VIZOVICKÉ OZDOBY

 Sice nebudou k jídlu, ale jestli se zadaří, tak udělají na Vánoce parádu a ještě jimi pár lidiček obdaruju :o), tak jak jsem to dělávala s perníčky. Recept zatím nemám odzkoušený, ale hned jak ozdobičky vytvořím, tak vám napíšu, jak to dopadlo a když tak doplním i fotečkama…… a když to nevyjde podle mých představ i, tak se o tuto zkušenost s vámi podělím :o)…..není nad zkušenosti :o).

 

Co budeme potřebovat:

 

1. 250 g hladké mouky

2. 1 dl vody                                                          

3. mísa

4. vařečka

5. sklenička

6. nůžky

7. hřebínek

8. nožík

9. vykrajovací formičky na cukroví 

10. celý pepř

11. slámka

12. tenká stužka nebo provázek

13. vajíčko a mašlovačka

 

 

Recept na těsto: 

 

25O dkg hl. mouky, 1 dcl teplé vody, 1 lžíce octa

 

věnec-růže

Postup: do mísy nasypeme mouku a přidáme vodu s octem, v hromádce mouky vyhloubíme důlek, do kterého po částech nalijeme vodu. Těsto pečlivě zpracováváme ručně – přibližně hodinu (na mixér a hnětač zapomeňte, protože se těsto zavzdušňuje a to je nežádoucí) , dokud nevznikne hladká nelepivá hmota bez hrudek (pokud ošidíte přípravu, výrobky vám budou po upečení praskat a rozpadnou se), těsto zabalíme do igelitového sáčku a nechám na několik hodin ( asi 6 ) odležet v ledničce. Po vyjmutí z ledničky, a nožem ho rozřízneme. Potom se přesvědčíme, zda-li je těsto uvnitř na dotek hladké. Zjistíme-li, že těsto je plné hrudek, musíme ho ještě jednou zpracovat. Teprve je-li těsto bez hrudek, můžete začít tvořit, modelovat a vykrajovat, podle vlastní fantazie. Těsto necháme v igelitovém sáčku, aby nám neoschlo, a vždy si odkrojíme jen takový kousek, který budeme zrovna potřebovat.  Skelnička nám dobře poslouží k vyválení placek, z kterých potom můžeme formičkami vykrajovat různé tvary. Špičkou nůžek nebo hřebínkem se na těstě dá vyznačit různé vroubkování. Nůžkami se těsto také různě nastřihává. Potřebujeme-li na sebe přilepit dva kousky těsta, musíme spoj nejdříve lehce navlhčit vodou. Pepřem můžeme vytvořit třeba očička zvířátek a slámka nám poslouží k propíchnutí otvoru k zavěšení. Nebo si můžete vyválet tři tenké válečky, ze kterých upletete copánek, který spojíte, ve spoji přidáte nějakou ozdůbku a máte věneček.

Na závěr všechny hotové ozdůbky položíme na nemastný plech a tam je necháme na tři hodiny oschnout. Chceme-li mít ozdoby hezky lesklé, rozšleháme vajíčko a všechny ozdoby natřeme. Pro větší lesk můžeme natírání za půl hodiny zopakovat. Potom dáme plech s ozdobami do trouby a pomalu je sušíme při 50°C asi tři hodiny. Vyšší teplota by mohla způsobit bobtnání těsta. Po upečení a vychladnutí můžeme otvory v ozdůbkách provléct provázek nebo stužku a ozdobu zavěsit.

Mějte se a smějte se…….. a pokud se pustíte do výroby těchto ozdob, tak vám přeju hodně úspěchů a budu moc ráda, jestli se o vaší zkušenost s námi podělíte……

S láskou  vaše Zrzka…..

4.12.2010

 

 

Moje zkouška vizovických ozdůbek ….

12.12.2010

 

    

                                                                                                                                                                                                 

Vaše komentáře

Reklama