VŽDY EXISTUJE (EKOLOGICKÁ) ALTERNATIVA

 

RUCNIKY_TIERRA_ORGANICA_zm__na_velikosti_zm__na_velikosti.jpg

„Svět, ve kterém žijeme, si tvoříme sami svými každodenními skutky a rozhodnutími. Každé naše dnešní rozhodnutí, každý čin je volbou toho, jak chceme, aby náš svět vypadal zítra. Svoboda volby je zároveň i projevem zodpovědnosti k sobě samým i ke světu kolem nás. Naší jistotou je vědomí, že vždycky existuje alternativa,“ říká majitelka společnosti Tierra Verde

  

  Nataša Foltánová

 

Na začátku byl mýdlový ořech

 

MYDLOVE_ORECHY_zm__na_velikosti.jpgZačalo to před více než 2 lety importem mýdlových ořechů. Mýdlový ořech na praní v té době nebyl neznámý, ale kvalita produktu, který byl na trhu, byla nevalná a mnoho lidí o účinnosti tohoto malého zázraku přírody nepřesvědčila. TIERRA VERDE představila nový druh plodu v biokvalitě sklízeného v Himalájích ze stromu Sapindus Mukkorosi, který si velmi rychle našel cestu k ekologicky smýšlejícím spotřebitelům. Zákazníky byly především maminky, které se rozhodly pro ekologické textilní pleny, které je samozřejmě vhodné prát co nejšetrněji.

ZPRACOVANI_MYDLOVYCH_ORECHU_V_INDII_zm__na_velikosti.jpg

Zpracování mýdlových ořechů v Indii

Jak to funguje

Mýdlové ořechy jsou alternativou ke komerčně vyráběným pracím prostředkům. Protože rostou na stromech, jsou tím nejpřírodnějším pracím prostředkem, jehož používání ocení především osoby s citlivou pokožkou. Neobsahují žádné MYDLOVY_ORECH_zm__na_velikosti.JPGalergeny a samozřejmě ani dráždivé chemické látky, jsou netoxické a mají přirozené antimikrobiální vlastnosti. Jsou ideálním pracím prostředkem pro dětské prádlo a pro všechny, kdo chtějí mít prádlo čisté a přitom bez reziduí syntetických chemikálií a umělé parfemace. Použití mýdlových ořechů je popsáno i v indické Ajurvedské léčitelské praxi, kde jsou doporučovány lidem trpícím ekzémy a lupenkou.

Nové přírůstky do eko-rodiny

Během prvního roku prodeje začínalo být zřejmé, že popularita mýdlového ořechu je velká, ale jeho použití je omezeno na praní. Započala tedy další etapa hledání nejvhodnějších kombinací a receptur pro využití vhodných vlastností mýdlového ořechu pro výrobu dalších přípravků pro ekologickou domácnost.

TIERRA VERDE na trh postupně představila prací gely, gel na ruční mytí nádobí a prášek do myčky pod značkou YELLOW + BLUE. Tato malá rodinka se brzy rozroste ještě o prášek na praní z mýdlových ořechů a mycí pastu.

PRACÍ PRÁŠEK z mýdlových ořechů na bílé prádlo a pleny 850g - klikněte pro větší náhled„Ekodrogerii vyrábíme u jednoho moravského výrobce, kde jsme vyvíjeli i naše originální receptury. K extrakci je použita metoda za studena, která je na rozdíl od běžné extrakce zahříváním velmi šetrná, protože zachovává všechny vlastnosti přírodního saponinu. Na výrobky ekodrogerie zatím certifikát Bio nemáme, ale každopádně počítáme s certifikací některou evropskou nebo světovou certifikační agenturou. Certifikát BIO máme na mýdlové ořechy, ty jsou certifikované společností Control Union,“ vysvětluje Nataša Foltánová.

Nabídka produktů je doplněna dalším sortimentem ekologických pomocníků do domácnosti, jako například pomerančová čistič, biologický čistič odpadů nebo jednoduchý a zcela ekologický a zdravotně nezávadný čistič – jedlá soda.

U praní to nekončí

Když už se ekologicky pere a uklízí, automaticky taky přichází úvahy o tom, co se pere… A tak se objevily v nabídce firmy výrobky z biobavlny pod značkou TIERRA ORGANICA.

Proč biobavlna, když standardní bavlna je přírodní produkt? Protože při bližším zkoumání vyjde najevo, že standardní bavlna je vlastně nejtoxičtější zemědělskou plodinou, kterou na Zemi pěstujeme. Bavlna tvoří zhruba 3 procenta objemu zemědělské produkce, ale při jejím pěstování se spotřebuje téměř 45 procent všech pesticidů, které se na světě vyrobí. Další jedovatá chemie se poté používá ke zpracování.

RUCNIKY_TIERRA_ORGANICA_zm__na_velikosti.jpg

Biobavlna se obdělává a sklízí ručně, takže nejenže je nepoměrně ekologičtější a příznivější pro naše zdraví, ale v neposlední řadě také za její pěstování dostanou zaplaceno drobní farmáři a ne gigantické nadnárodní korporace, které vyrábějí agrochemikálie z ropy.

„Textilní výrobky TIERRA ORGANICA pochází z Indie a z Turecka, certifikovány jsou dle standardů GOTS„, říká Nataša Foltánová.

Naplnění eko-vize – kruh se uzavírá…

Jedním z příkladů, jak se firmě daří naplňovat vizi ekologických výrobků jsou i nedávno do nabídky zařazené eko-tašky vyrobené z obalů od materiálů spotřebovávaných na ekologické prací prostředky. Zákazník má tak možnost si zakoupené výrobky odnést v tašce ušité z materiálu od surovin použitých na jejich výrobu a tím tak uzavřít pomyslný kruh bezodpadového hospodářství.

 

 

EKOTASKA_zm__na_velikosti.jpgA jak to bude dál…

„Na domácím trhu to začalo – výrobky jsou přes distributory rozváženy do většiny tuzemských prodejen zdravé výživy a do ekologicky zaměřených e-shopů. Na domácím trhu to ale zdaleka nekončí – podstatně větší část výrobků jde na export“, říká Nataša Foltánová.

Největším odběratelem je Slovensko, ale zejména po úspěšném absolvování veletrhu BIOFACH v Norimberku se export rozrostl do dalších zemí – Polska, Maďarska, Švédska a Dánska. Postupně budou také přibývat další výrobky, které budou naplňovat vizi firmy TIERRA VERDE – vždycky existuje alternativa.

 

Zdroj: http://www.bio-info.cz/zpravy/vzdycky-existuje-ekologicka-alternativa

Vaše komentáře

Reklama