Pozor na vařené, pečené či uzené kosti

 

Jedno z nejběžnějších psích klišé:

Psi zbožňují žvýkání kostí. Ovšem FDA varuje, že tato tradice může být pro Vašeho psa nebezpečná až smrtící.

Někteří lidé si myslí, že je bezpečné dávat psům velké kosti, jako jsou například kosti od pečeně nebo šunky. Kosti jsou ovšem nebezpečné bez ohledu na jejich velikost. Pokud dáváte pečenou nebo vařenou kost psovi, posíláte ho tím dřív nebo později v tom lepším případě k veterináři na operaci, v tom horším na smrt.

Proces vaření dělá kosti křehčí, čímž se častěji roztříští a vzniklé třísky mohou způsobit vnitřní krvácení. Vaření taktéž ničí vitamíny a odstraňuje důležité živiny.

V aktualizaci FDA z 10. dubna 2010 jsou uvedená následující rizika spojená s vařenými kostmi, které jsou podávaná psům.

Polámané zuby – Následuje nákladná stomatologická péče.

– Poranění dutiny – ústní nebo jazyka. Může být komplikované a velmi krvavé, což vyžaduje hospitalizaci u veterináře.

– Zaseknutá kost v dolní čelisti – Velice bolestivé poranění, které opět vyžaduje péči veterináře.

– Zaseknutá kost v jícnu – Pes se jí bude pokoušet dostat ven zvracením, což opět vyžaduje návštěvu veterináře, pokud se mu to nepovede.

– Zaseknutá kost v dýchacích cestách – Pokud Váš pes vdechne malý kousek kosti, je pravděpodobná zástava dýchání. Nastává krizová situace vyžadující okamžitého zásahu veterináře.

– Uvízlá kost v žaludku – Kost nemusí projít z žaludku do střev, kde pak záleží na velikosti dané kosti, podle které se zvažuje další krok veterináře, jeli nutné uspat a operovat psa, nebo stačí šetrnější endoskopie, při které používá veterinář tubus a kameru.

– Uvízlá kost ve střevech – Vyžaduje operaci.

– Zácpa v důsledku úlomků kostí – Kostní úlomky jsou ostré, což způsobuje psovi silné bolesti. Vyžaduje návštěvu lékaře. Velká obsah vápníků, který se nachází v kostech, může způsobit zácpu.

– Závažné krvácení z konečníku – Velmi nebezpečné, vyžaduje návštěvu veterináře.

– Peritonitida – Nebo-li zánět pobřišnice. Bakteriální infekce z kousků kostí, které vytvářejí praskliny ve stěnách žaludku, nebo střev. Pro psa je to velmi bolestivá záležitost, při které je akutní návštěva lékaře nezbytná.

 

Jaké kosti jsou tedy bezpečné pro psa?

Jedině ty syrové, které jsou bezpečné a zdravé.

Pravděpodobně jste si vědomi, života psích předků a jejich konzumace čistě syrových kostí. Psi milují žvýkání syrových kostí, především pro jejich chuť. Žvýkání kostí představuje pro psi mentální stimulaci a skvělý trénink jejich čelistí.

Jedlé kosti jsou duté, měkké, ohebné, neobsahují dřeň a dají se snadno drtit. Mezi takové kosti patří kuřecí křidélka, nebo kuřecí a krůtí krky.

Žvýkací kosti jsou velké kosti plné dřen, které však nedodávají důležitou výživu. Jsou navrženy pro žvýkání a hryzání, nikoliv pro kousání a polykání. Poskytují duševní uklidnění a jsou skvělé pro dentální hygienu Vašeho psa. Mezi takové patří hovězí a bizoní kosti, jako jsou stehenní či kyčelní kost.

Pokud Váš pes hryže syrové žvýkací kosti, především masité a měkké tkáně chrupavek, působí kost na jeho zuby jako kartáček. Hryzání těchto kostí pomáhá též odstranit zubní kámen a snižuje riziko vzniku onemocnění dásní.

Bezpečné krmení žvýkacími kostmi.

Zdravotní rizika vařených kostí se mohou v některých případech týkat i žvýkacích kostí. Proto jsou níže uvedeny doporučené pokyny pro krmení těmito kostmi, které se nevaří, nedusí, nepečou a mají být syrové!

– Dohlížejte na svého psa při hryzání kosti, tak můžete okamžitě reagovat, pokud se váš pes začne dusit, nebo pokud si všimnete krve kolem úst či na kosti. Nedovolte aby velké kosti Váš pes rozkousal na malé a poté pozřel.

– Nedávejte je psovi, který podstoupil stomatologický zákrok např. korunky

– Nedávejte velké kosti psům které mají predispozice k pankreatiditě. Syrová kostní dřeň je velmi bohatá na tuky a může způsobit průjem, nebo propuknutí pankreatitidy. Místo toho je dobré krmit psa verzí s nízkým obsahem tuku. Takovou kost lehce pořídíte zmražením čerstvé kosti, kde poté odeberete množství kostní dřeně, čímž snížíte tuk.

– Nedávejte velkou kost psovi, který se jí pokusí spolknout celou, nebo jí překousne na půl a spolyká jí ve velkých kusech.

Doporučené je dávat kost psovi poté, co je nakrmen. Hladoví psi mají větší pokušení spolykat celou kost nebo jí roztříštit na kousky a sníst. Tím se ovšem zvyšuje riziko obstrukce v trávicím traktu.

Hlavně pamatujte, že na syrové kosti musí být pes postupně naučen a né mu hodit kosti a pak se divit, že pes má zácpu či jiné problémy…hlavně všeho s mírou!  

Převzaté z https://www.facebook.com/Pitbull.CzSk/posts/638212986283422:0?__mref=message

 

Tento článek je věnován všem, kteří si myslí, že je v pořádku psům podávat vařené nebo pečené kosti....

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama