PRAVDA O HYPERAKTIVITĚ

….ale nejsem si jistá, jestli je tam psané, že studuju obor  „speciální pedagogika“. Na poslední přednášce patopsychologie, jsme s vyučujícím docentem nakousli téma o hyperaktivních dětech a jeho teorie, studie, úhel pohledu a jak já tomu s oblibou říkám „pravda“ mě natolik oslovila a přijala ji za svou, a dnes mám potřebu se s vámi o ni podělit, jelikož má logiku, kterou mám ráda a také svou historii.

Nehodlám se zde rozepisovat o této problematice hyperaktivních dětí, protože vím, že je o ní dostatečné množství literatury a i na internetu habakuk studií, kde se jde hodně do hloubky. Já bych vás tady ráda seznámila s „pravdou“ o které možná mnozí z vás ještě neslyšeli a nečetli.

Takového malého čertíka neposedného maminka pozná, už když ho nosí pod srdíčkem. Já sama mám zkušenost, kdy moje břicho bylo terčem zájmu ve frontách, které jsem musela v době komančů absolvovat tak jako každý jiný. Moje dcera, ve mně divočila takovým způsobem, že moje břicho pod volnými šaty vypadalo, jako bych místo něho měla pod šaty pytel blech a nebo aspoň veverek :o)….a lidi kteří tam poctivě stáli se mnou, toto nemohli přehlédnout, a tak se jen usmívali a někteří se mnou dali i řeč o tom, co to tam mám za nezbedu…většinou to typovali na fotbalistu :o).

Dětská hyperaktivita se dá léčit i bez „prášků“

Pojďme ale dál… k pravdě pana docenta.

Dřív se děti po narození vkládaly a vázaly do zavinovaček (peřinek), které byly zdobené vyšívanýma krajkama….nadělaly spoustu parády. Nebo ještě dřív a dnes se k tomuto trendu opět vrací….se děti vázaly do šátku na matčino tělo. V obojím případě…mělo toto znehybnění dítěte svůj účel. Nejsem si jistá, jestli si toho matky byly tenkrát vědomy, čeho se tím na svých dětech „dopouštěly“…. :o)….. moc jim tenkrát pomohly… a ty které to dělají v dnešní době….tím svým dětem usnadňují jejich hyperaktivitu do budoucna lépe zvládnout.

Red Castle Šátek pro nošení dětí 4, 70M

Pravda je takováto… když takové hyperaktivní dítě (hlavně v prvních dnech a týdnech jeho života) svážeme ať už do šátku nebo zavinovačky, tak že mu znemožníme pohyb…..jeho energie, kterou bezúčelově dává do různých pohybů se přesunuje do mozku, který tímto dostatkem energie dozrává. Znehybněním dítěte v prvních dnech a týdnech života, rozhodně jeho hyperaktivitu nezklidníme, ale můžeme tím předejít dalším dysfunkcím, které většinou hyperaktivitu doprovázejí. V dospělosti pak tito lidé jsou vyjímeční….dokážou být tzv. na několika místech současně a ještě do toho dělat několik věcí najednou. Nojono…přeháním….ale v uvozovkách by se to takto dalo říct :o).

Tak jsem vám tady napsala, co jsem se dozvěděla a co mě oslovilo….a vidím v tom „pravdu“, která možná někomu pomůže…. Možná teď některé maminky, které to čtou, si říkají…nojo, ale co mi to pomůže, když už takové dítě mám a je mu …dejme tomu šest let. V žádném případě tyto děti nesvazujte!!!….. to by vás za to mohl taky někdo odstíhat,  jako za týrání dítěte :o) a navíc …už je pozdě na znehybňování v tomto věku…důležité jsou první dny a týdny. Tady bych opět z vlastní zkušenosti s dcerou poradila…. Než se s dítětem začnete učit, (nebo dělat činnost, u které je třeba klid a soustředěnost),  tak jeho energii někde nechte ventilovat….např. sportem, jízdou na kole atd.… a učení rozložte do několikaminutových bloků…s přestávkami, které budou opět pohybové. Dceři, když byla malá, hodně pomohl velký nafukovací míč, který měla místo židle u psacího stolu. Při učení současně hopkala na míči, a líp jí to lezlo do hlavy…hlavně básničky a nebo takové ty věcičky co se musí učit na zpaměť. Navíc hodně sportovala a také v psychologické poradně cvičení, které nám doporučili, zvládala v krátkém časovém období. Do roka a do dne…jsme její dys..všechno měli pod kontrolou.

Tak jsem vám tady v rychlosti napsala takovou chuťovečku, o které si můžete popřemýšlet…jeden fakt, ale je…. tolik hyperaktivních dětí jako je v dnešní době….za nás nebylo. Možná ty zavinovačky cosi do sebe měly a mají….. ať je to jak chce… co jsem se dozvěděla…to předávám dál….třeba se tato pravda někomu zalíbí, tak jako v ní vidím logičnost a historii já. Naše babičky, prababičky dělali a dělají spoustu věcí, které ani neví proč je dělají….a mají svůj účel :o).

Mějte se a smějte se…. s láskou pro vás napsala….

Vaše Zrzka

29.4.2011

Vaše komentáře

Reklama