ODMĚŇUJTE DĚTI, ZA TO ŽE JSOU ZDRAVÉ ANEB….JAK ZRZKA LÉČILA SVÉ DĚTI

(mimochodem…za svůj život z nich měl každý tak odhadem 3-4 ATB a to jsou dnes už dospěláci… navíc ty ATB byly díky borelióze, zápalu plic a angíně).

 

 

Jak jsem léčila kašel?

 

náhled obrázku

Čaj, který děti milují

Hrst sušené majoránky jsem dala do 1-2 l. kastrůlku …nechala projít varem a pak jsem majoránku ve vodě nechala… a podle potřeby jsem jen čaj přihřála…a sceděný nalila do hrnečku. On krásně voní a když se osladí medem a ochutí citronkem…tak je to mazec… a kuřátka krásně odkašlávají.

 

 

 

Šťáva z cibule, kterou milují děti do tří let (ale i ty starší si dají říct)

Do zavařovací sklenice (od okurek) nakládáme nakrájenou cibuli… hrst cibule, zasypeme cukrem (nebo medem) na to hrst cibule, zasypeme cukrem…atd atd… furt dokolečka dokolola…až máme zavařovačku plnou…tak ji dáme k oknu…a do hodiny máme první šťávu…sice smrdí cibulí…ale chutná jako sladký sirup… ty moje kuřátka si o šťávu říkaly samy…takže kávovou lžičku několikrát za den… může se to dávat i malým mimouškům…. Když byly děcka mimoušci…tak jsem jim majoránkový čajík sladila právě touto šťávičkou z cibule, když kašlaly… (jen je třeba, když se to nedopije, tak vylít..protože rychle kvasí).

 

 náhled obrázku

 

Kokyna z cibule pro větší děti, které už nechtějí šťávu :o)

V kastrůlku rozpustíme podle potřeby (velikosti cibule) máslo (ne margarin, ale klasika máslo)…..na (fakt) drobno nakrájíme cibuli, kterou dozlatova osmahneme a až je zlatavá, tak zasypeme cukrem… (s medem jsem to nezkoušela) … a máme dvě možnosti….buď cukr necháme úplně zkaramelizovat a rozpustíme ho úplně ….a nebo ho necháme jen lehce… zkaramelizovat…tak aby nebyl tekutý…ale stále byly vidět krystalky…

V prvním případě, když to necháme roztéct jako  karamel… tak na pečící papír, nebo na plech (vymazaný máslem), nebo do formiček od vánočního cukroví (vymazané máslem) vytvoříme kokyna a nebo lízátka…. V druhém  případě tu krystalovou směsku můžeme nechat v kastrůlku a jen kávovou lžičkou kousek odrýpneme dětem přímo do úst :o).

 

 

 náhled obrázku

Zábaly na průdušky

Sádlo (klasika nesolené prasečí, sádlo…ještě silnější je jezevčí a psí…ale to těžko seženete…. Ale jsou hodně silné)…. Namažeme těm našim kuřátkům na noc prsíčka sádlem, přikryjeme igelitovým sáčkem a na to dáme bavlněnou plenku (nahřátou třeba fénem a nebo na topení)…. Nebo u malých mimoušků postačí i kapesník.. (dva, tři navrstvené).

Sádlo a nebo máslo… jen kousek, je dobrý rozpustit i v čaji … protože tím se usnadňuje vykašlávání.

 

 náhled obrázku

 

Co se dětem nelíbilo v době kašlání?

Nedostaly ode mě po celou dobu mléko…ani kakao, ani jiné mléčné výrobky…protože mléko zahleňuje normálně zdravého člověka natož tak když je marod… to jsou pak hleny jak … si radši domyslete :o). Takže doporučuju u kašle vynechat mléko.

 

Jak srazit horečku?

Když horečky byly fakt vysoké ke 40 stupňům…tak jsem těm chudáčkům fakt dělala zábaly… ve studené vodě vyždímané prostěradlo…zabalit do něj a pak zabalit ještě do deky….a po 15 minutách opakovat dokud teplota neklesla….ale já nesnáším studenou vodu a být svoje dítě…tak se jako matku nesnáším :o). A tak jsem hlavně coby matka využívala froté ponožky (když byly teploty kolem 39) ve studené vodě frotky propláchnout, vyždímat….navléct… zabalit nohy do ručníku a po 10 až 15 min měnit do doby, dokud teplota neklesla a nebo jsem je dala do vany s vlažnou vodou…a postupně jsem připouštěla studenou vodu… aby to nebyl až zas takový šok pro ně.

 

Jak jsem už psala kdesi na stránkách PRAVDIČEK…. Mám štěstí na doktory, a tak dětská lékařka, ke které dětičky spadaly…je sousedkou od naproti…. Takže když děcka marodily, tak mi říkala… Zuzko, nechoď s nimi do ordinace…tam pochytají ještě i to co nemají….jak půjdu z práce, tak se stavím a poslechnu si je….pro jistotu…pokračuj v tom co děláš….oni to zvládnou bez ATB….jiné děcka už by ATB potřebovaly, ale tvoje to s tebou zvládnou…. No a tak jak šla paní doktorka z práce, tak se stavila …poslechla je, poňuňala….a bylo to.

Vím…nemá každý takové štěstí jako já…. A hlavně jistotu, že je všechno tak jak být má… že nic se svým čára máry nezanedbám…ale pokud vám děti začínají kašlat…tak s tím co jsem výše napsala pokazit nemůžete…

 

 

Mějte se a smějte se….a nelitujte děti…nevěnujte jím v době jejich nemoci víc pozornosti než když jsou zdravé….ba naopak… v době kdy jsou OK…jim věnujte pozornost a chvalte je, jak jste šťastné, že jsou zdravé, že můžete jít na procházku, do kina…atd….protože v nich začnete utvrzovat to, že být zdravý, je dobré…a ne naopak….to koukáte co? Jak nevědomky ty naše děti utvrzujeme už od mala v jejich nemocech… když jim víc lásky a starostlivosti dáváme v době nemocí….tak šup… změňte to,  pokud chcete mít zdravé děti :o)…odměňujte je za to, že jsou zdravé :o)

 

S láskou pro vás ….napsala a tak trošku si u toho zavzpomínala na dobu dávno minulou………

Vaše Zrzka

5.9.2011

Tak jsem si včera psala s Maruškou – Divokou Jahůdkou a přišla zmínka na jejího vnoučka Fanouška, který má kašel a já jí začala psát o tom, jak jsem léčívala já svoje dětičky, když byly prťavoučké

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama