Stručná doporučení pro snížení hmotnosti

 

Je třeba si však uvědomit, že ne každá mladá žena, která chce zhubnout má nadváhu. Kult hubených modelek posunul naše vnímání krásy poněkud perverzně k dívkám, které očividně trpí nerovnováhou Váty. Prvním krokem proto je zvážit, jestli nadváhu skutečně máme, či nikoliv.

 

Příčiny nadváhy:

Nadváha může být podle ájurvédy způsobena z různých příčin. Zjednodušeně můžeme říct, že každá konstituce trpí nadváhou z jiných příčin. Nejčastěji nadváhou trpí osoby u nichž převládá dóša Kapha. Tito lidé mají k nadváze přirozený sklon. Lidé s konstitucí Pitta přibírají na hmotnosti zejména z důvodů přílišného jídla a také z důvodů většího množství kyselé chuti v potravě. Lidé konstituce Váta obvykle nemají z nadváhou problémy a pokud tloustnou, je to obvykle způsobeno psychikou.
 
První nápravou je proto potřeba harmonizovat dóši, což je ovšem v ájurvédě standardní postup u všech nerovnováh.
 
 

Dostatečné trávení a rovnováha:

Prvním opatřením by  nemělo být hubnutí jako takové, ale návrat organismu do rovnováhy. Proto je potřeba začít pracovat na dostatečném trávícím ohni a vyrovnat naše dóši. Samozdřejmostí je vynechání svačin, jak je popsáno v základech ájurvédské stravy. Výjimku z tohoto pravidla může být situace, kdy je naše tělo vysílené po pedešlé nemoci nebo po neúspěšných dietách. Pak mohou svačiny krátkodobě pomoci. Nemělo by se však jednat o delší období než je 6 týdnů. Poté bychom měli svačiny při hubnutí opravdu vypustit. Později jsou vhodné pouze svačiny ovocné.
 
K vyrovnání dóš potřebujeme zjistit náš konstituční typ a to nejlépe určí ájurvédský specialista. Následně poté vyrovnáme dóši podle aktuální nerovnováhy. Pokud je v naší konstituci významně zastoupena Kapha, smiřme se, že z nás hubená modelka nikdy nebude. Každý konstituční typ má svoji krásu a problém není špatná konstituce, ale život v rozporu s ní. Po pravdě řečeno, euroamerický ideál ženské krásy je jinými kulturami vnímán často jako zvrácený a plnoštíhlé, nikoliv obézní, ženy jsou ve většině kultur vnímány velmi pozitivně.
 
Ze zkušenosti vlastní i svých klientů vím, že po přechodu na ájurvédský životní styl dojde  k úpravě hmotnosti na optimum poměrně rychle, a hlavně nepozorovaně. Pokud k úpravě hmotnosti během několika měsíců dodržování ájurvédy nedojde, je třeba hubnutí podpořit dalšími opatřeními.
 
 
 

Opatření podle regulátorů:

Nadváha je obvykle problémem zvýšené Kaphy. Proto důsledně zařadíme opatření pro snížení dóši Kapha. Toto děláme i v případě, že naší hlavní dóšou je Pitta, ale tak, abychom Pittu zbytečně nezvyšovali. Hledáme hlavně společná doporučení. V tomto případě je to zejména omezení kyselé chuti, hlavně vyloučíme kvašené potraviny. Mám na mysli i jogurty, kysané okurky a podobně. Také je třeba důsledně hlídat období, kdy je Kapha přirozeně zvýšená (6-10 hodin ráno i večer) a zejména v těchto obdobích dodržovat opatření velmi důsledně. Naopak pro hubnutí jsou vhodná různá koření. Pro Pittu fenykl azázvor, pro Kaphu pak kromě těchto dvou i dlouhý pepř a ohnivá směs trikatu. Nesmíme také zapomenout, že hlavním způsobem snižování Kaphy je pohyb. Zejména Pitta si musí hlídat množství přijímané potravy, protože má přirozený sklon k přejídání.
 
U lidí s konstitucí Váta je situace složitější. Tyto osoby nemají přirozené sklony k nadváze a pokud jí trpí, příčinou je obvykle psychická labilita a tak zvané emoční přejídání, případně zcela neuspořádaný životní styl. Zde musíme velmi důsledně dodržovat doporučení pro Vátu, i když se to může jevit jako nesmyslné (sladká jídla, tuky ap.). Velmi často pomůže i dobrý psycholog.
 

Jen dvě jídla denně:

Pokud běžná vyrovnávací opatření nevedla k úspěchu, je řeba snížit množství přijímané potravy. Není to však vhodné formou provádění různých hladovek. Ty naopak tělo stresují a jak jsme si již řekli nahoře, stres je jeden z důvodů nadváhy. Nikdy bychom neměli vynechávat hlavní jídlo dne a to by měl být oběd. Ten je v době Pitty mezi 11. a 13. hodinou a během něho bychom se neměli příliš omezovat v množství jídla. Při nadváze ovšem volíme jídla vhodná zejména pro dóšu Kapha, v menší míře pro dóšu Pitta. Zdůraznit chci zejména nevhodnost většiny mléčných výrobků. Jedná se zejména o zakysané výrobky (jogurt, kyselá smetana), tavené sýry (nepřirozený proces, těžké), tvrdé sýry. Relativně vhodné jsou kozí výrobky a přírodní sýry (mozzarella, cottage, čerstvý sýr). I tvaroh a jogurtový nápoj v menším množství je vhodný.
Snídani můžeme vynechat, nebo ji alespoň co nejvíce omezíme. Snídaně by neměla být hned po probuzení, ale asi hodinu po něm. Večeře pak musí být důsledně do 18. hodiny. Na večeři je nejvhodnější zeleninová polévka. Při razantnějším hubnutí můžeme večeři vynechat. Vždy se ale řiďme pocitem hladu a pokud by pro nás vynechání jídla bylo stresem, raději se najezme. V žádném případě však nesmíme šidit oběd. Na oběd se najezme do sytosti. Počty jídel však nesmí omezovat lidé s konstitucí Váta. U nich by došlo naopak ke zhoršení.
                Jídla by měla být výrazná, chutná, pestrá a pěkně vyhlížející i vonící. Neberme tělu radost z dobrého jídla. Kvantitu nahraďme kvalitou. Svačiny pokud možno nejezme. Kdybychom ale měli velký hlad, vezměme si ovoce například jablko. Ovoce není vhodné kyselé nebo příliš těžké (banán), volme ovoce vhodné pro konstituci Kapha. Ovoce můžeme jíst tři hodiny po hlavním jídle a hodinu před dalším jídlem.
 
 

Pohyb:

Upřímně řečeno, bez pohybu nezhubneme. To jsme slyšet nechtěli, ale je to tak. Vyhraďme si pravidelný čas v denním rozvrhu na pohyb. Denně alespoň půl hodiny, lépe hodinu. Druh pohybu záleží na každém z nás. Vhodná je jóga, plavání, chůze, zejména s nordickými holemi, cyklistika, aqua aerobik, tanec, zejména břišní a další druhy. Nejvhodnější je pohybová aktivita v období Kapha (6.-10. hodina ráno i večer), nevhodná je aktivita v období Pitty, kdy se tělo přehřívá (10.-2. hodina v poledne i v noci). Výjimkou jsou sporty prováděné ve vodě – plavání, aqua aerobik.
 
Důležitá je pravidelnost. Jednorázová aktivita, zejména při kolektivních sportech, kdy se necháme vyhecovat okolím, je spíše škodlivá. Uvědomme si, jak je samozřejmé pro nás si čistit zuby. Je to takový zvyk, že nás příliš neobtěžuje a stojí nás obvykle více sil se přesvědčit, že dnes si zuby čistit nemusíme, než si je vyčistit. Tak to udělejme s pohybem. Pak to bude jednoduché. Vhodný typ – choďme na procházku místo televizních zpráv. O nic nepřijdeme a čas využijeme mnohem lépe.
 

Ráno po probuzení si dejme šálek medové vody:

Jedná se o osvědčený ájurvédský recept, který pomůže s detoxikací organismu i při hubnutí. Recept na medovou voduje docela jednoduchý.
 

Během dne pijme horkou vodu:

Nezáleží na množství vody, ale na její horkosti (co sneseme) a kolik doušků vypijeme. Vlažnou vodu vyměníme za horkou. Popíjíme průběžně během dne. Tělo se detoxikuje a to také přispívá k hubnutí. Vhodnější je voda chvíli vařená (nejlépe 10 minut), než voda z rychlovarky, ale lepší voda z rychlovarky, než žádná
 

Pití při jídle:

Největším problémem při pití je pití studené nebo ledové vody. Takováto voda zháší trávicí oheň a brání dobrému trávení. Tělo poté nestrávené látky ukládá do tukových tkání a tloustneme. Vhodnější jsou teplé nápoje. Při jídle pijeme jen malé množství tekutin.Pokud chceme zhubnout pijeme tekutiny před jídlem. Pokud naopak chceme přibrat pijeme tekutiny po hlavním jídle. To se týká i polévek.
 

Žádný spánek během dne:

Spánek během dne způsobuje zvyšování Kaphy a tudíž i tloustnutí. Snažme se důsledně vyhnout spánku v období Kaphy. To znamená vstávat před šestou hodinou a uléhat kolem chvíli před desátou hodinou večerní. V době od deseti večer do dvou ráno je spánek nejvydatnější a nejzdravější. V jiném období je spánek vhodný pouze pro nemocné lidi, děti a lidi s extrémní nerovnováhou Váty (šestinedělí, pooperační stavy, chorobná hubenost…)
 

Pravidelné vylučování:

Při hubnutí (ale i kdykoliv jindy) je pravidelné vylučování alespoň jednou denně nezbytné. Krátkodobý průjem není problém – tělo se čistí. Pravidelnou stolici podporuje návyk – chodíme každé ráno na WC, kde bez čtení a tlačení chvíli posedíme. Stolice se dříve nebo později dostaví. Pomůže i medová voda a horká voda během dne (viz výše).
 
Pravidelnou stolici podporuje i některé ovoce například jablka. Z bylinných přípravků doporučuji směs plodů triphala a zejména aloe. Je třeba ale dávat pozor, aby nebyla stabilizována chemicky, poté je její účinek problematický.
 
 
 

Udělejme si zásobník radosti:

Častým důvodem tloušťky jsou problémy v psychické oblasti. Máme pocit, že nás nikdo nemá rád, že se nám nic nedaří a tak se alespoň najíme. Přitom problém není obvykle v našem okolí, ale v nás. Štěstí je stav mysli, téměř nezávislý na okolnostech. Pocit osamělosti je pro hubnutí větší problém než přejídáním tučným sladkým jídlem.
 
Radost je třeba pěstovat – dopřejme si maximum radosti, která není příliš v rozporu s předchozími doporučeními. Udělejme si záznamník příjemných zážitků– máme-li z něčeho radost, zapišme si to. Až bude hůře, vytáhněme zápisník a potěšme se. Může se jednat i o fotky, obrázky, videa, předměty, pochvalné maily a podobně.

 

Nechtějme zhubnout hned:

Nadváha není příčinou našich problémů, ale pouze jejich průvodním projevem. Nevažme se každý den, nesledujme vývoj naší hmotnosti příliš často. Jedenkrát týdně stačí. Tělo po přechodu na zdravý životní styl bude řešit naše zdravotní problémy postupně a v pořadí zcela jiném než bychom chtěli. Nezbývá, než se s tím smířit. Rychlé hubnutí je stejně nezdravé. Pokud dodržíme většinu doporučení, nakonec bude naše snaha korunována úspěchem. Obavami jestli zhubneme si dobu naší rovnováhy jen oddalujeme. Ne nadarmo se říká, že „Trpělivost přináší růže“.
 

Potravinové doplňky:

Z potravinových doplňků bych na prvním místě uvedl přípravek reslim, je to směs ájurvédských bylin podporujících hubnutí. Dále pak triphala na zlepšení metabolismu a na navození rovnováhy a šetrnou detoxikaci. Při jakémkoliv detoxikačním procesu a to je i hubnutí je třeba podpořit játra. Na to je nejvhodnější přípravek LKC, který pomáhá i s vylučováním ledvinami. Pro osoby, které mají problém s přílišným příjmem sladkého nebo s cukrovkou bych doporučil přípravek gluco health. Jako podpůrný prostředek je vhodné používat i ájurvédskou kávu s garcínií

Úplný půst může mít význam z duchovního hlediska, ale pro snižování hmotnosti je spíše kontraproduktivní. Z vlastní zkušenosti vím, že odlehčovací dny mohou významně hmotnost snížit. Musí být však kombinovány s jinak zdravým životním stylem a sáhněme k nim až jsme dali do pořádku vše ostatní. Začínat s nimi na počátku hubnutí považuji za nevhodné.

 

Autor článku: Ing. Jaroslav Mikšík

Zdroj: http://www.ajurveda-brno.cz

Literatura:

 
  1. Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
  2. Douillard,J.: Sezonní dieta. Ecce Vita, Praha 2002
  3. Frej,D.: Ajurvéda. Eminent Praha 2007
  4. Frej,D.: Ájurvédské recepty pro zdraví. Eminent, Praha 2010
  5. Frej.D.: Základy harmonické stravy. Advana, Praha 2010, 4DVD
  6. Chauhan,V.: Ájurvédská medicína. 4DVD, Advana, Praha 2010
  7. Chopra,D.: Jak získat ideální váhu. Pragma Praha 2008
  8. Svoboda,R.,E.: Základní kniha ájurvédy. Fontána, Olomouc 1998

 

Nadváha je častým problémem současné společnosti. Hlavním viníkem je zejména nedobrý životní styl, nevhodná strava, nedostatek lásky a nedostatek pohybu.

Nezdravá strava se může po letech krutě projevit

 

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama