Jak znovu využít kávovou sedlinu

Z mého pohledu je to škoda, protože se nabízí tolik možností, jak kávovou sedlinu znovu využít. V několika případech opětovného využití šetříte jen svoji peněženku, ale v několika dokonce i životní prostředí!

 

Odpuzovač škůdců

Silné aroma může být pro mnohé z nás příjemné, ale pro některý hmyz jako jsou mravenci, šneci nebo slimáci jde o aroma nepříjemné. Máte problémy s mravenci? Vysledujte místo jejich vstupu a nasypte zde trochu kávové sedliny, abyste mravencům zabránili v jejich návratu domů.  

 

Domácí odstraňovač skvrn z dřevěného nábytku 

Většina kupovaných mořidel obsahuje chemikálie a produkuje nepříjemné výpary, což je riziko pro životní prostředí i zdraví těch, kteří je používají. Ale káva – i když má určitá omezení, pokud jde o zbarvení – je neuvěřitelně efektivní, bezpečná, ekologická alternativa.

 

Odstraňovač zápachu v ledničce

Nasypte starou kávovou sedlinu do zavařovací sklenice a umístěte do lednice. Káva přirozeně provoní celý prostor a nahradí v této věci velmi populární jedlou sodu. 
 
 

Domácí peeling

Proč byste se měli snažit zbavit staré kůže? Odumřelé buňky postupně odpadávají a ucpávají póry. Ideální je použití ve sprše – jemně masírujte obličej i zbytek těla za pomoci hrstí kávové sedliny. Poté se sice budete věnovat chvilku úklidu vany či sprchového koutu, ale odměnou vám bude úžasně hladká pleť i pokožka.

 

Přírodní hnojivo 

Udělejte si domácí zahradní hnojivo tak, že uděláte z kávové sedliny „čaj“. Jednoduše přidejte 2 šálky použité sedliny do 20 litrového kbelíku s vodou a nechte přes noc louhovat. Tento kávový „čaj“ pak můžete vylít na zahradu a hrnkové rostliny jako kapalné hnojivo.

 

Odpuzovač koček 

Poházejte kávovou sedlinu kolem vaší zahrady jako prevenci před hrabáním koček. Toto pomůže nejen vaší zahradě, ale i kočkám ze sousedství, pokud pěstujete nějaké pro kočky nebezpečné rostliny.

 

Dodání lesku vlasům 

Kávová sedlina může dodat lesk vašim vlasům a přírodním způsobem je povzbudit. Nasypte sedlinu do čistých mokrých vlasů a několik minut masírujte. Poté důkladně opláchněte.

 

Kávovo-kakaová pleťová maska 

Tato kombinace snižuje otoky v obličeji a okolí očí při současném zesvětlení kůže. Tento jednoduchý domácí recept využívá starou kávovou sedlinu společně s dalšími běžnými surovinami z vaší kuchyně. 

 

Zakrytí škrábanců na nábytku

Máte nějaký tmavý nábytek s malými škrábanci? Zkuste namočit vatový tampón do kávové sedliny a lehce vtlačit do škrábanců. Měli byste takto zjemnit hrubost škrábance. Lépe je, abyste tento postup zkusili nejprve na malém místě.

 

Odstraňovač pachu potravin z rukou

Kávová sedlina je výborným odstraňovačem pachu z rukou po krájení aromatických potravin jako jsou česnek, cibule nebo ryby. Po přípravě večerního jídla jednoduše chvíli masírujte kávovou sedlinou ruce a teprve pak si je umyjte teplou vodou a mýdlem. Vaše ruce budou nejen bez zápachu ale i krásně hladké a mladistvě vypadající.

 

Máte sami nějaké použití kávové sedliny, který jsme neuvedli a vám se osvědčil? Sem s ním 😉

Autor: Veronika Novotná

Pijete kávu? Ano? A máte rádi mletou nebo rozpustnou? Čtěte dál, pokud jste spíš pro první možnost. Pijete-li totiž kávu pravidelně, tak vám zbývá kávová sedlina, kterou vyhodíte.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama