Květy obsahují silice, organické kyseliny, glykosidy jako rutin a sambunigrin, cholin, třísloviny, minerální látky a látky podobné hormonům.
Plody obsahují organické kyseliny, třísloviny, vitamín A, B, C, anthokyanová barviva a silice.
Někdy se také sbírá kůra a listy.
Květ se užívá pro své potopudné účinky v době nachlazení. Obsažený rutin působí dobře na cévní stěny a při onemocnění cév. Má také močopudné účinky.
Celkově má černý bez v lidovém léčitelství široké použití.
Podporuje vykašlávání, pocení, tvorbu mateřského mléka. Užívá se zevně při ekzémech.
Čaj z květů podáváme formou nálevu. Můžeme jej kombinovat s lipovým květem, mateřídouškou, dobromyslí, tužebníkem jilmovým a vřesem.
Plody působí jako účinné analgetikum při bolestech páteře a kloubů a zánětlivých projevech. Mírně snižují krevní tlak a působí projímavě.
Listy se používají k zábalům při revmatických bolestech a odstraňují nepříjemný tělesný pach.
Zábaly z listů se aplikují tak, že se listy rozválí válečkem a přiloží například na kolena, která se pak ovážou. Doba působení zábalu je asi 1-2 hodiny. Bez pomáhá odstranit vodu z kolena.
Další možností užití černého bezu je gemmoterapie.
Výtažek z pupenů působí analgeticky, příznivě působí na cévní stěny, má protirevmatické působení. Někdy je vhodný i k léčbě ekzémů a kožních onemocnění. Odstraňuje nepříjemný tělesný pach.
Recepty z květů černého bezu
Bezinkový sirup
25 ks bezinkových květů
1 l vody
1 citrón
1 kg pískového cukru
Postup:
Opláchnuté květy přelijeme vodou, přidáme na kolečka nakrájený citrón (z chemicky ošetřeného okrájíme kůru a nepoužíváme). Povaříme a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak přecedíme přes plátno, přidáme cukr a zvolna vaříme do zhoustnutí. Ještě horkým sirupem plníme sklenice, uzavřeme a uložíme v temnu a chladu. Sirupem si sladíme zvláště v době nemocí a nachlazení.
Bezinková šťáva
30 bezinkových květů
3 l vody
70 gr kyseliny citrónové
1,5 kg pískového cukru
1 l vody
kyselina sorbová
Postup:
Odměřenou vodu (3 l), převaříme s kyselinou citrónovou a necháme vychladnout. Přidáme květy a necháme 24 hodin vyluhovat. V 1 l vody převaříme cukr a do prochladlé cukernaté vody přecedíme vodu s kyselinou citrónovou a z vyluhovaných květů. Přidáme kyselinu sorbovou. Promícháme a plníme do lahví. Uložíme v temnu a chladu. Pijeme nejlépe ředěné s vodou, je to velice osvěžující nápoj obzvláště v létě.
Ocet z černého bezu
Sklenici s širokých hrdlem naplníme květy černého bezu a upěchujeme. Zalijeme kuchyňským octem, až nad květy, aby byly zcela potopeny. Tuto sklenici uložíme v chladu. Vydrží nám až do dalšího jara, kdy si vyrobíme nový.
A teď hlavně na co se používá:
Používáme jej na pohmožděniny, modřiny, oteklé kotníky i na bolavá kolena. Nejlépe ředěný s vodou 1:1. Plátno namočíme a přiložíme na bolavá místa.
To je zatím o černém bezu vše. Až dozrají bezinky v srpnu až září, pak se k černému bezu zase vrátíme.
Zdoj: http://www.ekolide.cz
SMAŽENÉ KVĚTY BEZU ČERNÉHO
Květen voní bezem, proto alespoň jednou za rok nechoďte pro řízek k řezníkovi, ale dojděte si pro něj rovnou do přírody. Stačí přijít na první mez, tam určitě roste černý bez. Utrhněte voňavý, zpola rozvitý květ a můžete se pustit do přípravy kosmatice. Recept určitě nalistujete v nějaké staré zaprášené kuchařce po babičce. Na talíři budete mít velmi staré tradiční jídlo ze staročeské kuchyně. Naši předci chytře zásobili své tělo přírodní silou, kterou v sobě černý bez ukrývá. Vynechejte jednou knedlo-vepřo-zelo, vaše tělo to ocení.Už Hippokrates říkal: Koho neuzdraví léky,toho uzdraví příroda. Proč jí nedat šanci?
Bezové květy trháme s delší stopkou. Před samotnou přípravou je opereme a necháme vysušit. Případný hmyz se tím vyplaví a rostlina se zbaví všech ostatních nečistot.
Těstíčko na kosmatice
Pokud budeme připravovat pro 2 osoby, postačí nám toto množství:
- ¼ litru mléka
- 2 vejce
- špetka soli
- mouky tolik, aby vzniklo lité těstíčko podobné palačinkovému (cca 120 g mouky)
- jeho správnou konzistenci poznáme tak, že musí od šlehací metly odkapávat jako kapání do polévky
- použijte hladkou mouku bílou – já používám tradičně celozrnnou špaldovou (jemně mletou) mouku, která se mi velmi osvědčuje
- slunečnicový olej na smažení a šikovná pánev
Máme-li připravené těstíčko, je příprava velmi jednoduchá. Rozpalte pánev s olejem, do jedné ruky vezměte obracečku, do druhé nůžky.
Ve vyšší vrstvě oleje smažíme obalené květy, které jsme namočili v těstíčku. Držíme je za dlouhou stopku. Přeneseme do rozpáleného oleje a smažíme krátce po jedné straně. Mezi tím si nůžkami odstřihneme stonek a ostatní výčnělky. Jde to velmi snadno.
Obracečkou kosmatici otočíme a osmahneme i po straně druhé. Přeneseme na talíř vyložený kuchyňským savým papírem a necháme vsáknout přebytečný tuk. Servírujeme s bramborovou kaší, vařeným bramborem či jen tak s nějakou pikantní omáčkou, např. jogurtovo česnekovou nebo s jemným dresinkem.
Křupavé sousto právě osmažené kosmatice snězte bez otálení. Teplé jsou nejchutnější a krásně křupou. Pokud máte chuť na něco sladkého, i v tomto případě vás květy černého bezu nezklamou.
Druhá možnost, jak s kosmaticí šikovně naložit, vychází též ze staročeské kuchyně a její kouzlo spočívá v tom, že do těstíčka přidáme trochu cukru (medu) a po osmažení ještě horké kosmatice obalujeme ve skořicovém cukru. Sladké kosmatice provoní skořicí a medem celý dům. Jeden kousek vám bude málo 🙂
Černý bez patří mezi nejznámější léčivé rostliny. Mezi lidmi požíval vždy velké vážnosti. Vypovídá o tom přísloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Pověry ho opřádají již od středověku. Vysazoval se kolem chalup a stodol. Lidé věřili, že v něm přebývají mocné síly, které stavení uchrání před zlem. Prý uvnitř keře sídlí duchové a čarodějnice, jeho poraněné dřevo krvácí rudou mízou. Žvýkání bezové větvičky prý zmenšovalo bolest zubů. Bezinky zaháněly horečku, léčily revmatismus i bradavice. Bezinka položená vedle polštáře prý přináší klidný spánek. Bezinka darovaná novomanželům přináší štěstí. Bezinkový keř políbený nastávající maminkou přinese děťátku šťastnou budoucnost. Do bezového keře údajně nikdy neuhodí blesk. Křížek z bezového proutku se pokládal do rakve zemřelým. Křesťanská legenda praví, že Kristus byl bičován bezovými metlami. Od té doby má tak mocné léčivé vlastnosti. Pokud někdo porazí černý bez a nezasadí nový, čeká ho velký trest a smůla. Staročeši chovali tento keř opravdu ve velké úctě a věřili na jeho kouzelnou moc.
Černý bez – Sambucus nigra z pohledu botanika. I když píše, že dle jeho mínění, je kosmatice chuti nevalné, tak jeho názor nesdílím. Dnes jsem si na ní pochutnala a moc dobře vím, že jeden má rád vdolky a druhý zase holky. Vy s černým bezem naložte tak, jak chcete. Určitě za vyzkoušení kosmatice stojí. Nebojte se toho. Je přeci květen, měsíc bezem provoněný, určitě dostanete nějaký nápad, co s košíkem bezových květů podniknout.
Co třeba bezinkové víno, zavařenina, likér, šťáva, povidla, osvěžující limonáda? Recept na kosmatice, povidla i bezovou osvěžující limonádu najdete na straně 105-107 v mé kuchařské knize „Rande s gurmánkou v české kuchyni.“ Dost možná máte nějaký tajný domácí recept na dobrotu z bezových květů. Nenechte si krátkou bezovou sezónu ujít.
ČERNÝ BEZ má mnoho lidových názvů, pod kterými ho můžete ve starých knihách najít.
(Sambucus nigra L.) – lidové názvosloví: baza, bazičky, beza, bez domácí, bezinky, bez psí, bez smradlavý, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chebst, chebz, kašička, kozíček, kobzinky, kozičky, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka. Jak se mu říká u vás? Určitě těch názvů bude ještě mnohev víc.
Zdroj: http://www.gurmanka.cz/2009/05/kosmatice-smazene-kvety-cerneho-bezu