Čtyři recepty na Živé Chia tyčinky z letního ovoce

 

Výběru ovoce a jeho kombinaci s vašimi dalšími oblíbenými živými potravinami se meze nekladou – tyčinky můžete vyrobit z jakéhokoliv ovoce (maliny, borůvky, ostružiny, nektarinky, broskve, švestky…) a zahustit „moukou“ z libovolných semínek nebo ořechů (lněná mouka, kokosová mouka, ořechová mouka, atd). Chia semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů esenciálních Omega 3 mastných kyselin a mají také nejvyšší obsah vápníku ze všech rostlinných zdrojů. Jsou proto skutečným protizánětlivým lékem s množstvím blahodárných účinků pro naše srdce, oběhový systém, klouby i nervový systém. Díky svým jedinečným hydratačním vlastnostem (schopnosti vázat velké množství vody), vysokému obsahu bílkovin, postupnému uvolňování energie a nízkému glykemickému indexu jsou chia semínka ideální superpotravinou pro rychlou, zdravou a živou snídani nebo svačinu. Chia semínka jsou také známé pro svůj vysoký obsah rozpustné vlákniny, která zdravě nasytí a má významné čistící účinky na naše střeva. Energické Chia tyčinky jsou ideální svačinou na výlety, pro děti, těhotné ženy, ale například i diabetiky: Chia semínka mají velice nízký glykemický index a po namočení zpomalí proměnu karbohydrátů na cukr, čímž významně pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi a zabraňují následkům kolísání krevního cukru. 

 

Malinovo-kokosové Chia tyčinky

Potřebujeme:
300g čerstvých nebo mražených malin
100g sušeného kokosu
80g chia semínek
2-3 lžíce přírodního sladidla

2 lžíce lněné mouky

2 lžíce proteinového prášku (napr. hráškový, rýžový nebo konopný protein)

1 lžička vanilkového extraktu

posekané mandle

Příprava: Maliny rozmixujeme se sladidlem a vanilkovým extraktem. Do směsi nasypeme chia semínka a necháme postát 15 minut. Přidáme lněnou mouku, kokos, proteinový prášek a posekané mandle. Hmota by měla být hustá a lepivá. V případě, že bylo ovoce hodně vodnaté a hmota nedrží, přidáme více chia semínek nebo lněné mouky. Směs přeložíme do obdelníkové formy vyložené potravinovou fólií a stlačíme do souvislé vrstvy. Směs zabalíme do potravinové fólie tak, aby držela tvar, a necháme ztuhnout v chladničce přes noc. Na druhý den odstraníme z hmoty fólii a směs nakrájíme na tyčinky. Tyčinky můžeme obalit ve strouhaném kokosu nebo pomletých ovesných vločkách, aby se nelepily. Tyčinky individuálně zabalíme do fólie a skladujeme v chladničce po dobu 1 týdne nebo v mrazničce, kde vydrží kolem 1 měsíce.

 

Čokoládovo-švestkové Chia tyčinky

 

Potřebujeme:
100g čerstvých švestek
200g sušených švestek
80g chia semínek
4 lžíce přírodního sladidla
4 lžíce kakaového prášku

2 lžíce lněné mouky

2 lžíce proteinového prášku (napr. hráškový, rýžový nebo konopný protein)

1 lžička vanilkového extraktu

 

Příprava: Sušené švestky namočíme do vody na 15min. Čerstvé švestky rozmixujeme se sladidlem, kakaem a vanilkovým extraktem, přidáme namočené sušené švestky a chia semínka, krátce pomixujeme a necháme postát 15 minut. Přidáme lněnou mouku a proteinový prášek (nemusí být). Hmota by měla být hustá a lepivá. V případě, že bylo ovoce hodně vodnaté a hmota nedrží, přidáme více chia semínek nebo lněné mouky. Směs přeložíme do obdelníkové formy vyložené potravinovou fólií a stlačíme do souvislé vrstvy. Směs zabalíme do potravinové fólie tak, aby držela tvar, a necháme ztuhnout v chladničce přes noc. Na druhý den odstraníme z hmoty fólii a směs nakrájíme na tyčinky. Tyčinky můžeme obalit ve strouhaném kokosu nebo pomletých ovesných vločkách, aby se nelepily. Tyčinky individuálně zabalíme do fólie a skladujeme v chladničce po dobu 1 týdne nebo v mrazničce, kde vydrží kolem 1 měsíce.

 

Meruňkovo-broskvové Chia tyčinky

 

Potřebujeme:
150g čerstvých broskví nebo nektarinek
300g sušených meruňek
80g chia semínek
2-3 lžíce přírodního sladidla

2 lžíce lněné mouky

1 lžička vanilkového extraktu

Příprava: Sušené meruňky namočíme do vody na 10min. Čerstvé broskve nebo nektarinky rozmixujeme se sladidlem a vanilkovým extraktem, přidáme namočené sušené meruňky a chia semínka, krátce pomixujeme a necháme postát 15 minut. Přidáme lněnou mouku a zamícháme. Hmota by měla být hustá a lepivá. V případě, že bylo ovoce hodně vodnaté a hmota nedrží, přidáme více chia semínek nebo lněné mouky. Směs přeložíme do obdelníkové formy vyložené potravinovou fólií a stlačíme do souvislé vrstvy. Směs zabalíme do potravinové fólie tak, aby držela tvar, a necháme ztuhnout v chladničce přes noc. Na druhý den odstraníme z hmoty fólii a směs nakrájíme na tyčinky. Tyčinky můžeme obalit ve strouhaném kokosu nebo pomletých ovesných vločkách, aby se nelepily. Tyčinky individuálně zabalíme do fólie a skladujeme v chladničce po dobu 1 týdne nebo v mrazničce, kde vydrží kolem 1 měsíce.

 

Borůvkové Chia tyčinky s vlašskými ořechy

 

Potřebujeme:
250g čerstvých nebo mražených borůvek
150g sušeného manga, datlí nebo brusinek
80g chia semínek
2-3 lžíce přírodního sladidla
3 lžíce pomletých vlašských ořechů

2 lžíce lněné mouky

1 lžička vanilkového extraktu
posekané vlašské ořechy

 

Příprava: Sušené ovoce namočíme do vody na 30min. Čerstvé nebo mražené borůvky rozmixujeme se sladidlem a vanilkovým extraktem, přidáme namočené sušené ovoce a chia semínka, krátce pomixujeme a necháme postát 15 minut. Přidáme lněnou mouku, mleté vlašské ořechy, posekané vlašské ořechy a zamícháme. Hmota by měla být hustá a lepivá. V případě, že bylo ovoce hodně vodnaté a hmota nedrží, přidáme více chia semínek nebo lněné mouky. Směs přeložíme do obdelníkové formy vyložené potravinovou fólií a stlačíme do souvislé vrstvy. Směs zabalíme do potravinové fólie tak, aby držela tvar, a necháme ztuhnout v chladničce přes noc. Na druhý den odstraníme z hmoty fólii a směs nakrájíme na tyčinky. Tyčinky můžeme obalit ve strouhaném kokosu nebo pomletých ovesných vločkách, aby se nelepily. Tyčinky individuálně zabalíme do fólie a skladujeme v chladničce po dobu 1 týdne nebo v mrazničce, kde vydrží kolem 1 měsíce.

Tip 1: Chia tyčinky je možné také usušit (doba sušení dle vyžadované konzistence 4-6 hodin) – získají tak pevnější a křupavější podobu, sladší chuť a prodlouží se jejich trvanlivost.

 

Tip 2: Živé chia tyčinky můžete kromě proteinového prášku také nutričně obohatit přidaním celé řady tzv. superpotravin jako je prášek lucuma, prášek ze sušeného ovoce acai nebo maqui berries, spirulina, atd. Stanou se tak vynikajícím zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů, zdravých omega kyselin i rostlinných bílkovin, zdravě zasytí a dodají energii na zbytek dne.

 

Tip 3: Chia tyčinky jsou vynikající svačinou do školy, na cesty nebo do práce, kterou jednoduše ráno vytáhnete z mrazáku. S troškou fantazie je z nich však možné vykouzlit také neodolatelné dezerty – servírovat je můžete např. se zmrzlinou, a čokoládovou nebo ovocnou polevou.  

 

 Autorka: Jana Kubíčková

Zdroj:  www.nasytsvoudusi.cz

 

Z čerstvého letního ovoce a chia semínek můžete za pár minut vykouzlit výjimečně chutné a lehce stravitelné energické tyčinky, které poslouží nejen jako rychlá a zdravá svačinka pro děti, ale i jako originální živé dezerty pro všechny.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama