URINOTERAPIE

Zuzana Paulusová

 

 

 

Znovuobjevená urinoterapie

Všichni toužíme být zdraví, vitální, mladiství a výkonní. Ve snaze stát se (nebo zůstat) takovými se často sháníme po nejnovějších senzačních přípravcích, zázračných receptech a nových metodách. Málokdo si uvědomuje, že jeden velmi účinný a tisíciletími ověřený léčebný prostředek máme stále při sobě. Abychom si připomněli metodu, kterou znali a uživali naši předkové (a kterou jsme my stejně jako mnoho jiných pozoruhodných poznatků zapomněli), požádali jsme o rozhovor léčitelku Marii Potyšovou z Institutu celostní medicíny MUDr. Jonáše.

 

Co je urinoterapie a jak jste se poprvé s touto léčebnou metodou setkala?

„Urinoterapie je léčebná metoda, která využívá specifických léčebných schopností uriny – tedy moči. Já jsem se s touto metodou poprvé setkala před čtyřmi lety – v metru jsem náhodou nahlédla přes rameno paní, která četla nějaký text na toto téma. Zaujalo mne to tak, že jsem se jí zeptala na název knihy. Byla to kniha Jiřího Cingroše Sám sobě doktorem. Okamžitě jsem si ji koupila a začala studovat i další dostupné materiály. Získané poznatky jsem si pak ověřovala na sobě. Fungovalo to, a já jsem se stala velkou ctitelkou a příznivkyní urinoterapie. Jak už jsem se zmínila, urinoterapie je léčení močí, většinou vlastní, v jistých případech se dá použít i moč získaná od jiných osob, například značné léčebné účinky má moč dětská. Velkou výhodou této léčebné metody je, že tento lék je dostupný pro každého a máme ho navíc kdykoli při sobě. Pokud se urinoterapie v posledních letech dostává do povědomí lidí, je to staronový objev, protože naši předkové znali desinfekční účinky moči – věděli, že pokud se seknou kosou, je dobré na ránu aplikovat tuto svou tělní tekutinu a nebezpečí infekce a komplikací bude zažehnáno. Moderní způsoby léčby a civilizační zvyklosti tuto účinnou a zajímavou metodu téměř úplně vytlačily. Pro mnoho lidí je představa léčebné práce s vlastní močí nepřijatelná, protože jsou zvyklí moč vnímat jako něco nečistého, něco, čemu je třeba se důsledně vyhýbat. Pokud ale změníme úhel pohledu, může se tato substance pro naše chápání proměnit v látku, která nám může pomoci a prospět. Je to součást nás samých a to, jak ji vnímáme, souvisí i s vnímáním sebe sama. Moč obsahuje velké množství různých látek – vitamíny, enzymy, hormony, soli….celkem ji tvoří asi 200 komponentů. Je zcela sterilní, ovšem s výjimkou případů, kdy jsou například infikované močové cesty – pak je třeba nejprve odstranit tento problém. Nenahraditelnost uriny spočívá v tom, že vychází z nás, a proto obsahuje naprosto přesné informace o stavu našeho těla. Přesnější informace neexistuje. Ve složení moči se dokonale odráží náš zdravotní stav, stravovací návyky, skladba jídelníčku atd. Jestliže v těle proběhly nebo probíhají jakékoli chorobné procesy, jsou ze zasažených míst odváděny zplodiny, obsahující informace o těchto problémech. Moč obsahuje vodu a voda má schopnost zachovávat a přenášet informace. Při urinoterapii se tyto informace dostávají různými způsoby zpátky do těla a vyvolávají reakce – tělo si s nimi ví rady a dochází k léčení na principu homeopatie. Urinka (můj důvěrný název pro moč) je nejlepší a nejčistší homeopatikum. Urinoterapie stejně jako homeopatie působí na principu přenosu informace, na základě teze, že podobné se léčí podobným. Homeopatika jsou vyrobená z látek existujících mimo nás, kdežto urinoterapie pracuje s naší nejvlastnější látkou.“

 

Kdy pomůže?

Při jakém typu potíží je podle vašeho názoru a zkušeností urinoterapie vhodná?

„Tato metoda je velmi vhodná pro prevenci nebo „zdánlivou prevenci“, protože dokonale zdravý není nikdo a vždy je co léčit. Způsobuje jemné, postupné a přitom intenzívní čištění těla a nenápadné léčení dosud neprojevených chorob. Může navodit i silný a účinný očistný proces. Zdůrazňuji, že bych nikdy nikomu neradila, aby přestal dodržovat rady a odborné postupy lékařů. Ověřila jsem si, že velmi účinná je urinoterapie například při ekzémech a vůbec kožních potížích nebo v případech, že se pacientovi i přes odbornou léčbu něco nehojí, má potíže a lékař nic určitého nezjistí, při chronických projevech nemocí, při psychosomatických bolestech. Pomáhá při problémech s ledvinami, při bolestech kloubů, při zánětech, zvyšuje imunitu organismu a způsobuje omlazení organismu. Na sobě, své rodině i pacientech, kteří se na mne obrátí, si znovu a znovu ověřuji účinnost urinoterapie. Díky ní jsem si vyléčila například velmi nepříjemný zánět prsní žlázy, najednou se mi udělal v prsu jakýsi novotvar a zvětšoval se. Samozřejmě jsem se lekla, ale na základě silného pocitu, že už vlastní tělo znám, jsem se odhodlala „to risknout“. Na problematické místo jsem si dávala každou hodinu obklady z odstáté moči a po dvou dnech se zlověstná bulka stáhla asi do velikosti třešně, stále se zmenšovala a po čtyřech týdnech zmizela úplně. V průběhu léčby jsem podstoupila odborné lékařské vyšetření, které zjistilo nezhoubný charakter. Pomocí urinoterapie jsem se zbavila i opakovaných zánětů v prsech a průduškového zánětu. Při problémech s průduškami jsem se na tomto druhu léčby dohodla s lékařkou a denně jsem k ní chodila, abychom v případě neúspěchu urinoterapie ihned zahájily jiné léčení. Dopadlo to dobře, i tady tato metoda zafungovala. Podle mých zkušeností je urinoterapie vhodná také při potížích termoregulace těla – studené ruce a nohy, následky omrzlin… Nabízí se otázka, jak je to s léčením těžkých chorob, jako je například rakovina. Zatím s tím zkušenosti nemám, ale kdybych se dostala do situace, že by to pro mne nebo někoho z mého blízkého okolí bylo aktuální, nepochybně bych s urinoterapií začala.“

 

Formy urinoterapie

Můžete vysvětlit, jak se s močí pracuje, jaké jsou konkrétní způsoby práce?

„Postupovat lze mnoha způsoby – urina se může vmasírovávat do těla, sloužit jako látka k obkladům, na potírání, na klystýr, jako kosmetický prostředek, v určitých případech je ji možno i pít. Pro někoho to možná zní hrozně, ale – jak jsem se už zmiňovala, je to otázka přehodnocení určitých zažitých představ. (Pokud se někdo chce o urinoterapii dozvědět více podrobnějších informací, doporučuji přečíst některou z knih věnovaných tomuto tématu, například práce J. Cingroše nebo MUDr. Partykové). Nejčastější formou jsou asi masáže, při nichž užíváme moč jako masážní emulzi. Třeme energickými pohyby příslušné partie těla, necháme působit, až kůže uschne a pak opláchneme teplou vodou. Někdy stačí jen lehce potírat kůži, která velmi dobře vstřebává účinné látky. Jestliže chceme působit na konkrétní orgán těla, můžeme urinou masírovat odpovídající akupunkturní body na chodidlech či dlaních nebo se zaměřit na jednotlivé čakry. Když s urinoterapií začínáme, je dobré použít zcela čerstvou urinu. Odstátá působí jinak – je jinovější, zatímco čerstvá má charakter jang. Záleží také na denní době – tady je možné vzít v úvahu práci „orgánových hodin“ a přizpůsobit čas získání uriny zamýšlenému účelu. Moč z denního období, v němž pracují ledviny, bude vykazovat jiné složení a působení než z období, kdy pracují játra. Na základě podrobnějších znalostí je možné si s účinky „hrát“ a ovlivňovat tak pochody v těle podle vlastních potřeb. Charakter moči nám velmi přesně ukazuje stav těla. Když má člověk tělo zanesené zplodinami, urina nepříjemně páchne, je vazká atd. V takových případech je očista nutná. Pokud to myslíme s urinoterapií vážně, doporučuji nejprve vyčistit střeva. Na počátku se každý musí s urinkou „seznámit“, zvyknout si. Prohlédnout si ji, přivonět. Doporučuji začít s potíráním dlaní a chodidel. Důležité je postupovat pomalu, do ničeho se nenutit, postupně přidávat další části těla. Rychlost postupu je zcela individuální. Urinu vmasírujeme do kůže, po chvíli smyjeme. Až budeme odvážnější, zvykneme si, osmělíme se a přijde správná doba, omyjeme i obličej, promasírujeme vlasové kořínky nebo si vlasy spláchneme po umytí, což má mimochodem pro naši kštici velmi blahodárný efekt. Velmi účinné jsou obklady a zábaly. Obkladem z uriny lze za několik vteřin dopravit účinné látky do těla. Někteří léčitelé považují metodu obkladů za účinnější než vnitřní užívání – pití čajů, v našem případě uriny. Při všech zákrocích bychom si měli sami pro sebe vytvořit příjemné a harmonické prostředí, zapálit svíčku, pustit hudbu atd. Tuto stránku radím nepodceňovat, protože – jak víme, role psychiky je nezastupitelná a urinoterapie vyžaduje (aspoň zpočátku) jistou odvahu. Je to metoda pro člověka, který se rozhodl vzít svůj zdravotní stav a svůj osud do svých rukou.“

Představa popíjení vlastní moči je pro většinu lidí jistě přinejmenším překvapivá, ne-li přímo šokující. Můžete uvést nějaké bližší informace?

„K takové formě urinoterapie je třeba dospět na základě předchozího pomalého seznamování se s tímto produktem vlastního těla. Pokud se někdo k tomu rozhodne, doporučuji začínat jedním douškem, do ničeho se nenutit, ani ve snaze udělat pro sebe to nejlepší. Doušků by měl být vždy lichý počet.

 

Co se stane?

Co mohu očekávat, jestliže začnu s urinoterapií?

„Reakce jsou velmi individuální a do značné míry záleží na rychlosti a intenzitě terapie. Jestliže se do ní někdo vrhne „po hlavě“, může se dočkat opravdu bouřlivého efektu, který není vždy ideální. Mnohem lepší je postupovat pomaleji, vytrvale a hlavně pravidelně a neočekávat žádné dramatické změny. Podobně jako u homeopatie může na počátku léčby nastat přechodné zhoršení projevující se vyrážkami, bolestmi a dalšími typy potíží. To vše je však znakem, že léčení započalo a věci se hnuly. V takových případech je důležité nenechat se odradit, vytrvat a v terapii pokračovat. Všechny příznaky případného zhoršení stavu nám ukazují, že naše tělo potřebuje pomoc. Naopak může mít člověk praktikující urinoterapii pocit, že se neděje vůbec nic, což je ovšem klamné zdání. V jemnějších rovinách organismu se určitě něco mění a za týden či dva může dotyčného překvapit třeba domnělá „chřipka“, ve skutečnosti stav vzniklý jako důsledek urinoterapie.“

 

 

Projeví se nějaký viditelný efekt?

„Viditelným důsledkem urinoterapie je mladistvé vzezření, změněný výraz, jiskra v očích. Ověřila jsem si to sama na sobě, protože nějaký čas poté, co jsem s urinoterapií začala, se mi vyhladila pleť, lidé mi začali říkat, že vypadám mladší a já se také tak cítím. Jakmile s urinoterapií začnete, je téměř jisté, že po nějaké době na vás budou pršet poznámky typu:…“ jsi nějaká jiná, …mladší…“ , okolí si rozdílu a změny povšimne. Používání uriny upraví stav kůže i vlasů a funguje jako účinný kosmetický prostředek. Pokud člověk podstoupí očistný proces, dostaví se příliv energie, zmizí únava, důsledkem je větší chuť do života a to se projeví i na vzhledu.“

 

Souvislost se životasprávou

Je působení urinoterapie podmíněno úpravou životosprávy?

„Samozřejmě, životospráva hraje zásadní roli. Urinoterapie není vhodná v případech, že jíme „normální“ jídlo a nejsme ochotni stravovací návyky změnit. Pod pojmem „normální jídlo“ myslím stravu skládající se z uzenin, omáček, konzerv, smažených jídel atd. Podmínkou není být úplným vegetariánem, ale je nutné metodou postupných změn vyřazovat ze stravy nevhodné a škodlivé potraviny. Alkohol a nikotin je třeba vyloučit úplně, kávu si můžeme dát příležitostně. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Čím více člověk pije, tím je jeho moč čistší a práce s ní příjemnější.“

 

Jiné metody

Užíváte kromě urinoterapie ve své léčitelské praxi i jiné metody?

„Pracuji také s Bachovou květovou terapií a ověřila jsem si, že lze úspěšně léčit oběma těmito metodami zároveň. Dobře se doplňují, protože Bachovy květy působí na astrální tělo jako „ladička“, která ho harmonizuje. Urinoterapie léčí a čistí tělo fyzické. Pro harmonickou lidskou bytost jsou obě složky stejně důležité.“

 

 

 ReGeNeRaCe č.3/1999

 

Zdroj: http://ohz.cz/ohzold/old_web/amana/urina/potysova.htm

 

Další odkazy na toto téma, které doporučuji…..

 

http://www.urinoterapie.eu/index_top.htm

http://www.jogin.cz/Urinoterapie-v-praxi/

http://zelenalekarna.717.cz/menu/urinoterapie/urinoterapie-1

http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazevclanku=urinoterapie&cisloclanku=2004100501

 

a spousta dalších a dalších…. :o)

Vaše komentáře

Reklama