10 příznaků lepkové intolerance

 

I přesto se zdá, že bezlepkové výrobky zažívají boom a jsou alternativou i pro lidi, kteří se lepku nevyhýbají. Také přibývá konzumentů, kteří bezlepkovou stravu na první pohled nepotřebují. Ovšem pravdou zůstává, že existuje velké procento lidí, kteří i když nejsou na lepek alergičtí, trpí jistými příznaky nesnášenlivosti na lepek či lepkové intolerance. Sami u svých klientů často tyto příznaky zaznamenáváme. Pro nás osobně je asi nejhorší fakt, že lepek může negativně ovlivňovat funkce mozku. Tento vliv se sice většinou ukáže až ve vyšším věku a to už může na řešení být pozdě.

Sledujeme daleko větší ochotu dodržet naše doporučení ohledně vyřazení lepku právě u klientů, kteří trpí některými z níže uvedených obtíží. Naše víra i zkušenost, že lidem bude v takovém případě o dost lépe, vlévá energii do žil spoustě našich klientů. Je pravda, že každý jednotlivec může zažívat jiné zkušenosti a že každý potřebuje jiný druh podpory. Někomu stačí lehké nasměrování v podobě informace, čemu se vyhýbat, co jíst místo potravin s lepkem a kde dané věci koupit. Někdo potřebuje pomocnou ruku o něco déle.

 

„Lepek zůstává ve střevech až dva měsíce.

 

Vždy zdůrazňujeme, že musí jít o skutečné přesvědčení, resp. docílení skutečné změny ve stravování. U lepku bohužel nelze přijmout možnost, že občas si něco s lepkem dám a pak se zase budu držet zpátky. Tudy cesta nevede. Lepek totiž údajně zůstává ve střevech až dva měsíce. Nelze si tedy jen říct, že vyloučím např. jen lepkové pečivo. Chcete-li poznat skutečný přínos vyloučení lepku, musíte se ho zbavit úplně. Nečekejte však, že u každého půjde tato změna zvládnout ze dne na den.

 

Zažívací problémy 

Jde o jeden z nejběžnějších příznaků spojených s lepkovou intolerancí. Patří sem zažívací problémy jako nadýmání, průjem, plyny, dyschezie (porucha vyprazdňování stolice) nebo zácpa (ta je běžnější u dětí).
Také u lidí, kterým byl diagnostikován syndrom dráždivého tračníku, tyto příznaky vymizí, když přestanou zcela konzumovat jídlo, které obsahuje lepek. 

 

Vyčerpání

Lidé, kteří se cítí unavení a malátní po jídle, které obsahuje lepek, trpí intolerancí na lepek. Proto vynechání pšenice i dalších lepek obsahujících obilovin ze stravy bude znamenat jistotu obnovení a dokonce zvýšení úrovně jejich energie

 

Migrény/Bolesti hlavy

Jedna studie z roku 2001 potvrdila, že konzumace lepku může u lidí s intolerancí způsobit migrénu a silné bolesti hlavy. Magnetická rezonance potvrdila, že většina z lidí v této studii měla v nervovém systému zánět, který byl pravděpodobně způsoben reakcí na lepek.

 

Problémy s chováním

Mnoho psychologických problémů spojených s chováním, např. úzkost, syndrom ADHD, deprese a dlouhodobé změny nálad se mohou zlepšit po odstranění lepku ze stravy.

 

Keratóza Pilaris

Keratóza Pilaris neboli folikulární keratóza je kožní onemocnění, které se projevuje výskytem drsných, lehce červených hrbolků na kůži. Tento problém je obecně spojován se špatným vstřebáváním vitaminu A a mastných kyselin, což může být způsobeno poničením střev, které jsou po dlouhou dobu vystavovány účinkům lepku.

 

Fibromyalgie

U fibromialgie (chronická neuromuskulární bolest, která přetrvává déle než 3 měsíce) nebo chronické únavy není obvykle příliš jasné, co je příčinou obtíží, ale velmi často po vyřazení lepku ze stravy může lépe dojít k nalezení skutečné příčiny.

 

Kloubní obtíže

Lepková intolerance často vede k zánětům, otokům a bolesti v kloubní oblasti, nejčastěji u kolen a prstů.

 

Neurologické symptomy

Symptomy jako vertigo, závratě, necitlivost nebo brnění mohou vést k zánětu v nervovém systému pravděpodobně způsobeným lepkem narušeným imunitním systémem.  

 

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění se často objeví u lidí, kteří trpí lepkovou intolerancí díky zánětu a stálému příjmu lepku. Tato onemocnění zahrnují lupénku, ulcerózní kolitidu, sklerodermii, lupus, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu a Hashimotovu tyreoiditidu.

 

Hormonální disbalance

Nesnášenlivost lepku je často spojována s nepravidelným menstruačním cyklem, neplodností a syndromem polycystických vaječníků kvůli zánětu způsobenému lepkem velmi zatěžují stresem nadledvinky, což způsobí jejich disfunkci a tím pádem i celého endokrinního systému.
 

Jak jste mohli i po tomto krátkém výčtu zjistit, nejedná se o příjemné příznaky. Zvažte tedy, co by takové vyloučení lepku ze stravy znamenalo ve vašem případě. Budete-li potřebovat pomoci, s důvěrou se na nás obraťte 🙂

 

Zdroj: healthyfoodplace.com

Související články

Bez lepku?

Mini-kurz o lepku, díl I.

Bye, bye lepku aneb Viva la (sex)revolution 😉

Po jedné buchtě jsem přibral patnáct kilo

převzato se souhlasem Veroniky a Martina Novotných

ze stránek

http://www.vyvazenezdravi.cz

Vaše komentáře

Reklama