Proč namáčím ořechy

Naučila jsem se to kdysi u vitariánů… a krom všech úžasností, které v suchých plodech jejich namáčením vzniknou, mi prostě moc chutnají, máte pocit, že jíte čerstvé vlašáky, lískáče, mandle… zkuste. Opravdu je to úplně jinej lévl :).

Tedy ten zdraví prospěšný aspekt namáčení nebudu vymýšlet ani opisovat, zde je odkaz na dostatečně všezahrnující objasnění :).

Semena a ořechy – aktivace enzymů

Tyhle vlašáky jsem tuhle dostala od jedné dobré duše Janičky už naloupané, moc děkuju 🙂

Proč před konzumací namáčet ořechy nebo semena do vody?

Namáčení ve vodě předtravuje, znásobuje a stabilizuje živiny, transformuje esenciální mastné kyseliny a bílkoviny v tuky rozpustné ve vodě a volné aminokyseliny – a tím zvyšuje jejich buněčnou asimilaci. Tak zvýšíme jejich výživnou hodnotu – probudíme v nich dřímající enzymy, které jsou uspané díky inhibitorům. Po namočení se inhibitory deaktivují a tím se enzymy probudí. Informace o důležitosti a nenahraditelnosti enzymů naleznete v článku ENZYMY

Pro aktivaci enzymů v ořechách a semenech existuje velmi jednoduchý postup:

Ořechy a semena očistíme a propereme ve vodě. Jakákoliv nečistota by mohla začít fermentovat a tak by nepříjemně změnila chuť.
Pak už je pouze vložíme do nádoby s destilovanou nebo přefiltrovanou vodou a to nejlépe v poměru 3 až 4 díly vody na 1 díl semen/ořechů. Nechte je namočené něco mezi 8 a 36 hodinami. Nezapomeňte vyměňovat vodu každých 6 až 8 hodin (v teplejším prostředí častěji).
Z takto ošetřených semen a ořechů můžeme připravovat dressingy/omáčky, polévky, mléka, saláty, placky anebo je rovnou konzumovat.

 

Autor: vitarian development team

Zdroj: http://zitzdrave.blog.cz/

 

 

Naučila jsem se to kdysi u vitariánů... a krom všech úžasností, které v suchých plodech jejich namáčením vzniknou, mi prostě moc chutnají, máte pocit, že jíte čerstvé vlašáky, lískáče, mandle... zkuste. Opravdu je to úplně jinej lévl :).

Sdílet tuto pravdu

Reklama

Sledujte na Facebooku

Vaše komentáře

Reklama