OPRAVDU ČERSTVÉ MLÉKO?

Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce

trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli.

Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět

zabalí. Mohou tak učinit max. 5 krát.

Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345.

Kde jedno z čísel chybí, tak tato chybějící cifra udává, kolikrát už

bylo mléko „recyklováno“.

Tj. 12 45

znamená, že bylo převařeno 3 krát Tak dobrou chuť.

Mrkla jsem na to a opravdu. Na krabicích plnotučného mléka,

které bylo „v akci“ za 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4.

Doufám, že alespoň u mléka prodávaného jako čerstvé,

nechybí v řadě žádné číslo 😮

Ahojda Zuzko,

pilně pročítám Tvoje stránečky už dlooouho. Moc se mi líbí Tvoje pravdy. Dnes jsem četla ten článek o trvanlivém mléku. Tak jsem se podívala na stránky www.hoax.cz. A bylo to tam. Nevím, kde je pravda, je fakt, že tady je možné kde co. Na těch stránkách odborník vyvrací možnost opětovného vracení mléka do oběhu. To Ti píšu jen pro zajímavost.

Měj se moc krásně. Pa pa Jitka

26.9.2011

 

Ahojíček Jitko…

jj….vím o tom hoaxu, už jsem to probírala i s holkama na FB…zatím jsem články, které v hoaxu byly a u mě na stránkách taky…. stáhla….ale tento článek nějak nemám důvod stáhnout….pocitově vnitřně tam od HOAXU cítím, že to co tam vysvětlují… mi nějak nesedí… Ať si každý udělá úsudek sám……kde je pravda a kde ne…. Možná bych věřila, někomu, kdo v mlékárně pracuje, jako dělník a ne jako tiskový mluvčí … a vyjádřil se k tomu, že je to blbost… ale panovi odborníkovi (který hájí svou firmu :o) zájmy Tetra Pak, atd. )…nevím…nevěřím tomu….to by byl asi sakra průser, kdyby tito lidé přikývli…..

Třeba se mi ozve někdo, kdo pracuje v lékárenském průmyslu a napíše jak to doopravdy chodí a já to tady mile ráda …. Uveřejním.

Kdysi jsem jako učnice byla na praxi v jedné nejmenované čokoládovně… a naše práce spočívala v tom, že jsme rozbalovali prošlé čokolády, které byly staženy z obchodů… nebudu se detailně rozepisovat o tom, jak moc se oříškové čokolády hýbaly červíkama, a další praktiky, které jsem ve fabrice viděla časem.  Od té doby některé tolik zbožňované čoko pamlsky nedám do puse. Ale tak je to asi se všemi potravinami… ani nevíme co jíme…a já si říkám, že radši fakt nevědět, protože bychom nemohli být ani na vodě. Historky lidí z masokombinátů, pekáren atd…. jsem už taky slyšela…..takže to je asi ten důvod, proč tomu článku i docela věřím….

 

Děkuji za tvůj dotaz i za tvé návštěvy na PRAVDIČKÁCH.

Měj se a směj se…. s láskou Zrzka

26.9.2011

 

 

TADY JE VYJÁDŘENÍ K ČLÁNKU  OD ODBORNÍKŮ NA HOAX

Je jen na vás čemu věříte vy … a já vám dávám možnost nahlédnout na oba úhly pohledu… kde je pravda?

Tu by mohl zodpovědět někdo, kdo v mlékárně pracuje jako řadový dělník…. Pokud se mi někdo takový ozve….ráda tady jeho vyjádření uveřejním…..

ať my ostatní máme JASNO.

 

TAK SE OZVAL STANDA SE SVOU ZKUŠENOSTÍ…..TAKŽE ASI ZAČNEME VĚŘIT, ŽE TO JE POPLAŠNÁ ZPRÁVA :O)

STANDO….DÍKY :O) ZA OSVĚTU


 

Tentokrát se mi tato pravda nezdá.

Před 5 lety jsem pracoval v mlékárně Hlinsko, která trvanlivé mléko má mězi svými artikly, právě jako řadový dělník.

V této době se v této mlékárně nic takového nedělalo a neumím si vůbec představit ža by někdo něco takobého realizoval.

Většinu ceny výrobku totiž stojí obalový materiál, marže je počítána v haléřích a mléko se produkuje ve velkých objemech.

Je nesmysl aby dělníci otevírali 100000 krabic mléka děnně a vraceli jej zpět do výroby.

Už proto, že ta práce by vyšla dražší než samotné mléko.

 


Stanovisko SVS ČR

Nedovedu si představit, že by se nějaké firmě vyplatilo stáhnout mléko z tržní sítě a „znovu pasterizovat“.

Navíc celé je to postaveno na hlavu. V tetrapaku není mléko pasterované, ale podrobené UHT ohřevu. To se zkrátka znovu tepelně ošetřit nedá.

Ostatně k tomu není nejmenší důvod. Mléko v krabici nemůže být kontaminováno, neb je dobře uzavřeno.Poté co tzv. projde nestane se mikrobiálně závadným, ale nastupují jiné procesy, které mléko znehodnotí…. K několikeré pasterizaci, jak je psáno v e-mailu,  tedy nevidím důvod…

Nikdo není schopen otvírat stovky kartonů s mlékem a znova vracet do oběhu. Když se takové krabice likvidují, zpravidla se hodí do lisu, mléko se likviduje jako VŽP, krabice jako komunální odpad. Čísla zespodu krabice jsou čísla mající souvislost s obalem, nikoli s produktem; jsou na fólii předem, netisknou se na balící lince. Navíc nikdo nebude pasterovat znovu pár set litrů mléka. Ty stroje mají hodinový výkon v řádu desítek tisíc litrů. A kdyby ho přilil do syrového, proč by něco takového značil na krabici?
Je zřejmé, že pisatel, který navíc tvrdí něco o 190°C při pasteraci není patrně zcela při smyslech. Jednoznačně jde o unikátní kachnu.

Takže by to šlo říci podle předpisů následovně:

Podle zákona o potravinách se na potraviny, které z mikrobiologického hlediska snadno podléhají zkáze,uvedou slova „spotřebujte do“ a příslušné datum. Toto datum je datum ukončující dobu, po kterou si potravina podléhající rychlé zkáze, při dodržování skladovacích podmínek, zachovává své specifické vlastnosti a splňuje požadavky na zdravotní nezávadnost a po které nesmí být uváděna do oběhu.

Tedy po uplynutí data použitelnosti se potravina automaticky stává vedlejším živočišným produktem (odpadem, chcete-li) a nesmí být v žádném případě navrácena zpátky do potravinového řetězce (tedy uvedena na trh jako potravina a to ani po jejím přepracování).

Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR

Upřesnění, co znamenají chybějící čísla na obalech: 

Krabičky se v plničce skládají a svařují z potištěného vícevrstvého materiálu těsně před plněním. Role je široká několik desítek centimetrů, takže vedle sebe je několik pásů s identickým potiskem. Jakmile se od sebe tyto pásy oddělí, nevědělo by se, z které části role byla daná krabička vyrobena. Proto je každý pás tímto způsobem identifikovatelný. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne v různém počtu pásů – menší obaly (např. 250 ml krabičky) jich mohou mít až sedm.
Chybějící číslo pak označuje pás, na kterém se tisklo (např. pokud schází č. 4, znamená to, že se design tiskl ve 4. pásu). Takže když se na krabičce zjistí tisková chyba (vzniklá například vadou štočku), chyba v barvách a podobně, ví se, ze kterého pásu byla vyrobena a tiskárna může snadno zjednat nápravu.

Z výše uvedeného vyplývá, že v hoaxu popsaná recyklace je skutečně nehorázný výmysl a je až neuvěřitelné, že se tahle „kachna“ po roce opět objevila.
(Ale ony některé kachny jsou tažné, takže zřejmě proto, že :-)?)

MVDr. Jiří Hlaváček
Státní veterinární správa ČR
odbor veterinární hygieny a ekologie



Stanovisko společnosti Tetra Pak 

Společnost Tetra Pak sděluje, že čísla na obalech obsahují informaci o obalu, nikoli o jeho náplni. Sekvence čísel 1234, 1234567 a jiná se užívá k identifikaci pásu,  ve kterém byl obal potištěn.  Touto informací společnost Tetra Pak reaguje na dotazy spotřebitelů, kteří se na základě internetových diskusí dotazují na význam těchto čísel. Uvedená čísla (viz obrazová příloha), nijak nesouvisí s produktem, jeho záruční dobou či podobnými spotřebitelskými údaji a slouží pouze pro účely zajištění technologické kvality obalu.

Hana Zmítková
tisková mluvčí
Tetra Pak Česká republika

Zdroj: http://www.hoax.cz/hoax/recyklovane-mleko/

Přišlo mi e-mailem......a tak s vámi tuto zprávu sdílím..... opravdu je to k zamyšlení, co vlastně pijeme a jíme..

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama