Lípu sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 ° C v načechrané vrstvě do 5 cm. Předsušení na slunci je nevhodné. Slunce a vyšší teplota nepříznivě působí na účinnost. Dobře usušené květy a listeny si mají uchovat svou původní barvu a charakteristickou vůni. Květ nesmí znovu navlhnout. Nesbíráme odkvetlá květenství s malými chlupatými plody ani poupata. Květy rozložíme a sušíme ve stínu a po usušení uchováváme v dobře uzavřené nádobě.
Hlavní účinky lipového květu jsou močopudné, žlučopudné, tlumící kašel (používáme při suchém kašli), potopudné a uklidňující (na nervy! v kombinaci s třezalkou či meduňkou).
Z lipového květu si můžete udělat čaj, koupel, nebo květy můžete naložit do medu a mít tak lipový med.
Lipový květ ve formě čaje se pije při nachlazení, na pocení a k rozpouštění hledů. Odvar z květů ale pomůže i pleti a vlasům. Namočte si plátěný kapesník do odvaru, přiložte ho na pleť a nechte působit, zbavíte se nečistot a pupínků. Odvar skvěle účinkuje na lupy, podporuje růst vlasů a zklidňuje pokožku hlavy. Pokud vám trochu odvaru zbude, smíchejte ho s odvarem z máty, získáte tak výbornou ústní vodu.
NĚKOLIK RECEPTŮ
Sirup z lipového květu
Potřebujeme:
3 hrsti čerstvého
1l vody
1 lžička kyseliny citrónové
1kg cukru
několik hřebíčků
Lipový květ omyjeme, přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat do druhého dne. Pak přecedíme, uvedeme do varu a přidáme kyselinu citrónovou a postupně cukr. K ochucení použijeme několik kousků hřebíčku. Povaříme 15 minut a horké plníme do lahví. Uchováváme v temnu a chladnu.
Víno z lipového květu:
Potřebujeme:
3 hrsti květu
1 citrón
vinné kvasinky
na cukerný roztok 1kg cukru a 3l vody
Lipový květ spaříme svařeným cukerným roztokem a přidáme na kolečka nakrájený citrón i s kůrou. Vychladlou směs nalijeme do kvasné nádoby, přidáme vinné kvasinky a necháme týden kvasit. Láhve uzavřeme plátýnkem, po týdnu přecedíme a dáme do nádoby s kvasnou zátkou. Stáčíme do lahví.
Čajová směs proti chřipce:
Květ lípy, květ bezu, květ proskurníku, nať hluchavky, plod šípku. Dvě lžíce směsi do ½ vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Ochutíme citronem a medem. Pijeme teplý až horký čaj, před vypocením najednou 1-2 šálky, potom ještě několikrát denně. Denní množství můžeme zvýšit a ž na dvojnásobek.
Nálev na vlasy:
Nálev z lipového květu podporuje krásu a zdraví vlasů. 10g lipového květu spařme 1 litrem vařící vody, necháme 30 minut louhovat a scedíme. Po posledním opláchnutí vlasů je opláchneme připraveným nálevem a důkladně promasírujeme vlasovou pokožku.
Obklad na pleť:
Obklad z lipového květu pokožku jemně podráždí, čím se zlepší její prokrvení, které má kladný vliv na výživu podkožních buněk. 2 polévkové lžíce lipového květu přelijeme 150ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat a scedíme. Obklad z nálevu necháme působit na obličeji 20-30 minut. Nakonec obličej opláchneme nejprve vlažnou a potom studenou vodou.
Bonbóny proti kašli:
120g medu, 100g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citrónu. Med, krystalový cukr, lipový čaj a citrónovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.
Tyto lipové bonbóny jsou velmi dobré proti kašli a při nachlazení.
Lipový likér:
Lipový květ, 80% líh, 1 0,25 litru vody, 700g medu. Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme Na 1 litru přidáváme 700g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet. Je výborný při nachlazení a proti kašli.