MARS A MĚSÍC SE NA OBLOZE POTKAJÍ

Planeta Mars se ve středu 19. září potká s Měsícem. Mars bude necelý stupeň severně od středu měsíčního disku. Mimořádné seskupení těles je pozorovatelné večer nízko nad jihozápadním obzorem, upozorňuje Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně.

 

FOTO: fotobanka Profimedia

 

Tak velké přiblížení planety a Měsíce není podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd časté. „Člověk ho může spatřit jen několikrát za život,“ poznamenal.

Suchan připomněl, že před několika lety bylo možné pozorovat zákryt Venuše Měsícem. Přestože úkaz nastal za denního světla a k jeho pozorování byl nutný dalekohled, vyvolal velký zájem. Suchan míní, že i přiblížení Marsu k Měsíci, pro jehož pozorování budou mnohem lepší podmínky, bude veřejnost zajímat.

Měsíc bude ve středu tři dny po novu a tři dny před první čtvrtí. Mars bude se srpkem Měsíce tvořit zajímavou dvojici, uvedl Suchan.

Známé jsou také konjunkce (přiblížení) planet. Historicky nejznámější je vzácná konjunkce Jupitera a Saturna v roce sedm př. n. l., která bývá někdy ztotožňována s Betlémskou hvězdou.

Zajímavou konjunkci planet bude možné pozorovat také letos 27. listopadu, kdy se na pouhého 0,5 stupně (průměr Měsíce v úplňku) k sobě přiblíží Venuše se Saturnem.

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/veda-skoly/279121-mars-a-mesic-se-na-obloze-potkaji-podle-astronomu-je-to-mimoradne.html

Vaše komentáře

Reklama