Receptů, rad a návodů je mnoho. Efekt je individuální – u někoho fungují více, u jiného méně. Zkuste si jich pár přečíst a vyzkoušet. Uvidíte sami, co právě na Váš organismus spolehlivě zabírá.
- Pokud cítíte žaludeční nevolnost, je vhodné vypítroztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.
- Žaludek také zklidní bylinkové odvary např. z máty, heřmánku nebo zázvoru.
- Do organismu je nutno dodat cukr např. v ovocných šťávách, tedy džusech. Díky tomu, že jsou játra zaměstnána odbouráváním, totiž vázne tzv. glukoneogeneraz – tzn. tvorba cukru, který aktuálně organismus potřebuje. Dobrým zdrojem cukru a detoxifikačních je med.
- Do dodejte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (Celaskon).
- Pokud jste toho schopní, jděte na procházku nebo si jděte zaplavat, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu. Většině lidí s kocovinou ale vyhovuje klid na lůžku a vyčkat vymizení příznaků kocoviny.
- si česnekovou polévku, zklidňuj žaludeční sliznici po prohýřené noci a dodá vám potřebné a látky.
- Po bohatě alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte.
- Existuje již také široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a jeho degradačních produktů (především acetaldehydu). Musí se však většinou užít ještě před zahájením pití alkoholu. Patří mezi ně např. Antiethanol nebo Prevento.
Mýty a fakta
- Káva a nápoje obsahující kofein, sice tlumí , ale výrazně podporují dehydrataci organismu. Blokádou antidiuretického hormonu vedou k další ztrátě , což tělo nadále oslabuje.
- Běžně dostupné léky proti bolesti sníží část obtíží, většina z nich, zvláště tolik oblíbený Aspirin nebo Ibalgin však zesílit žaludeční potíže a jeho požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.
- Další přísun alkoholu (tzv. „vyprošťovák“), utlumí příznaky aktuální kocoviny a vyčerpává rezervy organizmu. Vzniká kombinovaná otrava (etanol + acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky. Nutnost „ranního doušku“ je často příznakem na alkoholu.
- Typ: Zázvor je vynikající koření, které můžete ocenit i při kocovině. Funguje totiž také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.
- Zdroj: e-mail