Domácí tymiánový sirup proti nachlazení

Tymián je bylina, kterou lze využít jak v kuchyni, tak v léčitelství. K vaření tymián používám minimálně, za to v době nachlazení u nás doma nesmí chybět. Ne nadarmo se tymiánu říká „antibiotikum Středomoří“.

K čemu je tymián dobrý?

Uplatnění tymiánu je poměrně široké. Díky obsahu silic je výborným desinfekčním prostředkem, který usnadňuje vykašlávání. Proto jej můžeme použít při nemocech dýchacích cest. Má také schopnost mírnit zažívací obtíže jako jsou nechutenství, bolesti břicha, pocit špatného trávení, nadýmání a průjem. Nejvýznamnější obsahovou složkou tymiánu jsou silice, ale najdeme zde také třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, flavonoidy a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.

Z tymiánu si můžete uvařit klasický čaj, nebo jednoduše vyrobit domácí sirup, který je opravdu velmi účinný a dětmi pro svojí sladkou chuť dobře přijímaný.

Budete potřebovat

  • Vodu (1 hrnek)
  • Cukr (1/2 hrnku, můžete použít bílý, přírodní „hnědý“ cukr, ale i fruktózu)
  • Tymián (cca 10 – 12g)
  • Med (na doslazení po zchladnutí sirupu)

Postup

Cukrový odvar na sirup
1. Do kastrůlku vlijte studenou vodu a vsypte do ní cukr. Nechte společně na mírném plameni svařit tak, aby se cukr zcela rozpustil. Tento cukrový odvar vařím tak max. 5 minut.
Sušený tymián2. Sirup jsem připravovala ze sušeného tymiánu. Samozřejmě je lepší kvalitní ověřený tymián, než nějaká levná drť nejistého původu. Na hrnek vody jsem dala cca 12g tymiánu.
Vylouhovaný tymián3. Stáhněte z „ohně“ a vsypte tymián. Nic neceďte, tymián nechte v cukrové vodě louhovat až do úplného vychladnutí. Klidně přes noc.
Tymiánový sirup4. Pak už jen přeceďte nejlépe přes sítko nebo plátýnko. Pokud jste použili méně cukru, můžete dosladit medem a dodat sirupu další účinné látky. Med můžete přidat už ve fázi louhování, neměl by ale projít teplotou vyšší než 45 stupňů.
Tymiánový sirup5. Sirup je nejlepší uchovávat ve skleněné lahvičce v lednici. Pokud nechcete, aby byl při podávání studený, samozřejmě se mimo lednici hned nezkazí, pak je ovšem ideální ho dát do tmavé skleněné lahvičky, aby neměl přístup světla.

Tymiánový sirup obohacený o léčivé účinky medu

Připravuje se stejně jako sirup s cukrem, jen použijete pouze polovinu cukru a po zchladnutí sirupu jej dosladíte medem. Vařit med s cukrem rovnou mi přijde jako naprostá zbytečnost a plýtvání. Léčivé látky v medu se ničí nad 45 stupňů, tak proč ho zbytečně vařit …

Dávkování

Sirup podávejte několikrát denně. Dospělí užívají po lžících, děti po lžičkách. Dětem dejte cca 5 lžiček denně.

Je tymián vhodný pro všechny?

Jedná se o čistě přírodní produkt, takže je vhodný i pro malé děti, jeho užití ale raději prokonzultujte s dětským lékařem, abyste to nepřehnali s množstvím. Dětské čaje v lékárně proti kašli či nachlazení také tymián obsahují, takže v bylině jako takové problém není, spíše je nutné pohlídat si množství účinných látek.

Tymián se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy.

Uchovávání sirupu

Sirup uchovávejte nejlépe ve skleněné tmavé lahvičce v chladu. Použití medu, který neprojde varem snižuje trvanlivost sirupu, ale pochybuji, že by měl někdo potřebu jej skladovat několik měsíců. V období nachlazení vás, dítěte či celé rodiny ho jistě bezezbytku spotřebujete …

Kdo ještě nezkusil, zkuste a snad vám tento domácí sirup v nadcházejícím období plným respiračních onemocnění bude k užitku. Tymiánový sirup jsem dříve objednávala z internetu asi za 70,- Kč. Nejen, že tento domácí můžete mít po ruce daleko rychleji, ale taky je daleko levnější.

Autor Kamila Metzová

Zdroj: http://www.metzovi.net

V době nachlazení by v domácnosti každého z nás neměla chybět jedna bylina - tymián. Můžete z něj udělat účinný čaj nebo sirup, který může být kdykoliv při ruce.

tymian

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama