​Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém

 

Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém, dokonce i u starších lidí, což vědci označili za “pozoruhodný” průlom. 

Přestože půsty byly kritizovány výživovými specialisty jako nezdravé, nový výzkum naznačuje, že vyhladovělé tělo vybudí kmenové buňky k vytváření nových bílých krvinek a ty tak následně mohou bojovat proti infekci. Vědci z University of Southern California tvrdí, že objev by mohl být přínosný zejména pro lidi, kteří trpí poškozením imunitního systému jako jsou pacienti s rakovinou po chemoterapii. Toto zjištění by také mohlo pomoci starším lidem, jejichž imunitní systém je méně výkonný, jak stárnou, a proto je pro ně těžší bojovat i s běžnými nemocemi.  

Výzkumníci tvrdí, že půst “přepne regenerační spínač“, který povzbudí kmenové buňky k vytvoření zcela nové bílé krvinky, v podstatě regenerující celý imunitní systém. “To dává povel kmenovým buňkám pokračovat a podpořit množení a přestavbu celého systému,“ řekl profesor Valter Longo, profesor gerontologie a biologických věd na University of California. „A dobrá zpráva je, že tělo se během půstuzbavuje těch částí systému, které by mohly být poškozeny nebo jsou staré a nefunkční. Začnete-li s organismem těžce poškozeným chemoterapií nebo stárnutím, cykly půstu mohou doslova vytvářet nový imunitní systém.“

Delší půst nutí tělo využívat zásoby glukózy a tuků, ale také rozkládá významnou část bílých krvinek. V průběhu každého cyklu půstu, tento úbytek bílých krvinek vyvolává změny, které spouští regeneraci nových buněk imunitního systému kmenovými buňkami.

Ve studiích byli lidé požádáni, aby pravidelně zařazovali půst na dva až čtyři dny po dobu šesti měsíců. Vědci zjistili, že dlouhodobé hladovění také snížilo enzym PKA, který je spojen se stárnutím a hormon, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny a růst nádoru. „Nemohli jsme předpokládat, že dlouhodobé půsty by mohly mít takový pozoruhodný vliv na prosazování kmenových buněk založeném na regeneraci systému krvetvorby. Když hladovíte, systém se pokouší šetřit energií a jedna z věcí, jak toho může úspory energie dosáhnout, je recyklovat mnoho imunitních buněk, které nejsou potřeba, zejména těch, které mohou být poškozeny,“ řekl profesor Longo.

„To, čeho jsme si začali všímat jak při práci s lidmi, tak při práci se zvířaty, je, že počet bílých krvinek klesá s délkou půstu. Poté, když se znovu najíte, krvinky se vrátí. Tak jsme začali přemýšlet, odkud to vlastně pochází? “ Půst v délce 72 hodin také chránípacienty s rakovinou proti toxickému dopadu chemoterapie.

„Zatímco chemoterapie na jedné straně zachraňuje životy, způsobuje značné vedlejší škody imunitnímu systému. Výsledky této studie naznačují, že půst může zmírnit některé škodlivé účinky chemoterapie,“ říká spoluautorka Tanya Dorff, odborná asistentka klinické medicíny z USC Norris Comprehensive Cancer Center and Hospital. „Je zapotřebí více klinických studií a každé takové dietní opatření by mělo být prováděno pouze pod vedením lékaře. Prověřujeme možnost, že tento vliv je vhodný pro mnoho různých systémů a orgánů, nejen pro imunitní systém,“ dodal profesor Longo.

Nicméně někteří britští odborníci byli skeptičtí k výsledkům výzkumu. Dr. Graham Rook, emeritní profesor imunologie na Universitě College London, řekl, že studie zněla „nepravděpodobně”. Chris Mason, profesor Regenerative Medicine at UCL, uvedl: „Je tu několik zajímavých údajů. Zdá se, že půst snižuje počet a velikost buněk a potom při opětovném najedení po 72 hodinách dochází k oživení. To by mohlo být potenciálně užitečné, protože to není tak dlouhá doba, která by byla výrazně škodlivá pro lidi s rakovinou. Ale já si myslím, že nejrozumnější cestou vpřed by bylo propojit tento efekt s léky. Nejsem si jist, zda půst je nejlepší nápad. Je lepší, když lidé jedí pravidelně. „

Profesor Longo však dodal: „Neexistuje žádný důkaz o tom, že třídenní půst by měl být nebezpečný, přičemž zároveň existuje pádný důkaz o jeho prospěšnosti. Dostal jsem e-maily od stovek pacientů s rakovinou, kteří v kombinovali chemoterapii s půstem; mnoho z nich za asistence onkologů. Velká většina hlásila, že se jim daří velmi dobře a jen málo z nich psalo o některých vedlejších účincích včetně mdloby a dočasného zvýšení markerů jater. Je zřejmé, musíme dokončit klinické studiíe, ale vliv třídenního půstu na organismus je velmi slibný. „

 

Tento překlad článku v podstatě trochu doplňuje naše příspěvky o přírodních prostředcích na léčení rakoviny. Je patrné, že citovaní doktoři nemohou či nechtějí uvažovat o eliminaci chemoterapie. Je trochu zvláštní, jak jsou vědci při oficiálním potvrzení vlivu krátkodobého půstu na organismus napadený rakovinou opatrní, když se žádné zásadní potíže při jeho zařazení neobjevily. U chemoterapie je spousta vedlejších účinků a její účinnost je v mnoha případech velmi malá či diskutabilní, avšak při nasazování nových cytostatik tak opatrní lékaři nebývají. 

Z našeho pohledu má třídenní půst pozitivní vliv na každý organismus. Vaše pohoda během půstu je však důležitá, a tak se v případě pochybností při některém onemocnění předem poraďte s lékařem, kterému věříte. Nevylučuji, že např. u cukrovky, kde je doporučována pravidelná konzumace jídla, by lékař mohl mít obavy. Zrovna u cukrovky je však možné zařadit přerušovaný půst, o kterém najdete více v našem dřívějším příspěvku

Zdroj: The Telegraph

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

 

Celý imunitní systém člověka může omládnout za pomoci půstu za pouhé tři dny, protože spouští mechanismus, při kterém tělo začíná vyrábět nové bílé krvinky, jak naznačuje jedna studie.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama