Divoká vejce
Sbírání takových vajec je v přírodě zakázáno, ale proč si je neudělat ze slepičích vyfouknutých skořápek?
Vejce obarvíme komerční barvou světlého odstínu. Pomocí kousku ve vodě namočené a vyždímané houby, kterou namáčíme do jiné tmavší barvy, naťukáme různé vzorky. Takto můžeme naťukat několik barev. Každou částí houby získáme jiný vzorek. Používáme odstínů barev, které se najdou v přírodě.
Zdobení gumičkami
Dvakrát namočená vejce obalená gumičkama, pro získání kontrastu. Opatrně připavnit gumičku na bélá vejce a namočit jej do jedné barvy. Omotat gumičku na jiném místě na oschlé vejce a namořit ho do jiné barvy (žluté vejce, namořené do modré barvy bude mít zelené pruhy atd.).
Vejce batikovaná cibulí
Potřít vejce octem, obalit je nestejnoměrně slupkama z různých cibulí a ty přivázat motouzkem k vejci.
Mramorová vajíčka
Co budete potřebovat: vyfouknutá vajíčka, několik nízkých, ale širokých misek, nebo hlubokých talířů, ocet, komerční barvy na vajíčka, nebo tekuté jedlé barvivo (breton) užívané v cukrářství, lžice a vidlička, olivový olej, papírové ubrousky.
V malé misce ve 3 hrncích vlažné vody se 2 lžícemi octa nechat ponořit valíčko na tak dlouho, až získá chtěného odstínu barvy. Ve mělké míse připravit druhou barvu tmavšího odstínu, nebo úplně jinou barvu (hloubka tekutiny má být asi 12-15 mm.) .
Přidat lžíci olivového oleje a pomocí vidličky zamíchat barvu tak, aby na povrchu vznikly mastné, pohybující se kruhy. Vložit dovnitř vejce a rolovat ho v tekutině jednou dokola mísy, až skořápka pochytá olejové proužky. Vyjmout vejce a jemně ho zlehka poťukat papírovým ubrouskem (neutírat).
Nechat vejce úplně oschnout. Touto jednoduchou technikou se může dosáhnout různě vypadajících mramorových vajec.
Přirozená barviva z našich kuchyní na velikonoční vajíčka
Tímto způsobem získáme jemných, průsvitných nádechů různých barev. Může se nám však stát, že pokud vejce stále neobracíme, barva chytí nestejnoměrně.
Druhý způsob je za tepla, když se vejce vaří se zdrojem barviva dohromady. Takto získáme ostřejších barev a stejnoměrnějšího obarvení. Teplota napomůže barvivu vsáknout do skořápky.
Návod:
Na obarvení 8 vajec použít 900 ml vody se dvěma lžícemi octa. Vložit vejce do kastrolu a zalít je vodou tak, aby je překrývala asi o 3 cm. Přidat přirozený zdroj barviva, přivést do prudkého varu, snížit teplotu a vařit po 20min. Vyjmout vejce a opláchnout je vlažnou vodou. Pro ještě sytější barvu, nechat vejce ponořené v barvivu a dát do chladničky přes noc.
Sytě hnědá vajíčka: uvařit vejce v 900 ml kávy
Světle růžová vajíčka: uvařit 340 g balíček zmrazených brusinek v 900 ml vody s octem.
Tmavě růžová vajíčka: uvařit 4 hrnky nakrájených červených řep v 900 ml vody s octem. Stejně připravená vajíčka, když se ihned po uvaření opláchnou vlažnou vodou, se změní na barvu bezovou.
Zlatavá vajíčka: se docílí použitím 3 lžic kurkumy na 900 ml vody s octem.
Vejce barvy sieny pálené: uvařit 900 ml vody s octem a 4 napěchovanými hrnky slupek z hnědé cibule.
Tmavě levandulová vajíčka: uvařit 900 ml vody s octem a 4 hrnky zmrazených borůvek.
Světle modrá vajíčka: 2 hlávky červeného zelí na hrubo nakrájeného, uvařeného v 2.7 litru vody s 8 lžícemi octa. Vejce ihned opláchnout ve vlažné vodě.
Tmavě modrá vajíčka: stejně uvařená jako světlemodrá, ale ponechaná v barvivu v chladničce přes noc.
Žlutozelená vajíčka: uvařená v kurkumě a potom namočená ve studené barvě z červeného zelí. Podobné barvy se docílí použitím zelených vršků nové mrkve.
Jemně žlutá vajíčka: s přidáním pomerančové kůry.
Zdroj: e-mail + dohledáno http://blog.labuznik.com/