmi.

 

A hlavně… moc vás prosíme, jsme FAN KLUB medvědího česneku a proto se k němu chovejme s úctou a laskavě při jeho sběru. Nervěte celé rostlinky, našlapujte opatrně a vždy protrhejte jen pár listů a nějaké nechte rostlince, aby měla jak čerpat sílu pro další růst a také, aby zbylo pro ostatní … a také na vás příští rok a pak také pro vaše děti třeba za deset let ještě… to je vše, co jsem měla srdci a věřím, že většina vás zde také.

Přeji vám, zajímavé počtení, poučení a hodně krásných chvil s medvídkem po celý rok…. díky za pochopení Irča Veselá

 

 

Medvědí česnek (Allium ursinum) patří mezi rostliny z čeledi liliovitých (Liliaceae); jsou to vytrvalé byliny s podzemními cibulemi.

Lodyhy jsou přímé, listy oblé. Květy drobné, skládají se do kulovitých květenství v podobě okolíku.

V podlužních lesích, v Polabí i jinde u nás roste planě medvědí česnek ve velkém množství a je obyvateli od nepaměti sbírán a konzumován.

Předmětem sběru je nať brzy na jaře jako zdroj vitamínů, minerálních látek a fytoncidů. Nať se sbírá do košů seřezáváním.Listy se spařují krátce horkou vodou a pomelou na masovém strojku a nebo rozmixují i s nálevem na kaši. Přidávají se do jarních polévek, do pomazánek a do jarních špenátů z kopřiv. Syrová, jemně pokrájená nať se sype na chléb s různými pomazánkami.

Silice působí baktericidně. Obsahuje glykosidy, éterické oleje a velkou řadu účinných látek s antibiotickým efektem a působí jako vyzkoušený prostředek na snižování krevního tlaku i na pročištění organismu. Česnek je vhodný při nechutenství a ateroskleroze. Působí proti dně i revmatismu. Je výborným preventivním prostředkem proti chřipce.

  • Je oproti běžnému kuchyňskému česneku ještě účinnější.
  • Je to silné přírodní antibiotikum, má močopudné a projímavé účinky, je antibakteriální a protiplísňový.
  • Využívá se při léčbě mykóz, zničí zlatého stafylokoka, nežádoucí střevní bakterie,parazity a nadýmání.
  • Snižuje krevní tlak a brání procesu kornatění tepen.
  • Chrání organismus před kardiovaskulárními chorobami, krevním sraženinám a před vznikem rakovinového bujení.
  • Čerstvé nasekané listy mají čistící účinek na ledviny, močový měchýř a stimulují odchod moči.
  • Je silný přírodní antioxidant.
  • Česnek má podobně jako cibule preventivní účinky proti rakovině jícnu, žaludku a tlustého střeva.
  • Naši předkové ho využívali při léčbě křečových žil, při návalech, závratích a potížích s dechem. Byl rovněž využíván jako tonikum na oslabený nervový systém a jako utišující prostředek při revmatických bolestech.
  • V Medvědím česneku jsou křemičité sloučeniny a další stopové prvky (mezi nimi i JÓD), které brání nemocem vyššího věku jako je vápenatění cévních stěn, snižují potíže krevního oběhu a arteriosklerózu.
  • Také obsahuje sirné sloučeniny a kyselinu L-askorbovou a proto má velmi vysoký obsah vitamínu C. 100g této rostliny poskytne až 150 mg vitamínu C, což je více než trojnásobná denní doporučená dávka.
  • ·         Medvědí česnek obsahuje známou sloučeninu aliin, ale té obsahuje mnohem více, než česnek kuchyňský.
  • Čerstvé listy česneku medvědího dodávají polévkám, salátům, těstovinám a bramborovým pokrmům zvláštní silnou chuť. Připomíná česnek, ale po jeho konzumaci není cítit nepříjemný česnekový dech. Příznivě působí na žaludek, trávicí systém a krevní oběh. Bylinka s osvěžujícím účinkem podporující chuť k jídlu.
  • Snižuje hladinu krevního cukru, léčí průjmy infekčního původu a čistí krev.
  • ·         Medvědí česnek obsahuje také mnoho flavonoidů, které působí proti virům a bakteriím. Ještě jednou zdůrazním, že má  značné množství JÓDU, dále pak vinylsulfid, esenciální oleje, fruktózu, bílkoviny a chlorofyl.
  • UPOZORNĚNÍ: Je skvělý pro vypuzení PARAZITŮ. A velmi účinný.

  

Pěstování na zahrádce

Množení medvědího česneku je možné vyrytím shluku rostlin i s balem, který přesadíme na stinné místo, s hlubokou zeminou a s kyselým pH. Rostlina vyžaduje dostatek vláhy. Lépe je vysazení dceřinných cibulek na stinný záhon nebo do polyetylénového pytle s rašelinovým substrátem nebo si najděte stinné nebo polostinné místo s vlhkou, humózní půdou. Půdu nepřihnojujte.

  • Sází se cibulky v trsech po cca 10 kusech a to asi 20 cm od sebe.
  • Doba výsadby cibulek : od začátku Března až do konce Listopadu

 

Medvědí česnek na léčení

  • Česneková mast na hemoroidy (strarý ruský recept)       

Jemně nakrájený česnek s kvalitním rostlinným olejem v poměru 1:1. Můžeme přidat mast calcium panthotenikum. Natíráme večer po koupeli.

  • Česneková pálenka k posílení imunity (starý ruský recept)

Půllitrovou nádobu naplníme do půlky nasekaným česnekem, zalijeme do 2/3 vodkou a postavíme na teplé místo na 21 dní vyluhovat. Přecedíme. Podáváme v mléce 3x denně 10 kapek.

  • Česnekové kapky

vyrábím tak, že nakrájené listy dám do plné sklenice s širším hrdlem a zaliju do plna obyčejnou vodkou nebo jiným čistým alkoholem pokud možno NEaromatickým. Uskladním v místnosti kolem 20 °C, denně protřepu, a po 2 týdnech sliju přes filtr.

Užíváme 10 kapek denně. Je to velmi dobré na vyrovnání chybějících  vitamínů v jarním období, snižuje krevní tlak vysoký, čistí žaludek a střeva.

  • Tinktura –  M.Treben

Nadrobno nakrájené listy anebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve, zalejeme 38 až 40%režnou anebo jinou doma vypálenou kořalkou a postavíme na 14 dní na slunko nebo na teplé místo.Používá se denně 10 až 15 kapek do vody.

  • Příprava tinktury, vína a oleje

Pokud chcete zachovat léčivou sílu česneku medvědího po celý rok, můžete si připravit tinkturu, víno nebo olej.

Víno připravíme tím způsobem, že nakrájíme asi hrst listů, vložíme do hrnce, přilijeme čtvrt litru bílého vína a krátce povaříme. Nápoj osladíme medem a každý druhý den vypijeme pár doušků.

Tinkturu vyrobíme tak, že nadrobno nasekané listy nebo cibulky medvědího česneku vložíme do láhve a zalijeme 38 – 40 % domácí lihovinou (vodka, Domácí pálenka, meruňkovice, slivovice … ), ABY byly ponořené. Lahev postavíme na OKNO, ABY na ni mohlo svítit sluníčko, a necháme 14 – 21 dní louhovat. Pak přecedíme blahodárnou tinkturu můžeme začít uzivat. Užívá se denně 10-15 kapek smíchaných s vodou… užíváme pri poruchách trávení, pri nachlazení a take pri zahleněných dýchacích cestách.

Zkusit můžeme výborný univerzální česnekový olej.

Co ptřebujeme: listy Nebo cibulky medvědího česneku, dobrý olivový olej.

Jak na to:  Listy nebo cibulky medvědího česneku nasekáme nadrobno napěchujeme do menších sklenic. Pak zalijeme olivovým olejem. Uložíme do lednice. Behem roku používáme na dochucování, například na brambory, to polévek, na dušenou zeleninu, dělat pomazánky nebo na chleba s čerstvým sýrem apod.

Medvědí česnek a jeho uchování pro potřeby v kuchyni

Medvědí česnek je nejlepší čerstvý, sušením ztrácí na chuti, vůni i vitaminech, jestli jste si ho ale přinesli nůši a nechcete se jej vzdát, nasekejte listy do mrazáku podobně jako petrželku. Pár dní vydrží i ve skleničce svodounebo v lednici, zabalený do vlhké utěrky.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/medvedi-cesnek-kde-roste-a-co-s-nim-dlb-/dobra-chut.aspx?c=A120404_141102_dobra-chut_glu

1. Pesto z medvědího česneku
  • Pesto z medvědího o obyčejného česneku s oříšky a parmazánem

Asi pět deka listů medvědího česneku, 2 lžíce sekaných piniových oříšků, 3 stroužky česneku, 100 ml olivového oleje, sůl, pepř, 50 g parmezánu.

Vše, kromě parmezánu, nejprve promícháme. Poté důkladně rozmixujeme, osolíme, opepří-me a nakonec přidáme strouhaný parmezán.

Tip: Pesto používáme na špagety, nebo můžeme přidat lžičku pesta do pánve, kde opékáme chlebové kostky do polévky.

·         Pesto  z medvědího česneku se solí a olejem

120g medvědího česneku
15g soli
100ml kvalitního rostlinného oleje

Postup přípravy receptu

Lístky česneku omyjeme, osušíme a natrháme na kousky. Tyčovým mixérem v misce rozmixujeme nebo můžeme jen nožem nasekat nadrobno. Přidáme sůl, olej a zamícháme. Dáme do skleničky a uzavřeme. Uchováváme v lednici, kde vydrží do příští sezony medvěda.

zdroj receptu:http://www.toprecepty.cz/recept/20854-pesto-z-medvediho-cesneku/

  • Originální pesto s piniovými oříšky(které jsem bohužel neměla a tak jsem to zkusila s vlašskými ořechy a pistaciovými oříšky)

Dále jsem si připravila dva stroužky česneku, olivový olej a sůl.

Do robotu jsem nejdřív dala ořechy a česek a pořádně rozmixovala. Dále přidáte medvědí česnek ( v origoš receptu je bazalka) a opět mixujeme. A nakonec jsem přilila cca 1dcl olivového oleje. Soli podle chuti… Vznikla hrubší pasta. Hustotu si můžete korigovat pomocí oleje. Do pesta by měl ještě přijít parmazán, ale ten přidávám až před podáváním do části, kterou ihned spotřebuji.

Pesto skladuji v lednici, kam na něj chodí Dominika a ujídá ho jen tak samotné….

Využití je jen na vás – do těstovin nebo lehce potřít čerstvou bagetu a poklást plátky rajčete a mozzarelly.

zdroj receptu: http://www.brydova.cz/recepty/vychytavky/1074-pesto

  • Pesto s piniovými jádry, solí, pepřem a parmezánem

Opět velice najemno nakrájím česnek, přidám nasekané píniové jádra, namletý parmesán, sůl, pepř a s pomocí olivového oleje promačkám do polotuhé hmoty. Naplním do skleniček a vrch zaliji ještě jednou olivovým olejem. V ledničce vydrží velmi dlouho.Pesto používám na špagety, ale také ho můžte vmíchat do palačinkového těsta a z hotových, pokrájených palačinek udělám fritáty do polívek. Nebo také, když na pánvi opékám chlebové kostky do polévky, můžete přidat malou lžičku pesta a společně s chlebem opražit.

  • Pesto z medvědího česneku a vlašských ořechů

Suroviny:Velký svazek medvědího česneku, 100 ml extra virgine / panenského / olivového oleje, hrst vlašských ořechů, sůl, nejlépe mořská, citronová šťáva

Postup: Listy česneku pokrájíme, dáme do mixeru, přidáme olej, ořechy,sůl a rozmixujeme na pastu. Je-li třeba, přidáme olej nebo česnek a ořechy – podle chuti. Na závěr jemně dochutíme citronovou šťávou.

Poznámka: Měli jsme s přírodním filé z pangase a vařeným bramborem. Určitě udělám s těstovinami.

2. Zmražený protlak z medvědího česneku

Nať česneku dobře propereme a necháme na sítku okapat. Listy rozmixujeme v mixeru s přidáním horké vody. Protlakem naplníme tlačenkové střevo, zavážeme oba konce a uložíme do mrazničky. Podle potřeby odebíráme jen taková množství, která právě potřebujeme. Zmražené vložíme přímo do kastrolu a velmi krátce tepelně upravíme. Nerozmrazujeme.Takto připravenou surovinu používáme do špenátů a pokrmů, které vyžadují česnek.

3. Uchovávání Medvědího česneku po celou zimu zamražením

Nejvíce se mi osvědčilo nakrájet ostým nožem na kousíčky, nandat do zipových sáčků asi do 3/4 a skoro zavřít zip- vymáčknout všechen vzduch a do-zapnout… v mrazáku nepromrzne na kost a jde krásně ubírat libovolné množství…Do pomazánek přidávám celou zimu, o kráse zeleného v zimní polévce ani nemluvím a co je hlavní CHUŤ JE NEZMĚNĚNÁ A ÚPLNĚ SUPER…

4.  Receptík od Simi O Zet na  ČESNEKOVÝ OLEJ

„Medvedíci, robili ste už cesnakový olej? Ja som dala zopár lístkov cesnaku (asi 7) do menšej sklenenej fľaše, zaliala extra panenským olejom a cca o týždeň bol medvedí olej na svete. Výborne ochutí šaláty, drezingy alebo marinády, je to bašta. Ja ho mám rada miesto masla s kváskovým chrumkavým chlebíkom nooo…“

Vaříme dobroty s medvědím česnekem

Medvědí česnek znali už staří Slované a dnes si opět nachází místo v naší kuchyni…

Použít lze listy i květy všude tam, kde se používá kuchyňský česnek, tedy do polévek, na dochucení pomazánek, sýrů, tvarohů. Z listů je výborný salát. Hodí se i jako koření do mletých grilovaných mas. Najdete jej v našich lesích, ale protože je chráněný, je lepší si jej vypěstovat na zahrádce.

·        Hustá rybí polévka

Dvě plné hrsti listů medvědího česneku, 2 filety z tresky, 1/2 hrnku rýže, 200 ml bílého suchého vína, šťáva z 1/2 citronu, 100 ml smetany, bílý pepř, sůl, trochu hladké mouky, 60 g másla.

Filety uvaříme v osolené vodě spolu s rýží doměkka. Na hlubší pánvi rozpustíme máslo, přidáme posekaný medvědí česnek, zakapeme trochou citronové šťávy a krátce podusíme. Poté přidáme víno, sůl, čerstvě drcený pepř. Povaříme, přilijeme vývar s kousky ryby a rýží a vmícháme smetanu s rozšlehanou moukou. Opět krátce povaříme.. Dochutíme zbytkem citronové šťávy.

·         Rohlíčky s medvědím česnekem a sýrem

500 g hladká mouka
300 ml vlažná voda
20 g čerstvé droždie
1/2 kávovej lyžičky cukru
50 ml olej
2 KL soľ

náplň:
120 g strúhaný syr (dala som údený)
120 g maslo
1/2 KL soli
čierne korenie
veľká hrsť pokrájaného medvedieho cesnaku – medvědí česnek
na potretie rozšľahané vajíčko

Postup přípravy receptu

Z múky odoberieme 2 PL, dáme do 150 ml vlažnej vody (odoberieme z pôvodných 300 ml), pridáme cukor a droždie, vymiešame kašičku, necháme stáť v teple aj 2-3 hodiny.
V múke rozmiešame soľ, pridávame kvások, olej a so zvyškom vody vypracujeme pružné cesto.
Zakryjeme a necháme v teple vykysnúť, kým nezdvojnásobí objem.  Potom cesto vyklopíme, rozdelíme na 4 časti, sformujeme 4 bochánky a necháme pod utierkou nejakých 15-20 minút.

Potom každú časť rozvaľkáme na kruh o hrúbke asi 3 mm, nožom alebo kolečkom na pizzu rozdelíme na 8 častí – kruhové výseče. Na každú dáme kúsok plnky, stáčame rohlíčky (od náplne, od širšej časti), cíp cesta trochu natiahneme – pozri foto.

Dáme na plech – použijeme pečiaci papier, alebo fóliu, potrieme vajcom, posypeme syrom a necháme stáť asi 20 minút.

Pečieme asi 20 minút, najprv pri 220 stupňoch 10 minút, potom pri 200 stupňoch 10 minút.
Ak sa počas pečenia trochu masla vytopí, nič sa nedeje, vcucne sa naspäť.

Zo syra odoberieme na posypanie – asi tretinu.

Zvyšok syra zmiešame s maslom, soľou, korením a na koniec vmiešame na drobno pokrájané listy medvedieho cesnaku.

Masu (pre uľahčenie rozdelenia náplne) rozdelíme na dve časti, z každej   vyformujeme válec, ten zas delíme na polovicu, zas na polovicu, atď., kým nemáme 32 „kúskov“ náplne. Každú dáme na širšiu časť výseče, trochu roztlačíme a formujeme rohlíčky.

  • Krémova polevka z medvediho cesneku

Se slehackou nebo kyselou smetanou. Varit vodu s kostkou zeleninoveho vyvaru, pridat pokrajeny medvedi cesnek rozmixovat a zahustit smetanou.

·        Rychlá krémová polévka z medvědího česneku

Medvědí česnek lze sehnat v sušené podobě po celý rok. Nic se ale nevyrovná jeho čerstvé verzi. Pokud budete mít možnost dostat se k této úžasné bylině, neváhejte a zkuste si z ní udělat životabudící koktejl, pomazánku, pesto nebo třeba tuto rychlou polévku. Medvědí česnek lze obdržet v rámci bedýnky od farmářů, nebo si jej můžete sami natrhat v našich lesích.

Budete potřebovat

  • 200g medvědího česneku
  • cca 600ml vody (nakonec doředit podle potřeby)
  • 2 střední brambory
  • Sůl, popř. jiné ochucovadlo
  • Zakysanou smetanu na zjemnění (stačí lžíce)

Postup

Do vody dejte vařit 2 střední brambory pokrájené na kostičky. Osolte a vařte do změknutí brambor.

Před koncem varu přidejte medvědí česnek, nechchte jen zavadnout. Není potřeba jej dlouho tepelně upravovat.

Zjemněte trochou zakysané smetany a vše rozmixujte do hladka.

Výslednou hustotu dolaďte podle potřeby vodou.

TIP!!!

Pokud nechcete použít bramboru, můžete postupovat také tak, že si na cibulce a oleji osmahnete 2 lžíce mouky, zalijete vývarem a necháte provařit. Do takto hotového základu vhodíte česnek, necháte zavadnout, zjemníte smetanou a do hladka rozmixujete.

Tato polévka je rychlá, výborná, hodí se k ní opečené krutony.

Na recept upozornila Pavlína Švecová– http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/rychla-kremova-polevka-z-medvediho-cesneku

·        Pikantní pomazánka
  • Osminku másla,
  • 1 středně zralý hermelín,
  • jarní cibulka,
  • 1 lžíce hořčice,
  • 2 lžíce smetany,
  • sůl, pepř,1 hrst listů medvědího česneku.

Cibulku nakrájíme nadrobno, smícháme s máslem a rozmačkaným hermelínem. Přidáme hořčici, smetanu, osolíme, opepříme a nakonec zamícháme oprané, nadrobno nasekané listy medvědího česneku.

·        Křenová pikantní pomazánka s medvědím česnekem

1 tučný tvaroh, 1 pomazánkové máslo, 1 zakysaná smetana, 1 lžička soli, dle chuti křen (rozstrouhala jsem ho dobrých 10 cm- ale byl to čerstvý ze zahrádky) a čerstvý nebo zamražený pokrájený medvědí česnek

Rozetřu tvaroh, pomazánkové máslo, pak vmíchám smetanu sůl a když je vše hladké tak křen a medvědí česnek. Výborné s rohlíky i na chleba, může se dát i na  chlebíčky či jednohubky- já miluji pomazánku na bavorký černý chléb. Je to výborné, pěkně to protáhne dutiny a trošku si popláčete- zajímavé, že chuť křenu i česneku neztratí na síle ani do druhého dne- zrovna tady pláču ;o)

·        Mrkvový salát

Šest mrkví, 1 lžíce sekaného medvědího česneku, 1 malá červená cibule, 80 ml zakysané smetany, 2 lžíce majonézy, 2 lžičky olivového oleje, sůl, pepř.

Očištěné mrkve nastrouháme do větší mísy, cibulku nakrájíme nadrobno, stejně tak i medvědí česnek. Vše promíchala. V misce vyšleháme smetanu, majonézu, olivový olej, asi tři špetky mořské soli a trochu pepře. Dresinkem přelijeme mrkev a jemně promícháme.

·        Medvědí kuře

300 g kuřecích prsou, 3 lžíce nasekaného medvědího česneku, 300 g brambory, 1 žlutou a 1 zelenou.papriku, sůl, mletý bílý pepř, 5 lžic olivového oleje, čerstvý libeček.

Najemno nasekaný medvědí česnek, sůl,a pepř smícháme s 3 lžícemi oleje.. Kuřecí prsa mírně proklepeme a alespoň na 2 hodiny naložíme do připravené marinády.Mezitím oloupeme brambory, nakrájíme je na plátky a spolu s libečkem uvaříme. Poté je slijeme.Maso dáme na rozpálený gril a za občasného potírání marinádou grilujeme.. Na závěr přidáme na půlky nakrájené papriky. Mezitím brambory dáme na rozpálený tuk do pánve, osolíme, dochutíme paprikou a opečeme dozlatova.                   .                                               zdroj receptů: http://recepty.centrum.cz/varime/2008/8/17/clanky/dobroty-s-medvedim-cesnekem/

  • ČESNEKOVÉ SMOOTHIES

Vymačkat šťávu ze 6-10 pomerančů.

1-2 hrsti nasekaného medvědího česneku

(nechte ho chvilku asi 5 minut postát nasekaný).

Vložíme do nádoby a rozmixujeme.

To má vážně sílu.

  • ANTIPARAZITICKÝ SALÁT:

6-8 rajčat, nebo odpovídající množství cherry rajčátek

1 cibule

Svazek Medvědího česneku

Citronová šťáva z jednoho citrónu

Lžíce syrového medu

(dle přání můžete nasekat hrst syrových dýňových semínek)

Postup: Citronovou šťávu a med smíchejte zvlášť v hrnečku, aby se med rozpustil.

Všechny ostatní ingredience nakrájejte do misky (cibule, Medvědí česnek, rajčata eventuálně dýňová semínka). Pak vlijte zálivku z medu a citrónu a smíchejte a přendejte do servírovací misky. Můžete si na dno servírovací misky vložit trochu zeleného salátu.

zdroj předhozích receptů: Marie Špačková- www.jajsem.com

·        Kuře s nádivkou s játry a s medvědím česnekem

Ingredience na jeden složitější receptík

1 celé kuře, vykostěné (viz návod)

sůl a čerstvě mletý pepř

sladká mletá paprika či grilovací koření

80 g másla, rozpuštěného

NA NÁDIVKU

1 lžíce slunečnicového oleje

50 g bílé slaniny (špeku), na kostičky

1 cibule, nakrájená nadrobno

1 menší mrkev, nastrouhaná nahrubo

300 g kuřecích jater

sůl, čerstvě mletý pepř a strouhaný muškátový oříšek na ochucení

4 tvrdší housky, nakrájené na 1cm kostky

2–3 stroužky česneku, drcené

hrst petrželky, nasekané

hrst medvědího česneku, překrájeného

2 vejce

K PODÁVÁNÍ

12–18 plochých fazolových lusků

500–700 g nových brambor

80–100 g másla

svazek pažitky, nasekaný

 Příprava jídla

  • PŘIPRAVTE SI NÁDIVKU

Játra odblaňte, zbavte žilek a nakrájejte je na kousky. Cibuli i slaninu nakrájejte na kostičky. „Mrkev nastrouhejte nahrubo, aby byla v nádivce pěkně vidět. Nastrouhaná najemno zabarví nádivku dooranžova,“ radí šéfkuchař. Housky nakrájejte na kostky o hraně asi 1 cm.

Na oleji rozpečte v kastrolu slaninu, asi po 3 minutách vsypte cibuli a mrkev a opékejte 2 minuty doměkka. Přidejte játra, nechte je zatáhnout, ochuťte solí, pepřem a muškátovým oříškem a přidejte 3/4 dávky nakrájené housky. Vše opět orestujte a stáhněte z ohně.

Přidejte petrželku, medvědí česnek, vejce a zbylou housku (pokud jste měli tvrdší housky, opečte celou dávku již s játry; naopak čerstvé pečivo ještě rozdělte a poslední třetinu vmíchejte až úplně nakonec). Směs promíchejte, případně ještě dochuťte.

  • NAPLŇTE KUŘE NÁDIVKOU

Kostru z kuřete překrájete na kusy a všechny kosti vložte na dno pekáče, kde budete kuře péct. Díky nim bude vypečená šťáva chutnější a silnější.

Upravte poměr masa na prsou a zádech podle návodu a pak kuře uvnitř osolte, opepřete, naplňte a zformujte do původního tvaru.

Otvor (maso i kůži) stáhněte k sobě a spíchněte ostrými párátky či kovovými jehlami. Křídla založte za zády a nohy svažte kuchyňským provázkem.

  • UPEČTE KUŘE A NAPORCUJTE HO

Kuře osolte, okořeňte, položte na kosti prsy nahoru a přelijte máslem. Pečte v předehřáté troubě na 170 °C bez podlévání 60–75 minut dozlatova.

Upečené kuře nechte asi 10 minut odležet, pak odřízněte provázek a vytáhněte párátka. Potom postupně odřízněte od těla stehna i křídla.

Trup s nádivkou nakrájejte směrem od krku na plátky. Porce lehce přelijte vypečenou šťávou z pekáče a podávejte s lusky a bramborami.

NÁDIVKA NAVÍC – Nádivku udělejte z dvojnásobného množství. Vymaštěnou a strouhankou vysypanou formu na srnčí hřbet naplňte nádivkou a formu překlopte na plech vyložený pomaštěným papírem na pečení. Nádivka sice vyběhne a lehce nazdvihne formu, ale část, na které po upečení nádivka stojí, se nevyboulí.

VHODNÉ PŘÍLOHY – Fazolové lusky blanšírujte 2–3 minuty v horké vodě, pak slijte, nechte okapat a krátce prohřejte na rozpuštěném, lehce osoleném másle.

Nové brambory uvařte ve slupce, pak oloupejte a prohoďte je na zbylém másle smíchaném s nasekanou pažitkou.

zdroj receptu: http://www.apetitonline.cz/recepty/8052-kure-s-nadivkou-s-jatry-a-s-medvedim-cesnekem.html

 

  • a zcela nakonec už jen odkaz, protože je tam padesátka receptů jen z medvědím česnekem nebo přímo z něho:

http://www.tradicnirecepty.cz/ingredience/zelenina/medvedi-cesnek/

Ať vám   slouží ku zdraví i pro radost…. dobrou chuť

sebrala a zpracovala Irča Veselá pro sebe, ale ráda se s vámi podělí ;o) 

 

Převzaté ze FB skupiny – FAN KLUBu medvědího česneku

Vaše komentáře

Reklama