TICHÝ ZABIJÁK E621 – GLUTAMAN SODNÝ

Ničí nervové buňky.
Cukrovku.
Migrény.
Autismus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu.
Alzheimerovu chorobu.
Narušuje sítnici oka a způsobuje zelený zákal.
Vyvolává člověka agresivitu.
Žaludeční vředy, gastritidu.

Hydrolyzovaný protein, glutaman sodný, MSG je jedním z nejnebezpečnějších umělých potravinářských přísad. Je-li na výrobku napsáno „chuť identická s přírodní“, jedná se o E621 a E631, v cizině se označuje jako MSG. Jedná se o deriváty kyseliny glutamové, která je obsažena ve všech bílkovinových přírodních potravinách, nejvíce pak v řasách Cambu. E631 – inosinát sodný, tj. sůl kyseliny glutamové, se používá jako součást koření v rychlém občerstvení. Glutaman sodný byl představen na počátku 50. let jako zázračná látka zvýrazňující chuť, jejímž účelem je učinit jídlo chutnější a přitažlivější.

Glutaman sodný má schopnost zlepšovat chuť potravin, do nichž se přidává. Na jazyku má člověk speciální receptory, které na glutaman sodný reagují, a které jsou od přírody určeny k tomu, aby reagovaly na přírodní kyselinu glutamovou.

Začátkem 20. století se Kikunae Ikeda, vědec z Japonska, zabýval problematikou „chuti“ potravy obyvatel jihovýchodní Asie, a upozornil na to, že jídlo připravované se sušenými mořskými řasami, má výraznější chuť a je tak chuťově přitažlivější. Podařilo se mu identifikovat zdroj, tj. kyselinu glutamovou, a již v roce 1909 Kikunae Ikeda patentoval tento svůj objev, který pojmenoval „adži-no-motto“, což znamená „duše chuti“. V 50. letech dosáhla výroba glutamanu sodného nové průmyslové úrovně. Zpočátku jej přidávali pouze do málo kvalitních výrobků, mletého masa, které bylo opakovaně rozmrazováno, zmrazeného masa, které ztratilo svou původní kvalitu. A také se používal při výrobě potravin z luštěnin, ryb, zeleniny, drůbeže, aby se zvýšila jejich chuť, při výrobě konzerv, polévek, koncentrátů, směsí koření. Při výrobě salámů se do nich glutaman sodný přidává spolu s kořením a solí. Glutaman sodný se stal velmi populárním v celém světě, průmysl jej zpracovává v objemu asi 200 000 tun, výrobci se domnívají, že je příliš drahé používat přírodní potraviny, cibuli, česnek, a závislost prý nezpůsobuje. Obsah glutamanu sodného v polotovarech, výrobcích z hovězího, vepřového, v klobásách je asi 0,05 – 0,15 % vůči hmotnosti surovin.

Přírodní kyselina glutamová je klíčovým prvkem pro výživu mozku, zvyšuje intelekt, léčí impotenci, deprese, snižuje únavu, umělý MSG je jed, který ničí nervové buňky. Profesor Michael Hermanussen z Kielu (Německo) prováděl testy na krysách a na základě dosažených výsledků došel k závěru, že i nepatrné množství glutamanu v krysí potravě ničí buňky diencefalonu, a rovněž hubí buňky, které jsou odpovědné za chuť k jídlu a za pocit sytosti. Vědci speciálně chovají obézní krysy a myši s cílem nalézt lék na hubnutí, přičemž jim hned po narození dávají injekce MSG (glutamanu sodného). Glutaman sodný zvyšuje množství inzulínu třikrát, což u živočichů způsobuje obezitu (je pravděpodobné, že způsobuje obezitu i u člověka). Podle svědectví neurochirurga Dr. Russella Blaylocka existuje souvislost mezi náhlým úmrtím na zástavu srdce a vysokou mírou spotřeby glutamanu sodného, mnoho lidí trpí tak zvaným „syndromem čínské restaurace“: bolestmi hlavy, blednutím, pocením, pocitem „těžkých“ úst. Lékaři považovali tyto příznaky za důsledek podráždění jícnu, avšak analýzy ukázaly, že se v krvi zvýšila hladina imunoglobulinu, což je příznakem alergie.

Výrobci si uvědomují, že mnoho lidí se raději vyhýbá potravinám, na jejichž obalu je uváděno: látka zvýrazňující chuť – glutaman sodný (E621), a snaží se jej před námi skrýt. Zvlášť, pokud výrobek obsahuje minimálně 50 % glutamanu sodného, nemůže se výrobce vyhnout povinnosti oznámit to kupujícímu, ale někteří výrobci jako natolik suverénní, že na svých výrobcích uvádějí „BEZ KONZERVANTŮ“, „BEZ KONZERVAČNÍCH LÁTEK“ na přední straně („No ADDED“, nebo „NO MSG Added“ ve verzi pro USA). Jiní výrobci schovávají glutaman sodný pod následující názvy na obalu: „Hydrolyzovaný rostlinný protein“ – „Hydrolyzed Vegetable Protein“, nebo jej lze skrýt pod názvy jako „Accent“, „Aginomoto“, „Natural Meat Tenderizer“. Mají snahu zdůraznit, že jejich produkt je zdravé jídlo, na rozdíl od výrobků jejich konkurence, což jim zajišťuje více šancí k prodeji.

Výrobci přiznávají, že glutaman sodný je návykový, jako i jídlo z rychlého občerstvení, což je další bonus pro výrobce, když se zboží dobře prodává, a v budoucnu budou spotřebitelé nakupovat pouze vaše potraviny (protože to je přeci tak velice chutné!).

Glutaman sodný je ve všech potravinách vyráběných průmyslovým způsobem, zejména v polotovarech, masu, mléčných výrobcích je ho nemálo.

 

V Americe jsou již dlouhou dobu lidé tímto problémem znepokojeni. Existuje mnoho amerických webových stránek na téma glutaman sodný, stačí jen napsat do vyhledávání: MSG v potravinách.

Výrobci glutamanu sami přiznávají, že jejich výrobek způsobuje závislost. Ale to jim pomáhá vyčlenit jakýkoliv produkt z masy jiných, čímž nutí spotřebitele, aby si jej častěji kupoval.

FDA (nejstarší veřejný zdravotnický orgán na federální úrovni) nestanovil pro používání glutamanu sodného žádná omezení. Tvrdí, že je bezpečný v jakémkoliv množství. Titulky mnohých studií však naznačují opak. Jedna z nejstarších studií na toto téma pochází již z roku 1978! Nazývá se „Poškození hypotalamu vyvolané dávkou glutamanu sodného v období kojení a následný rozvoj obezity“.

Jak lékaři, tak i výrobci potravin jsou tedy již minimálně 30 let seznámeni s nepříznivými účinky glutamanu sodného, ale přesto trvají na jeho údajné bezpečnosti. Nezávislé studie uvedené v knize Erb. Johna E., prokázaly, že glutaman způsobuje cukrovku, migrény, autismus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu, Alzheimerovu chorobu.

Glutaman sodný (E621), „ochucovadlo“, „přírodně identická chuť“, MSG, neboli jednoduše „koření“ bez jakéhokoliv upřesnění. Bílý krystalický prášek, který vypadá trochu jako sůl nebo cukr, a je dobře rozpustný ve vodě. Vodní roztok prášku se solí připomíná chutí a vůní masový vývar, používá se k dochucení studených předkrmů a omáček, polévek, zeleniny i kaší. Sama o sobě nemá tato látka prakticky žádnou chuť ani žádný zápach, ale přesto dokáže zvýraznit chuť drůbeže, mořských plodů, hub a některých druhů zeleniny (také se používá pro zlepšení chuti tabáku). Naopak se glutaman nehodí pro zlepšení chuti ovoce, sladkostí a vajec. Nejenom, že zlepšuje přirozené chuťové kvality potravy, ale také zvýrazňuje chuť a aroma konzerv, instantních potravin, druhořadého masa, karbanátků, zhoršené chuťové vlastnosti způsobené dlouhodobým zamražením, a to díky vlivu na chuťové pohárky. Stačí ho jen malé množství k tomu, aby potravinářští technologové ušetřili na mase, drůbeži, houbách a dalších přírodních složkách.

Glutaman sodný se dnes přidává téměř do všech potravin pro zlepšení chuti. Existují spolehlivé a ověřené údaje, že E621 způsobuje návyk na určitý druh potravin, díky němu se nám zdá, že jíme něco velice chutného, vzbuzuje u nás velmi silnou chuť k jídlu. Zamysleli jste se někdy, proč mají děti tak rádi všelijaké křupky a chipsy?

Glutaman sodný je velmi populární v Americe, s pomocí této přísady se prodává více jídla. Tato přísada je naprosto neužitečná, ale přidávají ji všude, kde je to možné. Glutaman sodný se nepoužívá jen v posledním desetiletí, tvrdí se o něm spoustu věcí, například, že způsobuje Alzheimerovu chorobu, slepotu, vyvolává v člověku agresivitu. Má se za to, že jeden gram glutamanu sodného denně je pro člověka bezpečný. Vědci se domnívají, že zvěsti o glutamátové závislosti se zakládají na pravdě. Pro lidi, kteří často konzumují glutaman sodný, vypadá přirozená potrava svěží, receptory chuti ztrácejí citlivost. Člověk se tak na glutamanu sodném stává závislým.

Glutaman je příčinou gastritid, vředů, avšak nejzávažnějším problémem je vznik fyzické i psychické závislosti. Výrobci mají právo použít 9 gramů glutamanu sodného na 10 kg potravin.

Vědci provedli pokusy na krysách, aby zjistili, jak ve skutečnosti působí glutaman sodný na člověka. Pokusy se prováděly na krysách právě proto, že jejich organizmus je podobný tomu našemu. První skupina krys užívala přípustnou dávku doplňků stravy. Druhá skupina dostávala dvojitou dávku, tj. 2 gramy. Třetí kontrolní skupina byla krmena potravou, která je pro tato zvířata přirozená. Desátého dne byly u krys krmených potravou, která obsahovala dvojitou denní dávku, zjištěny v žaludku mikroskopické vředy. Po 20 dnech se vředy výrazně zvětšily, v žaludku se zvýšila kyselost. U krys, které dostávaly běžné denní dávky, se žádné výrazné změny po deseti dnech neprojevily, až dvacátým dnem se v žaludku objevily mikroskopické vředy, které se ke konci měsíce se vyvinuly ve skutečně závažné onemocnění. Krysy, které dostávaly dvojitou normu, se do konce měsíce staly velmi agresivní, jedno zvíře uhynulo, ostatní příbuzní je sežrali.

Pokud by na místě krys byl člověk, vedlo by to k onemocnění žaludku, jater a vzniku cukrovky. Rozdíl je pouze ten, že u člověka k tomu dojde za půl roku (10 dní života krysy je rovno třem měsícům lidského života).

Jak již bylo zmíněno výše, existuje přesvědčení, že 1 gram glutamanu sodného denně člověku neublíží, a proto mají výrobci povoleno používat jej na 10 kg produkce. Experimenty na krysách prokázaly, že i minimální dávka glutamanu sodného způsobuje žaludeční vředy. Řekněme, že jste snědli 200 gramů chipsů, váš organizmus pak dostane dávku 2 gramů glutamanu, což dvojnásobně překračuje denní normu. Věnujte pozornost tomu, že kromě jídla z rychlého občerstvení je E621 součástí řady kombinovaných přípravků. Takže celkový výsledek je ten, že za jeden den spotřebujeme mnohem více glutamanu sodného než je stanovená norma.

Tato aminokyselina se také podílí na převodu impulzů do centrálního nervového systému, její povzbuzující účinky se používají rovněž v psychiatrii.

30 % lidí, kteří konzumují potraviny s glutamanem sodným má problémy s bolestmi hlavy, bušením srdce, slabostí ve svalech, horečkou a bolestí na hrudi, glutaman má také negativní vliv na astmatiky. Tato přísada může vyvolávat bolesti hlavy, Alzheimerovu nemoc (demenci). Pokud jste si u sebe všimli něčeho podobného, pokuste se konzumovat co nejméně potravin s touto látkou. Tato přísada se používá v orientální kuchyni, popsané příznaky dávají lékaři do souvislosti s pojmem „syndrom čínské restaurace“. Buďte opatrní: aby neodradili spotřebitele, neoznačují výrobci přísadu E621 pravým jménem, může se skrývat pod výrazem „dochucovadlo“ nebo „zvýrazňovač chuti“. Kromě toho se pod těmito výrazy může skrývat i E622 (glutaman draselný), „dochucovadlo“, které je v naší zemi zakázáno používat.

 

Anglická slanina Plzeň (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Arašídy v těstíčku (ZP Sumvald, a.s.)Extra silný bujón MAGGI (Nestlé Česko s.r.o)Prima pauza – Rajská (Unilever ČR, spol. s r.o.)Zelňačka (Vitana, a.s.)Zlatý bujón slepičí (Nestlé Česko s.r.o)Zeleninový bujón (Vitana, a.s.)Doma popcorn – sýrový Bona Vita (Pragosoja, spol. s.r.o.)Kuře pečené (Kotányi GmbH)Steak (Kotányi GmbH)Májka (Hame a.s.)Podravka s bylinkami (PODRAVKA d.d.)Gulášová instantní polévka (Vitana, a.s.)Hrášková instantní polévka (Vitana, a.s.)Herkules (Pejskar & spol., spol. s r.o.)Rybí prsty Coop Jednota (AS Paljassaare Kalatööstus)Cocktail salát ()Bohemia chips – Moravská slanina ()Zlatý bujon – houbový (Nestlé Česko s.r.o)Instantní smažené nudle (Tiha s.r.o.)Španělské olivy plněné ančovičkou Carbonell (Emco spol.s r.o.)Zeleninový bujón KNORR (Unilever ČR, spol. s r.o.)Svačinka na svačinku (Hame a.s.)Slepičí bujón (Unilever ČR, spol. s r.o.)Valašská klobása (MP Krásno, a.s.)Arašídy v těstíčku – pikantní těstíčko (ZP Sumvald, a.s.)Tuňák s vejci Viva (PT servis konzervárna s. r. o.)Špagetka (Hame a.s.)Šunkový závitek s křenem (Delimax a.s.)Hermelínový salát (Globus ČR)Čínská pánev Vitana ()Chin-su sojová omáčka ()Masox (Vitana, a.s.)Hovězí bujón Knorr ()Špekáčky Globus ()Francouzská instantní polévka (Vitana, a.s.)Knedlíčky masové (Nestlé Česko s.r.o)Knedlíčky šunkové (Nestlé Česko s.r.o)Bruselská paštika s brusinkami (Alimpex-Maso s.r.o.)Chips pikantní paprika Bohemia (Intersnack a.s.)Instantní nudlová polévka s chutí kuřecí (KEIT v.o.s.)LAYS STRONG (Generals Bottlers CR s.r.o.)Sojová omáčka houbouvá (F.W.Tandoori spol. s r.o.)Hořčice Francouzská Snico (SNICO s.r.o.)Kuřecí šunka Albert Quality (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Pekelníkovy tousty (PT servis konzervárna s. r. o.)Zelené olivy v mírně slaném nálevu plněné ančovičkovou pastou (GASTON, spol. s.r.o.)Kuřecí párky (Agropol Food, s.r.o.)Instatantní nudlová polévka s chutí kuřecí (An thai)KUŘE KUNG PAO s rýží (Tesco Stores ČR a.s.)Gervais original s pažitkou (Bel sýry Česko a.s.)Jihočeské brambůrky – česnek s pažitkou (Golden Snack, s.r.o.)Šunkový eiffel (Crocodille ČR, spol. s r.o.)Lupeto snack – uzená šunka (Intersnack a.s.)Utopenci (Kostelecké uzeniny a.s.)Bohemia Chips – Chalupářský špíz (Intersnack a.s.)Tradiční české brambůrky – Pečené kuře (Intersnack a.s.)Jojomi s příchutí krevetovou (Thus spol. s r. o.)Omáčka sójová tradiční (Vitana, a.s.)Kuřecí instantní nudlová polévka (ALTIN JM GROUP s.r.o.)Golden Rings – paprikové (Golden Snack, s.r.o.)Paštika s husími játry (Hamé s.r.o.)Hrádocká čabajka ()Lysické krekery – sýrové (LIBIŠ J.)Soltino spicy (Kaufland Česká republika, v.o.s.)Hovězí guláš (Nowaco Opava s.r.o.)Smetanito se šunkou (BEL Sýry Česko a.s.)Surimi rybí tyčinky (Kimbex s.r.o.)Dušená šunka ()Dušená šunka výběrová (MP Krásno, a.s.)Soltino Chips ()Vídeňské minipárečky (Ponnath ŘEZNIČTÍ MISTŘI, s. r. o.)Tuc příchuť slanina (Opavia – LU, s.r.o.,)Soltino snack – s příchutí šunky (Kaufland Česká republika v.o.s.)Přidej vejce Rychtářská polévka (Nestlé Česko s.r.o)Kuřecí šunkový zauzený salám (Vodňanská drůbež, s.r.o.)Vimi Instantní nudlová polévka (Thus spol. s r. o.)Bersi Snack s příchutí čabajky (ZP Sumvald, a.s.)Yum Yum ()Instantní nudlová polévka s příchutí kuřecí (Thus spol. s r. o.)Free Style (Racio, s.r.o.)Vysočina (Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.)Kotányi Gyros řecká kuchyně (Johann Kotányi s.r.o.)Vitana Grilovaná zelenina (Vitana, a.s.)Fajita seasoning mix (Emco spol.s r.o.)Avokádo Kuře gril (Pěkný-Unimex s.r.o.)Maggi Zlatý bujón hovězí (Nestlé Česko s.r.o)Kotányi Křehké maso (Johann Kotányi s.r.o.)Avokádo Grilovací ďábelské (Pěkný-Unimex s.r.o.)Snack salami pepperoni (Lidl Česká republika v.o.s.)Kuřecí podkova (Drůbežářský závod Klatovy a.s.)Dánský uzený bůček (Kania CZ s.r.o.)Junior Párečky (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Strážnické brambůrky (Petr Hobža)Bonté premium cream se šunkou (NET PLASY, spol. s r.o.)Klobása Csabai Paraszt (SPAR Česká obchodní s.r.o.)Anglická slanina (Procházka spol.s.r.o.)Vitana Gyros (Vitana, a.s.)Maggi Dobrý hostinec Kuře na papirce (Nestlé Česko s.r.o)PIKOK – pepřové klobásky (Země výroby: Polsko)Super hearts s příchutí sůl (Intersnack a.s.)Želetava pomazánkové máslo se šunkou a cibulkou (Bel sýry Česko a.s.)Vitae d’Oro Feine Pastete (Kaufland Česká republika v.o.s.)Krůtí maso ve vlastní šťávě (SELIKO trading a.s.)Maggi Tekuté koření (Nestlé Česko s.r.o)Pikantní Čabajka trvanlivá klobása (Zedníček a.s)Albert Quality Utopenci (Kostelecké uzeniny a.s.)Max česmilek (Choceňská mlékárna, s.r.o.)Bystřické pomazankové máslo (NET PLASY, spol. s r.o.)Otma Neapolská hotová omáčka (Hamé s.r.o.)Veselá pastýřka – paštika s husími játry (Hamé s.r.o.)Albert Quality Gulášová polévka (Hügli Food s.r.o.)Albert Quality Žampionová polévka (Hügli Food s.r.o.)Albert Quality Francouzská polévka (Hügli Food s.r.o.)Schneider Masové Karbanátky (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Terrano (Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.)Anglická slanina (Procházka spol.s.r.o.)Lay’s piquant paprika (Generals Bottlers CR s.r.o.)Hrachová polévka (Unilever ČR, spol. s r.o.)Bohemia Tradiční české brambůrky Hovězí na cibulce (Intersnack a.s.)Písecká dršťková polévka (Zřud-Masokombinát Písek CZ a.s.)BARONI Kuřecí mortadella ()Paštika s pečeným masem (Alimpex-Maso s.r.o.)Snack s příchutí uzená šunka (Alika a.s.)Schneider Grilovací klobása Toreador (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Giana Sardinky v rajčatové omáčce (GASTON, spol. s.r.o.)Knorr Pórková polévka (Unilever ČR, spol. s r.o.)KNORR nudlová fantazie – ďábelské rajče (Unilever ČR, spol. s r.o.)Albert Quality Rajská polévka (Hügli Food s.r.o.)Albert Quality Hrášková polévka (Hügli Food s.r.o.)Albert Quality Brokolicová polévka (Hügli Food s.r.o.)Guseppe Bramborové knedlíky plněné uzeným masem (FrostFood a.s.)Olé Satyr (Mlékárna Olešnice, RMD)Seliko Paštika s pečeným masem (SELIKO trading a.s.)Seliko Bruselská paštika (SELIKO trading a.s.)Zeleninová Instantní nudlová polévka (ALTIN JM GROUP s.r.o.)Albert Quality Špekáčky (Zřud – Masokombinát Polička, a.s.)Domácí sekaná (Zdeněk Smreček, Svitávka)Marináda (Zdeněk Smreček, Svitávka)Kuřecí Instantní nudlová polévka (ALTIN JM GROUP s.r.o.)Exotic food Mangová Omáčka (F.W.Tandoori spol. s r.o.)Maso Planá Turistický salám (Kostelecké uzeniny a.s.)Bilbo Farmářská grilovací klobása (Zedníček a.s)Filia Kořenící směs na pečené kuře (Plus Discount spol. s r.o.)Šumavská pašerácka klobása (Vimperská masna a.s.)Vitana Poctivý zeleninový bujón (VITANA, a.s.)Vitana Poctivý hovězí bujón (Vitana, a.s.)Maggi Karpatský čirý bujón (Nestlé Česko s.r.o)Mikado Sójová omáčka (Lidl Česká republika v.o.s.)Černý kaviár z Capelin (NOWACO Czech Republic s.r.o.,)Sedlčanský výheňák na gril (Povltavské mlékárny, a.s.)Coquette Goulash Soup ()Salát vlašský (DELIKA lahůdky, s.r.o.)Universal Spice (Lidl Siftung & Co. KG)Harmonie chuti (Nestlé Česko s.r.o.)Budapešťská klobása (Ahold Czech Republic, a.s.)Koření na kuře (Lidl Siftung & Co. KG)Grilovací koření (Pěkný-Unimex s.r.o.)Chips Käse & Zwiebel (Lidl Siftung & Co. KG)El Tequito Tortilla Chips Burrito (Lidl Siftung & Co. KG)Párty – Steak gril (Pěkný-Unimex s.r.o.)Surimi tyčinky (NOWACO Czech Republic s.r.o.,)Instantní nudlová polévka s hovězí příchutí (Tesco Stores ČR a.s.)Gnocchi pesto (Findus C.R. a.s.)Přísada do jídla (Podravka – Lagris a.s)Minutka Čína tradiční receptura (Vitana, a.s.)Gril Argentina (Johann Kotányi s.r.o.)Ryby (Vitana, a.s.)Zlaté kuře (Zdeňka Škrdlantová, Letonice)Masové knedlíčky ve svíčkové omáčce (Lidl Česká republika v.o.s.)Vysočina (Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.)Uzená stehna ()Vlašský salát (Delimax a.s.)Koření od Antonína – Kuře gril (Golden Way spol. s r.o.)Koření od Antonína – Grilovací (Golden Way spol. s r.o.)Koření od Antonína – Čína (Golden Way spol. s r.o.)Koření od Antonína – Gyros (Golden Way spol. s r.o.)Šunkový salám (Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.)Instantní Kuřecí polévka (Hügli Food s.r.o.)Instantní Česneková polévka s krutóny (Tesco Stores ČR a.s.)Instantní Rajská polévka (Tesco Stores ČR a.s.)Slepičí bujón (Vitana, a.s.)Instantní Hovězí polévka s krutóny (Tesco Stores ČR a.s.)Instantní Gulášová polévka s krutóny (Tesco Stores ČR a.s.)Dušená šunka krájená (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Pomazánka z tresky a la losos (Rybex CZ a.s.)Cikánka (LE & CO – Ing. Jiří Lenc, s.r.o.)Pečená šunka krájená (Masokombinát Plzeň s.r.o.)Kuřecí koktejlové párky (Drůbežářský závod Klatovy a.s.)Green olives in slightly salted brine (GASTON, spol. s.r.o.)Kuřecí prsní šunka výběrová krájená (LE & CO – Ing. Jiří Lenc, s.r.o.)Steak marináda (Pěkný-Unimex s.r.o.)Nikal Polévka (Nikal s.r.o.)Nikal Bílá omáčka (Nikal s.r.o.)Křupavá křidýlka (Pěkný-Unimex s.r.o.)Vysočina (Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.)Šunkový závitek v aspiku (Delimax a.s.)Maďarská klobása (Jan Prantl – Masný průmysl Žirovnice)

 

Čerpáno ze stránek www.emulgatory.cz

http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E621

 

Zdroj: e-mail


Způsobuje:
Poškození hypotalamu, vyvolané dávkou glutamátu sodného v období kojení a následný rozvoj obezity.

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama